Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petulaptt
29. jan 2014

@jpetraa hej, hej, to mi kazal mat do 7,8, ale ten ranny nalacno mi asi bude robit problem

maaky
29. jan 2014

@petulaptt na tmave pecivo pozor byva casto doslazovane karamelem prave proto aby bylo tmave

petulaptt
29. jan 2014

@maaky viem, davam si na to pozor. Merania po jedlach su v pohode. Nalacno nie

werumka
29. jan 2014

@petulaptt Když to tak vezmeš, tak jsi skoro 12 hodin nic nejedla. Zkusila bych to stáhnout tak na maximálně na 10. Zatím bych tuhle hodnotu po jídle hodila za hlavu - ono když je na lačno 7, tak pak nebude po jídle 6, že jo...

petulaptt
29. jan 2014

@werumka tak skusim tak a uvidim zajtra rano...ved po jedle som v norme, to sa da

werumka
29. jan 2014

@petulaptt Myslim, že budeš mít v reálu ještě níž, když budou v pohodě i lačné hodnoty. Ten začátek dne je nejdůležitější 😉

petulaptt
29. jan 2014

@werumka Ved vyskusam co ste mi tu poradili a uvidim ako sa to zlepsi, dakujem za rady, hadam ten cukor nejako skrotim

hababa
3. feb 2014

baby ako skoro po porode sa asi upravi teho cukrovka? mozem si hned po porode dat uz nieco sladke? ci nadalej treba drzat dietu kym nebudem mat na konci sestonedelia prehliadku u diabetologicky?

ameliejulliette
3. feb 2014

Přidávám svou poměrně optimistickou zkušenost 🙂 V prvním těhotenství ok, ve druhém jsem měla těhotenskou cukrovku (na dietě), po porodu se upravila hned. Ve třetím jsem s cukrovkou počítala, protože všude jsem se dočetla, že se opakuje, no a nemám ji 🙂 Přeju všem pohodové těhotenství!

foofee
3. feb 2014

@werumka a ostatne baby, ktore mi budete vediet odpovedat 🙂 neviete, moze byt babo vacsie kvoli GDM aj ked si cukor stale drzim na dobrych hodnotach a nevyskakuje? Maly je o 2 tyzdne vacsi a brusko ma vraj az o 4 tyzdne vacsie, tak sa trocha bojim, ci u to nemoze ublizit...

werumka
3. feb 2014

@foofee Ahoj, pokud máš glykovaný hemoglobin a profily glykémie v normě, tak není pravděpodobné, že by dítě bylo větší nebo mělo nějaké problémy. Ultrazvuk srdce mu dělali? Jakou porodní váhu máte v rodině?

foofee
3. feb 2014

@werumka mne diabetolog povedal, ze mam vsetko v poriadku co sa tyka glykemie, a ultrazvuk srdca maleho bol v poriadku. Dietu vsak nejak velmi nedodrzujem, jem viac menej normalne, ale neprejedam sa ..Ja som mala porodnu vahu cca 3500 gramov a manzel bol vacsi, ten mal cez 4 kila. Hlavne to brusko ma vystrasilo, ze ma az o 4 tyzdne vacsie, vraj mam obmedzit cukor a uz dalej nepriberat (mi povedal lekar v nemocnici, kde som bola na posledne sono, pribrala som do 8. mesiaca 12 kil)

werumka
3. feb 2014

@foofee A glukometr doma máš?

foofee
3. feb 2014

@werumka ano, pravidelne sa meriam a glykemiu po jedle mavam v rozmedzi 4,3-5,9 podla toho co zjem, viac nemavam, len raz som mala 6,1, ale to som sa neskutocne prejedla granadirom 🙂

werumka
3. feb 2014

@foofee Tak v tom případě bych opravdu neplašila. Ty glykémie jsou naprosto v pořádku. Jestli byl manžel čtyřkilový, tak geny jsou také mocné 🙂 Náš syn měl standardně o tři týdny menší nohy a o tři týdny větší hlavu 🙂 Ale ono stačí, aby to změřili špatně o dva milimetry a už to hodí jiné číslo.

foofee
3. feb 2014

@werumka si ma upokojila, dakujem 🙂

petulaptt
5. feb 2014

Baby, tak vám poviem ako som dopadla. Dieta teda aj tak vobec nezabrala, cukor sa napriek všetkému stale zvysoval. Aj po jedlach, aj nalacno. Diabetolog teda zvolil liečbu inzulinom. Pícham si teraz inzulin 4x denne, zatiaľ menšie jednotky a ďalej meriam a sledujem cukor. V pondelok idem na kontrolu a uvidíme ci to staci alebo dvihne dávku. Nechcem sa sťažovať, no vedela som si predstavit aj príjemnejšie tehotenstvo, ale tak čo uz. Aj gynekológ teda skrátil návštevy na každé 2 týždne a odporúča ukončiť v tomto pripade tehotenstvo medzi 37. a 39. týždňom. Tak takto...

ynett
5. feb 2014

ahojte, tak sa k Vám pridávam, i keď nie moc dobrovoľne 😉 dnes som si volala na výsledky OGTT testov a mám zvýšený cukor. bližšie ešte neviem, idem ku gynekologovi až v pondelok. uvidím čo mi povie. pevne verím, že to zvládnem tak ako vy 🙂 mám zatiaľ len jednu otázku. mám nakúpené jogurty smotanové čokoládové a ovsené kaše (čo sa zarábajú s vodou). môžem ich ešte dojesť? u nás to nikdo neje tak by som ich musela vyhodiť. tak sa preistotu pýtam, či mi to nejako neuškodí alebo tých pár dní nie je až takých dôležitých, lebo vôbec neviem čo mám teraz jesť kým neviem nič bližšie. sladké (ako čokoláda, keksy a tak) som "vysadila" už pred odberom. takže to nejem.

werunkas
5. feb 2014

Ahojte holky jen vám hlásím ze se nám 19.1. narodila dcera Karolinka. OBE jsme zdravé a cukrovka zmizela. Na kontrolu na diabetologii mám jít az za tři měsíce po porodu, glukometr jsem již také odevzdala. Přeji vám hodné úspěchu v boji s cukrovkou 🙂 . po porodu bude zase lépe. Hodné štěstí holky 🙂 .

adrianka1712
7. feb 2014

Ahojte, je tu nejaká maminka, ktorej cukrovka nezmizla ani po pôrode?

marky.nem
7. feb 2014

@adrianka1712 Já zatím byla na zátěžovém testu 2x a vždy mi vyšel pozitivní za 3 měsíce mám jít znovu. 😖

saska.t
7. feb 2014

@adrianka1712 este neviem,mam strach ist na kontrolny test 😅 ale skusala som si glukomerom merat cukor po normalnych jedlach a bolo to ok,tak snad to ma nejaku vypovednu hodnotu 😉

adrianka1712
8. feb 2014

@saska.t @marky.nem Ja sa tiez bojim ist na kontrolu,aj ked viem, ze nic nevyriesim tym, ze to budem oddalovat. Merala som si hodnoty glukmerom po tom, co som si dala cokoladu a vysl mi nieco okolo 11_ 😖

saska.t
8. feb 2014

@adrianka1712 to je dost,mne vychadzaju max.do 6,moj diabetolog tvrdi,ze najlepsie je testy robit po 6 mes. od porodu,vtedy je uz hladina hormonov ustalena aj ked zena koji,takze to mam az za mesiac,potom sa odhodlam a tebe drzim pallce 😉

marky.nem
8. feb 2014

@adrianka1712 Já měla po jídlech po hodině zvýšené hodnoty, teď mi dělal nějaké testy a říkal, že by to mohlo být nedostatkem chromu, tak mi nasadil chrom a za půl roku kontrola (teď už asi za 3 měsíce), budu si od táty teď půjčovat glukometr, abych si zkusila jak na tom jsem.
@saska.t Pokud máš hodnoty ok, tak si myslím, že cukrovku mít nebudeš.

adrianka1712
8. feb 2014

@marky.nem
@saska.t Ja uz som 6 mesiacov po porode, a kojim. Niekde som citala, ze cukrovkari maju hodnotu nad 7,8 kedykolvek v priebehu dna, bez ohladu na to, ci su po jedle alebo nie. Ja mam nalacno cca tych 5, tak neviem... Musim sa konecne odhodlat ist na tu diabetologiu, ved aj glukomer uz musim odovzdat. Naozaj sa moc bojim co mi povedia. V rodine ziadneho diabetika nemam, a s mojou vahou 48 kg a vyskou 160 cm sa aj doktori cudovali, preco som mala tehotensku cukrovku. No ale je pravda, ze sladkosti mam denne niekolkokrat, cokolada je moja zavislost 😅

saska.t
8. feb 2014

@adrianka1712 som konstitucne presne ako ty 162 cm 50 kg,ziadna cukrovka v rodine,vsetci vychrtlici,jedine co hralo proti mne je moj vek (36),zevraj od 30-tky Stupa zvysene riziko,ale prvu som rodila ako 30-tka a nic mi nebolo,az pri druhej... 😅 a to ani nemusim mat tolko sladkeho...

marky.nem
8. feb 2014

@adrianka1712 U mě má táta cukrovku, a jeho otec i matka měli taky, takže mám pravděpodopnost, ale jsem taky hubená, jen jsem trochu nervák a tak si myslím, že to mám spíš z toho 😀

petulaptt
9. feb 2014

Pichate si tu este niektorá počas tehotenskej cukrovky inzulin??

edusik
9. feb 2014

Dievčence je tu toho popísané strašne veľa - hádam sa aj tak môžem opýtať - v 20tt som bola na tom klasickom testovaní, vyšlo mi, že na prvýkrát negat., a po tých ďalších dvoch odberoch už vraj pozitívne. Sestrička mi nepovedala žiadne čísla, len to, že keď to bolo pri prvom meraní ok, tak tie dva až tak nevadia. Doktorka sa k tomu vôbec nevyjadrila, riešili sme moje aktuálne nachladenie, výtok a nízke železo, takže ja som na to akosi pozabudla sa pýtať. A teraz som nervózna, či tam nezájsť aj mimo poradne - ďalšia až 28.2. - a nespýtať sa na to. Hlavne pre to, že ja vlastne žijem na sladkom 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre