Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

malaberuska
21. aug 2013

@danielita18 tak ale pises, ze si mala vacsie hodnoty ako ja.. a mne aj hemoglobin dlhodoby vysiel v pohode. keby mi to skakalo tak sa bojim, ale takto snad nemam coho..

danielita18
21. aug 2013

@malaberuska ja som len raz mala taký vysoký cukor tých 11 a to po tej torte inak som mávala tiež aj nalačno aj po jedle hodnoty do normy a aj po tej sladkej vode som mala ešte menej ako ty ved ty si písala že si mala 9 a ja 8,1 a už preto som musela byť sledovaná na diabetologií a tie hodnoty vedia začat stúpat najviac v tých posledných dvoch mesiacoch lebo vtedy babatka najviac priberajú a ja ta určite nechcem strašit ja tu len píšem moju skúsenoť že hodnoty som mala stále do normy a zrazu v 35 týždni malý začal naberať na váhe apodla tabuliek bol o 2 týždne väčší a poseldný mesiac keď sa chodí každý týžden na kontroly tak to doktor na ultrazvuku videl že malý prudko priberá a pritom som hodnoty mala stále do normy a vobec nič sladké som nejedla a keby som si nedavala pozor na to čo zjem tak by to mohlo zanechať na malom následky a aj cukrovku by mohol maťa hlavne v 8 mesiaci je to nanebezpečnejšie ked sa vyvýjajú plúca

malaberuska
22. aug 2013

@danielita18 a kolko si pribrala v tehotenstve? noo ale zas na druhej strane, to, ze bol tvoj maly vacsi v konecnom dosledku ani nemuselo byt sposobene cukrovkou ale niecim inym..

danielita18
22. aug 2013

pribrala som 10kg a ja už si to nepamatám presne ale ked mi potýzdni premeriaval a prevažoval malého tak mal O 300g za týžden viac a môj doktor ma 4D ultrazvuk tak jemu tie výpočty vždy vychádzajú a povedali mi že to je tou cukrovkou že ked tak rýchlo rastie

malaberuska
22. aug 2013

@danielita18 a nemalo by sa v poslednom trimestri priberat kazdy tyzden pol kila?

saska.t
22. aug 2013

@malaberuska v poslednom mesiaci pred porodom je Optimum pre dieta priberat 150g za tyzden, ved podla tvojho udaju by sa rodili 10 kg deticky 😀 😉

malaberuska
22. aug 2013

@saska.t ja som to zle precitala, ja hovorim o celkovej vahe 😀 sorry 🙂

chomik
23. aug 2013

Babenky pomoc, včera večer som si merala cukor a skoro ma vystrelo, keď som tam videla 11,1...skúsila som druhý prst a tam 10 ☹ a pritom som zjedla pol rožka (okolo 21:00) a predtým pár ringlot (medzi 19.00 a 20.00)...ale žiadne preháňanie, pritom cez deň mám hodnoty krásne, napr. po tanieri paradajkovej polievky (ochutenej aj cukrom) som mala po hodine 4,7...navyše už asi 3-4 deň mám aj ráno vyššie hodnoty okolo 5,4 - 5,5 (povolené mám max.5), pritom včera v noci keď som šla spať som mala 5 a ráno znovu 5,5 ☹ a to som medzitým zjedla len kúsok salámy...navyše ráno aj ketóny v moči (stupeň 3 z 5)...nemám pocit, že by to bolo z hladu a pijem tiež dosť, aj keď ráno sa vždy zobudím strašne smädná...k dr. sa skôr ako budúci týždeň nedostanem ☹

chomik
23. aug 2013

Teraz som našla príspevok od dr. že vraj ketóny neškodia ale nejak s ami to nezdá...idem dnes na gyndu, som zvedavá, čo na to povie dr....dúfam, že ma moja diabetologička budúci týždeň vezme aj bez objednania ☹ http://www.ulekare.cz/poradna-lekare/ketony-a-t...

saska.t
23. aug 2013

@chomik to su hormony a budu stupat do 35 tt potom to bude lepsie,som toho zivy priklad,som v 38 tt a cez 5 po jedle a to som mala aj dzem sa nedostanem,musis teraz davat pozor hlavne na chleba a ovocie,to som v tomto obdobi skoro vobec do pusy nevlozila,iba ten vecerny (bielkovinovy) chlieb som jest mohla bez problemov a jem ho dodnes... Bude lepsie drz sa a hlavne nehladuj.... 😉 Skus pit vodu s vytlacenym citronom u mna to funguje aj na velky smäd aj na znizenie cukru v krvi...

chomik
23. aug 2013

@saska.t Vďaka, na ten cukor si dám pozor, odteraz už žiadne ringloty a budem aj častejšie merať ten cukor...ale čo s tými ketónami? ☹

mm_mm
23. aug 2013

@chomik Ketony vaděj, jen když jich je hodně a máš je dlouhodobě. A taky spíš na začátku - v prvním trimestru. To bys je musela mít fakt nepřetržitě, aby mohly něco způsobit - pak ovlivňujou nervovou soustavu miminka. Jednorázový ketony neřeš.. A ani tu jednu blbou hodnotu.
Já včera taky měřila přes limit, ale u mě to bylo daný tím, že mě bolela šíleně hlava a nešlo s tím nic dělat. Jak není tělo v pohodě, tak není ani cukr v normálu.
Já mám vysledováno, že mi pomáhá zelenina. Jak si jí přidám k jídlu, hodnoty jsou lepší. Říkala mi to i kolegyně, co má DM1, že i u ní ta zelenina funguje tak trochu jako katalyzátor... 🙂
Držím palce, ať je líp!

saska.t
23. aug 2013

@chomik s ketonami nic neurobis,to prejde, ovocie jest mozes,ale rozdel si ho,nie cca 4 ringloty,ale len 2,alebo polku jablka,vtedy by sa to nemalo pri merani nijako odzrkadlit,ak ti bude cukor aj tak stupat su to hormony a mozes robit cokolvek a aj tak to bude cele zle 😅 potom radsej kontaktuj diabetologa,nech zvazi inzulin, dolezite je dieta 😉

werumka
23. aug 2013

@chomik Ketony samy o sobě nic nedělají, je to pouze odpadní produkt. Spíš značí nějaký metabolický zádrhel (třeba že máš málo jídla). Ty ketony, když pak se objevují dlouhodobě, tak začnou zvyšovat glykémii (opět ne ony samy, ale je to důsledek toho, že když málo jíš, tak si v sebeobraně dělá organismus svůj cukr, který posílá do krve). Může se to stát i v době, kdy tělo bojuje s nějakou infekcí, ale u těhotenské cukrovky je to nejčastější důsledek toho, že se málo jí.

@mm_mm Já myslím -čistě selským rozumem - že těch ketonů by muselo být stráááááášně moc a nepřetržitě, aby to nějak poškodilo miminko. A spíš si myslím, že to poškození by bylo jako důsledek toho, kvůli čemu ty ketony jsou, než kvůli ketonům jako takovým... všechny ženy, které v prvním trimestru zvrací, mají přes den ketonů plnou náruč.

mm_mm
23. aug 2013

@werumka Tím jsem se právě uklidňovala, když měla naše diabetička řeči kvůli tomu, že se mi ty ketony občas objevily. Byla jsem z ní úplně hotová, tak jsem se jí na jedný kontrole zeptala, co že teda ty ketony vlastně dělaj (byla jsem někdy v 8. měsíci) a ona začla bleptat něco neurčitýho a pak z ní vylezlo, že takhle pozdě už neudělaj nejspíš nic, ale že jsou problémový v prvním trimestru. Tehdy jsem si právě taky říkala, že spousta ženských v prvním trimestru hubne, tak to snad nebude tak horký. Někde jsem kdysi narazila na nějakou info ohledně ketonů, která říkala, že je důležitý, jestli jsou to ketony z hladu (ty asi tolik nevaděj) anebo ketony, který vznikaj tím, že cukr nepronikne do buněk a ty buňky "hladoví" - ale mám pocit, že to je spíš problém lidí s DM1 - takhle nějak vzniká ketoacidoza, ne?

werumka
23. aug 2013

@mm_mm Přesně tak. Někteří doktoři mě neplní optimismem, co se týká jejich znalostí 😀
To je přesně ten důvod ketoacidózy u DM1 - když se u mě objeví ketony, tak to bývá proto, že mám málo nebo žádný inzulín (stalo se mi to, kdy jsem si omylem vytrhnula kanylu od pumpy). A najednou, ať se ty játra snaží vyrábět cukry jak chtějí, tak do buněk se žádný nedostane a všechno to koluje v krvi. Játra vyrábí cukru furt víc, ale je to k ničemu a glykémie stoupá. To je nebezpečná forma ketonů. Ale opět to nejsou ketony jako takové, jako spíš ten celý proces, který je škodlivý. U těhotných diabetiček s GDM se vždycky do buněk cukr dostane, protože tam ten inzulín prostě je a nějaký cukr do nich vždycky vstřebá.

werumka
23. aug 2013

@mm_mm Ono fakt stačí zvracet jeden den (třeba z virózy) a už je člověk jak pochodující továrna na laky 😀 Je to pak začarovaný kruh, protože z té ketoacidózy je člověku blbě a na zvracení samo o sobě. Proto je dobré sladké pití, to žaludek nedráždí a zároveň dodá cukr.

mm_mm
23. aug 2013

@werumka Já ty ketony měla minulý těhotenství určitě z hladu. Ke konci jsem měla mizerný hodnoty a nebyla jsem schopná se smířit s inzulínem, tak jsem šla touhle hloupou cestou...jedla jsem míň. No, pak jsem byla nervní z toho, že jsem hladová a nervní z ketonů a stejně jsem neměla žádný zázračný hodnoty. Jenže mě šíleně děsila představa, že si něco píchám do břicha, proto jsem takhle blbla.
Tohle těhotenství jsem byla odhodlaná se z toho vážně nezbláznit a prostě si ten inzulín nechat v nejhorším dát. A ono ejhle, asi to nebude potřeba. Ráno se pořád držím do cca 4,4 a tím, že protáčím skoro pořád ty stejný (ozkoušený) jídla, tak ani po jídle moc nepřesahuju.
Pamatuju si, žes tu kdysi dávno psala, že máte zažádáno o adopci...tak jsem si tak vzpomněla....jak to u vás vypadá, jestli teda nevadí, že se ptám... 🙂 (A taky doufám, proboha, že jsem si to nějak nepopletla s někým jiným.)

werumka
23. aug 2013

@mm_mm Já to chápu, mě třeba po nějakých 15 letech na injekcích furt děsila představa, že si je mám píchat do břicha. Začala jsem s tím až když jsem dostala pumpu, abych měla víc možností, kam zavádět kanyly. Ale v těhotenství jsem do břicha nepíchala nic, bylo mi to nepříjemné... Podobně poslouží i ruka, na noční inzulín je dobrý zadek nebo stehno. Ale ten děs z injekcí je někdy u těhotných fakt velký... myslím, že by na tomhle měli na těch diabetologiích zapracovat, aby holky neměly strach a nehladověly zbytečně...
Určitě si myslím, že jak nejsi v takovém stresu z cukrovky, v jakém jsi byla předchozí těhotenství, tak to má vliv na glykémie. Já mám standardně úplně nejvyšší glykémie, když mám jít na kontrolu 😀
Nespletla ses 🙂 Zažádáno máme, teď to budou dva roky. Zatím nikdo nevolal, ale to se taky může rychle změnit a pak to posype hodně rychle.

mm_mm
23. aug 2013

@werumka Známým to vyšlo právě po dvou letech...takže už jste snad blízko... 🙂

Teď jsem určitě míň ve stresu z cukrovky než minule, tak to asi fakt na ty hodnoty bude mít vliv. Já mám ještě jednu soukromou teorii... 🙂 Teď čekám kluka, předtím holčičku. S holčičkou mi bylo zle jak blázen, s klukem pohoda. Někde jsem četla, že je to tím, že u holky produkuje placenta víc hormonů...tak si říkám, jestli to taky nebude souviset s tím...ale to je fakt laická úvaha, doktoři by to asi spláchli... 🙂

werumka
23. aug 2013

@mm_mm Uvidíme, v každém kraji je to jiné... snad v tom našem to půjde rychle. Zatím jsme u nás četli samé 4 roky...
Mně taky nebylo blbě a cukrovka byla strašně poslušná. A čekala jsem kluka. Těžko říct 🙂 Ale může to být prostě jen "jiné těhotenství"...

mm_mm
23. aug 2013

@werumka 4 roky - to zní děsivě, ale na druhou stranu počkat si na něco tak úžasnýho, jako je miminko, se prostě vyplatí... 🙂 Akorát je blbý, že se asi mezitím budeš muset vrátit do práce, co?

Tak držím palce, ať se dočkáte co nejdřív a ať je cukrovka poslušná i mimo těhotenství. Mluvila jsem s kolegyní, co má DM1, a tý se podařilo celý těhotenství udržet glykovanej hemoglobin do limitu - tzn. do 4, to je fakt obdivuhodný, jak to dáváte s takovýmhle šíleným hendikepem a my si tu stěžujem, když to máme x- krát lehčí...

werumka
23. aug 2013

@mm_mm Mně se to taky dařilo držet do 4, ale mívala jsem často náběhy na hypa... už jsem je prostě nepoznávala. Víc mi sedí glykovaný nad 4,5, tam vím, kolik mám 😀 Na jednu stranu se to zdá horší, na druhou stranu jednodušší v tom, že my si můžeme zvedat dávky inzulínu podle svého uvážení, zatímco vy to často rvete jen s dietou.
Ono to docelautíká, když už máme dítko svoje. Já už na rodičáku nejsem, mám živnost. Jsem v invalidním důchodu a pro moje podmínky pro zaměstnání jaksi nikomu nevyhovuju. Řidičák mít nemůžu, můžu mít maximálně půlúvazek, nesmím dělat práci na směny, práci fyzicky náročnou, práci stresovou... takže vlastně nic. Nemám se ani kam vrátit, protože do invalidního jsem spadla ještě uprostřed studií a těch jsem nakonec musela nechat. Muž je rád, že jsem doma a můžu mít svůj režim a tím pádem můžu být i dobře kompenzovaná. Syna zatím do školky dávat nechci, protože má na cukrovku zátěž, tak nechci, aby měl drážděnej imunitní systém dřív, než to bude nutný. Doufám, že se mi podaří aspoň nějaký přivýdělek z domova, ale to je sen nás mnoha...

mm_mm
23. aug 2013

@werumka Já četla na nějakým diaforu příběhy těhotných diabetiček a od tý doby fakt před každou smekám. Myslím, že pro těhotnou s DM1 je glykáč 4,5 víc než slušnej. Měl malej s touhle hodnotou po porodu problémy? Ta holčina s těhotenskou cukrovkou, o který jsem tu nedávno psala, měla na konci glykovanej 4,5 a miminko se narodilo s hypoglykémií.
Nerozumím tomu, proč má tvůj malej na cukrovku zátěž...Riziko, že jí po tobě "zdědí" je jen pár procent...Ale asi se bojíš nějaký virozy, která by mohla bejt spouštěč, ne? Prej může bejt spouštěč i kravský mlíko, ale to určitě víš.
S tou prací to nezní nejlíp....Vůbec nevím, kterým směrem bych něco hledala, kdybych byla v týhle situaci...

werumka
23. aug 2013

@mm_mm Právě, u diabetiků 1. typu je glykovaný 4,5 na bouchání šampusem 😀 Ale zároveň nás varovali, že pod 4 bychom to neměli normálně nechat jít, protože pak člověk opravdu nepozná hypoglykémii včas. Syn měl glykémii 2,7 - prý je tolerance do 2,5, takže s ním nic nedělali. Pak se to rychle vyrovnalo.
No ono je to tak, že procentuálně je zátěž dítěte matky diabetičky 4% a otce diabetika 6%. Ovšem pokud měla matka cukrovku před 8.rokem života, tak to riziko je 13%. A tím, že já jsem jí dostala ve třech, tak chci eliminovat právě ty spouštěče. Nejvíc jsem se setkala se spouštěči dvěma - a to byla právě nějaká viroza nebo extrémní stres (zkoušky, vojna).
Já tak různě koukám na nabídku, ale spíš to zatím vidím na domácí přivýdělek - výtvarné práce a tak. To, co dělám teď.

werumka
23. aug 2013

@mm_mm A jak se daří miminku u Tebe?

mm_mm
23. aug 2013

@werumka Špatně, dneska se na kontrole ukázalo, že mimo čípku je problém i s placentou...ale už nějak nemám sílu se kvůli tomu nervovat, tak se snažím na to nemyslet...

werumka
23. aug 2013

@mm_mm Já myslím, že ať už se miminko narodí kdykoli, tak to zvládne! Děti jsou silnější a odolnější, než si myslíme 😉 Nenervuj se, uvidíš, jak to bude vypadat dál. A jak říkala moje doktorka - když se rozhodne vylézt dřív, tak bude mít určitě dost elánu se s tím poprat 🙂

chomik
23. aug 2013

@saska.t
@werumka vďaka baby, ste ma trochu ukľudnili...cez deň už neboli žiadne ketóny, dnes si meriam cukor celý deň a výsledky sú super, uvidím ešte teraz po 2. večeri a potom zasa ráno....podľa usg je malá presne v norme, tak sa teším, lebo bruško už mám ako niektoré mamičky pár dní pred pôrodom a to ma ešte 2 mesiace čakajú.

fialovetrenky
26. aug 2013

Ahoj holky, měla bych dotaz.. do kdy se cukrovka během těhu může "zhoršovatů? Až do porodu? Teď jsem 31.tt, píchám si inz. a diabetolog říkal, že je ještě možné, že budem dávku inzulinu navyšovat, jak těhu postupuje.. Teď píchám 3j - 2j - 4j.

A ještě jedna věc.. nemáte nějaký recept na nějakou placku/buchtu, která by se moha jíst i s cukrovkou? Na netu jsem nic moc nenašla.. Buď tam je bílá mouka nebo sladidlo.. A mě pbčas po obědě takhle honí mlsná 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre