Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

jpetraa
22. okt 2013

@lennus stévie je v pohodě, já ji teda dávám jen do jogurtů a tvarohu, čaj a kafe nesladím ani normálně. piju jen čistou vodu.
@llluckaaa a co sojový maso?

jpetraa
22. okt 2013

ještě pár dní si s váma budu psát a budu znalec.o)

llluckaaa
22. okt 2013

@lennus Jaké hodnoty máš na mysli? Glykémie v krvi?
Sójovky používej klidně dál, stejně dáváš jen pidi množství a pokud vím, tak se do nich cukr nepřidává.
Tofu klidně jez, jen počítej s tím, že tam jsou sacharidy a ty bys měla započítat (takže ubrat ze sacharidů, které máš v příloze). Jenom se teda udává rozdílné množství sacharidů v tofu, záleží, které máš.
To samé s tempehem. Pro mě jsi teda hrdinka, jestli jíš tempeh 😀 Já se ho pokusila připravit párkrát a výsledek byl katastrofální 😅 😝

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa @lennus teda tak tempeh jsem v životě ani nezaslechla...co to je?

lennus
22. okt 2013

@jpetraa Já chci tu stévii pořídit na vánoční pečení. Jinak taky nesladím skoro nic. Jogurt mi chutná i samotný nebo k němu zakusuju jabko.
Sójové maso bych nedoporučila vůbec ani zdravému, povídala mi o tom kamarádka, která se zabývá zdravou výživou.

@llluckaaa Včera jsem si měřila a výsledek byl tento: po ránu jsem měla nalačno 4,6, hodinu po snídani 5 a hodinu po obědě 6,2, hodinu po večeři 5,8.
Mně tempeh chutná i jen tak samotný nebo do salátu, úžasný je do bulghuru. Tofu mi chutná nejvíc asi uzené. Ráda nakupuju ve zdravé výživě a tyto potraviny fakt můžu. Ale občas můžu i gulášek! 😀 Říkala jsem si, že pokud bych nezahušťovala, tak bych si guláš či segedín mohla udělat, že jo? Samozřejmě zelí bez cukru.

Pekla jsem opět ten jablečný závin a moc chutnal i kolegyni, prý jí tam ten cukr vůbec nechyběl.
http://www.biolenka.cz/recepty.php?rid=15&type=...

llluckaaa
22. okt 2013

@jpetraa Sójové maso ano, ale kvůli obsahu sacharidů by se mělo započítat. Když si uděláš např. 50g granulátu od bonavity, tak v něm bude mít 5 g sacharidů a tolik ubereš na příloze.

lennus
22. okt 2013

@jpetraa http://www.vegshop.cz/9-tempeh Mně chutná nejvíc uzený. 😉

llluckaaa
22. okt 2013

@lennus Jasně že můžeš guláš i segedýn (a jak píšeš, zelí bez cukru a umělých sladidel). A můžeš i zahustit, pokud to přizpůsobíš množství přílohy.
A jak si ochucuješ tempeh? Zkoušela jsem natural a to se při vší vůli opravdu nedalo (dělala jsem na pánvi s cibulí, česnekem a zeleninou). Marinovaný chuťově ušel, ale vadilo mi, jak byl mastný.
V podstatě jsi měla hodnoty jako zdravý člověk (při diagnostice se berou hodnoty po jídle do 7). I zdravému člověku mohou glykémie vyletět, ale zase se rychle vrátí do normálu. U diabetiků se ale drží zvýšené glykémie déle.

llluckaaa
22. okt 2013

@jpetraa Tempeh jsou fermentované sójové boby 🙂 Jsou prý hodně zdravé 😉

jpetraa
22. okt 2013

hm...tak zase špatně...nasvačila jsem se o čtvrt na 11-mandarinka, půl jabka a k tomu necelý 3 knackeborty...no a už od 12 mám hlad:O( tak jsem si dala trochu porkové polívky( v tom sacharidy moc nebudou,ne?) a za chvilku se pustím do oběda.

jpetraa
22. okt 2013

když jsme u toho vánočního pečení...máte holky nějaký recepty?

lennus
22. okt 2013

@llluckaaa No já si furt říkám, že se museli spléct, že se někde stala chyba! 😀 Nikdy jsem nebyla vážněji nemocná, neměla nadváhu, snažím se žít zdravě, sportovat, i když v těhotenství jsem to víc šidila. Byla jsem na tom testu po víkendu po oslavě a návštěvě kamarádů, tak nemohlo to třeba zkreslit ty výsledky? Ale musím říct, že i kdyby se spletli, tak se zlobit nebudu, prostě opravdu mi takto jíst vyhovuje, víc na to dbám, snažím se víc hýbat a je to celkově v pohodě! 😉

@jpetraa Já se dívala jen na net a něco tam je, ale taky bych byla ráda za nějakou inspiraci. 🙂 Myslím, že když se bude péct se zdravými tuky a třeba doslazovat tou stévií, tak by se daly udělat i jiné běžné dobroty. Chci zkusit třeba zázvorky. 🙂

Já ten normální tempeh asi nezkoušela, chutná mi ten uzený a ten jím i samotný. Možná by to chtělo ho nějak naložit dopředu, aby chutnal líp. 😉

llluckaaa
22. okt 2013

@jpetraa Tak sis mohla dát ve 12 už oběd. Ale s pórkovou polévkou jsi to vyřešila dobře, tam bude minimum sacharidů (teda jestli nebyla moc zahušťovaná) 😉
Jó, vánoční pečení bez cukru, to je výzva 😀 Zkoušela jsem se a dopadla jsem blbě 😝

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa kdepak, zahuštěná vůbec...jen pár brambora vajíčko. a hrstička ovesných vloček,ale hrstička na celej hrnec..
no já mám z Vánoc trauma už ted ...miluju cukroví, bez něj to nejsou Vánoce.o(( to bude peklíčko..

llluckaaa
22. okt 2013

@lennus Taky jsem si říkala, jak je nefér, že mám cukrovku zrovna já. Štíhlá, jím relativně zdravě, pohybu se nevyhývám... Ale když jsem si měřila glykémie, bylo jasné, že ji skutečně mám. Když jsem pak rok po porodu byla na kontrolním ogtt, měla jsem hodnotu těsně pod porušenou glukózovou tolerancí ☹
A lačnila jsem před prvním odběrem aspoň 10 hodin? Pokud jsi jedla víc delší dobu před tím, tak to vliv nemá, u zdravého člověka by se glykémie vrátila do normy a nebyla by při ogtt zvýšená.

llluckaaa
22. okt 2013

@jpetraa To zvládneš, já to taky zvládla. Já jsem měla termín porodu 2.2.2011 😉
Kdybych nějaký vhodný recept našla, tak ti dám vědět 🙂

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa jééé, já mám taky termín 2.2.:o) a jak je to s těma porodama? četla jsem ,že cukrovkářkám to automaticky vyvolávaj...pak jinde, že to není pravidlo...?

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa ona je nějaká možnost, že by ten OGGT vyšel falešně pozitivně?:o) já teda byla lačná 10 hodin...ale to by byl zvýšenej už ten první odběr, ne, kdyby to bylo nějakou stravovací chybou v těch předešlých dnech..

llluckaaa
22. okt 2013

@jpetraa Je možné, aby vyšel falešně pozitivně i falešně negativně, pokud se nedodrží podmínky. U těhotných jde hlavně o to lačnění (předpokládám, že nebudou kouřit a běhat kolem laborky). Mohl by vyjít zvýšený první (a pak by ti už test neměli dál dělat) a nebo i další odběr, pokud vím. Ale opravdu jde jen o těch pár hodin před odběrem, ne o několik dní.
Já teda rodila plánovaným císařským řezem (kvůli KP), ale třeba kámoška po dvou předčasných porodech u třetího dítěte s cukrovkou řekla v poradně, že nechce vyvolávaný porod. Nijak zvlášť se necukali a nechali ji přenášet 14 dní 🙂
Asi v tom nejsou jednotní 😒

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa aha..no tak to jsem zvědavá, mně vyvolávali první porod a u druhýho bych se tomu ráda vyhnula...
můžu si te´d dát kafe? nebo mám raději čekat až nějak k době svačiny?, ...já bych Tě potřebovala mít doma.O)

llluckaaa
22. okt 2013

@jpetraa Jasně že si dej kafe a vychutnej si ho 🙂 No, to by bylo dobrý, daly bysme si ho spolu 😀 Jdu si namlít a uvařit 🙂
Nebuď na sebe tak přísná 😉

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa já Tě úplně vidím po pár dnech..."smím tohle???a kolik???a už teď???....tik v oku a nekontrolovatelný třas:o))))))

llluckaaa
22. okt 2013

@jpetraa Neeee, já jsem zvyklá 😀 Ta moje kámoška nebyla o dietě vůbec poučená, tak mi furt telefonovala a hodně se vyptávala. Navíc jsem zvyklá ze školy, měli jsme na diabetologii přísnější učitelku a tik jsem měla spíš před jejím zkoušením než při edukací pacientů 😉

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa no tak to je dobře, já se odvážu a budu se ptát ještě víc.O)v mým okolí to navíc nikdo neměl:o( moje první těhu taky úplně v pohodě, tak člověk nemá kde čerpat.O(

lennus
22. okt 2013

@jpetraa Já takhle bych vystrašená, než jsem šla do poradny, taky a byla jsem na sebe děsně přísná. Kdy se tam chystáš? Určitě se uklidníš, neboj. 😉

@llluckaaa A bývá potom ještě nějaké přeměření, že by se zjistilo, že ji třeba nemám? 😀

jpetraa
22. okt 2013

@lennus jdu 30.10. jo a holky jak to tam chodí? tam se bere krev znova, nebo mi jen daj tu detu?

llluckaaa
22. okt 2013

@lennus Myslíš v těhotenství? To ne, další test by byl pro tebe zbytečná zátěž. Ono není moc pravděpodobné, že test vyšel blbě ☹ Sama asi pak poznáš, že ji máš, hodnoty mají tendeci se s pokračujícím těhotenstvím zhoršovat ☹

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa a zhoršují se i při správným dodržování té diety?? aby mě to pak nešokovalo a nemyslela jsem si, že to dělám celý špatně...

jpetraa
22. okt 2013

@llluckaaa v pátek bude "náš" den D..Tvůj a můj:o)))))))) zkusím se změřit a jsem fakt zvědavá, co mi to ukáže

llluckaaa
22. okt 2013

@jpetraa Ano, i při správném dodržování diety. Je to tím, že placenta produkuje víc hormonu, který působí proti inzulínu. Navíc potřeba inzulínu u těhotné roste. Ale nebojte, u někoho to není moc znatelné a zvládne se vše dobře s dietou.
Toho inzulínu se moc nebojte, dělala jsem průzkum mezi stovkou žen s těhu cukrovkou a na inzulínu bylo jen 9 %.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre