Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jajka78
20. aug 2013

@werumka cize mam tehu cukrovku? ja som myslela ze sa berie hodnota po 2 hodnotach do 7,8. cize ma obmedzit sladke, co ja moc nejedavam.

werumka
20. aug 2013

@jajka78 Jéje, promiň, já jsem fakt ucho, blbě jsem četla - ta prostřední hodnota má být do 8,8, takže v pořádku. Pokud by byla vyšší, tak to značí cukrovku, i když ta po dvou hodinách už je v normě. Cukrovku nemáš, omlouvám se! 😅

jajka78
20. aug 2013

@werumka hej, super, dakujem. i tak obmedzujem diky. ja som bola uz druhy krat prvy mi vysla po 2 hod.8,2 a tak ma poslai do nemcnice kde mi brali i moc kazdu hodinu i krv.

mmisenka
20. aug 2013

@malaberuska tak ako si dnes dopadla? 🙂

werumka
20. aug 2013

@jajka78 Aha - a oni Ti dělali test znovu po jaké době? Nebo měli podezření, že nebyl dobře udělaný?

jajka78
20. aug 2013

lebo som mala nad 7,8 a to 8,2 a preto ma poslali do nemocky na kontrolne po hodine a po tom po 2 hodinach
@werumka
isla som v utorok u mojho dr a potom vo stvrtok do nemocky

werumka
20. aug 2013

@jajka78 A doktor bral tu krev z prstu, nebo taky ze žíly?

jaja018
20. aug 2013

@werumka glukozovy test mam mať o dva týždne. Smed ani únavu nepociťujem, cítim sa skvelo. Mohol vyskočiť ten cukor v moči len kvôli tomu ze som pojedla naozaj dosť sladkeho? Mali sme doma zákusky z oslavy a nedali mi pokoj ☹

jajka78
20. aug 2013

@werumka z prsta

werumka
20. aug 2013

@jajka78 Aha, tak to je jasné... uz prstu to bývá často zkreslené. Stačí, aby měli nějaký horší glukometr a už je tam ta odchylka velká. Dobře, že udělali test ještě ze žíly a pořádně, aspoň můžeš být klidná!

werumka
20. aug 2013

@jaja018 Pokud nemáš curkovku, tak samotné sladké jídlo cukr v moči nezvyšuje. To je opravdu věc pouze a jen ledvin a po těhotenství to zmizí. Samozřejmě je dobré ověřit, zda to nesouvisí s cukrovkou, ale pokud nemáš žádné další příznaky (a to bys asi měla, pakliže by byl cukr v moči od cukrovky), tak bych se toho nebála.

jajka78
20. aug 2013

@werumka stale mi brali z prsta, u doktora i v nemocke-tam este moc

werumka
20. aug 2013

@jajka78 Jéžkovy brejle, to jsou blbové... z prstu to má odchylku až 20%. To fakt střílet za tohle - udělat dvakrát zátěžový test u těhotné a naprosto nekompetentně, to už chce opravdu seno místo mozku ..

werumka
20. aug 2013

@jajka78 Pokud bys měla glykémii kolem 9, tak to ještě v moči nic nenajdou a zároveň už to cukrovka je.

jajka78
20. aug 2013

@werumka no aj pri prvom len z prsta u nas asi len z prsta. ale v moci nemam co je dobre znamenie, nei?

jajka78
20. aug 2013

@werumka a co teraz?

werumka
20. aug 2013

@jajka78 No pokud dělají z prstu, tak bych na něj nechodila vůbec. Pokud podstupuješ zátěžový test, tak s tím, že by to mělo mít jasný výsledek. Ne přibližný a ne zkreslený. Cukr v moči bys měla u pokročilé cukrovky - ta se může takhle rozvinout až třeba kolem 30. týdne. V téhle době je to opravdu často o desetinách, které glukometr nezachytí. Preventivně bych asi zkoušela omezit sladké a jíst menší porce častěji.

jajka78
20. aug 2013

@werumka zjtra idem na hematologiu ael tam mi glukozu nedaju. a keby mi vzal krv len na lacno asi nic nevyriesi

werumka
20. aug 2013

@jajka78 Nemáš možnost zapůjčit si glukometr? Dělat si čas od času měřící profil? Pokud by se Ti cokoli nezdálo, šla bych na ten test znovu v tom 30. týdnu - rovnou do laborky a ze žíly. Dala by se udělat i odlehčená verze - že třeba sníš dvě koblihy a necháš pak odebrat krev. Ale ze žíly.

werumka
20. aug 2013

@jajka78 Zkus se na té hematologii poptat, jak by to třeba řešili oni.

mm_mm
20. aug 2013

@malaberuska Je to zvláštní, že ti řekli, že je to v pořádku, protože to v pořádku není. Jediná možnost je, že ti to měřili v jiných jednotkách, ale fakt nevím...
Manželovo babička má hodnotu 5,4 - po 20 letech cukrovky s inzulínem. 5,3 je fakt hodně. Pro diabetičku prvního typu ještě budiž, protože tyhle holky to mají mnohem těžší (ale i tak je samozřejmě doktoři tlačí, aby měli kolem 4), ale pro někoho, kdo má "jen" těhotenskou cukrovku, je to fakt hodně...

jajka78
20. aug 2013

@werumka mozem od babky. a ako casto si mam robit? ja inak urcite naraz nezjem nikdy 2 koblihy 🙂
ja tak zjem jeden kolacik cez den
ale skor to ovocie mam rada z toho asi bymi vyssiel vyssi

vodvarkova
20. aug 2013

@werumka koukám, že jsi diabetický guru a máš za svých 25 let bohaté zkušenosti, mužeš mi trochu poradit a uklidnit mě.... já jsem měla glykémii nalačno ve 14.týdnu 5,7mmo/l, padlo rozhodnutí udělat dřívě OGTT, ale pak se objevila velká cysta na vaječníku a musela jsem na laparoskopii, takže na OGTT jsem se dostala až v 21.týdnu (vlastně včera) glykémie nalačno byla 5,3 mmo/l a po hodině 9,1mmol/l takže pozitivní po druhé hodině prý výsledek normální, test byl proveden správně musela jsem poctivě sedět, nic nepít a nejíst a před tím jsem byla 8h lačná... Cukr v moči při běžných kontolách nemá, takže přes 10mmol/l to nejde.
Už jsem trochu v koncích už si píchám injekce na ředění krve, do toho ta operace a ted ještě cukrovka ☹ Už jsem pročetla pár stránek o dietách atd... a zjistila jsem že snad v těhu jsou diety ještě přísnější... mužeš doporučit nějaké stránky, nebo cokoliv z čeho bych pochopila co vařit atd... jako vážení chleba a sýra jsem tak nějak pobrala, ale jak s běžnými jídly? Díky

mm_mm
20. aug 2013

@saska.t To je záhada... 🙂 Vloni jsem tu byla v kontaktu s jednou Slovenkou, která měla hodnoty celkem uspokojivý, ale glykovanej hemoglobin jí na každý kontrole stoupnul. Taky si s tím nevěděla rady (zalistuj na stránky zhruba před rokem, třeba to dohledáš)...

malaberuska
20. aug 2013

@mm_mm asi lekarka vie co hovori.. ja mam len tehu cukrovku udajne nie normalnu..

malaberuska
20. aug 2013

@mmisenka dlhodoby cukor 4,6. podla doktorka uplne v norme 🙂

mmisenka
20. aug 2013

@malaberuska tak super 🙂 a nechala Ta este merat dalej ked videla ze mas dobre hodnoty?

malaberuska
20. aug 2013

@mmisenka ano mam si, ale nebude mi uz brat ani krv ani nic. sama uznala, ze proste asi len na extra sladke veci reagujem, na take ako je 75g glukozy a tak 😀 a ty kedy ides?

malaberuska
20. aug 2013

@mmisenka baby tu strasia ako je to vela na tehu cukrovku, ale tak doktorka snad vie co mi povedala 🙂

mmisenka
20. aug 2013

@malaberuska tak aspon ze tak 😉 no zatial sa tam neviem dovolat, aby som sa objednala, 27. mam poradnu, tak po nej niekedy 🙂 tiez uz som zvedava 🙂 aspon, ze tie tyzdne tak rychlo bezia 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre