Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

foofee
14. feb 2014

@ynett tak to mas skvele hodnoty 🙂mne lekar povedal, ze mam mat hodinu po jedle do 8 a 2 hodiny po jedle do 7. Na lacno mavam od 3,8-4,5 a po jedle mavam od 4,1-6 max, podla toho co zjem. Ved si sprav aj experiment, daj si nieco vyslovene sladke a zmeraj si 🙂

ynett
14. feb 2014

@foofee aj nad tým som uvažovala, že dám kus koláča čo zajtra budem piecť, ale ja som taký poseroutko hihi bojím sa, že mi na to prídu 🙂 a ked budú hodnoty šialené tak sa budem hanbiť ako pes 😉
mne nehovorili o hodnotách, len že mám zopár vecí obmedziť, merať a o týžden sa uvidí 🙂 takisto si nemusím sledovať čas ani nijako vážiť jedlá.

linddi
17. feb 2014

ahojte kočky, chcem sa spýtať: dr. mi kázala priniesť na najbližšiu kontrolu 24 hodinový moč a nevysvetlila ako... otázka: to mám doniesť všetko čo vyčúram? alebo zbierať moč a potom z toho množstva len odliať vzorku? ďakujem Vám veľmi pekne 😉

fifa79
17. feb 2014

@linddi myslím, že si máš změřit kolik jsi toho vyčůrala za 24h a pak donést jen vzorek

rejocka
17. feb 2014

@linddi áno,len zmerať kolko toho bolo a k dr.zobrať len v skúmavke 🙂

linddi
18. feb 2014

@fifa79
@rejocka baby ďakujem Vám 😉

foofee
19. feb 2014

zienky, dnes na kontrole som mala prvy krat aceton v moci 1 krizik... Ze vraj to mohlo byt z toho, ze som 12 hodin predtym nejedla, ale ja vzdy ked nesiem moc na poradnu, tak 12 hodin predtym nejem (posledne jedlo mavam o 18-19.00, potom ma uz pali zaha) a nikdy som to nemala.. Cukor bol dobry, nalacno 4,4 a po jedle 5,4...

fifa79
21. feb 2014

Hlásím, že jsem porodila. Malou v nemocnici co 4 hodiny měřili a cukr měla vždy dobrý...porod v pohodě a malá taky....na kontrolu mám jít po šestinedělí....takže hlavu vzhůru...vše dobře dopadne🙂)

lenkret
23. feb 2014

Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli myslíte, ze čím vyšší (horší) výsledky ogtt tím hůř se budou držet ty hodnoty na lacno a po jidle a je pak i vetsi riziko ze cukrovka zustane? bavila jste se některá o tom s lékařem? Mě říkala doktorka že procento ze cukrovka zustane je jedno procento a riziko vzniku cukrovky typu dve je 50procent ale jde to razantně snížit zdravým životním stylem.

veriaca
1. mar 2014

čaute....ste u niektoré aj na inzulíne?ako to zvládate? priberáte?...ja som len na diéte ešte a vôbec nepriberám,hodnoty mi začali skákať ...tak mám obavy ..

rockerkalov
3. mar 2014

ahojte mamicky mne tiez zistili gestacny diabetez hodnota dve hodiny po vypiti glukozi bola 9. zaujimave je ze ako som sa zacala viac hybat a samozrejme tym aj spalovat viac cukru tak sa to nejak lieci samo. ked som niesla krv prvykrat uz ku diabetologicke vysledky boli: nalacno 3,5, dve hodiny po ranajkach 4,5, dve hodiny po obede 4,2 a dve hodiny po veceri 4. tak som skusila na dalsie meranie uz dietu nedrzat a vysledky ma prekvapili mala som presne take iste hodnoty len po ranajkach dve hodiny som mala 5,2 a to som mala na ranajky strudlu. tak teraz ani sama neviem ze ako je to mozne ze by sa to samo napravilo alebo to spravilo fakt to ze som sa zacala viac hybat.

foofee
3. mar 2014

@rockerkalov ja si osobne myslim, ze vela zien, ktorym vyskoci glukozovy test, tak cukrovku ani nemaju... Ja som na tom podobne ako ty, zo zaciatku som drzala dietu, potom som zacala experimentovat (mam doma glukomer) a hodnoty som mala v norme aj ked som pojedla sladkosti, kolace,.. pocas vianoc som si cukor merala vkuse, lebo som sa napchavala sladkym a bol stale v norme...

rockerkalov
4. mar 2014

@foofee podla mna je to vsetko len preto aby strasili mamicky akoze nevravim ze niektore mozu mat ten cukor fakt vysoky ale ked je to v norme tak preco sa trapit samozrejme ze to sladke netreba jest na kila aby sme vela nepribrali ale ked neto mame chut tak si treba dat a ta dieta keby som jedla iba to co mi povedala doktorka ako prve dva tyzdne tak uz by som asi hryzla aj stenu stale som bola hladna. teraz jem co chcem len nie vo velkom mnozstve ale jem aj sladke a cukor je v norme pribrala som 10 kilo a uz som v 9tom mesiaci takze nic strasne. a este to strasenie inzulinom a koli comu ved to oni robia z ludi cukrovkarov

foofee
4. mar 2014

@rockerkalov tak jasne, niektore zeny tehotenska cukrovka skutocne trapi a ked cukor vyskakuje, je dolezite dodrziavat dietu, ale ked je cukor v norme, ja nevidim dovod sa tyrat, len to treba sledovat, aby si to neodnieslo babo. Ja aj po porode si par krat zmeriam cukor a ked bude dobry, na kontrolu ani nejdem

raffaella
4. mar 2014

@foofee
@rockerkalov ahojte kocky, son na tom podobne. Pri tom teste mi vyskocila hodnota 9,8 takze som bola odoslana na diabetologiu. Tam som chodila kazde 2 tyzdne na kontrolu 2 hod. po hlavnom jedle. Hodnoty som mala vzdy v norme, naposledy 4,8 a to som si dala aj trochu cokolady. Diabetolog mi povedal, ze uz chodit nemusim lebo u mna to neprepuklo v cukrovku, iba ze nech preventivne obmedzim sladke aj nadalej do konca tehu. Moj gynekolog bol za ten pristup nastvany, ze tehotne maju byt sledovane pozorne do konca tehu a spravil mi odbery nejake specialne, vo stvrtok idem na poradnu tak sim zvedava. Ale ako sa ma clovek v tom vyznat, ked jeden doktor povie ze cukrovku nemam, druhý ze mam...ja sim pribrala necelych 10 kg, mam 68 kg a to uz mozem rodit kazdym dnom 🙂

foofee
4. mar 2014

@raffaella ja tiez tak.. naposledy co som sa doma merala, som mala nalacno 4,6 a dve hodiny po sladkych ranajkach 4,7... (vlocky, med, banan) po vyprazanej rybe s pecenymi zemiakmi, dusenym hraskom a kukuricou (brutalna porcia) a hned po tom sme s manzelom zjedli napoly jednu celu cokoladu a mala som cukor 5,7 iba.. Raz sa mi stalo, ze som po pecenom stehne s ryzou mala 6,6 (co je stale v norme este) a na druhy den co som jedle presne to iste som mala 5,3... Ja ked obcas zjem nieco rizikove, pre istotu si zmeriam, ci nevyskocilo, ale zatial mi preslo vsetko - klop, klop 🙂 ja som za ten glukomer co mam doma vdacna, lebo by som si neodpustila, kebyze vedome hresim a mam vysoky cukor, ze by som ohrozila maleho.

potulka
9. mar 2014

ahojte, prisla som sa s touto temou rozlucit - kontrola po 6 mesiacoch dopadla na vybornu: nalacno 4,2 a dve hodiny po dvoch bielych rozkoch tiez. 🙂 este sa chce muz len tak zo srandy otestovat a potom pojdeme vratit glukomer na diabetologiu.
@rockerkalov ja som bola tiez tento pripad - jedina vyssia hodnota bola po dvoch hodinach v ramci glukozoveho testu - 9,02 ak si dobre pamatam. bola som parkrat na diabetologii, robili mi glykovany hemoglobin, merala som sa aj doma a vzdy to bolo v norme. najprv som sa velmi poctivo strazila, potom som uz len dbala na to, aby som jedla pravidelnejsie a menej skrobovych potravin. ku koncu som si obcas dopriala fajnu cokoladovu zmrzku. 🙂 ale tiez si myslim, ze u mna to bolo falosne pozitivne, hlavne mi asi mali brat krv zo zily a nie z prsta.
drzim vsetkym palce, nech ste vy aj deticky v poriadku.

saska.t
10. mar 2014

@potulka ja somm po 6 mes. esste nebola ale po normalne zjedenom obede aj so zakuskom 5,6 😉 takze si myslim,ze to bude ok 😀

potulka
10. mar 2014

@saska.t tak fajn. 🙂 mne doktor povedal, ze nemusim chodit, staci, ked si dam na ranajky dva biele rozky, ze to je cca tolko sacharidov ako ten pohar glukozy. mozno by sa mohli inspirovat aj ti, co stanovili, ze sa pri ogtt ma pit ta zbrnda. 😝

foofee
11. mar 2014

@saska.t a to si si merala po hodine, alebo po dvoch?

saska.t
12. mar 2014

@foofee ja som mala vzdy merat po 2 hod. 😉

jessinocka
12. mar 2014

Ahojt dievcata, uz asi mesiac mam problemy so zavratmi, ktore sa objavuju bud vecer pri zsspavani, budim sa v noci, alebo rano este pred vstanim z postele. Vela pijem, chodim na WC, som v 21tt a oproti povodnej vahe som schudla 3kg napriek tomu, ze jem normalne. Som stale unavena, nervozna z toho, ze sa necitim dobre, cez den (poobede) je to lepsie, ale noc a rano su otrasne. Este mi nerobili glukozovy test (budu ho robit az o mesiac), myslite ze by to mohli byt priznaky teh. Cukrovky? Ak ano, da sa to zistit aj doma? Dakujem za rady.

foofee
12. mar 2014

@saska.t tak to mavam aj ja take hodnoty este pocas tehu, to sa tesiiim 🙂
@jessinocka podla mna nie, ja si myslim, ze to bude skor tlakom, hormonmi, mozes byt chudokrvna.. ale nemyslim si, ze to bude cukrovkou. Taketo stavy by boli (podla mna) pri fakt vysokych glykemiach, ale to by si mala cukor aj v moci a predpokladam, ze na poradni ti ho kontroluju 🙂

jessinocka
12. mar 2014

@foofee jj moc mi kontroluju na poradni. Tlak a zelezo mam OK, takze asi tie hormony ☹ dakujem za info

ynett
20. mar 2014

@raffaella @foofee
@rockerkalov ja som myslela že som na tom podobne ako vy, kedže na teste mi vyšiel cukor 8,4 a pri "diete" vždy od 5-6, avšak raz som si dala nejaký celozrnný chleba a hodnota 8,6, kukla som na zloženie a bol tam výťažok z cukrovej repy a nejaký slad. Takže preistotu stále nejem sladké a snažím sa kontrolovať čo jem. Ale občas si dám aj niečo nezdravé a nevhodné ale menšie množstvo a tiež hned kontrolujem cukor či nevyskočí. 🙂 mierne mi to lezie na nervy, hlavne ked sa blíži veľká noc ale musím to nejako zvládnuť. Pozitívne na tom celom je že vôbec nepriberám, a dúfam, že to tak ostane až do pôrodu😀

caboonek
20. mar 2014

Holky, za jak dlouho po porodu se chodí na kontrolní OGTT? Myslela jsem, že po 6 nedělí, ale nikdo mě nikam neposlal... Kojím, mám počkat nebo se přihlásit sama v diabetol. poradně? Jsem pouze na dietě a měřím si profil

rohacka
21. mar 2014

@caboonek ja som bola 6 mesiacov po porode, tak mi kazali prist, tiez kojim, vraj to nie je problem. A vyslo mi dobre 😵

caboonek
21. mar 2014

@rohacka díky

miru001
21. mar 2014

Ahoj holky, včera jsem dostala glukometr na těhucukrovku, mám držet dietu a měřit do úterka (další kontrola) na lačno ráno a po každém jídle. Moje otázka : měla jsem dostat papírky zdarma? (pojišťovna 211 Ministerstvo vnitra, jestli je to rozlišené). Bylo mi řečeno, že jelikož jsem JEN na dietě, proužky si musím kupovat sama (už nebudu dlouhosáhle rozebírat, že jsem dostala glukometr BAYER Contour Plus a v žádné lékárně je nemají skladem a nedají se sehnat přes dodavatele.... 😀 Už mám z toho výtlem....nakonec mi příjdou do středy přímo z BAYERu.....)

Děkuji Vám předem za informace a přeji krásný den

foofee
21. mar 2014

@miru001 ja som mala contour TS a lekar mi predpisal 100 pruzkov, doplacala som len par centov

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre