Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

saska.t
7. aug 2013

Caute kocky,tak som aj po dia kontrole aj po gynek.kontrole a musim vam poveddat,ze ma obaja vytocilli. Samozrejme v 9 mes. som schudla 1,2 kg co sa jej nepacilo aj ked ja nehladujem a este toto teplo,zmerala mi dlhodoby cukor, ze je minimalne zvyseny,skontrolovala mi moj glukomer a na jej glukomeri mi stale ukazuje ze mam podcukor a asi mam zly pristroj,ttakze ja si tu robim starosti a mozno mi ukazuje omnoho vyssie vysledky ako v skutocnosti mam, uz sa to stalo 3x mne ukazalo na mojom po jedle 5,6 a jej ukazalo 4,4 co je dost velky rozdiel,takze naozaj neviem,co si mam mysliet a na to,ze doteraz som mala posledny tyz.vyborny cukor,dnes rano na lacno 11 😠 skoro ma vykotilo 😝 a dnes u gynekol. ma zfukli,ako to,ze chudnem,ked mam priberat,tak som zurivo odovedala,ze nech si teda rozmyslia ci chcu,zvysovat vahu,alebo drzat cukor pod kontrolou a nech mi to laskavo vcasne oznamia 🙄

mm_mm
7. aug 2013

@saska.t Problém je, že pokud hubneš, tak máš prostě míň živin, než máš mít. Protože se snažíš mimo jiné jíst i míň sacharidů. No a ty bys měla jíst tak, abys nehubla a zároveň, abys držela cukr pod kontrolou. Takže jestli ti cukr překračuje povolenou hranici a ty navíc hubneš, asi bys měla mít inzulín. Abys mohla jíst víc. Pak budeš mít cukr v pořádku a nebudeš hubnout. Jinak já na minutý kontrole na gyndě - nepřibrala jsem za měsíc ani gram - slyšela dotazy typu, jestli náhodou nezvracím, když nepřibírám apod.

saska.t
7. aug 2013

@mm_mm nechapem,preco chudnem,jem rovnake mnozstva,ako doteraz,skor si myslim,ze tym,ze je tak teplo jem viac zeleniny a vodnatych veci ako doteraz a tym padom z vody nepriberiem a samozrejme aj viac pijem,co zrychluje metabolizmus,cukor drzim pod kontrolou,ked neberiem dnesne rano,co ma fakt sokovalo,ale hned po najedeni bol ok,aj cely den ok a inzulin si zu naozaj na ten Kratky cas pichat nechcem,kedze som to doteraz zvladla bez neho,mala splna normu na dany tyz. tt,takze to ziadna tragedia asi nebude....

potulka
7. aug 2013

@mm_mm ja som v 7. mesiaci tiez vobec nic nepribrala a to som este nebola ani na diete. potom sa to zasa rozbehlo, hoci som uz na diete bola. zatial som pribrala 10 kg. vcera som bola na sone, babo ma asi 3,2 kg, takze uplne v norme na dany tyzden. inak, co sa tyka priberania v poslednom mesiaci, @saska.t , neviem, ako to, ze tvoj gynekolog nevie, ze sa uz priberat vobec nemusi. dokonca aj male schudnutie je v poriadku. a jasne, ze v teple riadne spaluje. este mi napadlo, ze rano nalacno 11 je fakt dost divny vykyv. mala si dobre umyte ruky? a neskusila si sa pichnut znova? mne kolkokrat po opakovanom pichnuti ukazalo aj o vyse 1 jednotku menej, je to dost nepresne veru.

saska.t
7. aug 2013

@potulka mam len +6kg za cele tehotenstvo a teda dufam,ze aspon 1kg do konca priberiem... mala som umyte ruky 1 meranie 11 a hned za 1 min. som si zmerala opät a rozdiel bol minimalny 10,7 ☹ uz sa mi to raz stalo na lacno,takze zajtra rano sa od srachu poser.... ked si budem musiet merat cukor,lebo mi povedali,ze ak sa to na 2 den zopakuje,vecer si mam pichnut 4 jednotky inzulinu 😅 ja ked mam Problem s cukrom,tak len rano na lacno

mm_mm
8. aug 2013

@saska.t Jo jo, to s tím inzulínem chápu, ale vem si, že budeš ještě měsíc těhotná a miminko by si mohlo zvyknout na vysoký hladiny cukru a po porodu mít hypoglykémii. Jedna hodnota to samozřejmě nezpůsobí, ale to, že jí máš nalačno, znamená, že jí máš dlouho - velkou část noci, třeba. takže pokud by se to opakovalo, tak bych se inzulínu nebránila...

saska.t
8. aug 2013

@mm_mm jj ked to bude samozrejme castejsie,urcite si ho pichnem,ale dnes na lacno opät ok,takze tomu fakt nerozumiem,za 3 mes. sa mi to stalo 2x, preto to neberiem tak tragicky 😉

mm_mm
8. aug 2013

@saska.t To je fakt zvláštní, že to jsou takovýhle výkyvy. Pochopila bych, kdyby se to během dní lišilo o trochu, ale takovýhle rozdíly...lidský tělo fakt reaguje nevypočitatelně...

evcounek
8. aug 2013

Tak i já se asi přidám mezi curářky. jelikož mi na testu našli zvýšenou první hodnotu (tedy hodnotu na lačno) a druhá hodnota byla dobrá. co si o tom mám myslet. je pravda, že jsem asi v 5hodin (předešlého dne) měla krupicovou kaši (žádná sladká bomba na 2l mléka 2lžíce cukru + trochu kakaa) a pak jsem měla asi ve 3h ráno vodu aspoň myslím. Můj dr. je z toho trochu rozhozený, že je to divné, že spíš má vyjít špatně ta druhá hodnota a tak mě odeslal do diabetické poradny, ať se prý vyjádří.
Jinak hodnota na lačno 6,9 a po glukoze a přečkání 2h o hladu asi 4,9 (ta je prý v pořádku

werumka
8. aug 2013

@saska.t Ahoj, já mám posledních skoro 14 dní každé ráno nad deset - kolem 14, 15. Ať dělám co dělám, inzulín přidávám... prý je to z horka. Dneska je první den trochu chladněji a hle - hned ráno 3,5 🙂

fialovetrenky
8. aug 2013

Ach jo holky.. ráno k snídani jsem měla celorznnou housku se sýrem a caro s mlíkem, šla se na hodinku projít (do kopce) a měření hodinu po jídle jsem měla 8,3. Mám mít po jídle hodnoty do 8. Přitom vždycky co jsem se měřila jsem po pohybu měla hodnoty v normě, tak nevim, proč dneska takhle :( Na lačno jsem měla 5,2.. Jsem z toho nějaká špatná..

evulatko
8. aug 2013

@fialovetrenky, ahojky, nam rikalil ze se ke snidani nesmí nic mléčného, ze to mleko glykemii rano desne zvysuje, ze mlecne věci nejdriv az tak po desate hodine dopoledne...

fialovetrenky
8. aug 2013

@evulatko Jj, to jsem taky někde četla, ale toho mlíka tam moc nadávám.. tak čtvrt malého hrnku. Každopádně to vyzkoušim bez toho, jestli to nebude lepší.. Ale spíš mě zarazilo, že takhle víceméně snídám pořád, že to tak vyskočilo..

evulatko
8. aug 2013

@fialovetrenky, jestli takhle snidas porad, tak je to zvlastni, to tedy nevim☹

werumka
8. aug 2013

@fialovetrenky Ahoj, na ten pohyb těsně po snídani pozor. Řešili jsme to s doktorem. Ono totiž když se jdeš hýbat ještě před tím, než sacharidy z jídla přejdou do krve, tak se nějakou dobu při pohybu tvoří cukry vlastní, které zvyšují glykémii. Po delším pohybu to pak zase začne klesat, ale mohlo Ti to takto vyběhnout už to nestačilo tolik spadnout. Po snídani ten pohyb omez nebo odlož, přes den je to lepší.

saska.t
8. aug 2013

@werumka neviem v ktorom si tyzdni,ale na toto mi povedali,ze ranne hladne hodnoty su hormony a nic sa s tym neda robit,aj keby si o 3 rano jedla,jedine inzulin,tak si nerob starosti 😉

@fialovetrenky ja pijem tiez caro s mliekom a v pohode (akurat si mi pripomenula,ze si musim kupit nove caro,dnes som minula posledne 😀 )

werumka
8. aug 2013

@saska.t Já už těhotná nejsem, mám cukrovku 1. typu 😉

fialovetrenky
8. aug 2013

@werumka Aha, mě právě ještě kvůli tomu zařídil neomezené vycházky, abych se mohla hýbat ráno, kdy ještě není takovej pařák. Přes den to v těhlech hicech nejde.. Jinak celou dobu jsem po snídani chodila na procházky cca na hodinu a hodnoty pohodě, až dnes. Když jsem se měřila prvně bez pohybu, tak jsem měla nad 9.. a od té doby vždy s pohybem 7-7,5.. Možná to bude tím, že dneska jsem vyrazila fakt hned po snídani, jindy mi to trvá delší dobu než se vykopu, tak půl hodinky..

werumka
8. aug 2013

@fialovetrenky Přesně tak, ta půlhodinka udělá právě tohle. Zkus jí dodržovat, určitě to bude ok.

fialovetrenky
8. aug 2013

@werumka Jo jo, moc děkuju za radu, zítra hned vyzkouším a snad to bude lepší 🙂

potulka
9. aug 2013

posledna predporodna kontrola: glykovany hemoglobin 3,8 %, ranna glykemia 3,77. 🙂 rano o pol 6. som do seba tlacila mandle, lebo som uz nevedela zaspat a kym by som sa dostala na odber, asi by som od hladu skolabovala. takze vsetko je OK, mam sa 6 tyzdnov a 6 mesiacov po porode sama doma otestovat - nalacno a 2 hodiny po zjedeni dvoch rozkov. ak by to vyskocilo nad 7,8, mam sa ozvat. ak nie, tak hotovo. 🙂 zajtra idem na oslavu tychto vysledkov piect brownies.

fialovetrenky
13. aug 2013

Holky prosim vás, jak si vybíráte pečivo?? Mám jíst hlavně celozrnné, což dělám, ale když neseženu balené, kde si můžu přečíst případnou přítomnost sladu, musim šáhnout po "čerstvě" pečených, kde složení napsané není. Teď jsem snědla půl bagetky z Penny (se sýrem cottage, paprikou a rajčetem) a glymča mi po hodině stoupla na 10,8 (před jídlem 4,8).. Nebo je lepší se na tohle celozrnné pečivo vyprdnout a vzít si radši klasický chleba? Už fakt nevim.. :(
Jinak musim podotknout, že s ověřeným pečivem mívám glymču do těch 8..

chomik
13. aug 2013

@fialovetrenky V každej predajni by mali mať k dispozícií aj zloženie takýchto potravín, aj som rozmýšľala, že sa skúsim v Tescu spýtať, ale ešte som sa k tomu nedokopala...v našich malých "dedinských" potravinách si radšej kúpim klasický grahamový rožok, ten už mám overený, že jeden môžem 🙂 mne napr. dosť zvýšili cukor aj tie fitness chleby či celozrnné, ktoré podľa zloženia mali byť ok, preto som bola potom prekvapená tým rožkom, že je to ok aj keď je to pšeničná múka 😒

berenika39
13. aug 2013

@fialovetrenky ahoj, já jsem jedla pořád obyčejný chleba, s kterým jsem už věděla, že mi vyhovuje a glykemii nezvyšuje. na těch pár měsíců se bez celozrnného dá vydržet a pak jsem se k němu vráttila. právě jsem se bála těch nebalených. ale chce to zkoušet. fajn je, že máš možnost se měřit po jídle.

fialovetrenky
13. aug 2013

@berenika39 No mě právě doktor řiká že celozrnný pečivo je nejlepší.. ono asi bude, akorát u nás (malé město) není úplně jednoduché sehnat nějaký vyhovující.. Jinak normální chleba mi nevadí.. Měla jsem ho dneska k snídani a i přes vyšší hodnotu na lačno jsem hodnotu po jídle měla mnohem lepší než u večeře..

berenika39
13. aug 2013

@fialovetrenky to je, ale musí to být pravý, ne obarvený bílý..a těch je bohužel plno☹. to není tak, si myslím, že když budeš jíst běžný chleba, nebude to zdravé, mě to právě pro tu jistotu, že nelítá glykemie , přijde výhodnější. točila jsem pořád stejné potraviny, pestrý jídelníček - ale žádné velké experimenty. nevaí, když je glykemka o tochu vyšší, ale vadí, když lítá nahoru dolů. tak jsem to prostě nepokoušela. tak moc držím palce, at to dotáhnete v pohodě.

fialovetrenky
13. aug 2013

@berenika39 No právě, mě se zdá, že ty obarvený bílý jsou snad všechny :( Děkuju, zbývají mi už necelé 3 měsíce a pak se toho snad zbavím, alespoň moc doufám..

berenika39
13. aug 2013

@fialovetrenky určitě to není napořád. mě to opustilo, ta pravděpodobnost, že cukrovka přetrvá v "netěhu" formě, je vážně minimální. hned po porodu jsem jedla normálně, ale já nejsem moc na sladké, takže vlastně jakoby zdravě 😉 , ale už jsem nic nehlídala, ani jsem na to nemyslela. a pohoda. bude to dobrý

mysicka_lb
13. aug 2013

Ahoj holky, prosím vás, mohl by mi někdo vysvětlit, co to vlastně je ta těhotenská cukrovka a jak se projevuje? V jakém období těhotenství se asi tak objevuje a jaké problémy to s sebou přináší? Ještě mi nikdo nic neměřil, resp. mě doktor ještě ani neviděl, ale zaráží mě, že mám v těhotenství pořád šílenou žízeň. Kdysi jsem četla, že se normální cukrovka projevuje právě takhle, ale nevím, jestli to platí i pro tu těhotenskou.

llluckaaa
14. aug 2013

@mysicka_lb Ahoj, o těhotenské cukrovce si přečti něco tady: http://www.tehotenskacukrovka.cz/co-je-tehotens... Ty stránky napsala diabetoložka od Apolináře. Těhu cukrovka se objevuje většinou až po 24tt, protože jednak postupující těhotenství nese vyšší nároky na potřebu inzulínu a taky placenta produkuje hormony, které brzdí jeho účinek. Výsledkem je, že se ti drží vyšší hladina glukózy v krvi (glykémie) než je vhodné. U většiny těhotných žádné symptomy nejsou a těhotenská cukrovka se odhalí až při ogtt (pití sladké vody a následné testování glykémie). Zvýšená žízeň (plus zvýšené močení, cukr v moči, únava ...) se projevuje až při glykémiích nad 11 mmol/l (přičemž zdravý člověk má glykémie do 7, těhotná je má držet většinou do 8, k hodnotám nad 11 se dostávají spíš diabetici prvního nebo druhého typu).
Osobně si myslím, že těhu cukrovku teď nemáš.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre