Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

potulka
3. sep 2013

@saska.t blahozelam. 🙂 tak ta vaha, to je fakt typicke dieta cukrovkovej matky. 😀

saska.t
3. sep 2013

@werumka no veternik na jedenie ako zakusok nieeeeeeee 😠 ,no ja som mala po porode hodinu po jedle 8 😅 ale ziadna katastrofa kedze mala ma len 3 dni 😀 na test pojdem radsej az 10 tyz.po 😀 😀

werumka
3. sep 2013

@saska.t Jasně, to je ještě brzy na nějaké závěry. Mně to v porodnici taky ještě skákalo (spíš teda směrem dolů 😀 ) a musela jsem dost upravovat inzulín. Pak už se to normalizovalo.

fialovetrenky
3. sep 2013

@werumka Já si taky píchám jen denní inz. a píchám do stehna. Do břicha se mi to nějak příčí. A ta paže mě nějak nenapadla.. je to velký rozdíl, mezi stehnem a paží?

werumka
3. sep 2013

@fialovetrenky Z paže se to rychleji vstřebává. Nejpomaleji z hýždí, někde uprostřed je právě stehno.

fialovetrenky
3. sep 2013

@werumka Takže z paže jakoby rychleji funguje? Já si píchám tak 15min. před jídlem..

werumka
3. sep 2013

@fialovetrenky Co máš za inzulín? Ano, ten účinek nastoupí rychleji. Třeba noční inzulín je dobré dávat do hýždí, protože u něj chceme, aby působil co nejdéle. Ale u "jídelního" inzulínu je zase žádoucí rychlejší nástup účinku.

fialovetrenky
3. sep 2013

@werumka Mám Insuman Rapid.. takové jednorázové pero.

janulkam21
4. sep 2013

@mm_mm Hej hej ja mam termín 19.10. A doktorka mi povedala ze malá pojde keď sa nič iné nestane 17.10. Ale to ešte nevedela že mám cukrovku a aj inzulín. .tak uvidím čo mi povie na poradni. ..

werumka
4. sep 2013

@fialovetrenky U tohohle inzulínu stačí tak deset minut před jídlem - zvlášť, pokud aplikuješ do paže. Tyhle inzulíny vrcholí s účinkem po půlhodině. Teď už se dávají skoro výhradně jen tyhle - právě pro ten jejich rychlý nástup účinku. Dřív se ty "rychlé" inzulíny dávaly půl hodiny před jídlem. S těmahle se člověk může najíst skoro hned.

nikky81
4. sep 2013

ahojte dievcata, chcem sa spytat vas skusenejsich. ake su hodnoty hranicne po zatazovom teste oGTT? ja som dnes bola na diabetologii a moje hodnoty boli : nalačno 4,4, po 1 hodine 8,6 a po 2 hodinach 7,6. potom som sa najedla a 1,5 hodiny po jedle mi odmerali len glukomerom a tam som mala hodnotu 5,7. su to hodnoty na tehu cukrovku???? dakujem 🙂

llluckaaa
4. sep 2013

@nikky81 Ahoj, v ČR je to 5,5 - 8,8 - 7,7. Podle tvých hodnot to na cukrovku nevypadá.

nikky81
4. sep 2013

@llluckaaa ahoj, dakujem za info. no u nas to asi je inak, lebo mi brali aj zo zily na ten glukovany ci aky hemoglobin a mam prist o dva tyzdne v takom case, aby som bola 1,5 hodiny po jedle a zase mi to zmeraju. nejako nerozumiem preco neexistuje nejaky jednotny system 🙂. a teda dr. mi kazala obmedzit sladkosti, ovocie, sladene napoje, biele pecivo. som sa v duchu smiala, lebo ja som to ani pred tehu velmi nejedla resp. nepila 🙂. ale tak uvidim

llluckaaa
4. sep 2013

@nikky81 A výsledek glykovaného hemoglobinu máš jaký? Má být do 4% (resp. 40 mmol/mol).

nikky81
4. sep 2013

@llluckaaa no ten neviem, to mi dnes vzali nakoniec, ked som mala tie vysledky co som pisala. ten budem vediet asi az o tie dva tyzdne

chomik
7. sep 2013

Babulky tak uz aj ja mam inzulin...zatial len v chladnicke, lebo ma z toho spanielsku dedinu, musim to vsetko nejako precitat, ze co sa ako pouziva, zapaja a tak...a mam aj kludovy rezim, navyse ma caka hospitalizacia, aby mi pichli steroidy na dozretie pluc babatka, kedze to vyzera, ze sa velmi ponahla 😖 no a tie steroidy narobia s cukrom taky zmatok, ze si ma musia v nemocke nechat par dni na pozorovanie 😢 je tu niekto, kto si picha inzulin? to tie ihly treba fakt menit po kazdom pichnuti alebo staci raz za par dni? ja som rozmyslala, ze uz pockam do toho utorka, ale uz takmer nemozem nic zjest, zo vsetkeho mam cukor ponad limit 🙄

mm_mm
7. sep 2013

@chomik A není to i stresem?
Já jsem zjistila, že stres mi dělá s cukrem šílenosti. V klidu mám po nějakým jídle třeba 5,7, ale pokud mám nějaký nervy, dostanu se s tím samým druhej den třeba na 9. Teď se mi to stalo asi 3x po sobě. Myslela jsem si, že se mi cukrovka takhle rychle zhoršila, ale pak mi to zapadlo do sebe - jakmile mám stres, tělo si s tím cukrem prostě neporadí...
No, to ti ale asi moc nepomůže...Jinak držím palce....Mně vyhrožujou třetí měsíc předčasným porodem, už nade mnou lámali hůl, ale pořád se naštěstí nic neděje. Tak ať je to dobrý i u tebe!!

chomik
7. sep 2013

@mm_mm vdaka, moze to byt aj ten stres a nedostatok pohybu k tomu 😒 Ty uz si 35 tt, to je super, ja si akurat hovorim, ze vydrzat aspon do toho 35tt, ale kazdy den je uspech...ja si to navyse komplikujem aj tym, ze chcem ist rodit na Slovensko-7hodin cesty autom (teda nie z rozmaru, ale kvoli poisteniu, materskej a vsetkym papierovackam by to bolo jednoduchsie)...tak snad to vydrzime 🙂

saska.t
8. sep 2013

@chomik no u mna tiez stres fungoval-cukor stupal do zavratnych vysin 😀

janulkam21
9. sep 2013

@chomik mne povedali u diabetologa ze ihlu najdlhsie mozem použiť tri krát tak ja si ju mením vždy večer. Aj mne cukor lietal vselijak ale tiež to bolo zo stresov a ked som to prestala riešiť a začala som naspäť jesť všetko naco mám chuť okrem sladkého tak aj cukor mám dobrý.

fialovetrenky
11. sep 2013

Holky, k obědu brambory s tvarohem asi není to pravé ořechové co?

naja94
12. sep 2013

Ahojte, dievcata... Tak ja vam teraz neviem, ci tehu cukrovku mam alebo nie... Laboratorium vyhodnotilo moj glukozovy test ako negativny, ALE hodnota cukru v krvi po 2 hodinach od vypitia glukozy bola 8... Sice v moci mi cukor nevyskocil, ale v krvi to je trosku zvysene (horna hranica je 7.7 vraj), tak teraz nechapem.... Lekarka sa drzi toho, ako to vyhodnotil labak a kedze je tam napisane, ze je to negativne, tak to dalej neriesi... Nie ze by mi chybalo behanie po diabetologii, ale bojim sa, aby pripadna neliecena cukrovka nemala nejaky neblahy vplyv na moje babatko... Nemate niektora podovnu skusenost, resp. Podobnu hladinu cukru ako namerali mne? Riesili to vasi lekari? Dakujem za reakcie

mm_mm
13. sep 2013

@naja94 Kamarádka měla 7,8 a řekli jí, že to cukrovka je. Snažila se to uhrát na to, že je to o jednu desetinku za normou, ale je to nezajímalo. Každý překročení normy je cukrovka, i když je to jen o trochu...

naja94
13. sep 2013

@mm_mm
Dakujem za reakciu... No rak teraz mi asi nezostava ine, ako si nastudovat dietu a do toho 35 tt si to oddietovat... Ci by to predsa len chcelo aj navstevu diabetologie??? No moja gynekologicka to vobec neriesi, tak neviem...

mm_mm
13. sep 2013

@naja94 Na to těžko odpovědět. Může ti stačit lehčí dieta a třeba udržíš hodnoty pod kontrolou, ale na druhou stranu taky to tak být nemusí. U nás se při těhotenský kontrole kontroluje srdíčko miminka a ta kamarádka s těma hraničníma hodnotama měla výsledky srdíčka mnohem horší než třeba já, která jsem měla horší výsledky u ogtt. Rozhodně tě tím nechci strašit, ale já osobně bych si tu diabetologii asi vyžádala. Tím nic nezkazíš, budeš pod kontrolou a lepší zbytečná kontrola než něco zanedbat. 🙂

naja94
13. sep 2013

@mm_mm
A ake problemy so srdieckom moze sposobit tehu cukrovka??? Ja si fakt pre istotu v pondelok zavolam na nejaku diabetologiu v BA a popytam sa na to... Inak, mne ten odber robili po necelych 2 hodinach - asi 10 min. chybalo do plnych 2 hodin... Neviem, aku rolu mohlo hrat tych chybajucich 10 min... Aj ked rozjimat teraz o tom je uplne zbytocne, proste by bolo treba ten glukozovy test u mna zopakovat a jasne sa vyjadrit, ci mam tehu cukrovku alebo nie...

mm_mm
14. sep 2013

@naja94 Těch 10 minut mohlo hrát velkou roli. Mně dělali první test v 16.tt, měla jsem s sebou svůj glukometr a tak jsem viděla, jak se ten cukr pohybuje. 15 minut před odběrem jsem měla hodnotu přes 9 a přesně po dvou hodinách 7,2. Takže tenhle test vyšel negativně, pozitivní jsem měla až ten další.
Pokud se ten cukr hlídá, tak ty změny na srdíčku jsou minimální a s postupem věku dítěte se všechno srovná. Jde o to, že srdeční stěna je tlustší a srdce musí víc pracovat. V 90% případů je to poškození hodně malý, ale pokud je větší, může to s miminkem dopadnout špatně. Tím tě ale rozhodně nechci strašit, kardiolog i gynekolog mi vyprávěli, že zažili jen dva případy, kdy to miminko nezvládlo.
Jinak tomu "poškození" se říká hypertrofická kardiomyopatie.

marlen02
14. sep 2013

ahojky...přečetla jsem si pár stránek a nedá mi to....chodím do dia poradny a nasadili mi dietu kvůli cukrovce...hodnoty lačno 3,2, po snídani 5,9, po obědě 7,1 a po večeři 6,2...dostala jsem glukometr a přez šest mi to nikdy nejde, co si o tom myslíte? v předchozím těhu mi nasadili rovnou inzulín (jiná doktorka)

mm_mm
14. sep 2013

@marlen02 Záleží na tom, co jíš - kolik ty jídla mají sacharidů - a jak dlouho po jídle měříš. Jestli jíš normální jídla a měříš po hodině a máš výsledky v pohodě, tak seš šťastnej člověk. Jestli držíš dietu a měříš třeba až po dvou hodinách, tak hodnoty pod šest a o ničem nevypovídaj...

marlen02
15. sep 2013

@mm_mm měřím právě po hodině aji doma aji u doktorky ...jen nechápu že u doktorky mám takové čísla a doma glukometrem jsem víc jak šest neměla a to jsem měla žravou 🙂 a i bez ní to nejde nahoru.....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre