Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
26. okt 2013

@jpetraa Jj, máš pravdu, nesmí to být - čím míň, tím líp. Po tvarohu určitě nebudeš mít zvýšenou glykémii. I kdyby sis dala něco hodně tučného, negativně by se ti to projevilo až po několika hodinách.

jpetraa
26. okt 2013

@llluckaaa a to ostatni dnesni jidlo bylo o.k.? Asi bych se mela nekterej den merit po vsech jidlech,ne?nebo pockat na tu diabetologii?

llluckaaa
26. okt 2013

@jpetraa Asi bych dávala větší svačina, ale jinak dobré.
Ne, neměř se po všech jídlech, jen občas, ať se z toho nezblázníš. Vybírej jídla, která nemáš odzkoušená nebo u kterých si měla vyšší hodnotu. Snídani můžeš brát, že prošla 🙂

jpetraa
27. okt 2013

@llluckaaa ahoj,svacina taky spatne,hodinu po mandarince a knackebrotu s tvaruzkovou pomazankou 7,6..na obed je dnes svickova,takze si dam i s jednim knedlickem..

vodvarkova
28. okt 2013

Holky super, byla jsem na diabetologii a jelikož mám hodnoty už 8 týdnů stabilní, tak se mám měřit jen 2-3x týdně, ketolátky v moči je 2x týdně, cukrovka se dala dohromady 🙂 prej se zhoršuje do 30.týdně většinou a pak už dá pokoj a je tak nějak stejná.... Já dneska porušuju všechny dia zásady... ráno bílé pečivo, dopoledne ovocný salátek s hroznový,m vínem, k obědu koprovka s knedlíkem, který jsem pořádně neměla 2 měsíce, pač knedle jsou hrůza na glykémii, odpoledne štrůdlík bez cukru.... 2hodky po knedlíčkách 6,1mmol/l... (limit do 6,6mmo/l) takže super... a to jsem se nějak nešetřila dala jsem si těch povolených 110g, což jsou asi tři plátky... řešila jsem s diabetoložkou zda se mám měřit hodku a nebo dvě po jídle a dia mi řekla, že když bych měla hodnotu po hodce vyšší stejně by po mě chtěla hodnotu i po dvou a pokud by byla dobrá rozhodnující by byl stav mimča dle ultrazvuku....

llluckaaa
28. okt 2013

@jpetraa Ahoj, jak ti prošla svíčková? U mě to bylo jedno z jídel, které mi glykémie zvyšovaly ☹

jpetraa
28. okt 2013

@llluckaaa to nevím, došly mi testovací papírky, takže další měření až po diabetologii, až mi dají glukometr...ale počítám, že když jsem měla tolik po blbé mandarince, tak svíčková to určitě nezachránila...mám pár dotazů na konkrétní jídla prosím: na druhou večeři je bílej jogurt s mandlema a troškou strouhanýho jabka o.k.? ovoce se má prý jen do oběda..a na svačinu dopoledne mívám ovoce. jinak těch mandlí je fakt pár, už týden mám balení 100g a je tam skoro půlka.. dnes odpoledne jsem měla na svačinu dva kousky vánočky s máslem a caro s mlíkem, to je asi špatně,co? a jako příloha je lepší rýže než brambory? myslím ale klasickou rýži..a množstí pečiva za den je nějak omezený? já nějak nevím o jíst, vždy to zachráním třeba chlebem(momentálně moskva) s něčím...dnes třeba s tvarohovou česnekovou pomazánkou.. pak bych taky potřebovala typy na konkrétní věci co můžu jíst...co třeba nějaký kupovaný pomazánky? třeba tvarohová s pažitkou? a co tvarůžky, ty se občas smí?třeba tvarůžková pomazánka...s máslovým základem a cibulí..

jpetraa
28. okt 2013

@vodvarkova závidím....O)

llluckaaa
29. okt 2013

@jpetraa Druhá večeře: já bych tam viděla raději kus pečiva a k němu sýr, případně bych brala jogurt s vločkama a mandlema. Sice uvidíš v některých dia jídelníčcích na 2. večeři právě ovoce, ale názor na to se mění a já s tím moc nesouhlasím. Podle mě by tam mělo být něco, co ti bude uvolňovat sacharidy po delší dobu.
Rýže x brambory: to se nedá říct, co je lepší. Pokud oboje snášíš dobře, měla bys to střídat. Je samozřejmě lepší volit rýži natural a brambory vařené. Pokud se ti po něčem z toho zvedá rychle glykémie, tak to omez, jinak ne.
Množství pečiva za den: ne, žádné omezení není (ale jídelníček by měl být pestrý a zdravý, takže to chce přílohy střídat)
Kupované pomazánky - na ty bych byla opatrná, protože v pomazánkách se často skrývá nějaká hnusná potvora, která dělá v těhotenství zle ☹ Ale pokud si připravíš doma, je to dobré řešení.
Tvarůžky: z pohledu cukrovky jsou super (hodně bílkovin, málo tuku), takže si pomazánku klidně udělej.

jpetraa
29. okt 2013

@llluckaaa děkuji.a khaki si můžu dát dopoledne místo třeba mandarinky? a k tomu ty dva knackebroty něčím natřený jsou v pohodě? když mně dělá dost problém, co jíst, když si to třeba potřebuju vzít někam s sebou...z toho mi vždy vyjde akorát rohlík, popř. chleba s něčím...

llluckaaa
29. okt 2013

@jpetraa Určitě, kaki si dát můžeš, teď jsem zrovna četla knížku o potravinách a tam je kaki při diabetu přímo doporučené (má hodně rozpustné vlákniny, takže zpomalu vstřebávání cukrů). Já ho jedla, když mě honila chuť na sladké 🙂 Na jednu porci (10 g sacharidů) vychází 70 g kaki.

jpetraa
29. okt 2013

@llluckaaa už jsem ho spořádala:o) zrovna tady bych řekla, že je to nevhodný, když je to tak sladký:o) co ta vánočka, ta asi není o.k.,co? a jak jsem byla po jejím snězení veselá...ten cukr fakt dělá divy.O((

llluckaaa
29. okt 2013

@jpetraa Na vánočku jsem úplně zapomněla 😅 Do vánočky se přidává docela dost cukru (pokud se teda nejedná o dia vánočku, která je s náhradními sladidly), takže je z pohledu cukrovky nevhodná ☹
Ano, kaki je sladké docela dost, ale jednak obsahuje spíš fruktózu, která se metabolizuje jinak než glukóza a hlavně obsah vlákniny zpomalí vstřebávání cukrů.
A vlastně jsem zapomněla odpovědět na ovoce obecně... Klidně může být k odpolední svačině (spolu s nějakou bílkovinou) a nebo se jím můžeš dorazit při obědě (pokud si dáš oběd chudší na sacharidy a bude tam na něj z hlediska sacharidů "prostor").
Já sladké normálně moc nejím, protože mi nechutná, ale v těhotenství s cukrovkou jsem ho doslova žrala (teda do té doby, než se zjistilo, že cukrovku mám, pak už jsem byla téměř vzorná 😀 ).

werunkas
29. okt 2013

Ahojte holky, zdravím všechny ve spolek 🙂 taktéž mám těhu cukrovku na diabetologii jsem dostala glukometr a tak se měřím já mám tedy hodnoty na lačno do 5,5 a po snídani, obědě a večeři do 7,8. Taky už nevím co vařit hodnoty mám zatím v normě. Chtěl jsem se zeptat nemáte některá z Vás zkušenost se stévií? nějaký receptík na bábovku nebo něco takového... 🙂

jpetraa
29. okt 2013

@llluckaaa :o) já na sladký normálně taky moc nejsem, já jsem spíš uzeninová...ale v těhotenství mě zachvátilo sladkostní šílenství:o) no...držím se, na oplatek ani čokoládu jsem se přes týden nepodívala, jedinej hřích(o kterým teda vím, třeba je jich víc,ale to si nejsem vědoma) je ta včerejší vánočka.
ještě se chci zeptat-zítra jdu na to dia ....mám s sebou mít moč? a mám být nějak speciálně najezená-nenajezená? to by mi asi řekli,že?

jpetraa
29. okt 2013

@werunkas ahoj, já mám stévii, koupila jsem si tu v prášku, ale dávám ji jen do jogurtu, jinak jsem ji zatím nepoužila. ale určitě ji dle mě můžeš dát do bábovky, normálně místo cukru...jen teda asi budeš potřebovat i jinou mouku než obyč.

llluckaaa
29. okt 2013

@werunkas Ahoj, já jsem se stévií nic nepekla (resp. pekla jsem vánoční cukroví, ale dopadlo katastrofálně 😀 ), ale tady je např. recept na žemlovku se stévií. http://www.iprima.cz/jstetocojite/o-zivotnim-st...

llluckaaa
29. okt 2013

@jpetraa Já jsem taky spíš uzeninová 😀 Hmmm, takový fuet třeba 😵
To by ti dali včas vědět. Já moč nebrala, ale možná ji někde jinde vyžadají... Ale to by ti dali včas instrukce. Jediné, co nesmíš zapomenout, je svačina 😉 Oni se tě případně zeptají, co jsi jedla a změří. Na lačno určitě nechoď.
A připrav si argumenty, proč chceš půjčit glukometr a vyfasovat proužky (někde se k tomu nemají, ale snad budeš mít štěstí).

werunkas
29. okt 2013

@jpetraa Taky mám právě tu práškovou sladký polibek se to jmenuje a nic moc nejdříve jsem to dávala do kafe (bez kofeinu) ale má divnou dochuť a bílý jogurt tím taky již nepřislazuji ptž ta dochuť je fakt divná 🙂 takže nevím kde ji budu dávat 😀

werunkas
29. okt 2013

@llluckaaa Super děkuji moc za ten recept určitě ho vzkouším já jsem uzeninová také ale miluji i všechny čokolády a teď je nemůžu ☹ no nevím jak to do toho ledna než porodím zvládnu...ale třeba sem viděla i čokoládu se stévií tak to bych mohla zkusit 😀

llluckaaa
29. okt 2013

@werunkas Já mám teď doma tekutou stévii a v jogurtu poznat není (jinam ji nedávám).

werunkas
29. okt 2013

@llluckaaa No možná by nebylo špatné ji zkusit 🙂

jpetraa
29. okt 2013

@werunkas no mně ze začátku přišla moc dobrá a poslední dobou už taky cítím jakousi divnou chuť:O(
@llluckaaa fuet......ach...ano!:o) argumenty?? já myslela, že ho vyfasuju automaticky...jsem jim tam i chtěla přednést naměřené hodnoty, ale teď abych se bála, aby mi pak neřekli, že si ho mám zase zajistit svépomocí...a co jim mám říct za ty argumenty?:o)

werunkas
29. okt 2013

Holky a Karob se taky nemůže při těhu cukrovce? aspoň nějaké mandle v karobu nebo něco 😉

werunkas
29. okt 2013

@jpetraa a proč Ti nechtějí dát glukometr když máš těhu cukrovku? to by měli dávat automaticky ne? to je zvláštní...jak si to máš jako hlídat ty hodnoty....

jpetraa
29. okt 2013

@werunkas to já ještě nevím, jestli mi ho daj, já tam jdu teprve zítra poprvé..

llluckaaa
29. okt 2013

@jpetraa Mám kamarádku, která glukometr nedostala, ikdyž si o něj výslovně řekla. Lékařka jí prostě řekla, že není potřeba ☹ Tím jsem tě jen chtěla připravit na situaci, že ti ho třeba nebudou nabízet. Kdyby se tak stalo, tak si o něj výslovně řekni. Můžeš argumentovat, že sis půjčila glykometr od někoho jiného, ale musela jsi ho pak vrátit. A že sis naměřila vyšší hodnoty, než které jsou doporučeny na tehotenskacukrovka.cz Jde o glukometr i o proužky (ty jsou dost drahé, kdyby sis je měla kupovat ze svého 😒 ). Bohužel nevím, co všechno proplácí pojišťovna a na co máš nárok, byly v tom na začátku roku prý nějaké změny...
@werunkas Automaticky se glukometr určitě nedává všude ☹

jpetraa
29. okt 2013

@llluckaaa nooo tak to jsem zvědavá...zítra poreferuju. můžu si dát na svačinu zase ovoce? když už jsem měla dnes to kaki? třeba banán? jdu do města a fakt nevím, co s sebou.O( normálně bych to vyřešila pizzou nebo párkem v rohlíku:O(

llluckaaa
29. okt 2013

@jpetraa Jo, klidně si dej menší banán nebu kus šunkové pizzy nebo zase kousek kaki a třeba kefír... I pro těhotné s cukrovkou platí, že mají jíst 200 g ovoce denně 😉

jpetraa
29. okt 2013

@llluckaaa tak super, vyřeším to třeba banánem v tašce...kus pizzy?? ,ze stánku??? šunkové???to bych fakt mohla??:o)jooo a ještě jsem se chtěla zeptat...smí se nějakej mléčnej výrobek, kterej by byl ochucenej? je mi jasný, že ovocný jogurt asi ne..ale co třeba nějakej tvaroh s příchutí...nebo ochucený mlíko...nebo tak něco? já normálně jogurty vůbec nejím, takže ani nevím, co vše se prodává...
mně přijde, že na to, že o té cukrovce vím už přes týden...plavu v tom pořád stejně.O(

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre