Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

consti
4. dec 2013

@jpetraa Tak to nevím, ale hypoglykemie je nedostatek cukru ne? Tak jsem myslela, že je to naopak...Malej měl 2480 gr.a 47 cm 😉 .

jpetraa
4. dec 2013

@consti no ale právě je to redukovaný tou dietou...proto ho má málo...teda já nevím, ale četla jsem, že to právě děti diabetiček můžou po porodu mívat.

cottoncandy
4. dec 2013

@jpetraa fíha, to máš potom ťažké...ja mám na raňajky dovolené 3 sach. jednotky, do toho sa mi zmestia aj 4 knäckebroty s niečím a cukor mám potom v poriadku, po 90 minút pod 5, ale keď si dám iba jeden rožok s maslom a zeleninou, čo sú 2 sach. jednotky, mám potom cukor aj vyše 7 či 8, no chápete to niekto?
@petruldo myslím teda, že je to veľmi individuálne a každej z nás dvíha cukor niečo iné, každý organizmus pracuje inak🙂

jpetraa
5. dec 2013

holky a jak to máte s váhou? já se teď po asi 14 dnech zvážila a mám to co před těhu, možná ještě o malinko míň:o( naštěstí teda myslím, že zrovna u mě si má dítě z čeho brát.

llluckaaa
5. dec 2013

@consti @jpetraa Holky, s tou novorozeneckou hypoglykémií je to tak, že to může být projev neléčené/špatně léčené cukrovky. Když má matka diabetička dlouhodobě zvýšené glykémie, tak si mimčo zvykne na pravidelné vysoké dávky glukózy. Po porodu tuto vyšší dávku glukózy od matky nedostane a tudíž se u něj může vyvinout hypoglykémie.

consti
5. dec 2013

@llluckaaa
@jpetraa Díky holky, já jsem tu dietu teda držela poctivě, ale těžko říct, No hlavně, že je vše ok 😉 .

zdenikmar
5. dec 2013

@andran tak to máš krásný hodnoty,začla jsem se taky měřit po 2 hodinách.Po snídani mám 4,9-5,5-6 a po obědě do těch 6,2 a po večeři taky dobrý,jen ráno na lačno jsem už druhý den měla 5,7,tak nevím jestli si mám zavolat na dia a nebo ještě počkat,když mi minulý týden doktorka zrušila kontroly na dia měla jsem ráno tak 4,7-5,2.Taky mám vyzkoušené že pohyb je ku prospěchu,ale také mám vyzkoušené že stres nebo honička-doběhnot autobus mi pěkně cukr zvedne i na 7,7.Stačí mi jet na kontrolu,nebo celodopolední nákup v obchodáku a cukr mám vysoký a to jím jak mám-beru si svačinu.A jak to děláš třeba na kontrole,já si příjdu divně když vytáhnu krabičku a svačím,plná čekárna mamin a žádná nesvčíí a pak je vidím v bufetu na chlebíčku-já si chlebíček nedala od září.Zajímalo by mě jestli to všechny maminy dodržují tu dietu,hodně jsem se setkala s tím že to zbytečně přísně dodržuji-jako dnes mi kamarádka volala jak peče a olizuje si prsty od náplní a pak večer měla 20 a nějak jí to nevadilo,že prý si připíchne větší dávku inzulínu-nechápu ji-raději si nedám než si pak píchat inzulín-vždyt jde jen o pár týdnu-když ty vánoce mě mrzí,ale zase budem krásně štíhlé maminky.

zdenikmar
5. dec 2013

@consti amůžu se zeptat to jsi byla jen na dietě nebo jsi si píchala inzulín?a s tou hypoglykemii musí mimina nějaké specializované oddělení.Já jen jestli mám rodit u nás v porodnici nebo v Plzni,kde mi je to doporučováno právě kůli té hypog...aco se pak s mimčem děje?

llluckaaa
5. dec 2013

@consti Hlavně že jste oba v pořádku 🙂 Hypo může být i něčím jiným. Ještě že jsi držela poctivě, v takových chvílích člověka napadá, jestli to mohl nějak ovlivnit a předejít tomu, ale ty máš čisté svědomí a nic jsi nezanedbala 😉

llluckaaa
5. dec 2013

@zdenikmar Ale ta tvoje kamarádka doufám není těhotná... 😕 Víš co, ono nejspíš sem tam nějaké hřešení asi neuškodí, ale nikdo ti to nezaručí a já bych pak teda nechtěla být v kůži té, jejíž miminko bude mít po porodu problémy a ona se bude trápit výčitkami, jestli to je její chyba a nerozum 😅

zdenikmar
5. dec 2013

právě že je...ale asi to vnímá jinak než většina maminek...od ní pořád jen slyším že se nebude omezovat...taky dostane vždy vynadáno na dia kontrole,do deníčku si píše něco jiného než naměří.Když já si myslím že takové mají štěstí,že bude mít zdravé mimi.

llluckaaa
5. dec 2013

@zdenikmar Tak to nechápu 😒 Jen doufám, že její blbost neodnese miminko ☹

jpetraa
5. dec 2013

holky tak dnes teda fakt krize...Mikulášská nadílka u našich...jednohubky, čokoládky, sýr, salámky a klobásky...zkrátím to...snědla jsem jednu jednohubku a jeden čokoládovej bonbon..ale teda utrpení:o) no a jak jsem se radovala, že celej včerejšek, když jsem zapisovala hodnoty pro kontrolu na dia jsem se v pohodě vešla do limitů, tak dnes jsem vařila bramborovej guláš, schválně jsem zahustila bramborou,aby tam nebyla mouka..dala jsem si porci menší než měla dcerka...no a 7,9:O( takže tohle nový neozkoušený jídlo neprošlo..no a pak jsem se zvážila, zjistila že mám míň než před otěhotněním, to mě taky dost rozhodilo...takže už aby bylo úterý a kontrola na dia
@zdenikmar 20???jako cukr hodnota 20??? tak to je mazec...

werumka
5. dec 2013

@jpetraa
@zdenikmar Syn měl po narození glykémii 2,7 - u novorozeňat je hypoglykémie počítaná od 2,5 dolů. Ale těch 2,7 měl proto, že jsem při porodu měla glykémii 11 - zcela záměrně, abych neměla při císaři hypo. Nemusí to být proto reakce na dlouhodobou zvýšenou glykémii, ale jen na tu aktuální v době porodu...
Jinak hypoglykémie u novoroznat se řeší glukózou, během pár minut se normalizuje, žádné speciální oddělení ani péče není třeba. Pak se po nějaké době glykémie změří znovu.
Já jsem v těhotenství asi třikrát měla 20 taky. Nehorutila jsem se z toho, anžto bych pak už asi byla z toho všeho s nervama v kýblu 🙂 Ale rozhodně bych tomu nešla vědomě naproti.

zdenikmar
6. dec 2013

@jpetraa ano cukr hodnota a to se ještě neměří po těch 2 hod,ale déle.Ona když má pod deset tak říká že je to dobrý pro ní,jinak se cití prý špatně a v jídle se neomezuje.Já mám vyzkoušeno že brambory mi cukr nezvedají at je udělám jak je udělám-včera jsem dělala bramboračku,nezahustila jsem jí a nevadilo to a po večeři jsem měla 4,9.Taky se mi povedlo že jsem dělala kuřecí řízečky v tatarce a štouchané brambory-sobě jen přírodní na gril.pánvy.Malá nesnědla a já si dala ještě její porci,takže víc než jsem měla a naměřila jsem si 8,8-takže ponaučení,nedojídat po malý,at si to dojí tatka nebo naš pejsek...Jinak jsi dobrá jak jsi se držela na Mikuláše...taky se vůbec netěším na Vánoce,ale příští rok si to vynahradíme

zdenikmar
6. dec 2013

@werumka tak to jsi mě uklidnila,tak mi budem rodit normálně,zatím vše v pořádkuJen mi prý porod vyvolají na termín,pokud neporodím do termínu.Na ryzikovce pořád doktor říká jaké všechny může mít malej komplikace a tak mám z toho strach.Můj doktor zas říká že je vše v pořádku a bude,jen malej je týden anějaký den větší a prý si z toho nemám dělat hlavu.

werumka
6. dec 2013

@zdenikmar Ahoj, jojo, to vyvolávání se dělá - i kvůli placentě, která s cukrovkou stárne rychleji. Já osobně jsem brala jako bernou minci diabetoložku - ta viděla hodnoty a výsledky a viděla, že je všechno ok. Takže když jim na ultrazvuku syn pořád vycházel o tři týdny větší a neustále mi říkali, že jsem určitě špatně kompenzovaná, tak jsem se s nima byla schopná i pohádat 🙂 Děti jsou velké i když matka cukrovku nemá. A nikoho jaksi nenapadlo se zeptat, jako porodní váhu měl můj muž (přes 4kila). Nakonec se ukázalo, že velké dítě se konat nebude, protože náš chlapeček měl jen velkou hlavu a proto jim pořád vycházely ty týdny jinak 😀 Narodil se s 3100g. Takže pokud máš kompenzaci v pohodě, nenech se rozhodit lékařem v rizikovce, oni tomu opravdu mnohdy moc nerozumí...

kristy_g
6. dec 2013

ahojte dievcata, mam tehu cukrovku a chcela by som pri porode pouzivat homeopatika., mate s tym niektora skusenost alebo aspon nejake info ci by to bolo ok? ide mi o to, ze v tych homeo gulockach je cukor a pocas porodu sa ich ma brat celkom dost, tak sa trochu bojim, aby to nespravilo viac skody ako uzitku, ale zas ja nemam tu cukrovku nejak hroznu, som len na diete... co myslite?

rilwen
6. dec 2013

@kristy_g Ahoj, nevím přesně, jak je to s homeopatiky, ale bavila jsem se s diabetologem o tom, co smím a co nesmím, jíst a pít během porodu, když mám diabetes bez inzulínu. Pokud už budeš na hekárně, tak můžeš prakticky cokoliv - třeba čokoládu, kofolu, hroznový cukr.... jen je dobré, aby to bylo tekuté, nebo aspoň zásadité kvůli případnému zvracení při narkóze, kdyby se něco nepovedlo. Ale jestli Ti vylítne glykemie z 6ti na 20, to už bude miminku fuk. A s odchodem placenty končí diabetes i Tobě. Takže se tím nestresuj, hlavně aby Ti nedošly síly. 🙂

rilwen
6. dec 2013

@werumka nenech se od gynekologa, porodníka, nebo PA vystresovat, oni s diabetem opravdu moc neumí. ☹ Mně taky pořád gynekolog vyčítal, že malý je podstatně větší (a to mi druhým dechem taky vyčítal, že pořád v těhotenství hubnu). Nicméně diabetes mám kompenzovaný a s velikostí malého to evidentně nemá nic společného - já hubnu, on přibírá. Říká se, že velikost ovlivňuje také šířka pupečníku a počet artérií v něm. A genetika. Mně se taky nikdo nezeptal, jak velcí jsme s manželem byli - to by pochopil, že malý nemá po kom být malý - já měla 4,6kg a manžel 4,5kg. Navíc ty odhady jsou +- 0,5 kg. Realita může být jiná. Hlavně klid a nenech se vystresovat.

consti
6. dec 2013

@zdenikmar byla jsem jen na dietě 😉

kristy_g
6. dec 2013

@rilwen vdaka, popytam sa aj ja na najblizsej kontrole, ale mas asi pravdu, uz by to nemalo ublizit a navyse toho cukru nebude vela narazovo, ale po trosicke priebezne, tak mozno to aj v pohode spracujem... dik za upokojenie 🙂

zdenikmar
7. dec 2013

@werumka no právě,dle dia mám kriticky nízké hodnoty při diete,včera jsem se nedostala celý den přes 5 a to jsem si dala i musli tyčinku a kostičku ledové čokolády a dle rizikovky by to chtělo inzulín,prý aby malý tak nerostl a taky mi příjde že nevěří že dodržuji dietu.U nás se rodí kluci taky velký,máme v rodině i 5 kg kluka a maminka žádnou cukrovku neměla.Dcera měla 3,1 a jak říkáte měla větší havičku-s tím jsme bojovali dost dlouho...

werumka
7. dec 2013

@rilwen Díky, já už tehotná 4 roky nejsem 🙂 Ale vystresovat jsem se nenechala. Vzhledem k tomu, že cukrovku mám dýl, než moji ošetřující lékaři diplom, mě to nemohlo rozhodit 😀 Štvalo mě spíš to jejich škatulkování - genetika je fakt hodně důležitá. U vás, jak vidět, taky nebudete mít malý děti...

werumka
7. dec 2013

@zdenikmar To je ta jejich jednoduchá matematika... inzulínem s takovýma hodnotama by Ti přivodili akorát tak hypoglykemický bezvědomí - a to opravdu není nic příjemného ani pro Tebe ani pro dítě. Hlavně pořádně jez, ať Ti to nepadá. Ale bez injekčního inzulínu se nikdy do nebezpečné hypoglykémie nedostaneš, neboj.

andran
8. dec 2013

HOLKY, PROSÍM O RADU. DOSTALA JSEM NOVÉ BALENÍ NESTOVACÍCH PROUŽKŮ, S TÍM MINULÝM V POHODĚ MĚŘENÍ, ALE S TÍMTO NOVÝM, TAK 3-4 VPICHY A SNAD SE MI TO PODAŘÍ ZMĚŘIT A NĚKDY ANI TO NE. PÍCHÁM SI RÁNO FRAXIPARINE NA ŘEDĚNÍ KRVE, ALE DŘÍV SE MI TO NESTÁVALO. STALO SE TO NĚKTERÉ Z VÁS? NEMŮŽE TO BÝT VADNÝMI PROUŽKY? ZDÁ SE MI DIVNÉ, ŽE BYCH NAJEDNOU KREV MĚLA JEŠTĚ "HUSTĚJŠÍ" NEŽ PŘI PRVNÍM BALENÍ... BUDU VOLAT DOKTORCE V PONDĚLÍ, TAK JSEM ZVĚDAVÁ, CO MI ŘEKNE. Přístroj, bych řekla, mi funguje normálně.

werumka
8. dec 2013

@andran Ahoj, jaký máš glukometr? Nejsou proužky už prošlé? Co přesně dělá, když se chceš změřit?

andran
8. dec 2013

@werumka ahoj, mám vellion calla premium, proužky by prošlé být neměly , jsou až do 10/2014. Normálně vložím proužek, pichnu se, dám kapku krve a přístroj ukazuje, že chce kapku, mám tam krve dost a pořád to ukazuje, že chce kapku a nic, trvá to a pak se sám vypne, aniž by mi to změřil. V minulé "várce" mi to normálně měřilo - bylo to šup lup, ale teď, přiznám se, jsem z toho na nervy. Teď jsem se třeba musela pichat 4x a až na počtvrté mi to vzalo. Proužky letí doslova oknem ☹

werumka
8. dec 2013

@andran Pokud ten glukometr normálně zaregistruje ten proužek, tak by v glukometru být problém neměl. Občas se mi to s nějakým proužkem taky stane, ale je to opravdu minimální. Byl ten obal od proužků neporušený, nebo už byly otevřené? Zažádala bych o nové proužky, případně vyzkoušela hned v ordinaci a kdyby to dělalo i u jiného balení, tak výměna glukometru. Vellion není zrovna dvakrát spolehlivá značka... ☹ Ale je levný, takže ho v ordinacích mívají nejvíc.

andran
8. dec 2013

@werumka ok. díky. Myslím, že ty proužky byly originální balení, nové. Taky si myslím, že to bude asi těmi proužky. Zítra tam budu volat, tak uvidím.... díky za radu a zkušenost. 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre