Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

llluckaaa
23. nov 2013

@zdenikmar Ahoj. A co obvykle (kromě pečiva) snídáš? V jakém množství? Zkoušila sis zmenšit porci snídaně a část přesunout do svačiny?

vulka
23. nov 2013

@zdenikmar Ako skúsená diabetička Ti radím grahamový rožok, ale nie čerstvý, ale z predchádzjúceho dňa. A inak mimochodom meranie 3 za deň pri cukrovke je neuveriteľne málo. Normálne diabetičky si merajú aj 10-15x za deň(samozrejme chápem, že vy tu máte "LEN" tehotenskú cukrovku a pri trocha šťastia vás po pôrode "opustí"). Ale aj tak, radšej pár týždňom pichania inzulínu ako zdravotné problémy dieťaťa.

rilwen
24. nov 2013

@llluckaaa V Jihlavě. Jo, dietu "9" jsem měla nahlášenou. Stejně tak to měla i tchýňka, která tam ležela kvůli nově diagnostikované cukrovce a převodu na inzulín. To, co jsme dostávaly, by měla podle nich být ona dieta. Kojící matky zase dostávaly luštěniny a citrusy. Fakt vtipné.

zdenikmar
24. nov 2013

@llluckaaa bud pečivo vynechám,nebo si dám 2 plátky knackebrotu-nebo jak se to píše,šunku,sýr,zeleninu.Zkusila jsem různé chleby-2 dny ok a pak mi cukr vyskočil.Nerada bych si píchala inzulín jak chce doktorka,jen kuli pečivu.dávala jsem si jen půl krajíce chleba,myslím že ještě mín tak budu mít hlad do svačiny-po snídani se musím za 2hodměřit.Jak to mám řešit s obědem když mám kontrolu,dojíždím do nemocnice přes hodinu,mámto spojený i s poradnou,vezmu si sebou vždy to co snídám plus jogurt a ovoce na odpoledne,ale ten oběd mi chybí.Domů sedostanu tak za 6hod a to si dám teplé jídlo,ale celý den mám rozhozený a mám pocit hladu i následující noc.Moc děkujiza každou radu.

llluckaaa
24. nov 2013

@rilwen Tak to je fakt děs ☹ Ono to normálně v nemocnicích funguje tak, že dietní sestra plánuje stravu podle diet, hlídá složení a kontroluje při výdeji. Jako chyba se může vloudit, ale bývá to spíš tak, že sestry na oddělení nahlásí špatný druh diety. A nezkoušela sis k sobě dietní sestru zavolat? V nemocnici, kde jsem byla, normálně nespokojené pacienty (a teda nejen je 😉 ) navštěvují.

llluckaaa
24. nov 2013

@zdenikmar Je jedna teorie, že mléčné výrobky konzumované dopoledne zvyšují glykémii (důvod se neví). Takže bych je zkusila vynechat a místo nich si dát radši něco jiného. Nevidím tam žádný zdroj tuku - máslo nebo ramu si nedáváš?
K obědu by sis mohla udělat třeba těstovinový salát, u toho nevadí, když se jí na studeno.
Když jíš poslední jídlo dne a co k němu máš? Aneb... dáváš si druhou večeři?

rilwen
24. nov 2013

@llluckaaa Každé jídlo je popsané a číslo sedělo. Dietní sestry jsem se nedovolala za celou dobu. Ani přes diabetologii se mi za několik měsíců nepodařilo dostat k nutriční terapeutce. Každopádně i když jsem otravovala a upozorňovala s dietou několikrát, nějak jim nevadilo, že došlo třeba k tomu, že mně přijali v jednu odpoledne a první jídlo jsem dostala až druhý den ráno s tím, že to do večera musíme nějak vymyslet - tj. sestry se už o tom nebavily, a jak jsem si to vyřešila, byla čistě moje věc. 😒

llluckaaa
24. nov 2013

@rilwen Ani nevíš, jak mě to štve. Hlavně tyhle případy dělají ostutu dietním sestrám, které jsou super a snaží se stravou přispět k léčbě pacienta ☹ A já jich znám několik, které se takto snaží a pracují profesionálně.

rilwen
24. nov 2013

@llluckaaa Já vím. Nemělo to vyznít jako hana dietních sester. To rozhodně ne. Dle mého s tím bordelem nemají vůbec nic společného, neví o něm, a když se k nim člověk dostane, dokáží určitě odvést skvělou práci. Jde jen o ten nezájem, co panuje napříč odděleními. A to, že se člověk zlepšení nedovolá, i když se snaží.
Znám Tebe a věřím, že takových je většina. 🙂

llluckaaa
24. nov 2013

@rilwen No já v nemocnici teda jako dietní nepracovala, byla jsem tam jen několik týdnů na praxi. Ale viděla jsem, jak dobře může jejich práce vypadat a jaká je spolupráce mezi nimi, sestrami na oddělení a lékaři. Ono je opravdu možné, že se tyto informace k dietní vůbec nedostanou. Taky je otázkou, kolik dietních mají na jednu nemocnici - když je na všechno jedna úplně sama, tak se člověk nemůže divit, že nebude stíhat běhat na oddělení ☹ Navíc některá zařízená přistupují k nutriční terapii ještě dost laxně a moc to neřeší, což je bohužel škoda ☹ Kamárádka (taky nutriční) nedávno ležela ve vojenské nemocnici v Olomouci a hodně si to tam chválila, prý úplně skvělý profesionální přístup. Já byla ve Zlíně, v Brně na Žlutém kopci a v lázních v Teplicích nad Bečvou a tam je přístup taky super. A přitom ta práce není zas až tak jednoduchá, jak to vypadá 😒

jpetraa
24. nov 2013

@llluckaaa na Žlutým kopci jako na LDN? Tam asi není lehká žádná práce, nějakej čas tam ležela babička, než šla zase k nám..ale je fakt, že tam jí dia dietu hlídali, pak ji převezli do Vojenské, protože se jim nezdála slinivka, nasadili jí tam dietu,ale jak se slinivka uklidnila, dávali jí jíst takový porce a jídla, že jsem nevěřila vlastním očím..

llluckaaa
24. nov 2013

@jpetraa Nene, na Žlutým kopci v onkologickém ústavu. Tam je práce obzvlášť (hlavně psychicky) náročná ☹ No on si člověk myslí, že diabetická dieta znamená jíst málo, ale pro hodně lidí je to víc, než jsou zvyklí 😒

zdenikmar
24. nov 2013

@llluckaaa ten těstovinový salát jedobrý nápad,hned na čt kontrolu si ho připravím.Mažu si ramu nebo klasický máslo v pozlátku.Dopoledne ovoce,odpoledne bílý jogurt,musli,tvaroh.Večeři mám zeleninový nebo těstovinový salát,nebo rybí konzervu anebo to samé jak na snídani.příjde mi to pořád dokola-to samé.Už dvakrát jsembyla u dia sestry,poprvé mi dost poradila,ale s tím pečivem mám prý zkoušet co mi sedne,ale to zas nemůžu protože mi vyletí cukr a nelíbí se to doktorce.Druhou večeři si dávám půl hrnešku mlíka nebo 3 bebe,zkoušela jsem jablko,ale měla jsem v noci hlad.

llluckaaa
24. nov 2013

@zdenikmar A kolik máš ráno na lačno? K té druhé večeři mléko, bebe nebo jablko ti poradili na dia? Já bych byla spíš pro půl krajíčku chleba se sýrem (10 g sacharidů) - něco, co tě víc zasytí a z čeho se budou sacharidy uvolňovat delší dobu. A po jaké době od snídaně máš svačinu a co v té době děláš?

zdenikmar
24. nov 2013

na lačno mám 4,8-5,2.Tu druhou večeři mi poradila dia sestra.Změřím se,nasnídám-za 2 hodky změřím-dám si sváču-za 2,5hodky oběd-za 2 hodky změřím-dám sváču-večeři-po večeři 2 hodky zas změřím.Ráno mám docela fofr,nakrmit,oblíct a odvést dceru do školky-tak 20min.chůze tam a zas zpět.Úklid domácnostia vaření oběda,pak mám čas než jdu pro dceru do školky...

llluckaaa
24. nov 2013

@zdenikmar Tak to jo, já myslela, jestli si třeba po snídani nelehneš, ale to není tvůj případ. Asi bych zkusila změnit druhou večeři, jestli to nepomůže.

jpetraa
24. nov 2013

@llluckaaa to já si kolikrát po snídani lehnu,ale výsledek byl i lepší než když jsem po snídani metla nakoupit a vysávala byt.

llluckaaa
24. nov 2013

@jpetraa Je to zvláštní, jak každému tělo funguje jinak. Univerázální rady pro všechny asi neexistují 😒

jpetraa
24. nov 2013

@llluckaaa třeba to byla náhoda, ale já tehdy po tom nákupu a uklízecím maratonu naměřila nejvyšší hodnotu ze všech.

werumka
24. nov 2013

@jpetraa Já ze svý zkušenosti vím, že začít se hodně hýbat hned po snídani je nejzrádnější. Téměř vždycky, když jsem tohle udělala, tak jsem měla vyšší glykémii... Spíš bylo lepší startovat tak nějak pomaleji, aby se organismus "nelekl" a nezačal rychle ke kortizolu produkovat ještě další cukry. Dokonce když jezdím na odběry ráno na lačno, tak se probudím, mám třeba 4,5 a než tam dojedu, mám devět. A to nic nesním... holt sebeobrana těla je mocná.

jpetraa
24. nov 2013

@werumka tak to by to vysvětlovalo.

lemurko
25. nov 2013

Ahojte nie je tu nejaka tehulka s tehotenskou cukrovkou z Bratislavy? Potrebovala by som doporucit diabetologa, ktory ma skusenosti aj s tehu cukrovkou. Pri prvom synovi som chodila do Petrzalky k jednemu lekarovi, ale tam uz nechcem chodit. Vdaka

zdenikmar
25. nov 2013

@llluckaaa tak včera jsem druhou večeři vynechala-usnula jsem s dcerou.Vubec jsem neměla v noci hlad,jako když si dám druhou večeři,ke snidani 3 racio plátky kukuřičné,šunka od kosti,okurka a cukr byl 4,8 po 2 hod.Nevím jestli u mě nebude problém v tom že se nutím jíst v těch časech,dokudjsem chodila do práce,nesnídala jsem,první jídlo byl oběd kole 13hod a pak večeře až mála usnula.Ale je pravda co ted dodržuji dietu tak jsem nepribrala od září ani kg,dokonce 1,5 šlo dolů a cítím se o moc líp,nenafouklá,aktivní.Nechápu jak může být malý takový obřík...kde to bere.

jpetraa
25. nov 2013

@zdenikmar a tobě řekli, že se máš měřit až po 2 hodinách? a jaký máš povolený hodnoty?

zdenikmar
25. nov 2013

@jpetraa nejdříme mi řekl doktor at si vyberu co je pro mě vhodnější,jestli po hodině nebo po dvou,na další kontrole řekla doktorka po dvou hodinách-to mám limit do 6,6 a mám od 4,8 do 5,4.

jpetraa
25. nov 2013
llluckaaa
25. nov 2013

@zdenikmar A ráno jsi měla pohyb jako obvykle? To je zvláštní, že by si měla po menší večeři, lepší ranní hodnoty 😒
A ketolátky máš v pořádku, pokud hubneš?

zdenikmar
26. nov 2013

@llluckaaa rano jako každý jiný,ketolátky v pohodě.A včera jsem se nevešla poprvé s měřením po večeři-malá k večeru ulehla s teplotou a střevní vyrozou-takže jsem běhala s kýblem,převlíkala peřiny a k večeři jsem se odbyla aktivii musli-hrozná blbost-hodnota byla 6,8 po 2 hod.Nebo to udělal chléb? k s vačině slabounký plátek,rama,šunka,pomeranč.Fakt nevím,příjde mi žeco mín sním a víc běhám tím vyší cukr.Dnes jsem ráno zkoumala jídelníček,dala jsem si to same,jako při hodnotě 4,8-tak jsem zvědavá až se změřím.

llluckaaa
26. nov 2013

@zdenikmar Tak to je dobře, že máš ketolátky v pořádku - nemusíš si dělat starosti s tím, že hubneš 😉 Tak aktivie s musli je určitě doslazovaná, takže tam mohlo být víc cukru, naopak méně tuku a bílkovin, než by bylo záhodno.
Tak ono to tak může fungovat... málo sníš, hodně se pohybuješ, buňkám chybí glukóza, proto začne vytvářet glukózu z vlastních zdrojů, navýší se hladina glykózy v krvi, jenže díky cukrovce je problém ji dostat do buněk... Proto je důležité jíst pravidelně, nevynechávat jídla, nehladovět a nesníst velké množství najednou. Navíc na zvyšování glykémie pracuje i stres ☹

werunkas
26. nov 2013

@llluckaaa Jé v Teplicích nad Bečvou pracuje moje mamka 🙂 ten svět je malý 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre