Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

aininka
24. sep 2014

@sue250 tak v tom pripade by som pokracovala takto, meraj si to, davaj trosku pozor a malo by to byt ok 🙂.

jujka
11. okt 2014

ahojte prosím o radu.
v piatok mi volali, že mi vyšli vysoké výsledky na glu.teste. Nepovedala sestrička výsledok v pondelok sa mám zastaviť.
no moja otázka pozerala som diety pre tehotenskú cukrovku a ta je, že 6x za den treba jesť. Ako vám to vychádza každe 3 hod, alebo ako to máte rozdelené? dnes som začala podla toho dietu strašne mi chýba sladké, lebo viem že to nesmiem. S čím sa to dá nahradiť?

seahorse27
11. okt 2014

@jujka Na prisladenie caju, kavy, pudingu a pod. mozes pouzit extrakt zo stevie. Umele sladidla sa v tehotenstve neodporucaju.

alexandra2222
13. okt 2014

Ano, kazde cca 3 hodiny. Po dvoch si zmeriam cukor a po troch jem. Ja som chut na sladke zahnala cervenym melonom,to ale teraz na zimu budes mat tazsie. Ten mi vobec nezvysoval cukor. Okrem toho slaba kava s vela mlieka alebo melta.alebo kusok kakaoveho masla alebo napriklad tvaroh s bananom.sama uvidus, co mozes a co nie, teda ktore potraviny ti zvysuju cukor a ktore su ok.

jujka
13. okt 2014

@alexandra2222 v stredu idem k diabetologičke, uvidím co mi povie. na zatazovom mi višlo 2hod po 8,8. Budem musieť vypiť ešte raz tú glukózu?
@seahorse27 dnes sa pozriem na tú steviu.

alexandra2222
13. okt 2014

@jujka mne vyslo 8,4 rovno k diabetologicke. neopakovala mi uz test, rovno dieta a meranie cukru. inak vobec nebud z toho smutna, ja rodim kazdu chviliu a som ti aj rada, ze som mam tu tehu cukrovku. jasne ze mi to liezlo na nervy, ale vdaka zdravej a vyvazenej strave a pohybu som priblala len 4 kg za cele tehotenstvo ( dietatko je uplne v pohode, pribera si), citim sa a aj vyzeram uzasne. fakt mam normalne dobru kondicku 🙂

jujka
13. okt 2014

@alexandra2222 beriem to aj ja z pozitívnej stránky. a ked neporodíš na termín tak ti vyvolajú pôrod? čítala som, že s cukrovkou nemôžu ženy prenášať.

napísala by si mi jeden den ako sa stravuješ prosím. našla som všeličo na nete, ale osobna skusenosť je predsa len iná.

9lea
14. okt 2014

Ahojte, tak aj ja som sa dnes dozvedela tu zlu spravu, ze mi vysiel zly gluko test, zajtra musim volat ku diabetologovi. Ak mate nejake jedalnicky, tak sa potesim.

jujka
15. okt 2014

@9lea ja som bola dnes na diabetol. našťastie som nemusela vypiť zasa glukózu, len mi sestrička zobrala krv a dala mi ten stroj na meranie. len som sa zabudla spýtať na hodnoty aké by mali byť. v pondelok idem k dr tak zatial sa riadím týmto http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...

alexandra2222
16. okt 2014

Dve hodiny po jedke, hodnota do 7. Sedem je uz zle, aspon ja som to tak mala

9lea
16. okt 2014

@jujka ahoj ja som bola včera na diabetológii, tiež som dostala prístroj a štyri krát si musím merať cukor. Ja mam prístroj ktorý merá tie hodnoty v mg/dl, to znamená že napríklad ráno hneď keď vstanem si musím zmerať cukor na lačno a ta hodnota môže byť od 60-95 mg/dl, potom si musím zmerať hodinu po raňajkách, hodinu po obede a hodinu po večeri, hodnota musí byť pod 140 mg/dl. To 140 mg/dl sa mi zdá zodpovedá tej hodnote 7 mmol/L. Ja som začala s meraním len včera na obed, prvá hodnota bola troška vyššia 144. Ale ja som to zle zmerala, myslela som že mám merať po hodine ako som začala jesť, ale nakoniec som sa dočítala, že keď dojem, tak odvtedy mam začať merať tu hodinu, tak som to asi zmerala skôr ako do hodiny. Ostatné hodnoty sú zatiaľ v norme, ale je pravda, že dr. mi povedala, že mám normálne jesť a až po dvoch dňoch ak tie hodnoty budú nejak vysoké, mám sa troška pridržiavať toho čo mi tam popísala, čo je dobre jesť. Ja som už ale vylučila sladkosti, lebo či mi cukor skáče alebo nie, nechcem nejak ublížiť bábätku a experimentovať. Som si vedomá toho, že tie hodnoty pri tom gluko teste nevyšli dobre a niečo nie je v poriadku, preto radšej začať hneď ako ešte jesť a merať že čo bude ďalej. Dúfam, že všetky hodnoty budú o.k. Budúci týždeň musím ísť znova k diabetologičke aj s tymi všetkými hodnotami a uvidím čo mi na to povie.

jujka
16. okt 2014

@9lea ahoj ja si mám odmerať cukor v piatok a vnedelu,ale včera som si už merala.
ráno som mala 4,4 po ranajkách 7,7, po obede 6,5 a po večery zasa 7,1. neviem do akej hodnoty je to ešte dobré s dr som sa ešte nestretla len so sestričkou a nato som sa zabudla spýtať.
od soboty som aj ja na diete, len mi strašne chýba ovocie. do tej tretej je ešte dobre stále niečo robím a nemyslím stále na to čo by som si dala, ale do večera je to ťažké....ale už iba dva mesiace to ubehne...

alexandra2222
16. okt 2014

@jujka naucis sa sama, co mozes a co nie 🙂 resp. co ti zvysuje a co nie. neobmedzene sa moze maso, vajcia, zelenina, ryba.
ja napriklad: ranajky - chlieb ( bilekovinovy abenbrot- bez neho by som nezvladla..kupis napr. www.plnaspajza.sk) + maslo a paradajky alebo banovecka natierka a paradajky/ paprika/ uhorky. alebo volske oko alebo prazenica napriklad.
o tri hodky- jablko alebo cerveny melon alebo biely jogurt napriklad
o tri hodky- obed- kuracie so salatom , vyprazany karfiol s grilovanou zeleninou, salat s kuracim masom alebo s tuniakom bez dresingu bez chleba,kacacie prsia s kapustou ( bez knedle, bez loksi) apod.
o tri hodky- olovrat- chlieb ( sniecim- sunka, zelenina, maslo..) alebo tvaroh s bannanom alebo cerveny melon( na nom som ficala vela) alebo varena brokolica alebo tuniak v konzerve alebo kava s mliekom( vela mlieka 🙂)
o tri hodky- vecera- pecena cukina alebo kuracie sote bez prilohy alebo gulas alebo borsc alebo minestrone alebo leco …

o tri hodky- druha vecera ( ak som bola hladna) - jablko, pohar mlieka, tvaroh, salatova uhorka, apod.

dolezite je naucit sa aj mnozstva- lebo mozes vlastne hocico, napriklad aj cestoviny len ovela menej. takze ja som si radsej dala kuraci rezen so salatom na obed a bola som najedena.

snad som pomohla trosku

alexandra2222
16. okt 2014

@jujka hlavne sa musis naucit pravidelne jest. co si jedla na ranajky? lebo 7,7 je podla mna dost. mne doktorka povedala, ze ked budem mat nad 7 budem musiet inzulin pichat . co som nemusela. jasne ze prvy tyzden ta nechaju, nech sa naucis.. potom bude doktorka prisnejsia, kvoli teba a babatku

lubicask
16. okt 2014

Ahoj,aj ja som mala tehotensku cukrovku,velmi vysoké hladiny,aj som kvôli tomu ležala v nemocnici,kde ma chceli nastaviť na inzulínu,ale nakoniec ho nebolo treba,postacila dieta.no a bola som sledovaná v dia ordinacii,pravidelne som si kontrolovala hladinu,snažila sa jesť častejšie a po menších dávkach,a priznám sa dopriala som si aj sladké,som z tých ľudí,ktorý ked dostanú chuť na sladké musia ho mat,a poviem ti,cukor mi dokázal vyskočiť aj na 12.urcite neodporúčam sladene nápoje,myslim,ze aj na jogurty by si si mala dat pozor,nie všetky môžeš,boze uz ani neviem co vsetko som nemohla,ale urcite viem,ze cukor nesmie byt vyšší ako 5.a aj ovocie môžeš len niektoré,ved doktorka ti vysvetli,snáď som trosku pomohla,aj ja by som si mala nájsť čas a ist sa dat skontrolovať ku dia doktorke ako to vyzerá s tým mojim cukrom po pôrode,držím palceky

lubicask
16. okt 2014

Neviem ako je to,ze ci žena pri cukrovku nemôže prenášať,ale ja som ju mala a nechali ma prenášať 2tyzdne,samozrejme boli aj komplikácie pri pôrode a to uz aj pri cisárskom,teraz uz len trpnem aby maly bol ok bez poškodenia mozgu ,prosim ta,kde si čítala o tom

jujka
16. okt 2014

@alexandra2222 ahoj na ranajky som mala 2malé celozrnne chlebíky na tenko maslo a plátok kuracej sunky s polkou papriky. 😒
zajtra idem merať pred a po ranajkách, obede a večery. aká by mala byť normálna hodnota? mám merať po 90min po jedle.

9lea
16. okt 2014

@jujka mala by si merat podla mna uz po 60 minutach odvtedy ako si dojedla a do 7 po jedle je o.k. 7 a nad 7 je uz zle.

alexandra2222
16. okt 2014

cize celozrnny chlieb asi nebudes moct. vravim, ja mozem len abenbrot..kazdy iny aj kvaskovy, bio a neviem aky mi zvysuje cukor. povie ti doktorka ako merat, mne povedala 2 hodiny po jedla. a fakt nad 7 je zle. aj obcas.

jujka
16. okt 2014

sestricka mi dala knižku tam to mám merať a napísala merať po 90 min. kazda dr to má asi inak.
skusim najst iný chlieb v bio obchode, alebo v norbi updeit obchode.
som zvedava na pondelok idem k dia dr. a vo stvrtok na sono dufam, že babo je ok a aj miery budu dobré.

jujka
20. okt 2014

ahojte, tak dnes som bola u dia.dr a pravdepodobne skončím na inzulíne. dala mi ešte 3 dni a mám volať aké budú hodnoty, ale nevidím to na dobré. ☹
aj mi hned povedala, že ked si budem pichat inzulín tak porodím ešte pred vianocami a termín mám až 2,1.
máte skusenosti s inzulinom, bolí to si každy den pichať?

9lea
20. okt 2014

@jujka tak to nie su dobre spravy, mala si tie hodnoty zle. lebo ja mam az na vynimku jednej vsetky v norme, meram aj ked nemusim, vcera som zjedla kusok kolaca, a som sa bala tak som sa zmerala ale ta hodnota bola o.k.zajtra idem na diabetologiu aj s meraniami tak uvidim co mi povedia.

jujka
21. okt 2014

@9lea mne to skace hore dole, od 5 do 7,5 a v nedelu po obede mi to islo na 8,8 a pritom nejem nič sladke už ani ovocie ani celozrnny chlieb, v nedelu to spravila ryza mala som ako prilohu 100g vsetko si merám co jem a predsa ☹

bealondyn
21. okt 2014

Ahojte baby, tak bohuzial sa pridavam k vam. Vcera rano mi robili test, hodnota po 2 hodinach 8.0 takze cukrovka. ☹ Dnes mi vysvetlili ako si merat cukor 4x denne a co priblizne jest. Ale aj tak mam problem s varenim.. Na obed som mala rybu a salat, hodnota po hodine 4,7..na veceru zeleninovu polievku a celozrnny toast, hodnota 7,4..mne povedali ze hodinu po jedle nesmie byt cukor vyssi ako 7.8, takze zatial v norme. Na ranajky planujem prazenicu a zeleninu..teraz som bola hladna, tak si davam tvrdy syr a cherry paradajky. Sladke mi zatial nechyba, mo som ho v tomto tehu nepojedla lebo mi potom byvalo zle. Som 28+2 a zatial mam na vahe +7kg (teda mam teraz 61kg).
Povedali mi tiez, ze by som mala cvicit, vy nieco robite? Ja okrem prechadzok nic, ani neviem co by som take mohla.. 😕

bealondyn
21. okt 2014

Teda po veceri som mala 7,2.

jujka
22. okt 2014

@bealondyn ahoj, s tym varením mám aj ja problém mäso zo zeleninou môžeš na obed aj večeru, ale ja som predtým viac ak 2x do týždna nejedla mäso nechutí mi tak mám problém.
ryžu nemožem, celozrnny chlieb max 30g naraz lebo mi vybehne cukor nad 8.
stále som hladná, ale čo by som mohla mi nechutí...zajtra sa dr rozhodne či mi dá inzulín. mne hovorila, že nad 7,4 začneme inzulín. od pondelka mám merať 3 dni po jedle, a v hned v pondelok vyskočil cukor na 8,8 ☹ ...od vtedy to držím okolo 6-7. mne hovorila, aby som chodila denne na prechádzky aspoň na 30min, ale vtedy mi zasa tvrde brucho... no nech už porodím 😒

bealondyn
22. okt 2014

@jujka ach to mi je luto, ze ti to skace az tak vysoko. Mne sa praveze ta 'dieta' co mne dali nezda az taka hrozna, teda aspon v tom, ze nemam ziadne predpisane mnozstva potravin. Pomaly budem skusat kombinovat jedla a uvidim. Ja som hlavne na biele pecivo/chlieb, cestoviny, mam rada omacky, tak v tomto som teraz taka zmatena, ako to upravit. Kazdopadne moj partner je uz vyse mesiaca na zdravej strave lebo si vstupil do svedomia a chce byt vo forme, plus ho cakaju fitness testy, takze to mam lahsie, ze on mi dost radi co jest a uz mame doma kopec zdravych surovin. 😀
Ja nesmiem mat nalacno nad 5.9 a po jedle nad 7.8, zatial to mam v norme. Drzim palce, nech ti nedaju inzulin, to si ja neviem predstavit. 😖
Dnes som isla z prace pesi 40 min, je krasne pocasie..a tiez mi na konci uz tvrdlo brucho, ale to mi uz od 5 mesiaca. A rano prvykrat strasny krc do lytka ma zobudil, ach krasy tehotenstva. 🤐

jujka
22. okt 2014

@bealondyn ani mne nekázala merať dr potraviny, zacala som sama ked mi 1raz vyskocil cukor. ja som tiež na cestoviny, ale som to ešte neskušala. ja som mala pri 1. tehu zápal pankreasu a zdá sa že odvtedy neprodukujem tolko inzulínu aj kvoli tomu mám s cukrom problémy. Inak spravili z krvi nejaký rozbor a tam zistili, že za posledné 3mesiace mám priemerný zvýšený cukor až na tolko, že aj netehotné by už dostali inzulín 😒 . zajtra idem na velké sono a velmi dúfam, že je vsetko v poriadku.

9lea
23. okt 2014

ahojte babule, ja som bola v utorok na diabetologii, po tyzdni merania mi povedali, ze tie hodnoty su v poriadku a mam sa dalej tak stravovat, max 2 x do tyzdna si dovolim celozrny chlieb, jem z ovocia jablko a banan a tiez len natur jogurt, zacala som orechami, tie su tiez dobre som citala tak jem vela madli a vlasskych orechov, a obed, vecera je viac menej delena strava, maso a zelenina, ryza a zelenina, zemiaky a zelenina. teraz mam merat len kazdy treti den a kazdy den si musim merat aj moc, lebo ja mam problemy s pravou oblickou, tak aj to moze mat vplyv. v utorok som mala aj utz. babatko je v poriadku, toho som sa velmi bala ale dr. povedal, ze nemam stresovat, ze zatial je vsetko o.k.

babatko77
24. okt 2014

@jujka do 7,7 je to natesno mne povedala ze do 7,6 sa treba drzat 1,5 hod po jedle

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre