Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jpetraa
19. okt 2013

@llluckaaa jdu do Bohunic..nevím jaký maj doby normálně, mě zaskočilo i těch 14 dní, jsem myslela, že se to řeší nějak rychleji:o) čokoládu mám nejraději mléčnou, ale myslím, že mi brzo bude stačit i hořká s 80% kakaem..ten tvaroh zkusím, já ho normálně nejím vůbec..díky za tip.štrudl zkusím teda i bez stévie.

jpetraa
19. okt 2013

@llluckaaa já to někde vyčetla...takže je jedno co, to je dobře...tak si snídaně ustálím na chlebu s máslem a šunkou, svačiny nevím, dnešní nápad mi nevyšel, oběd jako doteď ale míň, svačina..ovoce a jogurt? večeře vajíčka s chlebem nebo chleba se sýrem..a druhá večeře jogurt se stévií. k tomu během dne zelenina a občas oříšek...s tím by se dalo do té poradny vydržet a pak se uvidí co mi řeknou.

llluckaaa
19. okt 2013

@jpetraa Časem sladké chuti odvykneš a bude ti stačit míň sladké nebo malý kousek. Mě když honila mlsná, tak jsem si dala kaki. K odpolední svačině můžeš dávat i třeba jogurt nebo kysanou smetanu s ovocem a trochu dosladit. Do toho se hodí právě i oříšky. Třeba kešu jsou sladší 🙂
Jj, to bude to dia stačit. Hlavně se držet toho jíst pravidelně, nehladovět, nepřejídat se 😉

lennus
19. okt 2013

@consti Ty kapsy zní taky dobře. Jen poté, co jsem si nedávno četla, co obsahuje kupované listované těsto, tak už se mi nechce kupovat, jsou tam pěkné srajdy s prominutím. Jinak fakt doporučuju ten závin, co jsem tady dávala odkaz.
Já si myslím, že se dá i takto vařit fakt výborně, já jsem měla vždy blízko i k vegetariánské a veganské stravě, chutná mi to, ale prostě ta pravidelnost a nemoct si dát občas sladké se mi nelíbí! Ale na druhou stranu je to zdravý životní styl, že?

@jpetraa Taky si chci pořídit stévii, neumím si představit dát si třeba palačinky úplně nesladké, takže tím třeba osladím tvaroh a dám k tomu ovoce, když si nemůžu dát domácí marmeládu.
Držím palce, mně poradna docela pomohla si to ujasnit.
Já si taky furt říkám, že to není možné, že se museli splést! 😀 Já měla v těhotenství víc chuť na sladké, zvlášť před tím, než mi to zjistili, ale to jsem přisuzovala těhotenské chuti.
Co se týče chleba, tak jsem si radši koupila takový lepší celozrnný žitný a mám ho už týden, dávám si jen tenké plátky.
Mně se právě moc nechce jíst furt chleba, tak večeře vaříme - něco celozrnného, zelenina, maso.


Holky, já čtu někdy docela rozporuplné rady, třeba s tím pomazánkovým, někdy psali, že radši ne a někdy že zas bez problémů. Ale k snídani prý mléčné výrobky radši né! A s těma ořechama taky píšou jak kde.

Jo a dnes večer jsem si měřila prvně glukometrem tu hladinu a 1,5 hod. po večeři jsem měla 5,4. Mně to přijde hrozně málo, nemyslíte? Měli jsme fazole se zeleninou (ta v tom byla dušená).

jpetraa
20. okt 2013

@lennus to měření Ti neporadím, já se v tom zatím vůbec neorientuju. já se dnes chystám péct ten štrůdl, mám na něj strašnou chuť,ale je mi jasný, že musím vydržet až do zítra, dám si ho odpoledne na svačinu ke kávě.. 6x denně jíst nezvládám, to mi prostě nevychází, takže jím 5x bez dopolední svačiny, takže pauzu mezi snídaní a obědem mám o něco delší než 3 hodiny. takže snídaně v 8, oběd ve 12 a mezi tím kolem 10 troška oříšků a okurek, pak sváča ve 3, to si dám dnes asi jabko a jogurt, pak večeře v 18 to dnes asi bude brokolice zapečená se šunkou a česnekem a druhá večeře opět bílý jogurt oslazenej stévií. na to se těším, to mi zachutnalo. prozatím..
včera večer mě strašně pálila žáha, bylo to příšerný, v životě mě takhle nepálila (a znám to jen z těhotenství, jinak vůbec), takže jsem si dala 2 rennie a pak ještě trochu teplýho mlíka, až to asi zabralo. nevím z čeho to bylo, podezřívám těch 19 lískáčů, co jsem si dala před druhou večeří.

jpetraa
21. okt 2013

@llluckaaa jdu poprosit ještě o radu...jak by zhruba měly vypadat jednotlivé porce, myslím velikostně? Asi to dělám špatně, protože mívám hlad...jak včera večer asi hodinu a půl po druhé večeři(bílej jogurt 150g oslazenej stévií a s mletýma mandlama), tak dnes asi hodinu a půl po snídani(krajíc šumavy s máslem a šunkou, k tomu okurek a rajčata).vyřešila jsem to tak, že večer jsem šla spát a už nejedla a dnes jsem si dala mandarinku a asi 4 oříšky. (po snídani mi to do dalšího jídla vychází na 4 hodiny, takže jím denně 5x s tím, že v té čtyřhodinové pauze si dám po dvou hodinách třeba kus ovoce nebo oříšky, nebo plátek knackebrotu, ostatní jídla jsou po 3 hodinách).
a kapsa z listovýho těsta plněná šunkou, sýrem a porkem k večeři je o.k.?

nana2622
21. okt 2013

Dobrý den. Ja sa chcem len opýtat, že čo mám papat ak mám tehotenskú cukrovku.
Môžem ovocie? Zeleninku? Maso? Ak ano ake🙂 ďakujem

llluckaaa
21. okt 2013

@jpetraa Velikostně? Na hlavní jídla co se týče bílkovinných potravin to je plátek masa (asi 100g), 1 cm široký plátek tvrdého sýru (cca 80 g), dvě vejce. Kolik šunky jsi ke snídani měla? Chtělo by to aspoň 50g. Přílohy jsou podle obsahu sacharidů - to je různé. U hlavních jídel asi lžíce tuku (cca 10 g). Jestli máš hlad, tak jez častěji - po dvou hodinách. Plátek knackebrotu je ke svačině málo ☹ Mandarinka a 4 oříšky je taky málo na svačinu ☹
Ano, kapsu schvaluji, ale ne moc často, prosím 😉 V listovém těstu je hodně nezdravých tuků 😒

lennus
21. okt 2013

@jpetraa Já dostala v dietol. poradně takový názorný seznam, kde je váha na jednu jednotku a i to se orientačně hodí, někde je to na počty lžic, tak mám aspoň představu. Taky jsem se bála, že nebudu zvládat jíst 6x denně, ale pak se i na tu menší druhou véču těším.
Prý si musím sama vychytat, co mi bude sedět a co ne, takže to s tím počítáním moc nepřeháním, záleží, co jíš. Takže pokud hladiny nejsou moc vysoké, bude to v pohodě.
Jen je na houby, že se to v dalších týdnech může horšit.
Můžeš si udělat vlastní listové těsto nebo něco takového, jak jsem sem dávala odkaz na ten závin. No a mezi jídly se dopuj třeba zeleninou.

@llluckaaa Ty tuky jsou důležitější řešit spíš u obezity, ne? Ale samozřejmě všeho s mírou.

Dnes si měřím celý den a po ránu jsem měla nalačno 4,6, hodinu po snídani 5 a hodinu po obědě 6,2. Jak jste na tom vy, holky? Bála jsem se, abych ty hodnoty neměla moc vysoké a nemusela si pícht inzulín, to mě děsilo nejvíc!

llluckaaa
21. okt 2013

@lennus Tuky jsou hodně důležité i u cukrovky, protože také zvyšují glykémii (ne tak rychle jako sacharidy, ale třeba až po 5-6 hodinách po jídle). Navíc z dlouhodobého hlediska nevhodné tuky zhoršují glukózovou toleranci.

jpetraa
21. okt 2013

@llluckaaa šunky byly dva plátky, takže asi málo..ale krajíc chleba mi přišel tak jako strop, že víc by bylo moc..ale snědla bych i krajíc a půl.oříšky a mandarinka bylo jen mezijídlo,protože jsem měla hlad..jinak na svačinu jsem dnes měla polovinu polotučnýho tvarohu-takže cca. s borůvkama(mraženýma) a stévií a k tomu jeden knackebrot. ale už za 2 hodiny jsem byla hladová:o( k večeři jsem měla ten štrůdl, asi 10 cm velkej kousek a klidně bych jedla dál..se pořád utěšuju, že v té poradně mi strčí nějakej názornej seznam a podle toho pojedu..protože v tom pořád hrozně tápu:o( ale moc Ti děkuju za rady a pomoc, doufám, že Tě tím moc neotravuju.

llluckaaa
21. okt 2013

@jpetraa Řekla bych, že ti v poradně strčí do ruky maximálně tak rámcový jídelníček a tabulky výměnných jednotek 😅 Někde ani nechtějí po těhotných počítat sacharidy a spokojí se s tím, že jim řeknou: jezdí menší porce častěji a omezte sladké (což teda já osobně nepovažuju za správnou léčbu cukrovky). V Bohunicích jsem teda nebyla (resp. byla, ale ne na edukaci diabetiků), takže nevím, jak to zrovna tam probíhá.
Jestli chceš nějaký vzorový jídelníček, tak jsem jeden týdenní vyráběla, můžu ho zkusit nějak ofotit a dát ho sem. Každopádně se hlavně zas tak moc neomezuj, mysli na to, že nedostatek sacharidů ve stravě je taky špatně - o to víc pak tělo spaluje tuky a vznikají látky, které brzdí funkci inzulínu. Svačina mi přijde malá ☹ Ona nepanuje úplná shoda mezi diabetology o tom, kolik sacharidů by vlastně dieta pro těhotné měla mít. Moje diabetoložka např. předepisuje 325 g sacharidů, přičemž většina diabetologu dává 275 nebo 250.
Ne, určitě neotravuješ, mě to baví 😉 Nemáš zač.

jpetraa
21. okt 2013

@llluckaaa budu ráda za jakýkoliv "návod" jak to dělat, takže jídelníček uvítám. takže můžu jíst víc...to je dobrá zpráva...takže můžu sníst na svačinu celej tvaroh, tj 250 g naráz? tento má tuším 5 g sacharidů na 100g, jsem vyčetla.takže to je 15g sachridů z celkovýho příjmu na den? a ty borůvky v tom se taky nějak započítávaj? a co pak třeba nějaký uzobávání mimo těch 5-6 jídel za den? třeba dnes jsem si uvařila caro s mlíkem a k tomu si bokem dala štrůdl s jabkama..ale fakt pidi porci, spíš jsem dvakrát kousla..z toho mám mít výčitky, nebo je to v mezích normy? a snídaně...jeden krajíc, nebo můžu jeden a půl? obědy se snažím vařit normální, aby to jedla i dcera i partner, takže dnes byla pečená ryba a brambory, zítra bude čína z kýty s rýží, ke všemu se snažím jíst zeleninu...jdu dobře?:o)

llluckaaa
21. okt 2013

@jpetraa Ano, děláš to dobře. Nejdůležitější je opravdu jíst pravidelně a zajistit tělu pravidelné dávky sacharidů, ne je razantně snižovat.
S těmi mléčnými výrobky... po pravdě... ty tuhé jsme do denního příjmu sacharidů vůbec nepočítali, mají se omezovat, resp. jíst s mírou ty tekuté (mléko, jogurt, kefír). Takže z tvarohu máš 0 sacharidů. Ale stejně bych ho nejedla tolik najednou, prostě si dáš tu půlku, do toho borůvky - osobně bych to udělala tak, že bych si odměřila množství, které odpovídá 10 g sacharidů, ať se to dobře počítá. Zbytek sacharidů bych dorazila v pečivu - myslím, že jsme tu kdysi počítaly, že jeden plátek knackebrotu má 7 g sacharidů (ale abych nekecala, chtělo by to mrknout do tabulek), takže tam by byl ještě prostor na přidání.
Mléko bys započítat měla - zjednodušeně tekuté mléčné výrobky jako mléko, kefír atd. se počítají 10 g sacharidů na 200 ml nápoje. Jaký byl vlastně štrůdl bez sladidel?
Osobně si myslím, že není problém mít ke snídani 1,5 krajíce chleba, ale mělo by tomu odpovídat denní rozdělení sacharidů. Jestli budeš mít glukometr (a bylo by lepší, kdybys ho měla), tak si prostě po snídani změříš a zjistíš, jestli na tebe nebyla moc velká.
Jen tak pro zajímavost... nebudeš si dělat jasmínovou rýži?

jpetraa
21. okt 2013

@llluckaaa štrůdl byl výbornej, ani jsem to nečekala..akorát mi zbývá na talíři skoro celej..to si zase můžu zítra kousek dát?.o) ten tvaroh..mně právě ta půlka a jeden knackebrot nestačila..měla jsem za chvilku hlad..glukoměr snad dostanu, jestli ne, tak si půjčím na den,dva od babičky, ta si píchá pravidelně inzulin, abych aspoň rámcově věděla.. Mlíko mám jen v kávě, tak asi dva centimetry v hrnku, jinak ho nepiju, jogurt bílej si dávám na druhou večeři, ale mohla bych ho třeba vyměnit za zakysanou smetanu,ne? ale včera jsem měla před spaním taky trochu hlad:o( tak dnes zkusím k tomu jogurtu zakousnout ještě jeden knackebrot. jasmínová rýže? to neznám..co to je?

stepanka274
21. okt 2013

@adetka Moja skúsenosť: tiež mizistili tehotenskú cukrovku, zo začiatku som to poctivo merala, dodržiavala som tú akože diétu, tiež som ovocný tip, takže som trpela, zvykla som si na grepy.... v rodine sme taktéto nikdy nič nemali a ani tú klasickú cukrovku nikto nemal. Synátor sa narodil načas, prirodzene, malý (2650 gr, 49 cm), zdravý a dojčila som ho a potom som už nešla ani na žiadnu kontrolu. Stravu som neriešila, len som sa prispôsobila stavu, že som dojčiaca matka. Takže záver z toho celého bol, že sa mi ten cukor nevstrebal až tak rýchlo ako mal a ten test bol neobjektívny. Ked som potom čakala dalšie dieťa, tak som vypila len polovicu tej glukózy, test bol ok a nestresovala som sa. Veľa šťastia, bude to v poriadku.
Ja som taká salámistka, takže nestresovala som sa, ak chceš byť kľudnejšia tak si daj urobiť test znovu alebo sa porad s nejakým diabetiológom. Veľa zdravia a pohody 🙂 😉 😵

llluckaaa
21. okt 2013

@jpetraa Tak dva centimetry mléka v hrnku řešit fakt nemusíš 😀 Jasně že si dej ten štrůdl, prostě si ho naplánuj ke svačině a k tomu třeba ještě ten tvaroh. Jenže jeden knackebrot je prostě málo, já bych si představila tak 3, a to bys ještě musela mít dost borůvek (za 10 g sacharidů).
Jako můžeš vyměnit za kysanou smetanu, ale zase to nepřeháněj s tučností, ať není s obsahem 40% tuku 😉
Tak to je dobře, že ji neznáš 😀 To je takový dobrý druh rýže, který má vysoký glykemický index a při cukrovce je nevhodný.
Zkusím sem dát ten jídelák, snad to půjde vidět.

jpetraa
21. okt 2013

@llluckaaa děkuji, zkusím najet na ten jídelníček a uvidím co to přinese. a v pátek jdu na návštěvu k babičce, takže se zkusím změřit před jídlem a po jídle, to jsem fat zvědavá. měří se teda těsně před jídlem a pak 2 hodiny po? nebo hodinu po a pak dvě?
jinak k večeři jsem měla jogurt s mandlema a stévií a pak ještě jeden knackebrot a malinkou hrstičku semínek. zatím hlad nemám:o)

llluckaaa
21. okt 2013

@jpetraa Já měřila ráno na lačno a pak hodinu po jídle. Ale je možné, že tvoje diabetoložka bude chtít hodnoty po hodině a půl a nebo po dvou hodinách. Diabetologové v tom nejsou jednotní 😒
Spíš se jen inspiruj, jak mohou jídla vypadat. To není jídelníček, podle kterého musíš jíst, jen prostě příklad, jak by to mohlo vypadat 😉

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa jojo, já to myslela tak, že tak nějak rámcově to zkusím dodržovat:o) koukám,že dalamánek a obyč. rohlík můžu, to jsem ráda:O) ono to nakonec třeba nebue tak strašný, jak to na začátku v mé nevědomosti vypadalo..a taky jsme ráda, že tě ty konzultace baví:o) večer Tě zavalím tím co jsme dnes snědla a třeba dostanu dobrou známku:o)

consti
22. okt 2013

@jpetraa
@llluckaaa Ahoj holky, tak jak se vám daří? Já se snažím dietku dodržovat, ale taky jím asi málo. Hlad teda nemám, ale na svačinku si dám třeba jen bílý jogurt a do toho nakrájím jablko a k druhé večeři si většinou dávám misku mléka a do toho ty kukuřičné lupínky (snad se můžou). Zařadím do jídelníčku ještě oříšky a ten knackebrot 😉 . A co třeba jahody? Mám zamraženou dřeň z jahod od tchyně, tak že bych si jich trochu dala do jogurtu nebo té zakysanky? 😉
A přiznám se, že jsem si včera koupila čokoládu 😅 , ale koupila jsem 86% hořkou, nepřipadá mi teda vůbec sladká, ale chuť na čokoládu mi teda zažene 😉 . Dám si tak dva čtverečky třeba do jogurtu. 😎 A co těstoviny? Ty se taky nesmí? K obědu si dávám třeba těstoviny s kuř,. masem, špenátem a sýrem 😎 .

jpetraa
22. okt 2013

@consti já myslím, že těstoviny se smí, stejně tak jahody...pokud není ta dřeň oslazená. já zrovna svačím knackebrot a zakusuju ho jabkem...zajímavá,ale dobrá kombinace.O)

consti
22. okt 2013

@jpetraa On člověk při té dietě přijde na různé kombinace a že jsou dobré 😉 . Mně takto jíst moc vyhovuje, ráda bych to dodržovala i po porodu, s tou výjimkou, že si občas dám teda i něco sladké (pokud už pak bude cukr v normě). Otázkou bude, jestli s prckem budu stíhat všechny ty svačinky a tak 😀 😉 .

jpetraa
22. okt 2013

@consti ono stihnout se to dá, když člověk přestane být pohodlnej...akorát já teď jím jindy než dcera, tak je to takový rozházený. Tak ty to už máš za chvilku, mě čekaj ještě 3 měsíce a kus..

llluckaaa
22. okt 2013

@consti Ahoj, já se mám fajn a cukrovku po porodu už nemám, tak může vesele prasit 😅 (ne, dělám si srandu, chci si udržovat rozumnou váhu a jíst pokud možno zdravě, abych oddálila cukrovku 2. typu 😉 )
Já teda nerozlišuju potraviny, které se smí/nesmí, ale na takové, které jsou vhodné/jsou méně vhodné/jsou nevhodné. Jde o to, že když si dáš jednou za měsíc potravinu, která je mezi nevhodnými, tak se ti nic nestane. Myšlenkou je, že strava by se měla skládat hlavně z potravin vhodných. Občas lze zařazovat potraviny méně vhodné. No a nevhodné potraviny by se měly jíst vyjímečně. A klasické těstoviny spadají do méně vhodných (celozrnné jsou ve vhodných). Neslazené jahody (nebo dřeň z nich) jsou samozřejmě ve vhodných. Já bych vám sem dala klidně celý seznam potravin a jejich zařazení, ale je to hrozně dlouhé. Leda bych o okopírovala do článku 😒
Těstoviny s kuřecím masem, špenátem a sýrem jsou z mého pohledu v pořádku (i já mám v jídelníčku na pondělní oběd něco podobného 🙂 )
S jedním čtverečkem hořké čokolády denně nemám problém 😉
Nedoslazují se náhodou kukuřičné lupínky cukrem? 😅 Myslela jsem, že jo, ale nechci kecat, musela bych se mrknout do složení.

consti
22. okt 2013

@llluckaaa No já právě nevím s těmi lupínky, nebo s tím, co je psáno na obalech. Mně totiž připadá, že cukry jsou všude. Na obalech je vždy napsáno např. sacharidy 4 gr z toho cukry 4gr. Takže nevím...Zatím jsem nenarazila na to, že by tam bylo jen sacharidy...no všeho s mírou 😉 .

llluckaaa
22. okt 2013

@consti Ale teď máš na mysli spíš obaly mléčných výrobků, ne? Protože tam zrovna platí, že sacharidy=cukry. Jinak na lupínkách by měly být sacharidy a část z toho právě cukry. Mrkla jsem na složení prvních lupínků, které jsem našla, a je tam cukr, takže bohužel kukuřičné lupínky spadají do potravin nevhodných (leda bys teda našla nějaké, které se nepřislazují, ale myslím, že já už jsem to jednou zkoušela a žádné jsem nenašla ☹ ).
http://www.chemievjidle.cz/cerealie/corn-flakes...

consti
22. okt 2013

@llluckaaa No dala jsem to jako příklad, nevím, jak je to na těch lupíncích. Aha, tak lupínky mají smůlu 😀 . Co já budu mít na tu druhou večeři. Hrnek mléka asi bude málo... 😎

llluckaaa
22. okt 2013

@consti Podívej se na složení sem, tady je vidět rozlišení na sacharidy a cukry http://www.chemievjidle.cz/cerealie/kukuricne-l....

lennus
22. okt 2013

@jpetraa A jaká je ta stévie, chutná to dobře jako ochucovadlo? Mně poradna moc pomohla a uklidnila jsem se, opravdu jsem předtím měla víc hlad a byla na sebe přísná, teď jsem klidnější a po týdnu to zvládám v pohodě a hodnoty jsou fajn. Sestřička říkala, že sama pak uvidím, po čem jsou hodnoty v pohodě a pokud mi to nepoleze nahoru, můžu to jíst dál - samozřejmě vše s mírou. Já hodně hledala rady co jíst na netu.

@llluckaaa Já se i tak snažím jíst kvalitní tuky, tak snad to bude fajn. Jaké hodnoty má zdravý člověk? Mně přijde, že tam mám furt rezervy, ale jsem samozřejmě ráda.
Nevíš, jak je to třeba s těma kvalitníma sójovkama Shoyu a Tamari? Ty nejsou doslazované jako klasické, tak si říkám, že na ochucení luštěnin by to snad mohlo jít. A co třeba tofu, tempeh? Tady ty potraviny sestra ani neznala.

@consti Těstoviny určitě můžeš, to jsou přirozené sacharidy, tam jde o to je rozdělit. Já si koupila celozrnné, i rýži natural a ta mi moc chutná! Jak píšeš, mně to takto vyhovuje a myslím, že je to vlastně zdravá strava a měla jsem takto jíst od začátku. Budu se snažit tak jíst pořád, alespoň rámcově se toho držet. Když nebude ta dřeň doslazovaná, tak určitě můžeš.
Já si dávám na druhou večeři trochu b. jogurtu a půlku jablka. Nebo by šlo i kousek pečiva.

Holky, já už se teď trochu děsím, co pak nebudu moct jíst, až budu kojit. To bude zase jiná dietka! Miluju třeba luštěniny, cibuli a česnek a to pak asi nepůjde, uf!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre