Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

cicus13
25. máj 2014

Ahojte, prosim Vas baby potrebujem poradit....mam si urobit velky glykemicky profil a dostala som ine injekcie ako doteraz....nejake s takou pruzinkou....a neviem ako sa pouzivaju 😠 sestricka mi to len strcila do ruky a ja som si myslela ze su ti tie ako doteraz a prd..neviem ako ich pouzit
Prosim ma s tym niekto skusenost ?? Dakujem

werunka21
8. jún 2014

Holky, co se stalo s touto diskuzí? Dříve byla CZ+SK a dnes je jen SK. Ani se mi nezobrazuje v oblíbených na českém MK. Jsem z toho celkem smutná ☹

mia_31
13. jún 2014

Baby moze byt tehotenska cukrovka na vzostupe? Som v 35 tt doteraz som mala velmi dobre hodnoty, na lacno do 5,0 po ranajkach do 6,0 a pod. Teraz mam permanentne hranicne hodnoty aj vyssie, rano minimalne 5,5 , po ranajkach 7,2 a po jedlach co mi nic nerobili tiez vyssie. Trva to asi tyzden, cim to moze byt?

wyslmt
13. jún 2014

Ahojte baby, som v 30tt a iba tento týždeň mi robili test na sladkú vodu (tehotenskú cukrovku). Vyšli mi hodnoty 9,12. K diabetologičke som sa objednala až o týždeň, ale už za ten týždeň by som chcela upraviť svoju stravu najviac ako sa dá, aby som bábätku neubližovala. Viete mi nejak strušne popísať, čo môžem a čo absolútne nesmiem jesť?

ďakujem za pomoc

lienka116
15. jún 2014

@wyslmt ahoj, ja detto, u diabetologičky som bola len 2x, už prvú návštevu som vyfasovala glukomer, musím si merať cukor 2x do týždňa 6x denne /pred a po raňajkách, pred a po obede a pred a po večeri/. Dá sa to, nie je to také strašné. Upravený jedálniček /nič sladké - sladkosti, koláče, dokonca dosť obmedziť aj ovocie, nepiť sladké vody, nejesť biele pečivo, kečupy a pod/. No pre mňa zabijak, nakoľko toto tehu som strašne rada sladké a palacinky, buchty a pod. boli na denno-dennom poriadku + zmrzlinka v tomto teple a pod. 🙂 Nedá sa to všetko úplne naraz s tým seknúť, teda aspoň mne sa nedalo, úplne som prestala sladiť čaj a kávu, nejem sladkosti, ovocie si sem tam dám, hlavne naše bio zo záhradky. Hodnoty sa mi upravili, nemám ich až také katastrofálne, no hneď ako spapám niečo sladšie, je vidno, že sú mierne vyššie. Na kontrolu každé dva týždne aj s meraniami. Pre mňa boli najhoršie prvé tri dni, dokonca som mala normálne absťáky a triasla sa za sladkým, no prešlo to, dnes mi to už ani nepríde a to som na diete len mesiac. Tak prajem pevné nervy 🙂

wyslmt
16. jún 2014

@lienka116 ahoj Lienka, tak si ma len utvrdila v tom, načom som už začala aj pracovať. Vyhýbať sa sladkému hlavne ☹ Čo je teda fakt dosť náročné a hlavne teraz mám pocit, že keď nemôžem mám chuť na hocičo sladké ešte viac. Odstavila som rovnako biele pečivo, sladené vody a ovocie v dosť značnej miere. Nakoľko počas tehotenstva sa mi vypestovala akási ešte väčšia chuť k zeleným jablkám. Denne som zjedla 3-4. Ďakujem za podporu, budem sa snažiť, vydržím to, lebo moje malé si to zaslúži a dúfam, že bude všetko v poriadku. Prajem pekný dník. ahoj.

jerry23
23. jún 2014

caute baby...ocujte, pred dvoma tyzdnami som to prehanala so sladkym...a cukor som mala na teste dost zvyseny...tak ma poslal gyndos na diabetologiu, kde som mala sice vysledky v norme, no povedal, ze sa mam sledovat glukomerom, aspon raz denne...no moje vysledky su pod normou...xi...pred jedlom 3,3 a 2hodiny po jedle 3,5...na dalsi den pred jedlom 3,5 a po 2 hodinach uvidime...zeby predsa som len nejake to sladke mohla?..xixi

cicus13
23. jún 2014

@jerry23 tu nejde tak o sladkosti, ale o sacharidy ktore mas skoro vo vsetkom. Ak mas zas nizke hodnoty pozor na ketolatky.

jerry23
23. jún 2014

@cicus13 a to je zase co? Ved to,asi si davam az moc pozor na stravu. Sem tam asi mozem aj sladke a tak

jerry23
23. jún 2014

A kazde rano si robim aj z mocu na papierik a mam vsetko negativne

cicus13
23. jún 2014

@jerry23 tak ked si robis test rano tak ok. Ketolatky su zle pre babo....neviem ako ti nastavila diabetologicka dietu a nic Ti o keto nevysvetlila ?. Ja si musim sledovat sacharidove jednotky co zjem za den. Je dobre to dodrziavat, lebo telo potrebuje aj sacharidy.
Inak co diabetolog to iny nazor...ja si inzulin zatial pichat nemusim a kolegyna s hodnotou skoro rovnakou uz ano. 😖

jerry23
24. jún 2014

@cicus13 praveze nemam ziadnu liecbu, len zatial sme sa bavili aku dietu v strave mam mat a tak. Len sa mam teraz dva tyzdne sledovat, ci sa mi cukor nezvysi. No kedze si davam sakra pozor, tak asi aj cukru mam malo.
ja som mala na gynde 11, ale potom u nich na dia som mala len 7 po 2hodinovom sladkom opojeni.,.xi...tak preto kazal len glukomerom sa sledovat...a pozor si davat, co jem.

cicus13
24. jún 2014

@jerry23 ja som mala po dvoch hodinach 8,7 a drzim dietu....pekne sa to upravilo. Tiez mam hodnoty do 5,7 po jedle ale napriek tomu musim pokracovat v diete dalej.

jerry23
24. jún 2014

@cicus13 tak to je jasne...to si aj ja budem davat pozor...len sem tam uz mozem aj trosku sladkeho..xixi..

wyslmt
1. júl 2014

Baby mne sa vôbec nedarí. Posledné dva týždne si meriam cukor denne a lieta mi to hore dolu, napriek mojej snahe. Niekedy je to v pohode, teda hodnoty okolo 5 a inokedy zasa vystúpia do výšav. Ako napríklad dnes ráno. Na raňajky som mala z tesca (muž mi bol kúpiť, tak neviem ich názov), no ale teda boli to tri malé celozrnné rožky. Zdôrazňujem malé, lebo boli fakt malé, dlhé 15cm, k tomu tavený syr (môže to byť ním?) z Coop Jednoty, štyri reďkovky a štvrťku žltej papriky. Cukor mi vyskočil na 9,9. Fakt som zúfala, snažím sa ako viem a predsa neviem ovplyvniť ten cukor. Skáče ako chce. V piatok až idem k diabetologičke. Som zvedavá čo mi povie. Máte podobné skúsenosti?

jerry23
3. júl 2014

@wyslmt moze to byt syrom..vraj syr a maslo su mastne...skus uhorky, tie znizuju a mozno stresy...na tie si treba dat pozor, pri stresoch to moze vyskocit..a pokial sa ti da, tak vela sa prechadzaj..to znizuje tiez...

luchajda
7. júl 2014

Ahojte, meriate sa po jedle po 2 hodinách alebo aj po 1 hodine? Podľa českých stránok je dôležité sa sledovať aj po 1 hodine... tak som sa merala a po 1 hodine mám dosť zlé hodnoty :( po 2 hodinách sa do odporúčaných hodnôt zmestím.

alexandra2222
13. júl 2014

Dievcata, poradte prosim diabetologa v bratislave.dakujem

aininka
23. júl 2014

Ahojte zienky! V prvom tehotenstve som mala tehotensku cukrovku a zvladla som liecbu len dietou. V tomto - mojom druhom tehotenstve - mi vsak cukrovku zistili uz teraz - v 15tt.... Mate s tym niektora skusenosti? Moj diabetolog je az od augusta, takze idem dietovat tak ako v predchadzajucom tehotenstve tyzden na vlastnu past. Co ma ale trapi je, ze sa bojim naordinovat si striktnu dietu sama bez porady s dietologom. Neviete, ci ta dieta musi byt taka striktna aj ked som len zacala druhy trimester? Je to cca o 10 tyzdnov skor, nez sa diagnostikuje cukrovka beznym tehulkam... Bojim sa, aby som neublizila babatku.

aininka
23. júl 2014

@wyslmt Ahoj, poradim Ti vyluc uplne sladke, nic, co obsahuje priemyselny cukor - dokonca ani med. Jedz 6x denne, po jedle sa chod prejst. Zadovaz si celozrnny chlieb, idealne PUR-PUR chlieb, ale aj razny by mohol pomoct. Chlieb jedz len na ranajky a veceru a iba jeden tenky krajec. Ovocie tiez obmedz, ale nevyluc ho, zelenina je lepsia, no aj tam pozor na velke mnozstva. Uz takto upravena strava Ti znizi cukor - diabetologicka Ti predpise dietu ovela striktnejsiu, no nebolo by dobre, aby si si ju naordinovala sama. Drzim Ti palce!

aininka
23. júl 2014

@wyslmt Ahoj, teraz som si vsimla, ze uz si u diabetologicky bola a ze uz mas aj dietu. Ked Ti vyskakuje cukor hore po tych ranajkach, co si popisala, som si na 100 percent ista, ze to bude tymi rozkami. Ja som velmi dlho v minulom tehotenstve hladala chlieb, alebo pecivo, ktore by mi nedvihalo cukor. Vysledok je, ze pecivo mi ho dvihalo vsetko, bez ohladu na to, ci bolo razne, celozrnne... A jediny uspesny chebik, co je aj odporucany pre diabetikov, je PUR PUR chlieb. Ma to napisane fialovymi pismenami na papieri, v ktorom je baleny, videla som ho v tescu. Tu je link:

http://www.tesco.sk/sk/detail-produktu/chlieb-p...

Myslim, ze ho maju aj vo fornetti predajnach.

aininka
24. júl 2014

@wyslmt este par dobrych rad, ktore by Ti mohli pomoct, mne velmi pomohli pri minulom tehotenstve:
- po ranajkach som sa VZDY pol hodinu hybala - prechadzka
- jedlo som si IBA dusila, lebo kazde dlhsie spracovavanie zeleniny, alebo prilohy zvysuje ich glykemicky index
- zo zeleniny som vylucila taku, ktora ma cysoky glykemicky index - aj keby som si ju mohla navazit v takom mnozstve, aby to sedelo s mojimi predpisanymi mnozstvami sacharidov, ale vzdy mi to zdvihlo cukor aj tak.... Rovnako ovocie.
- ziadne ovsene vlocky, musli ani ine podobne produkty, ani naturalne bez cukru.

Este mi mozno nieco pride na um, potom napisem.

wyslmt
27. júl 2014

@aininka dakujem za rady. Cukor mam uz v poriadku. Klop klop. Ako sa mi to podarilo? Je to sice nepochopitelne ale prestala som drzat dietu. Zacala som jest vsetko naco som dostala chut sladke, slane proste vsetko. Samozrejme s mierou. Nikdy som sa neprejedala. A myslim ze vela zavazilo aj to, ze som uz doma a nechodim do prace, kde som bola stale pod stresom. Stres som mala aj so samotnej cukrovky a ked som si povedala dost, ze sa teda uz nemienim sledovat a obmedzovat sa aj tak bez vysledku, tak cuduj sa svete hodnoty okolo 5-6. Malicky je spokojny a ja tiez. Takze aj taketo paradoxy moze nase telo priniest. 🙂

alexandra2222
4. aug 2014

ahojte dievcata. milujem chlieb ale kazdy jeden aj celozrnny mi zvysuje cukor . nastastie extistuje bielkovinovy chlieb…chuti mi a je super tym, ze i nezvysuje cukor. odporucam:

https://www.plnaspajza.sk/chlieb-a-pečivo/561-b...

gianni
12. aug 2014

@aininka ahojky,už možno odpisujem pozde a bola si pri doktorovi,mne zistili tehu cukrovku už od 4 mesiaca a rovno na inzulín- som mala vysoké hodnoty, už tu velmi nechodím,kedže nie som už tehotná,sem tam nakuknem,ale mne tá hnusoba aj nadalej ostala....
držím vám všetkým palce aby to bolo o.k.

aininka
14. aug 2014

@gianni Ahoj, ano, bola som uz u doktorky, mam zatial dietu a zda sa, ze to pomaha, tak dufam, ze bude vsetko v poriadku.... Mrzi ma, ze Ti cukrovka zostala ☹

seahorse27
15. aug 2014

Ahojte baby. Vcera som bola na zatazovom test a dnes som si volala za vysledky. Po 2 hodinach som mala hodnotu 7,6. Uz ma pozyvali na konzultaciu, aj ked norma je do 7,8. Ale kedze zajtra odchadzame na dovcu, tak nic...Sestricka sa ma este pytala, co som jedla na veceru den predtym - chlieb s tvarohovou natierkou+hrncek mlieka. Den predtym poobede som si davala pozor na to, co jem, ale cele doobedie som mala cele sladke - sladke ranajky, na desiatu ovocie+musli tycinka, sladky obed. Takze ono mi to asi mohlo trochu skreslit vysledok na druhy den rano...co myslite? Je podla vas ta moja hodnota taka, ze sa musim obmedzovat? Lebo sestricka mi do telefonu narozpravala, co vsetko mam obmedzit, ako keby som mala naozajstnu cukrovku. Kazala jest hlavne maso a zeleninu, co mne teraz vobec nechuti...Som zufala a dnes cely den hladna. Nakoniec povedala, ze ku nim na kontrolu teda nemusim, ale ze si mam davat pozor na sacharidy...

aininka
17. aug 2014

@seahorse27 ahoj, vysledky Ti sladke oobedie nemohlo skreslit, zdravy clovek sa s tym vysporiada bez toho, aby mu vyskocil cukor nad normu. Ale tvoje hodnoty su v norme, takze by som sa nestresovala. Urcite uz nejedz sladke, davaj si menej cestovin, ryze a zemiakov a malo by to byt ok. To sa pocas tehotenstva da zvladnut. A spytaj sa gynekologa, ci Ti test nezopakuju o par tyzdnov. Naozaj nerozumiem, preco Ta tak stresuju, tehotensku cukrovku NEMAS!!!!

seahorse27
18. aug 2014

@aininka Dakujem 🙂 Budem si to strazit, to je jasne. Len teraz som na dovolenke, tak je to trochu zlozitejsie...

sue250
26. aug 2014

ahojte baby, mne vyslo 8,2 k doki idem az 9,9 a urcite ma posle k diabetologicke, ale uz teraz chcem obmedzit sladke - co je tazke, ako sladkosti nejem vobec ale mijulej ovocie. lenze citala som na roznych forach niekde pisu ryzu ano a zemiaky nie, na druhych zemiaky ano ryzu nie, potom ze vlocky ano - niektora z vas pisala ze ani toto nie. co mam jest? z ovocia co mozem? milovala som banany a hrozno - ale obsahuju najviac cukru tak som presla na melon. ranajky mam: celozrny rozok, salama( ja maslo nemusim), desiata - jogurt, obed: polievka zeleninova, maso a zemiaky, olovrant chlien so zeleninou, vecera - uz nemusim.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre