Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petulaptt
10. feb 2014

@edusik hmm, ked ti nepovedia tak je to ťažko.mne na to prišli po glukozovom teste. Mne dovtedy pre zmenu ani nemerali, iba z moču a to som mala cukor po dve poradne a tiež to vtedy neriešili až po teste....to ma hned vyhnali na diabetologiu. Tebe teda tiež asi zatiaľ len z moču merali ako som pochopila. Nestresuj zatiaľ ale ak si mala v moci, pre istotu by som sa miernila so sladkym, ver mi, nestojí to za to

edusik
10. feb 2014

@petulaptt nie len z moču, bola som na tom klasickom teste v labáku, čo ti naprv na lačno zoberú moč a krv, vypiješ 75g roztok a potom ti berú moč a krv ešte 2x. tak ten prvý odber na lačno bol ok, a tie dva po vypití tej gukozovej vody boli vraj pozitívne, preto ma škrie, či sa tým zaoberať.

petulaptt
10. feb 2014

@edusik tak ja neviem ak sa ti gyn. nevyjadril, no ja by som to sladké asi obmedzila preventívne. A dufam, ze to máš ok, aby si nedopadla ako ja.

edusik
11. feb 2014

@petulaptt Ďakujem, hádam to bude ok, aj keď neverím si, žeby som sladké nejako obmedzila 🙂

petulaptt
11. feb 2014

@edusik nuž, ak by ti to za to stalo, ohrozit seba aj dieťa....kvoli sladkemu

foofee
11. feb 2014

@edusik no vies, seba nijako neohrozis, ak nedodrzis dietu.. ale dietatko mozes ohrozit fatalne. Chod na diabetologiu, nech ta vysetria, nasadia dietu. Ja si doma cukor meriam a napriek zlemu glukozovemu testu mi zatial vsetky jedla presli v pohode, cukor vysoky nemam, ale keby som mala, dietu by som prisne dodrziavala. Okrem toho, ze by si ohrozila dieta, pri nedodrziavani diety je vacsia pravdepodobnost, ze ti tehotenska cukrovka po porode ostane ako normalna uz na cely zivot.. stoji ti to za to?

petulaptt
12. feb 2014

@edusik
@foofee presne tak, co by som ja dala za to keby mi stacilo len vzdat sa sladkeho a drzat dietu...to je fakt to najmenej co sa da pre babo urobit.

ynett
13. feb 2014

ahojte, zistili mi tehu cukrovku, mala som hodnotu po jedle 8,4. pred jedlom bola hodnota oka. dnes som bola u diabetologičky, dostala som glukomer a budúci týžden idem na krv. sestrička mi povedala, že si mám dovtedy merať cukor ráno na lačno, po obede a po večery a to do 20 minút. nie je to nejako skoro? som myslela že tak najskôr o hodinu si budem môcť merať cukor. dokonca po ranajkách netreba. ako to máte vy?

petulaptt
14. feb 2014

@ynett ja meriam 2 hodiny po jedle...ale tak kazdy lekar moze mat na to svoje metody, ja neviem....

ynett
14. feb 2014

@petulaptt zvláštne, tiež som myslela, že budem tak merať. tak som si preistotu tam zavolala a potvrdili že 20 minút. no tak uvidím. dnes budem merať prvý krát tak som zvedavá aké hodnoty mi vyjdu. 🙂

a ak sa smiem spýtať ako ti ide dodržiavanie stravy? snád to bez sladkého prežijem 😉

petulaptt
14. feb 2014

@ynett tak nejest sladke je z toho asi najmenej. Ale aj v normalnej strave som dost obmedzena. Kazdy malicky priestupok mi vynasa cukor do nebies. Staci ked si dam o par gramov tmaveho chleba, ryze alebo zemiakov navyse......dnes mi diabetolog zase o nieco zvysil davky inzulinu, mne osobne totiz dieta vobec nepomohla. Tak aj drzim dietu a aj si picham inzulin

ynett
14. feb 2014

@petulaptt fúúha tak to máš ťažké. ja zatiaľ nemám hodnoty na inzulín. uvidím po týždni ked mi znovu budú robiť testy a potom sa rozhodne či dieta stačí.
tak to teda nezávidím. tak ale už sa ti to kráti. čoskoro budeš mať drobca pri sebe a tehu cukrovka bude ta tam 🙂

petulaptt
14. feb 2014

@ynett Dufam, neviem ako casto sa stava ze zenam dieta nezabera a musia si pichat inzulin a na moj vkus take vysoke davky. Dufam, ze aj tak to po porode zmyzne...

ynett
14. feb 2014

@petulaptt veru to tiež neviem. treba veriť že to zmizne 🙂 predsa len telo dostáva počas tehotenstva zabrať a blbne 🙂

petulaptt
14. feb 2014

@ynett to ano a tebe povedali ze mas iba nejest sladke??

ynett
14. feb 2014

@petulaptt no ja som vlastne včera bola prvý krát u diabetologa po zistení výsledkov od gynekologa, takže mi dala glukomer, že sa mám merať a budúci týžden mi zoberú oni krv a pozrú si výsledky z glukomeru a potom uvidíme. zatiaľ mi povedali, že nemám jesť sladké, sladké ovocie, pomenej chleba a prilohoviny a jesť nizkotučné veci čo sa týka syrov, mlieka a jogurtov. inak ostatné bez obmedzenia, zatial ani čas si nemám nejako sledovať ani vážiť porcie.

ynett
14. feb 2014

@petulaptt dnes si idem prvý krát merať hodnoty po jedle, po obede konkrétne tak ak by mi to išlo do nejakých extremnych hodnôt (pri dodržaní vyššie uvedeného) tak určite hned volám doktorke.

petulaptt
14. feb 2014

@ynett no tak to ti drzim palec 🙂 nech ti zaberie dieta teda

ynett
14. feb 2014

@petulaptt dakujem veľmi pekne 🙂

kasiopeja01
14. feb 2014

Tak ja len moja skusenost... tiez som mala tehu cukrovku. Pani doktorka mi ale povedala, ze v tehotenstve je tazke drzat nejaku dietu,kedze dieta potrebuje aby som sa stravovala "poriadne". Mala som len jest menej sladkeho a menej bieleho peciva, menej priloh k hlavnemu jedlu, mensie porcie a castejsie, inac som mohla vsetko. Po kazdom jedle som si mala merat s glukomerom hodnoty a vysadit len tie jedla,po ktorych bola hodnota vysoka. Z cele tehu to boli len knedliky a kurca na smotane 😀, celkovo smotanove omacky radsej nie, ale inac som to mala vzdy v norme, ked som "vysadila" to nadmerne pojedanie cokolady, ktora malemu velmi chutila 😀. Po porode po cukrovke ani stopy, tak drzim palce 🙂

ynett
14. feb 2014

@kasiopeja01 dakujem za info, cca podobne mi to povedala aj moja lekárka - teda čo sa týka toho jedálničku. akurát mliečne výrobky mi nariadila len nízkotučné.

ynett
14. feb 2014

@petulaptt ahoj prosím ťa ešte o jednu radu, teraz po obede som si zmerala cukor a glukomer mi vyhodil 5,1, nie je to nejako málo? či? dá sa to ovplyvniť množstvom krvi? lebo ja som dala menej bo mi nešlo vytlačiť ale glukomer hneď reagoval. tak či meriam správne.
na obed som mala grilované kura, pečené zemiaky a čerstvú uhorku. zemiakov som si dala menej ako som zvyknutá tak možno 100 g.

petulaptt
14. feb 2014

@ynett no 5,1 pol hodinu po jedle sa mi zda dost malo na to ze mas problem s cukrom. ked ti nejde vytlacit krv, musis sa prekonat a pichnut sa trochu silnejsie, bohuzial, zvyknes si. Ak mas dost pasikov, skus znova. Vyskusaj este raz a ked to bude tiez tolko tak to nechaj a uvidis po veceri. Ak by aj to bolo takto menej, tak asi to tak fakt je.

ynett
14. feb 2014

@petulaptt dakujem za rady. neznášam ihly, ale skúsim viac pichnúť. uvidím čo bude po večeri a pichnem viac. doktorke o týžden poviem, že som dala menej krvi takže to môže byť skreslené. sa musím naučiť s tým správne robiť 😉

petulaptt
14. feb 2014

@ynett ja viem, nie je to nic moc, sa sama pichat, ale je to urcite prijemnejsie ako ked si picham inzulin. Odvtedy si hovorim, ze ako to bolo celkom fajn, ked som sa pichala iba do prsta 🙂

ynett
14. feb 2014

@petulaptt tak to máš úplnú pravdu. budem na to myslieť keď si budem robiť další odber. 🙂

petulaptt
14. feb 2014

@ynett ok, nech sa dari 🙂 keby daco, kludne sa ozvy, trebars aj cez IP 🙂

ynett
14. feb 2014

@petulaptt super, dakujem veľmi pekne za pomoc 🙂

foofee
14. feb 2014

@ynett dobre ze mas glukomer, mne zatial presli vsetky jedla, dokonca aj po ovoci a sladkostiach som mala stale cukor v norme, takze ja dietu nedodrzujem, ale meriam sa. Aj glykovany hemoglobin som mala v norme. Moze to byt tvoj pripad ale aj nemusi, to zistis. Je zvlastne ze mas merat 20 minut pojedle, ja mam merat 2 hodiny po jedle . Meraj sa az do konca tehotenstva, cukrovka sa moze zhorsovat az do 35 tyzdna.

ynett
14. feb 2014

@foofee veru mne to tiež príde divné, ale dvakrát som sa pýtala, a dnes som tam preistotu volala a povedali znovu že po 20 minútach. tak meriam po 20 minútach. akurát som aj písala patulappt že mi vychádzajú zvláštne hodnoty, po obede som mala 5,1 a teraz po večery som mala 4,1, nedalo mi to, tak som zmerala po hodine a to bola hodnota 5,1. tak uvidím, v stredu idem na odber tak rátam že sa pozrú aj na tie hodnoty a povedia čo a ako. či je to tak správne.
plánujem merať určite až do konca tehotenstva 🙂 pre drobca čokoľvek 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre