Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

calin
19. nov 2013

@werumka
:( bohužiaľ tie hodnty - už boli po podaní inzulínu, pred tým som mala napr.
na lačno 95mg/dl, 1hod. 135, 2 hod. 115
99mg/dl, 147mg/dl, 126mg/dl - takže vždy rôzne..
Od začiatku diety som pribrala len 400gramov. Ty si mala tiež tehot.cukrovku, zmizla po pôrode?

werumka
19. nov 2013

@calin Ty hodnoty se mi nezdají úplně špatné, ale jestli měly tendence jít nahoru (což asi měly), tak inzulín nic nezkazí. Hypoglykémie nemáš?
Já mám cukrovku 1. typu. Ale těhotenská po porodu opravdu mizí.

jpetraa
19. nov 2013

@werumka a hypoglykémie je od kolika?

werumka
19. nov 2013

@jpetraa 3,3 mmol/l a níž. Diabetici někdy pociťují takovou hypoglykemickou slabost už při hodnotě vyšší, protože mají i standardně vyšší glykémie a tu pocitovou hranici mají posunutou.

jpetraa
19. nov 2013

@werumka děkuji

calin
19. nov 2013

@werumka nie nemám, ale už ma oboznámili, že po rokoch sa mi cukrovka vráti natrvalo..ohľadom dedičných chorôb - najvačší dedič som ja ( zo 4 súrodencov ). Z otcovej strany mali asi 3 cukrovku vrátane otca.

andran
19. nov 2013

ahojte holky, tak i já jsem se rozhodla přispět na téma těhu cukrovka. Byla jsem u své dr. a ta mi řekla, že výsledky mám na hraně, omezit sladké, pečivo, ovoce jen dopo... a pod. Tak jsem začala jíst tmavé pečivo, vynechávat sladké (byl to očistec). Chodím také do rizikové poradny do FN, tam si vytelefonovaly výsledky (4,33; 9,37; 7,14) a už jsem skončila v diabetologické poradně. Prý po té 1. hodině je to vysoké, tak se musím hlídat. Dostala jsem k zapůjčení glukoměr, tak jsem si dnes poprvé zkoušela měřit. Včera mi to měřila zkusmo a měla jsem 6,2 - ale to jsem jen snídala a pak pojídala tmavý chléb- abych aspoň něco jedla. Dnes po dopolední svačině - asi 40g koláče a hrnku mléka jsem naměřila 6,1. Teď se chystám opět měřit, tak jsem zvědavá. Mám si měřit tak 3 dny v týdnu. Přibrala jsem zatím 6 kg, vážím 60kg a jsem 28+1. Dostala jsem jídelníček a seznam jídel s vypsanými VJ a gramy - až jsem se divila, že je tam vypsané i sladké. To jsem vůbec netušila, že můžu, sice trošku, ale můžu. A diabetoložka mi řekla, že tmavé pečivo nemám jíst, je barveno karamelem a klidně si mám dát normální chleba a rohlík a žádný kneckebroty. Tak jsem ráda, protože už mi to za těch 18 dní (než jsem se toto do dověděla), už lezlo krkem.
@llluckaaa

andran
19. nov 2013

tak už jsem se změřila - po bílém jogurtu a asi 15g ovocného müsli, 3/4 jablka mám 5,4, tak snad to bude vše ok až zítra budu měřit ráno a pak po jídle každé dvě hodiny....

lennus
19. nov 2013

@andran Zkus kváskový chleba ze zdravé výživy, ten je ještě lepší než obyč. 😉

Holky, já budu muset vysadit jogurty a mléčné výrobky, fakt mě dost zahleňují. Koupila jsem si na druhou véču rýžové mléko, snad to bude o.k.

llluckaaa
19. nov 2013

@andran Ahoj, to si měříš asi po hodině, že? Hodnoty máš pěkné, jen tak dál 🙂
Njn, oni do pečiva cpou ledacos 😝 Já už ho ani nekupuju a peču si doma. Vyjímečně si koupíme obyčejný čerstvý chleba 😉

werumka
19. nov 2013

@calin S jistotou nelze říct nic - jsi samozřejmě víc zatížená rizikem diabetu 2. typu, ale to se dá významně snížit životním stylem 🙂

llluckaaa
19. nov 2013

@lennus Dáš mi pak vědět, jestli ti to pomohlo? Já nasadila bezmléčnou dietu dceři a doufám, že ji tak vyléčím ze zácpy 😒 Na hleny jí to nefunguje - na dietě je už 3 týdny a má opět zánět nosohltanu 😝 Na sobě teď testuju léčbu přírodními probiotiky, tak jsem zvědavá, jestli to bude mít nějaký efekt. Zatím se navzdory nemocným dětem držím zdravá 🙂

lennus
20. nov 2013

@llluckaaa Jestli to vydržím, tak jo! 😀
Já mám pocit, že mi stačí i den a je to lepší. Ze začátku cukrovky jsem si dívala k druhé véči trochu jogurtu s jabkem a fakt jsem měla vždy v noci pocit, i z rána, že jsem hrozně zahleněná. Teď jsem začala pít to rýžové mléko a je to mnohem lepší. Přitom mi bílé jogurty chutnají, ale je fakt, že se bez nich obejdu.
Taky jsem četla zajímavý článek o lepku, hlavně co se týče klasického pečiva, jak zalepuje střeva. Chci zkusit začít péct kváskový, zatím ho jen kupuju. Ty pečeš taky kváskový? Je to pracné? Já na to doteď neměla čas, protože z práce chodím nejdřív v 7 a víkendy míváme taky často plné.
Tak vám držím palce!

llluckaaa
20. nov 2013

@lennus Já bych asi i byla schopná žít bez jogurtů a sýrů, ale bez kávy s mlékem ne 😀 😅 Zkoušela jsem si tam dávat sójové, ale prostě to nebylo ono ☹
Kváskový jsem zkoušela, ale moc se mi nedařil, tak jsem to vzdala. Ale zase mám nutkání se do něj pustit. Kdybych chodila do práce, tak si ani neumím představit, že bych na něj měla čas 😒 Přijde mi to pracnější než péct s droždím ☹

lennus
20. nov 2013

@llluckaaa Já až tak mléčné výrobky nepotřebuju, nikdy jsem je nejedla ve velkém, i když mléko z farmy je fakt lahůdka. A občas dobrý kvalitní sýr si taky nenechám ujít. Kafe skoro nepiju, ale bez mléka mi to taky nejede.

lennus
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fifa79
20. nov 2013

Ahoj holky, prosila bych vás o radu....z OGTT jsem měla výsledky...na lačno 4,5 a za 2h 8,0....do dm poradny mě ale objednali až na 2.12, což je za čtrnáct dní a nikdo mi do té doby neřekne co a jak a já se bojím abych nějak neublížila mimi......zatím jsem teda vynechala sladké, zmenšila porce a začala jíst pravidelně 5x denně, přidala jsem více zeleniny, ale to je asi tak vše. Mohli by jste mi prosím napsat ve zkratce...pokud to teda jde...co ještě zatím mohu udělat nebo jít a nejíst. Nemám si ani jak měřit glykémii...Nevím jestli si můžu dát aspoň jedno Caro s mlékem za den a kdy? Vím, že to jsou asi hloupé dotazy ale jsem v tom nováček...poznáte na sobě nějak tu vyšší glakémii??
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

llluckaaa
20. nov 2013

@fifa79 Ahoj, myslím, že bude pro začátek stačit, aby ses držela toho základního, co už děláš. Přestat jíst sladké, jíst dost zeleniny, jídlo rozdělit do 5 až 6 denních porcí. Ještě bych jenom přidala mít dostatečný pitný režim 😉 Podrobněji si o výživě při těhotenské cukrovce můžeš přečíst třeba i tady https://www.modrykonik.cz/blog/llluckaaa/articl...
Jasně, že si můžeš dát caro s mlékem. A klidně 2 - třeba ke snídani a odpolední svačině 🙂
Vyšší glykémie se pozná blbě, pokud teda nemáš už hodně vysokou hodnotu, ale těch maminky s těhotenskou cukrovkou většinou nedosahují 😒 U vyšších hodnot je větší žízeň, sucho v ústech, častější močení...

fifa79
20. nov 2013

moc děkuji za uklidnění a rady...snad to bude v pohodě

andran
20. nov 2013

@llluckaaa nene, já si mám měřit dvě hodiny po jídle. Dnes jsem si to změřila ráno před snídaní, měla jsem 5,1, ale pak ta životospráva nic moc, protože jsem musela akutně do fakultní nemocnice - ale naštěstí vše v pořádku, tak jsem si dala s hodinovým zpožděním v "terénu" nízkotučný ochucený kefír a dvě sušenky Bebe a pak v 15h. oběd - brambory a kuřecí maso a půlku jedné miňonky a po dvou hodinách jsem naměřila 5.8. Zítra neměřím, tak až v pátek. Chtěla jsem původně měřit celý den dnes, ale bohužel, musela jsem jinam ☹.
Tak to je škoda s jogurty, já mám ráda a mléčnou rýži a pod. a podle seznamu můžu i ochucený, tak jsem ráda..

andran
20. nov 2013

@fifa79 ahojky, byla jsem na tom skoro podobně.. dr. mi řekla, že to mám na hraně, chodím ještě do FN Ol. na rizikové a tam si vytelefonovaly hodnoty a hned jsem šla do diabet. poradny. Před tím jsem kamarádka, co si kontrolovala i cukr v krvi psala, tak mi poslala jídelníček. Už jsem to v příspěvku popisovala. Trpěla jsem jak kůň, ale po návštěvě diabet. ordinace v Ol. jsem dostala jiný jídelníček a tabulky s výměnnými jednotkami a celkem se mi ulevilo.... může se i sladké, ale opravdu jen trochu, jsou tam dokonce i zákusky!!!, ale když víš, že odpoledne půjdeš na kafo se zákuskem, tak u oběda si dát třeba o knedlu míň - tak mi to řekla přímo dietní sestra. Třeba půl mileny, zkrátka ne se cpát, ale může se opravdu všechno, ale v malých dávkách a rozdělených do 6-7 jídel za den. Prý je důležitá pravidelnost. Teď si občas měřím a snad to bude dobré. Rodíš taky v únoru jako já... 🙂, tak se drž

llluckaaa
20. nov 2013

@andran No já už slyšela, že jsou v Olomouci originální a povolují těhotným i sladké 😅
Kolik ti řekli, že máš limit po dvou hodinách?

fifa79
20. nov 2013

andran: děkuji, jsem zvědavá co mi řeknou...jen mě štve, že mě objednali až tak pozdě...jj rodím taky v únoru, třeba se potkáme 🙂)

andran
22. nov 2013

@llluckaaa říkali mi, že do 7 je to v pořádku. Zatím to měřím a vychází to kolem 5,2; 5,4 atd., ale dnes zkouším měřit přesně podle zadaných časů, že jsem si i na snídani přivstala, tak uvidím, jak to bude celý den.... snad, snad.....
@fifa79 já mám přesný termín 9.2., tak snad vydržím, ale jdu na plánovaný císař a bohužel třetí, tak snad mi jizva vydrží..., bylo by fajn, kdybychom se potkaly. Já si všimla až teď, že máš zadaný okres Olomouc 🙂

rilwen
23. nov 2013

Holky, musím se svěřit s tím, jak vypadá diabetická dieta v nemocnici. Právě jsem se z ní vrátila v totálním rozsypu. Jídlo je jen 3x denně, mezi obědem a večeří je 6 hodin. Každé jídlo jsem našla na talíři něco z toho, co opravdu nesmím - meltu se 4 cukry už uvnitř, oslazený čaj, sladké koláče, marmeládu, nakládanou zeleninu, řepu ve sladkokyselém nálevu, uzeniny s cukrem, maltózou a dextrózou, ochucené jogurty... ☹ Zřejmě podle nich na složení jídla a pravidelnosti u diabetu nezáleží, či jak.
Když jsem něco vrátila, že to jíst nemůžu, tak jsem neměla k jídlu nic. Vlastně jsem jedla na hlavní jídla jen po půlce rohlíku s máslem a pila mléko (to jsem si vyžebrala u maminek, které kojily a nepijí ho). 3 další jídla jsem si dělala ze zásob, které jsem šťastnou náhodou u sebe měla při hospitalizaci u sebe. Když došly, byl to průšvih.
Přežila jsem to s pálením žáhy, vysokou glykemií a velkým hladem. Grrr.

jpetraa
23. nov 2013

@rilwen tak to je teda hustý!! kde jinde by na to měli dbát, když ne v nemocnici??

rilwen
23. nov 2013

@jpetraa no, moc ale nedbají. Tchýně byla hospitalizovaná na interně tamtéž, když jí zjistili cukrovku a učili jí zacházet s inzulínem, a prý to tam bylo naprosto stejné. Takže si z toho odnesla, že na dietu není třeba tolik dbát... ☹

llluckaaa
23. nov 2013

@rilwen A v jaké nemocnici jsi byla? Protože tohle je fakt děs 😝 Naštěstí to tak nechodí ve všech nemocnicích, protože já byla ve dvou nemocničních kuchyních a tam diabetici dostávají dietu 9, kde žádný cukr ap. být nesmí a jídlo mají častěji než ostatní pacienti. Měla jsi nahlášeno, že jsi diabetička?

zdenikmar
23. nov 2013

maminky prosím poradte co snídáte za pečivo,už 3 týden bojuji s dietou-těhotenská cukrovka,zkusila jsem už mnoho pečiva a po každém mi cukr vyletí na 8,6-9,0 po snídani,jinak celý den mám 5-5,5.Měřím se 3x denně.Co vaříte k obědu,já bud rybu nebo kuřecí maso a přilohy-užnějak nemám nápad a to nám ještě pár týdnů zbývá.Je v pořádku že mi chce doktorka nasadit inzulín na ráno,za 14 dní měření 3x denně jsem se s 3 měřeními po snídani nevešla do limitu-příjde mi to brzo-unáhlený,když jinak mám kolem 5,5.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre