Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
8. dec 2013

@andran Nemáš zač, určitě tam zavolej, stát se to může... ony i glukometry jsou citlivé na různé vlivy. Musela jsem teď měnit narychlo, protože mi začal blbnout po tom, o jsem prošla bezpečnostním rámem... většinou se nic nestane, ale někdy bohužel jo.

andran
8. dec 2013

@werumka tak Tě pobavím, teď jsem se měřila po obědě, myslela jsem si, že výsledek nebude až tak, dělala jsem guláš a spala s malou-žádný pohyb, ale neměřil, pak naměřil 8,2; pak zas 1,2 kontrolní roztok a ted 7,2. Takže jsem zvědavá, co mi řeknou.

werumka
8. dec 2013

@andran No ten se rozjel 😀 Možná s ním taky někdo prošel rámem 😀 Mně glukometr ve chvíli, kdy už jsem měla celkem velkou hypoglykémii, říkal, že mám 6 😀

lennus
8. dec 2013

Ahoj holky, neplánovaně jsem porodila ve 34. týdnu. Jak je to teď s cukrovkou? Můžu už hřešit? Na diabetologii mi řekl doktor, že s placentou odchází cukrovka, tedy většinou. Kdy je dobré jít na kontrolu? Nemíním se cpát sladkým horem spodem, ale energie se občas bude hodit.
Díky a držím vám palce s dietkou! 😉

vodvarkova
8. dec 2013

Tak už jsem 37.týden, měřím glykémie vždy 2h po hlavních jídlech a hodnoty mám super.... doktorka zcela spokojená a na kontrolu už nemusím jupí, ale stejně se každé dva dny měřím... ale cukrovka stabilní.... dneska jsem si na zkoušku udělala testík tak jsem na tom se sladkým.... občas si dám, ale spíš jsem jedla ty štrůdlíky a nebo tvarohové dezerty, dneska jsem si dala bebe řezy nevím zda znáte ale šíleně sladké, piškot, sladkej krém, bebe sušenka a sladká poleva, snědla jsem 1 a půl velké kostky a kávu s mlékém... a glykémie takto.... vstupní gylkémie 4,9, po půl hodině od jídla 6,3, po hodině od jídla 7,0, po hodině a půl od jídla 6,9, po dvou hodinách od jídla 5,7, po dvou a půl hodinách od jídla 5,2.... myslím že na to že to byl masakr krátkého cukr dobré.... co myslíte?

vodvarkova
8. dec 2013

@lennus mě doktorka poučila že mi glykémii změří několikrát ještě v porodnici a pak že mám schodit nějaký kilo, ale jinak že by cukrovka měla odejít jak říkáš s placentou.... a do půl roku od porodu na OGTT..

zuz555ka
8. dec 2013

Ahojte mamicky.nieje tu niektora,ktora absolvovala v poslednom case vysetrenie na tehotensku cukrovku v Starej Turej?Bola by som velmi vdacna za kazdu informaciu.

jpetraa
8. dec 2013

@lennus tak gratuluju!! neplánovaně...přirozeně to na Tebe přišlo? a vše o.k.?

jpetraa
8. dec 2013

@vodvarkova nejsem odborník,ale dle těch hodnot mi to přijde jako úplně v pořádku..

lucinkaboz
8. dec 2013

Prvá kvapka sa musi najprv utriet dovreckovky,druhá kvapka je uz presnejšia-celkom presná,nepichajte sa do malíčka
a nedezinfikujte,je to zbytočné,može to stihanuť cukor v krvi.Netreba dezinfikovať a zbytocne sa nestresujte,plodu škodia hodnoty nad 10

jpetraa
8. dec 2013

@lucinkaboz tak o tom, že první kapka by se měla utírat slyším poprvé, dělám to celou dobu jen z jedné-tedy první-kapky....a o neškodlivosti cukru do 10 na plod mi teda taky nikdo neříkal:o)

fifa79
8. dec 2013

@andran: mě ještě napadlo jestli glukometr nemá špatnou baterku, ale pro jistotu si tam zavolej....mám stejný typ, taky z Olmika

werumka
8. dec 2013

@jpetraa První kapka by se skutečně měla otírat - bývá sladší 😉 Bývá to často jen v rámci desetin - což třeba diabetici prvního typu moc neřeší. Ale pro ženy s těhotenskou cukrovkou to může být celkem určující.

jpetraa
8. dec 2013

@werumka fakt???jako že když utřu první kapku, tak si polepším??:o) zítra měřím pro kontrolu na dia, tak to hned vyzkouším

werumka
8. dec 2013

@jpetraa Mně teda nikdy glukometr neukázal úplně stejnou hodnotu, ani když jsem se zkusila změřit třikrát za sebou 😀 Ale bývá to skutečně tak, že to první měření je nejvyšší.

jpetraa
8. dec 2013

@werumka no je pravda, že já jednou zkusila měřit po snídani, ukázalo mi to 9,9(moje nejvyšší naměřená hodnota), zrovna jsem zadýchaná doběhla z obchodu...tak mě to šokovalo, že jsem se okamžitě změřila znova a měla jsem 9,3, to mě zmátlo ještě víc, tak jsem se změřila znova..a to bylo 8,4. vše v rozmezí max. půl minuty...tak jsem to víckrát neřešila a měřím se jednou, neexperimentuju, protože bych se asi zbláznila...

hababa
9. dec 2013

Ahojte dievcata, som 27 tt, bola som na glukozovom testea zistili mi hladinu cukru nalacno 4,4 a hodinu po vypiti glukozy 10,8... Poslali ma k diabetologicke. Som velmi vyplasena, nakolko cukrovku mala maminka, zistili jej ju ako 59 rocnej, ako 60 uz mala rakovinu pankreasu a zial o rok na to zomrela. Nikto v rodine nikdy cukrovku nemal...ja som si uz pred tehotenstvom uvedomovala take zvlastne stavy ze mi je horsie po najedeni a strasne sa mi chcelo spat vzdy 2-3 hodky po jedle. Pripisovala som to stresu a tak. Takze si myslim ze to nebude "len" teho cukrovka, ale mam to uz dlhsie, niekedy sa mi hmli pred ocami....ale lekarka mi povedala ze cukor je ok ked mi robila pred rokom testy z krvi, vtedy bol nalacno tie okolo 4,5....viete mi poradit preco je nalacno dobra hladina a potom mi tak velmi vyskoci? a co mozem teda ocakavat v ambulancii u diabetologicky ake vysetrenia ...aj sa bojim cosi hladat na nete, taka som vyplasena. Dakujem za akekolvek info....

raffaella
9. dec 2013

@hababa ahoj, tak ja som na tom podobne. Minuly tyzden vo stvrtok mi robil doktor testy s tym, ze mi vravel ze mi budu telefonovat, len ak vysledky budu zle. No a hned rano mi telefonoval a uz som vedela, ze je zle. Mam zvysene hodnoty, zajtra uz idem na diabetologiu a neviem teda vobec, co mi povedia.
Mam uz jednu dcerku, pri nej som ziadnu cukrovku nemala. Tiez je zvlastne to, ze moc mam vzdy cisty, bez cukru. Teraz si akurat citam, co vsetko to znamena, a som z toho aj trochu vyplasena...

werumka
9. dec 2013

@hababa
@raffaella
Ahoj, cukrovka není spouštěčem rakoviny pankreatu - spíš to může být naopak - že postupující rakovina ničí produkci inzulínu. Takže v tomhle ohledu se bát nemusíš.
Na internetu si nic nehledej - jednoduše řečeno - to, že se ukázalo, že máš těhotenskou cukrovku je dobrá zpráva v tom, že budeš hlídaná. Při dietě a kontrolách Ti glykémie nikdy nevyskočí tak moc, abys tím ohrozila dítě. A kdyby hrozily vyšší glykémie, tak dostaneš na pár týdnů inzulín. Cukrovka s porodem mizí a do půl roku se jde ještě na kontrolní test. Pokud bys i při tomto kontrolním testu měla vyšší hodnoty glykémie, tak pak je na řadě řešit to dál. Normální lačná hodnota a vyšší po jídle je typická jak pro těhotenskou cukrovku, tak pro počínající cukrovku 2. typu - kdy buňky nejsou plnohodnotně schopné vstřebávat cukr a ten pak pořád cirkuluje v krvi.
Na diabetologii Ti poradí co a jak, půjčí glukometr, aby viděli, kde máš problémová místa. V tuhle chvíli je dobré, abys jedla každé tři hodiny menší porce a vynechala sladké.

Jinak @raffaella Cukr v moči se objevuje až při vyšších hodnotách, které se tak u těhotenské cukrovky vyskytují spíš výjimečně 😉

raffaella
10. dec 2013

@werumka ahoj, si zlata, dakujem za odpovede 😉
vcera som nasla super stranku www.tehotenskacukrovka.cz, kde pisu Dr. Moravcova a Dr. Krejci, je to tam velmi super vsetko vysvetlene, aj tie tabulky a jedalni listok. Som rada, ze som to objavila. Dnes mam 1x diabetologicku navstevu poobede, tak snad natrafim na dobreho lekara 😉

andran
10. dec 2013

@fifa79
@werumka tak jsem byla v pondělí ve FN vyměnit glukoměr, sestřička velice ochotná, ale trapas byl, když přinesla novej a měla i starej, dala do toho ty mý proužky, pichla mě, a změřila a co myslíte, on ten šmejd fungoval - jsem si připadala jako kráva blbá - na jednom, novějším byla hodnota 5,4 a na druhým 5,6. Nechápu, ale říkala, že to může haprovat, tak mi dala všechno nový a teď měřím jak o život. Kapku dávám pořád stejně a funguje to, tak fakt nevím... krve jsem tam měla jak od "prasete" a nic a teď fakt stačí kapička....
a že se má utírat první kapka, to jsem fakt neslyšela. Nedezinfikuju, jen umyju ruce v horké vodě, utřu pořádně do sucha a pichnu...
A schválně jsem zkoušela dnes guláš se čtyřmi knedlíky - ale tenkými, omáčky jsem sice taky moc neměla, a hodnota po dvou hodinách 6,6 a to jsem se vůbec nehýbala, spala jsem s malou 🙂, tak si myslím, že dobrý a to mi v neděli, jak to nešlo měřit a házelo tam bůhví co, naskočilo kromě 1,2 kontrolní roztok i 8,2, tak asi byl fakt nějakej splašenej..... a odpo jsem měla slabý kafíčko a dva kousky bábovky ořechové, co jsem dopoledne pekla a po dvou hodinách hodnota 5,4, tak si myslím, že dobrý ne.... 🙂

lennus
10. dec 2013

@jpetraa Díky. Jo, neplánovaně začala odtékat plodovka, jen týden předtím mi doktorka řekla, že se mi zkracuje trochu čípek a dostala jsem utrogestan a magnézium. Byla to rychlovka, do 5 hodin byl prcek na světě. Je v inkubátoru, ale celkem se mu daří, díky.
Co ty a dietka, jaké máš hodnoty, daří se?

Volala jsem si včera na diabetologii a prý se mám když tak nechat po šestinedělí vyšetřit. To se stejně chystám na kontrolu ke své gyndařce. Ale jdu teď i k praktičce a prý mi cukry zkontroluje.

andran
10. dec 2013

tak jestli se jde na kontrolní testy , jestli nezůstala po těhu cukrovce cukrovka normální až po půl roce, tak se asi zblázním ☹, já myslela, že po porodu, císařském řezu, který budeme plánovat ve FN Olomouc, tak po dietě, kterou kvůli tomu musím nějaký týden držet, se pak rozpapkám.... ☹ , tak to jste mě moc nepotěšily ☹
Ale je fakt, že když si dám každý den něco sladkého, mám tabulky, gramáž a VJ u toho, kolik toho můžu sníst, tak hodnoty neskáčou moc vysoko, tak asi vědí, proč v jídelníčku je i seznam sladkého..., akorát mě chytá "žravá" večer, když mám relativně klid a to nevím, co sníst, tak se držím.....

andran
10. dec 2013

@lennus takže jestli těhu cukrovka nezůstala se kontroluje už i po šestinedělí? To by bylo fajn, než čekat půl roku.....
Tak se drž a maličkými ať se daří... 😉

lennus
10. dec 2013

@andran Úplně nevím, ale to mi řekli. No uvidíme, ráda bych věděla, na čem jsem.

werumka
10. dec 2013

@andran 🙂 To se mi snad stává s každou technikou, kterou reklamuju. Posledně tady byl opravář televizí a čekali jsme tu půl hodiny na to, abych mu ukázala, že nám televize zrní 😀 Ale dobře, že Ti dali jiný...
Jinak na ten test klidně můžeš jít hned po šestinedělí - ale pokud kojíš, tak ty výsledky můžou být ještě chvilku neprůkazné, protože vlivem hormonů to může být zkreslené. Ale pokud budeš jen na dietě a nevyskytnou se nějaké velké problémy, tak se opravdu neboj, že by Ti zůstala!

lucinkaboz
10. dec 2013

@jpetraa
Tak to je chyba,prva kvapka može velmi skreslit,skor smerom dolu,vzdy sa musi prvá kvapka utierat,mam za sebou Nedu edukácie Lubochna,na cely zivot,dali mi tolko,co vam obycajne diabetolog ani nepovie.kto tam bol vie,že je to špička na Slovensku.

lucinkaboz
10. dec 2013

@fifa79
desatiny vobec neriešte!ci mate 8,5 alebo 8,9 je jedno ,glukomery take presne nie su a desatina nevadí! zbytočny stres

lucinkaboz
10. dec 2013

desatiny nie su presne ani na ne nepozerajte! absolutny nezmysel trapit sa c je 5,6 alebo 5,8
pri glykemiach napríklad nad 13 už može po dalsiom merani ukázať aj 17....takže neriešte taketo čiselka.

lucinkaboz
10. dec 2013

@raffaella
neboj sa,urcite mas len zvysené trošku a nič to nebude,tehotenska cukrovka je vzdy len mierne zvýšená....lekari zbytočne plasia,uplne zbytočne,aj ludia bez cukrovky mavaju po jedle aj 8 cukor a nikomu to neškodi.... zvyseny cukor ktorý skodi je nad cca 10

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre