Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

lucinkaboz
10. dec 2013

@jpetraa
glykemie ako 8....nie je zvyseny cukor.
diabeticky ,ktore su tehotné,mavaju aj 10 aj viac aj menej,skace im to a donosia dieťa,je zbytocne ak vas lekar stresuje ze mate 8 cukor!

llluckaaa
10. dec 2013

@andran Někde měří glykémie už v porodnici (mně to tak dělaly). Po porodu už nebudeš braná jako diabetička, takže je zbytečné dietu držet. Do té se můžeš pustit, až pokud vyjde pozitivní kontrolní ogtt. To ale není moc pravděpodobné, tak bych si s tím na tvém místě nelámala hlavu 😉

jpetraa
10. dec 2013

@lucinkaboz no mně teda přijde divný, kdyby to bylo takhle "volný",že by to doktorky tak řešily...mojí se dnes úplně nelíbilo ani to, že jsem měla několikrát 7,2-7,4, že je to hranice.

andran
10. dec 2013

@llluckaaa jsem upřímně zvědavá, jak to bude. Ještě 61 dní a pak...., ale 9.2. je neděle, tak předpokládám, že plánovaný císař bude o něco dřív. Snad ne o moc a vydržím a je mimísek tak akorát, protože Lucinka - 2roky a 7 měsíců byla mrňousek - to jsem tedy žádnou těhu cukrovku na hraně neměla...., ale kvůli preeklempsii šla dřív, tak mi teď i játra hlídají, tak snad to bude vše ok. 🙂

andran
10. dec 2013

@lennus to se Ti ani nedivím, ale je fakt, že všude píšou, i holky tady, že těhu cukrovka vymizí, tak budeme doufat a držet si pěstičky 🙂

llluckaaa
10. dec 2013

@andran A ty jsi měla císaře u prvního porodu? Mně to poprvé plánovali na 39+0 a porod se mi spustil dřív, podruhé už mi to naplánovali na 38+0.

fifa79
11. dec 2013

@andran tak to je super, ony ty glukometry dokážou pořádně pozlobit...já mám hodnoty zatím dobré...snad to tak i vydrží...mám povoleno do 7,0...snažím se dietu dodržovat, ale taky se tím nestresuji, protože mi přišlo, že jsem ty hodnoty pak měla vyšší....holt to ty dva měsíce ještě vydržím a aspoň přes vánoce tak nenarostu...u prvního těhu jsem jenom za vánoce přibrala 5kg🙂)))

andran
11. dec 2013

@llluckaaa já půjdu na 3. císař. Ten první jsem šla přesně na termín, ale to už je moc dávno 😉, to jsem ani nevěděla, že budu rodit císařem, ale prý byla moc vysoko a že bych ji nevytlačila, tak jsem šla přesně na den, ale s Lucinkou jsem šla ve 38.týdnu, ale to zase kvůli tlaku a preeklempsii, tak doufám, že to teď vydržím dýl....

andran
11. dec 2013

@fifa79 já si dávám sladkosti, podle tabulek, ale prostě dávám. Když to tam je napsané, tak proč ne. Když jsem držela jinou dietu 18 dní, co se dává ve Štbk, tak jsem byla z toho i nevrlá a nervozní, že nemůžu sladké. Teď je to lepší, ale mezi jídly bych si občas zobla... 🙂 a na vánoce, to je jasný, že nejspíš, pokud budou hodnoty tak jak doposud, tak svačinky budou ovoce a cukroví v malým množství 🙂 aspoň doufám

jpetraa
11. dec 2013

holky co to máte za tabulku?:o) já teda neslyšela, že by byly povolený sladkosti:o)

fifa79
11. dec 2013

@andran s tím sladkým jsem na tom stejně....většinou si to nechávám na svačinku ke kávě, ale snažím se dodržovat ty chlebové jednotky....nakonec mi to nepřijde tak hrozné...ale těším se až to nebudu muset tak sledovat 🙂)

andran
11. dec 2013

@fifa79 to já taky..., pečivo, ale sem tam, když mám dobrý hodnoty, tak zkouším, co to se mnou udělá, když si dám bábovku, fidorku a tak...., ale jak mám už ty chutě a omezování, tak bych snědla klidně i dvě fidorky..., ☹

fifa79
11. dec 2013

@andran:to znám🙂)kdy máš v únoru termín já 21.2

andran
12. dec 2013

@fifa79 já 9.2., což je neděle, tak počítám, že mi císař asi dělat v neděli nebudou, tak v tom týdnu před tím, ale doufám, že vydržím 🙂

foofee
13. dec 2013

Ahojte, dnes mi volali, ze som mala zvyseny cukor po glukozovom teste 8,18.. Ze sa mam objednat na diabetologiu a ja neviem, co ma caka. Neviem ci ma nevezmu az po sviatkoch a ja nemam sajnu, ako sa mam stravovat dovtedy, ci mi staci len sladke vynechat, nemam ziadne info.. Toto som vobec necakala, cely zivot zdravo jem, cvicim, vzdy som mala skor nizku vahu, tak ma ta cukrovka teraz velmi prekvapila a bojim sa aj o maleho ☹

1velrybka
13. dec 2013

Holky, za jak dlouho po testech se dozvím, jestli mám cukrovku?

lvicek2000
13. dec 2013

Holky, chci se zeptat na jednu věc-v prvním těhotenství jsem měla těh.cukrovku kompenzovanou dietou, jaká je pravděpodobnost, že jí budu mít i u případného druhého? Jaké máte zkušenosti? Stalo se někmou, že u prvního měl, u druhého ne?? A to se pak chodí na ten test nějak dřív že jo?

llluckaaa
13. dec 2013

@lvicek2000 Ahoj, zrovna řeším něco podobného. Je hodně vysoká pravděpodobnost, že ji budeš mít i v dalších těhotenstvích. Jako je šance, že bys ji neměla, ale to by se přihodilo leda bys od posledního těhotenství hodně zhubla. Jednou tu jedna maminka psala, že ji už podruhé neměla, ale jinak co vím, tak se všem opakovala ☹ Česká diabetologická společnost doporučuje u dalšího těhotenství provést test dříve (ke konci prvního trimestru) a pokud vyjde negativně, tak ho ještě jednou až dvakrát opakovat. Jestli se tím ale řídí gynekologové a diabetologové v praxi, to ti nepovím. Já se na to chci zeptat příští týden své gynekoložky.

lvicek2000
13. dec 2013

@llluckaaa Ach jo, já bych si to raději odpustila 😉 Není o co stát. Já má váhu už léta stejnou, ani v těhu jsem výrazně nepřibrala, jsem spíš hubeňour, nekuřák bez rodové dispozice k cukrovce, vůbec nevim, jak jsem k tomu přišla. No však se uvidí. Díky za odpověd

llluckaaa
13. dec 2013

@lvicek2000 No to já taky. Čekám teď třeťátko a právě zvažuji, kdy jít na ogtt. Musím to probrat na gyndě. Jo a jinak s tou genetickou dispozicí - mně rodiče tvrdili, že cukrovku v rodině nikdo neměl, ala nakonec se ukázalo, že ji má táta a měla babička z távovy strany. Třeba máte v rodině "neodhaleného diabetika" 😒 Ale jinak jsem na tom stejně - spíš na spodní hranici BMI, jím zdravě, sem tam nějaký sport a stejně jsem ji měla ☹ A jsem si skoro jistá, že teď ji budu mít znovu 😠

lvicek2000
13. dec 2013

@llluckaaa No to jsem zvědavá. Já na srpnovky koukám, ale ještě vyčkávám 😀 😉 Tak raději bych byla, kdyby se už žádný diabetik neobjevil, ale ono se to může objevit i bez těhle spouštěčů.

vodvarkova
13. dec 2013

@jpetraa taky si myslím že to není žádná extra cukrovka.... každopádně mi říkala dia doktorka že od nového roku budou jiné hranice dle dia společnosti a podle nich bych příští rok ze sledování vypadla.... měla jsem ve vstupním OGTT zvýšenou jen hodnotu po hodině o 0,2mmmo/l...

llluckaaa
13. dec 2013

@vodvarkova Ono už v doporučení od ČDS z roku 2012 není vůbec napsáno, že se má dělat měření v 60. minutě nebo kolik má být výsledná hodnota. Takže podle toho bys vypadla i letos.

werunkas
15. dec 2013

@jpetraa tu tabulku mám taky a opravdu jsou tam sladkosti, nechápu proč to tam tedy je tak vypsané, když mi sestra na dia říkala že nesmím žádný cukr, med atd. fakt jsou tam vypsány sladkosti ale já žádné nejím.at si je tam napsané co chce, pokud nemám jíst sladké tak ho jíst přeci nebudu když obsahuje cukry ne?samozejmě mám ráda sladké a ráda peču a musela jsem se teď všeho vzdát ale co bych pro mimčo neudělala ješto to nějak těch pár týdnů vydržím a pak snad bude líp...

fialovetrenky
15. dec 2013

Ahoj holky, tak asi vás moc nepotěším, ale měla jsem GDM na inzulinu a po šestinedělí na kontrolním oGTT mám hodnoty stále vyšší, takže dietu držím pořád :( ale nevěšte hlavu, i Dr. říkal, že se to většinou upraví.. u nás máme DM hodně v rodině a geny se holt nezapřou :(

werumka
17. dec 2013

Ahoj holky, dělám si revizi pomůcek k pumpě a glukometru a zjistila jsem, že tu mám nějaké krabičky proužků do glukometrů zn. Accu-Chek, které projdou na konci února 2014. Nestačím je spotřebovat, tak kdyby měl někdo zájem, pošlu 🙂

ameliejulliette
17. dec 2013

@lvicek2000 Já jsem se na to své doktorky ptala a řekla mi, že to není pravidlem, že by se v dalších těhotenstvích musela opakovat (u prvního jsem neměla, u druhého ano). Na test mě posílá normálně. Změřila jsem se párkrát v průběhu těhotenství a hodnoty mám zatím ok, tak uvidím. Možná se jen tak dobře stravuju 😀 Dám vědět, jak dopadnu, jdu ve 25.tt.

andran
17. dec 2013

@werunkas já mám jídelníček a tabulku s VJ z FN Olomouc a je tam taky vypsáno sladké, kolik co má a já si dávám - nepřeháním to, ale dávám a po dvou hodinách po jídle se mi hodnoty drží v pořádku. Sama dr. mi říkala, že to nevadí a dokonce jsem zkoušela i kávu s nějakým tím cukrovím a zatím dobrý, tak snad to tak zůstane... 🙂

foofee
18. dec 2013

Ahojte 🙂 tak ja neviem ci sa u mna nesekli, alebo co... Po zatazovom teste som mala po 2 hod. 8,18. Sla som na diabetologiu, tam mi spravili odber 2 hodky po ranajkach (sladke ranajky) s vysledkom 5,6. Kupila som si glukomer, lebo sa mam merat aj doma a po obede 2 hod (spagety, syr, omacka) 5,2. Po veceri (chlieb, maslo, sunka, zelenina) 5,6. A hodinu po olovrante (2x jablko, pomaranc, cokolada) 5,1. .. Nemali by byt zvysene tie vysledky? Najviac ma zarazilo, ze mam najlepsie vysledky po ovoci a cokolade...

potulka
18. dec 2013

@foofee ja som to mala presne takto, jediny zvyseny vysledok bol na ogtt. myslim, ze mohlo zohrat rolu, ze mi to brali z prsta, aj na diabetologii mi to hovorili. napriek tomu, som dietovala az do konca tehotenstva, ale nie nejako superprisne.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre