Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gianni
2. aug 2013
mm_mm
2. aug 2013

@gianni Myslím, že u nás nic takovýho nemaj... ☹

mm_mm
2. aug 2013

@mmisenka Já to vidím podobně. Sice ta stránka tehotenskacukrovka.cz je fajn, pokud chceš nějaký základní informace, ale spousta věcí je tam tak striktně daných, že se mi to nelíbí; třeba tam píšou, že v žádným případě si nebrat kečup, u nás na dia říkaj, že klidně trošku můžeš, totéž uzeniny, nevidím jedinej důvod, proč je vynechat - pokud ti nevadí, že je do sebe cpeš mimo těhotenství (nejsou samozřejmě nejzdravější), tak při cukrovce ti najednou ubližovat nezačnou. No a jejich gramáže a sacharidový předpisy, to je kapitola sama o sobě. Nezpochybňuju autoritu MUDr. Moravcový, nejspíš je největší kapacita v tomhle oboru, ale ty stránky by rozhodně neměly bejt cukrovkářská bible...

alushka
2. aug 2013

@mm_mm @mmisenkas tím vámi souhlasím, to bychom nejedly nic jiného něž šunku od kosti s máslem☹ ale musím říct, že osobně se dr. MOravcová je moc milá babča a sama má cukrovku a měla ji i těhotenství, takže když mě edukovala, tak říkala hodně věcí ze života a i jinak než je na těch stránkách. Když nás honí mlsná, tak můžeme štrůdl s jablky, neslazený nebo palačinky s ovocem i kousíček hodně procentní čokolády, samozřejmě pak změřit a zkusit, jestli to projde nebo ne a stejně to říkala i s kečupem a tatarkou a tak, jen že je potřeba počítat, že obsahuje taky cukr, tak snížit sacharidy v příloze a zkusit jestli po tom glykémie nevyletí-
Ale souhlas, na těch stánkách je to hodně striktně a měly by je updatovat🙂

mm_mm
2. aug 2013

@alushka Při osobním rozhovoru ty její rady asi nezní tak striktně, ale na těch stránkách je to docela pekelný. Pamatuju si, že když jsem zjistila, že mám cukrovku a pročetla to, tak jsem to obrečela. 🙂 Proč se z palačinky se šlehačkou dělá něco výjimečnýho - jakože výjimečná svačinka? Totéž ten štrúdl...Když to neosladíš, tak by to v normálním množství mělo prolézt...
Přijde mi, že ty stránky jsou nastavený tak, že prostě musíš utéct před každým gramem cukru, kterej kde potkáš. Jasně, víme všichni, že prostě cukry nemůžeme a víme taky proč, ale taky je jasný, že pokud si dáš 5g rychlých cukrů, tak ti to prostě s glykémií téměř nic neudělá. Asi jde jen o to, aby člověk nepovoloval víc a víc...

alushka
2. aug 2013

@mm_mm právě, při osobním pohovoru to vyznělo úplně jinak. Ale přesně jak píšeš, asi to tam raději napsali tak strašně strikně, aby si lidi nepovolovali víc a víc☹ Ale měli by to trochu změnit, abychom se zbytečně neděsily...🙂

já jsem si do teď dělala srandu, že žádnou cukrovku nemám, Glykémii jsem měla po jídle okolo 4,2-5,5 🙂 tak jsem tu dietu docela flákala, ale tento týden začalo jít do tuhého, po obědě 7,0 po večeři 6,7 ☹ takže to musím začít pořádně hlídat, co mi to zvyšuje a co projde a co jím a tak 🙂

saska.t
2. aug 2013

@mm_mm urcite maju aj v CR presne takto vyzeral ten co mi kupovala tchyne ked sme boli pred mesiacom v Brne (dedinka pri Brne) a mali ho tam, vecer volam s babi tak sa jej opytam,ako sa volal a podam ti info 😉

mm_mm
2. aug 2013

@saska.t Super, díky. Nacpu se. 🙂

mm_mm
2. aug 2013

@alushka U mě to funguje podobně. Vždycky se nechám ukolíbat nějakýma dobrýma hodnotama, tak trošku povolím a pak zase zpřísňuju...kolotoč...🙂

mmisenka
2. aug 2013

@mm_mm
@alushka no presne to bol moj pripad 🙂 ta stranka bol moj prvy zdroj a bola som uplne zhrozena..mne to sladke az tak nevadi, nastastie vobec ho nemusim od zaciatku tehu, ale to sledovanie 3hodinovych intervalov, to by som neprezila..a clovek si zvykne 🙂 ja sa modlim nech sa mi to v tom 35tt zazracne upravi, nech si este uzijem prepchavanie 😀

mm_mm
2. aug 2013

@mmisenka Mně se to zlepšilo až 38.tt...

mmisenka
2. aug 2013

@mm_mm a mala si vysoke hodnoty? Lebo ja som mala "len" hranicne- 8,85 po hodine a 7,94 po dvoch, tak stale verim..

potulka
2. aug 2013

mne sa ta stranka zda byt naopak super. ked som sa dozvedela, ze by som mala dietovat, bola som zdesena, co vsetko nebudem moct, ale ta stranka ma pomerne upokojila. isla som velmi striktne podla nej tyzden, potom som vyfasovala glukomer a zistila som, ze mi glykemie neskacu, tak som si to pozvolna zacala upravovat podla seba (hlavne mnozstva) a nerobit si z toho taku hlavu. 🙂 ale moj doktor napriklad tiez povedal, ze ceski diabetologovia su konzervativnejsi, tak asi myslel aj to, co vy - ze ta stranka je prehnane prisna. ale radsej prisna ako benevolentna, lebo vsak vieme, ako si radi posuvame hranice a hovorime si, ze nas sa to netyka. 😎

saska.t
2. aug 2013

@mm_mm takze chleba sa vola prokorn a mala by ho piect kazda sukromna (mensia) pekarna, takze asi nie moc supermarkety a hypermarkety a naozaj je to bielkovinovy chlieb s roznymi semienkami 😉

@mmisenka 34 tt som trpela strasne,zo vsetkeho aj z veci co sompredtymbezne jedla dost vysoky cukor,od 35 tt je to neuveritelne,ale hodnoty mam vyborne aj ked trosku zhresim takze drzim palce,nech sa ti to tiez ustali
😉

mm_mm
2. aug 2013

@mmisenka Po dvou hodinách 10,28...a v prvním těhotenství 8,5...jestli teda myslíš ogtt.

mm_mm
2. aug 2013

@saska.t Tak děkuju, zkusím si ho obstarat.

mm_mm
2. aug 2013

@potulka Asi to neplatí úplně obecně, ale něco na tom bude, že u nás je to přísnější. Za dobu, co sem chodím, se tu objevilo několik Slovenek, kterým doktoři řekli, že stačí, když jim nebudou hodnoty skákat nad 9. To by se u nás asi nestalo, i když těžko říct...🙂

saska.t
3. aug 2013

@mm_mm
@potulka zevraj normy boli ovela benevolentnejsie ako teraz, az nariadenie EU ich znizilo,asi potrebuju viac zarobit na inzuline a glukomeroch a vybavenim s tym spojene 😝 no dnes je choroba velky biznis,takze sa necudujme, aj ked je to dost smutne ☹

mmisenka
3. aug 2013

@mm_mm ano dakujem 🙂

@saska.t dakujem, pevne tomu verim 🙂 mne tiez povedala jedna lekarka, co sa dnes uz venuje vylucne akupunkture a cinskej medicine, ze je to len biznis farmaceutickych firiem a ze tie normy su strasne prisne dnes...ale co nam zostava, vykaslat sa na to nevykasleme.. 😒 ale to nie je len co sa cukrovky tyka, aj napr baby co maju problemy so stitnou zlazou, tak to iste... ja dokonca pracujem vo farmaceutickej firme, takze nebudem to radsej komentovat 😀

saska.t
3. aug 2013

@mmisenka ano presne,tento priemysel poznam dost osobne, takze som aj znacne opatrna 😉

potulka
3. aug 2013

@saska.t s tym uplne suhlasim a myslim, ze nieco podobne sa praktizuje napriklad aj pri cholesterole, aby sa predalo viac tabletiek. grc. 🤐 dnesne merania - po kvante ovsenych vlociek so semienkami, jogurtom, jednou broskynou a jednou slivkou - 4,1, na obed obria porcia kuskusu s fazulkou, kukuricou a paradajkami + mrkvova polievka s kukuricnou krupicou - 4,6. bez vycitiek svedomia ma to opravnovalo dat si k domacemu mrazenemu jogurto-tvarohovo-zelenomelonovemu mixu cokoladove susienky. 😎

saska.t
3. aug 2013

@potulka krasne,ja som dnes zjedla mini corneto a tiez v poho,take hodnoty ako ty este nemam,ale som aj o 2 tyz. pozadu,tak snad sa k nim tiez dopracujem 😀

pavlinkaaaaa
4. aug 2013

holky prosím mám cukrovku 8,75 lékařka má bohužel dovolenou a jelikož se o malé bojím začla jsem držet dietu jim 6x denně, vysadila jsem cukr a dole mám za 3dny asi 1,5kg. Jim po dvou hodinách, jelikož jsem na invalidním duchodě vstávám až v kolem 7h tak snídám v 8h. Ráno si dám chleba se šunkou nebo vajíčko na měkko a čaj na svačinu jablko a pak oběd vařené maso a brambory se zeleninou at se vlezu do 200g, maso nevážím. Pak na svačinu pomeranč, k večeři jeden dietní patek, zeleninu a jeden krajíček chleba nebo (těstovinovy ktery si taky navážím aby neměl víc než 150g) . a na svačinu pak kousek chleba se šunkou. Svačinu mám poslední v 6h a pak trpím hledy ☹ myslíte že si pak mužu dát ještě kolem 8h zeleninu? taky bych chtěla vědět váš názor dělám vše dobře že už mám během tří dnu dole 1,5kg?

chomik
4. aug 2013

@pavlinkaaaaa Nemala by si chudnúť, ale viem, že tie začiatky sú ťažké...ja som tiež prvé týždne niečo zhodila...posledné jedlo o 6 je príliš skoro, práve pri tehotenskej cukrovke sa odporúča 1. a aj 2. večera (nielen samotná zelenina), pritom tá druhá by mala byť okolo 21.-21.30...skús pozrieť stránky tehotenskacukrovka.cz je tam aj vzorový jedálny lístok...máš aj glukomer? k tomu ovociu si cez deň kľudne môžeš dať napr. biely jogurt...ja napr. nemám problém ani s polievkami (hlavne zeleninová, rezancová už menej)...určite by si nemala hladovať, to si radšej zahryzni nejakú zeleninu aj medzi jedlami (kaleráb, uhorky...)

saska.t
4. aug 2013

@pavlinkaaaaa tiez som schudla zo zaciatku a teraz nepriberam vobec a to mam v 9 mes. necelych 62 kg. Zaklad je nehladovat, o 6 je moc skoro,kludne sa najedz aj o 22,00 zarad oriesky syr biely jogurt,len aby si nehladovala 😉

joa.n
5. aug 2013

ahoj holky,
tak jdu oznámit, že se nám 28.7. narodil Filípek, 3340 g, 50 cm a je úplně zdravý 😀
inzulínu jsem se zbavila už v porodnici, dělali mi profily a hodnoty byly perfektní...
tak se držte a přeju krásný a zdravý miminka 🙂

fialovetrenky
5. aug 2013

Holky, bílý rybíz k svačině, je to velký problém? Já se toho ovoce trochu bojim, moc ho teď nejim, tak nevím, co si můžu a nemůžu dovolit. Občas si dám jablko, kousnu si do nektarinky (ale celou ne), banány jsem vynechala úplně.. Co za ovoce a kdy si dopřáváte? Díky 🙂

mm_mm
5. aug 2013

@joa.n Jeeee, moc ti to přeju, gratuluju a straaaaaaaaaaaaaašně závidím!!!!!!!!

saska.t
5. aug 2013

@fialovetrenky ja mozem jablko, nektarinku, zlty melon, hrusku,polku grepfruitu,egres...vobec nemozem jahody, cucoriedky/boruvky som mala vcera,ale cukor bol lahko zvyseny, hrozno tiez nie,ovocie jem medzi ranajkami a obedom hned po rannom merani a ak dostanem hlad este par lieskovcov,po obednom merani tiez zkusnem 1 kusok ovocia...

potulka
5. aug 2013

@fialovetrenky podla mna by ribezle nemali byt az taky problem, ale najlepsie to zistis, ked vyskusas. ja som si davala hocijake ovocie, strazila som len, aby to dokopy aj s ostatnymi surovinami bolo zhruba do toho predpisaneho mnozstva sacharidov na jedno jedlo. takze napr. do vlociek som si rano dala trebars 3-4 nakrajane jahody, alebo polovicu jablka atd. skus a uvidis, kazdemu moze robit dobre/zle nieco ine.

@pavlinkaaaaa k tomu ovociu si davaj aj nejaku "brzdu" - knackebrot alebo nejake celozrnne nesladke susienky. bio nebio vyraba fantasticke slane crackery - s kminom, s parmezanom, s olivovym olejom, cesnakove s majorankou... su fakt velmi chutne a z celozrnnej muky, ziaden cukor. u nas ich maju v obchode so zdravou vyzivou. ked si das ovocie + par takychto susienok, je to celkom slusna svacinka. 🙂 tvrde syry maju malo sacharidov, tym sa da celkom pekne zasytit. uhorku, papriku, kalerab, salatove listy - toho mozes zjes, kolko vladzes, netreba pocitat a mozes ich jest aj medzi jedlami.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre