Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

m.artina
8. apr 2014

@werumka Děkuju moc za odpověď! Zatím zůstávám klidná, v prvním těhotenství měla dcerka 3,48 kg (je fakt, že u ní jsem cukrovku neměla), tak věřím, že teď to bude taky dobré. Ale mám trochu hysterickou doktorku, dneskami řekla, že budu mít 4 kg dítě, které mě při porodu rozthá od hlavy až k patě 😀 , tak mi trošku nasadila brouka do hlavy.
@ynett Neboj, za 5 týdnů se toho může ještě hodně změnit. A menší děti se lépe rodí 😉

werumka
8. apr 2014

@m.artina Nic si z toho nedělej. Oni občas lékaři hledají pro různé situace ta nejjednodušší řešení. Můj syn byl celou dobu těhotenství o dva týdny napřed. Kdykoli jsem přišla do gyn poradny, tak mi lékař či lékařka řekli, že jsem URČITĚ ŠPATNĚ KOMPENZOVANÁ. Nosila už jsem pak s sebou zprávu od diabetoložky, která výslovně psala, že moje kompenzace je srovnatelná se zdravým člověkem bez cukrovky. Protože už jsem na tuhle jejich větu byla alergická a ač jsem byla v těhotenství mírumilovné stvoření, tak jsem v takovou chvíli měla chuť nakopnout je do intimních partií 😀 Protože vůbec nikoho se nenapadlo zeptat, jakou porodní váhu měl můj manžel. A ten měl 4,3 kg. Takže syn skutečně mohl být po kom geneticky větší. Nakonec se ukázalo, že se "jen" sekli v ultrazvuku. Při porodu ve 39. týdnu měl 3,1 kila. Jen měl větší hlavu 😀

ynett
8. apr 2014

@m.artina akú máš "milú a povzbudivú" doktorku😀
tiež si myslím, že ešte naberie to čo potrebuje, takže to nejako neriešim🙂 prietoky aj srdiečko a všetko má v poriadku🙂

m.artina
8. apr 2014

@werumka Tak hlavně, že oba v pořádku! A porodní váha krásná! A kontrolují Tě i teď po porodu?
@ynett To je nejdůležitější! Jsem zvědavá, kdy vykoukne na svět 😉

Jinak holky, teď koukám na sacharidovou tabulku a zjistila jsem, že citrusy, které mi byly povoleny mají mnohem více sacharidů než například jahody, nektarinky, meloun, kterémám zakázané 😕 😨

werumka
8. apr 2014

@m.artina Já myslím, že je dobré se řídit selským rozumem a měřit glykémii. Ve chvíli, kdy něco neprojde, tak zbystřit a případně to z jídelníčku vyhodit (každý máme jinou "citlivost" na různé druhy sacharidů). Třeba tahle kalkulačka je dělaná pro diabetiky 2. typu, takže tam najdeš rozpočet sacharidů i pro sladká jídla a fasfood. Ale je dobrá, že si u různých druhů jídel můžeš spočítat, kolik mají sacharidů. Chceš sníst 100g jahod? Tak si to tam zadáš a vyhodí Ti to přesné číslo...Stejně tak u všech možných příloh a jídel... http://www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka
Zkoušej a uvidíš. Pokud nebudeš jíst jídla slazená cukrem, tak je to opravdu hlavně na Tvém uvážení a propočtech.
Já má cukrovku celoživotní, takže mě kontrolují i po porodu 😀 A opravdu jsem se těšila, až se zase dostanu zpátky ke svému diabetologovi, který věří mě a ví, že dělám co můžu a umím 🙂

smesmesmejko
8. apr 2014

ahoj, moje skusenosti s gestacnym diabetom 🙂 Pri prvom dietati som sucasne so zistenim, ze som tehotna dostala vysledky v metabolickej ambulancii, ktore nasvedcovali metabolicku poruchu spalovania tukov a cukrov, preto ma hned tam poucila lekarka o konzumaciu cukrov, ako umelych tak aj ovocnych a o riziku gestacnej cukrovky a vplyvu na dieta. Kedze som sa toho velmi zlakla, tak som sa vyhybala veskeremu cukru pocas tehotenstva, aj tak zatazovy glukozovy test dopadol s tehotenskou cukrovkou, 2x som kvoli tomu skoncila v nemocnici, pretoze domace glukozove merania ukazovali hodnoty okolo 12, co uz je na inzulin. Pri opatovnych krvnych odberoch v nemocnicic, som si sucasne s odberom odobrala krv aj ja do meraca a zistila som este v ten den, ze merac je na dve veci, pretoze ten mi stale aj v nemocnici ukazoval hodnoty na inzulin a hodnoty z odberov zo zili boli uplne v poriadku... Maly mal byt podla ultrazvuku vzdy o nieco vacsi... :-O Kedze sme kvoli komplikaciam vyvolavali porod skor, tak sa narodil o dva tyzdne skor, ale 49cm a 2670g!!!! Cize akekolvek merania lekarov boli a su uz pre mna nadmieru smiesne 🙂 Ja som potom zisteni, ktore sa mimochodom opakovalo este raz (teda, ze mi zle meral glukomer, to bola ta druha hospitalizacia :-P) zapisovala do papierov hodnoty, ktore su pre lekarov prijatelne a zila som si kludne dalej 🙂 Pri druhom tehu, opat, kvoli predoslej skusenosti uplne vynechany cukor a ked som sla na zatazovy test, tak som sa schvalne pytala sestricky, ci musim mat opat tehu cukrovku, tak mi povedala, ze nemusim, ze mali mamky, ktore ked cakali prveho chlapca, tak mali cukrovku a ked cakali druhe dievca, tak nemali cukrovku. My sme nevedeli, co cakame. Z krvi mi vysli hodnoty v norme, v moci som mala az aceton, ale to uz nebolo na sledovanie, iba opatovny test a ten dopadol v poriadku a mame dievca 🙂 vela zavisi aj od psychiky, pevne nervy na lekarov a vela zdravicka celej rodinke, Slavka

m.artina
8. apr 2014

@werumka @ynett Holky, ještě dotaz, tak jsem si hodinu po obědě měřila glukometrem glykemii a měla jsem hodnotu 5,1? Nalačno jsem měla 5,3 a teď 5,1, není to divné? Oběd jsem teda měla dietní, lososa se 130 g brambor a 100g salátové okurky, 5 g másla na bramborech, ale i tak, neměla by být vyšší? Já jen, jestli ten glukometr dobře měří?

m.artina
8. apr 2014

@werumka Děkuju za odkaz, mrknu na to! A teda, držím palce, jak píšeš, že máš cukrovku celoživotní, asi to musí být náročnése neustále hlídat, počítat...

werumka
8. apr 2014

@m.artina Každý glukometr měří pouze orientačně. Může mít povolenou odchylku až 15%, přičemž sama kapilární krev není tak přesná, jako žilní. Takže desetinama se vytrhnout nenech. Mně občas změří glukometr z jedné kapky tři různé hodnoty v rozmezí 1,5 mmol 🙂 A to mám hodně přesný glukometr. Na diabetologiích často dávají takové horší typy, které opravdu měří spíš podle oka...
Já už to mám spíš jako životní styl, u jídla už vím, kolik a čeho můžu, takže u spousty věcí vím, kolik mají sacharidů. Začátky byly krušné, ale to spíš pro mamku, která se o mě starala. Já už se nad tím ani nezamýšlím.

ynett
8. apr 2014

@m.artina tak ja dúfam, že ešte mesiac si počká až potom sa bude drať na svet🙂

treba proste skúšať a uvidíš🙂

tinka072
8. apr 2014

Dobry den chcem sa opytat ci ma niekto skusenosti zo skreslenymi vysledkami ogtt?vecer som zjedla este chlebik natrety dzemom aby som nebola do rana hladna na lacno som mala hodnotu 4,6po hodine 9,1 a po dvoch 8,9 moja dr.ma neposlala nikde na poradni mi dala zjest dve male cokoladky a mala som hodnotu po hod.5,5. Meram si glykemiu po ranajkach obede a ajnpo zjedeni horalky a jablka a mala som po hodine 4,8 nikdy som nemala vysiu hodnotu ako 6 myslite si ze mam tehotensky diabetes alebo tie hodnoty mohli byt skreslene posobenim stresu.budem vdacna za kazdu odpoved lebo som uz zufala som v 28 t.

werumka
8. apr 2014

@tinka072 Ahoj, ten test se jmenuje zátěžový proto, že najednou během krátké chvíle do sebe dostaneš velké množství jednoduchého cukru. Takovou dávku si v běžném jídle jen tak nedáš. Je to proto, aby se odhalil ten začátek nemoci, která se může projevovat nenápadně. Nejhorší týdny jsou mezi 30. a 35. týdnem - to skáčou glykémie nejvíc. Rozhodně bych glykémie dál hlídala. Třeba Ti ani skákat nebudou a propluješ tím v pohodě 🙂

tinka072
8. apr 2014

Ďakujem za odpoved velmi ma sice neupokojila ale ja dufam ze to bude v poriadku dost som s toho v strese neviem ako sa mam stravovat proste som zufala asi si zaobstaram predsa len ten glukomer

werumka
8. apr 2014

@tinka072 Nestrachuj se, glukometr si obstarej, měř se a uvidíš - může to mít zhoršující tendenci, ale taky nemusí. Určitě bude všechno v pořádku 🙂

m.artina
9. apr 2014

Dobré ráno holky!
Děkuju všem za podporu, od včerejška si hlídám pečlivě jídelníček a po každém jídle se měřím a je to v POHODĚ! Nemám hlad a hodnoty mi vycházejí krásné! Tak jsem hned optimističtější a myslím, že to do porodu společně s miminkem zvládneme 😉

Pro ukázku uvádím svůj jídelníček a hodnoty:
oběd 150 g brambor, 5 g másla, 100 g salát. okurka, losos a koření (glykemie před a po 5,3 - 5,1)

svačina chléb 33 g s Florou light a trojúhelníčkem sýru Primátor od Madety, 100 g salát. okurky, Café Latté
(v kavárně mi místo obyč. mléka dali veganské oříškové mléko (nechutná mi) - glykemie 4,1 - 6,0

večeře chléb 53 g, 2 nožky kvalitních párků, trošička kečupu bez cukru (slazený jablečnou šťávou - ze zdravé výživy), 100 g okurky - glykemie 4,2 a 5,8

druhá večere - 3 dcl mléka s lžičkou neslazeného holandského kakaa

snídaně - 60 g chleba, Flora light, 59 g plátkového sýru 45%, neslazený ovocný čaj - glykemie 5,0 a 6,3

Na sváču to risknu a zkusím kousek banánu rozmixovat s mlékem jako koktejl, tak napíšu, jak prošlo 😉

mia_31
10. apr 2014

Baby prosim vas tu dietu zrusia hned po porode? Ci ako to je? Ze mi po porode donesu hned normalne jedlo 😀 alebo to chcem vela.

ynett
11. apr 2014

@mia_31 no toto by aj mna zaujímalo. zabudla som sa na to diabetologičky spýtať že či po pôrode sa môžem začať normálne stravovať. už minule som nad tým premýšlala. alebo mám čakať kým pôjdem k nej na kontrolu cca 8 týždnov po pôrode.

lena80
11. apr 2014

@mia_31 Bylo mi řečeno, jak porodíš placentu, tím se hormony začnou srovnávat a hned můžeš začít jíst normálně. Nějakej čas po porodu by sis měla nechat udělat ten zátěžovej test znova.

mia_31
11. apr 2014

Dakujem
@lena80 o tom zatazovom teste viem , to mi vravela dr. ze polroka po porode. Si ma potesila ze sa najem 🙂
Joj
@ynett ty to uz mas tiez za par, ja som len na zaciatku ale nemam nejaku vaznu, mam celkom slusne rozratane sacharidove jednotky na den a zatial mi nedala ami glukomer, ze o 2 tyz uvidime ale sladke mi chyba hrozne, hoci mozem 2 ovocia denne.

myryjam
11. apr 2014

@mia_31 Po porode uz sa uz mozes normalne stravovat, uz bez diety, mam to z vlastnej skusenosti, tiez som mala tehotensku cukrovku (iba dietu, bez inzulinu). A cca po pol roku na glukozovy test.

ynett
11. apr 2014

@mia_31 veru sa mi to blíži, ale mám ešte jednu poradnu u diabetologicky, ak teda dovtedy neporodím🙂 tak sa jej tam rovno spýtam🙂
ja nemám nejakú vážnu dietu, nič nepočítam ani nevážim. všetko jem, len niektoré veci vôbec a niektoré mierne obmedzené. ale kedže mám glukomer tak si to viem kontrolovať a zatiaľ som mala vysoké hodnoty za tri mesiace asi 3x. tie jedlá som vyhodila a bolo. dokonca si doprajem aj osladenú domácu ovsenú kašu a cukor mám v poriadku🙂

mia_31
11. apr 2014

@ynett a ake si mala hodnoty na glukozovom teste? Ja tiez zvazujem glukomer a povedala mi ze zatial netreba, ked tak po tej kontrole.

ynett
11. apr 2014

@mia_31 na lačno som mala v pohode 4,3 ale po záťažovom teste po dvoch hodinách som mala 8,4. Limit je nejakých tuším 7,6. Potom ked mi robila odbery už diabetologička nalačno ale zo žily tak mi povedala, že hodnoty sú v poriadku a vo vyjadrení mám že som normoglykemická a stačí mierna dieta. t.j. často a v menších množstvách jesť🙂

mia_31
11. apr 2014

@ynett limit je 7,8 ja som mala po zatazovom 8,1 a teda uvidim co na tej kontrole po 2 tyz u diabetolozky, tiez mi budu brat zo zily, potom sa naranajkujem a po hodke a pol mi zas zoberu, tak dufam tiez bude stacit mierna dieta, hoci mne dala do spravy ze gestacny diabetes 😠

ynett
11. apr 2014

@mia_31 no mne diabetologicka riesila odber krvi len nalacno. A vyjadrila sa tak ze oni tie hodnoty cukru vidia ztych vysledkov spatne za nejake obdobie. Potom o mesiac mi znovu brala krv nalacno a znovu povedala ze cukor je za posledne obdobie oka.

vydrnik
11. apr 2014

mna čaká vyšetrenie na tehu.cukrovku v stredu,viem,ako to bude prebiehat tak som kludná,som zvedavá ako dopadnem.

lemurko
11. apr 2014

Dievcata a ake mate mat hodnoty a ako po dlho po jedle si mate merat? Ja som mala tehu cukrovku s inzulinom pri prvom tehu. Teraz som 28 tt. Test teraz v 24 tt mi vysiel negativne (7,6 po 2 hodinach). Tesila som sa, ale namatkovo som si zmerala cukor po takej normalnej veceri a cukor, ze 10,6. Otec je diabetik a bola som u nich a sam si meral, jedli sme to iste, aj mnozstvo a on mal nieco cez 6. Tak som pohladala svoj glukomer z prveho tehu, kupila pasiky a merala. No a cukor mam priblizne tak ako mam zapisane hodnoty z prveho tehu - na zaklade ktorych mi davali inzulin ☹. Jasne, ze hned ako som to zistila, tak dietujem, ale teda dost prisne musim, inak je to vyssie. Ked som volala na diabetologiu, tak mi povedala, ze opakovat test mi nebude, ze mam prist kukne tie hodnoty. Mam zmenenu lekarku, ten predtym bol prisny, a vsetko nad 7 uz bolo vysoke. Ako to mate mat vy?
Nechodi nahdou niektora z vas k MUDr. Meszarosovej v BA do statnej nemocnice?

ynett
11. apr 2014

@lemurko fuha tak to ti vychadzaju vysoke hodnoty len nechapem preco sa to v zatazovom teste neukazalo. Ja som a tom prave naopak, ze zatazovy test som mala 8,4 a standardne do jedle mavam tak okolo 5,2. Ja chodim kinej, do ruzinova MUDr. Loyschova. Velmi zlata a ochotna doktorka. No ked som mala cca3x hodnoty nad 7 tak tie jedla mi odporucila vyhodit. Inak nejako extremne ma neobmedzuje.

lemurko
11. apr 2014

@ynett s tym zatazovym testom neviem preco. Pri prvom sa ta cukrovka tiez zhorsovala az od toho 28 - 29 tt, ale teda ukazala sa uz skor, vtedy som mala myslim 8,2 na teste. Na dia mam ist az buduci strvtok skor neordinovali ☹ a mam si rano zmerat cukor nalacno, naranajkovat sa a prist, ze si odber po ranajkach uz skontroluju oni. Len neviem ci mam teda jest vyslovene dietne akoze pol rozka grahamoveho, alebo sa mam najest relativne normalne. Totizto, akoze viem kolko zhruba zjest, aby to nevyskocilo, len otazka je, ze teda zase nejako extra malo jest nechcem, to som pri prvom, aj som chudla v 7-8 mesiaci a hladna som bola, ze aj klince by som dala. Az potom pri inzuline sa to trosku upravilo. Takze neviem ci teraz sa najest/ resp. nenajest tak, ze ma teda vysmeju co tam hladam, alebo sa najest normalne teda tak, aby ta hodnota vyskocila. Sestricka mi do telefonu povedala dost neochotne, ze vsak normalne ranajky. Co su to teda tie normalne ranajky?

ynett
11. apr 2014

@lemurko podla mna sa mas najest normalne nie dietne. Keby dietne tak sa im to tam neukaze ak je niekde problem. Takze ranajky by som si na tvojom mieste dala take ako keby si cukrovku nemala.
Ja sice "dietujem" odkedy mi diagnostikovali tehu cukrovku ale nechudnem vela, len 2 kg a hladna urcite nie som. Furt nieco chrumem, redkvicky, oriesky, ovocie....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre