Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

katja78
2. nov 2014

@fajcakymad určite zmeň diabetologičku, event.si zožeň glukometer (niekde ho tehuľkám s diabetom aj zapožičajú na prechodné obdobie), pretože tehotné s diagnózou gestačný diabetes, alebo akýkoľvek iný typ diabetu majú nárok na predpisovanie prúžkov, až 100 ks mesačne, čo má v náplni práce práve diabetológ...takže ak Ťa súčasná diabetologička núti k týmto statomódnym metódam , zrejme Ti prúžky predpisovať nechce? 😕 zároveň je neetické strašiť Ťa inzulínom...

jujka
2. nov 2014

@fajcakymad ahoj aj podla mna zmen lekárku. to neni normálne čo opisujes. chod zasa na tu antolsku, alebo ja chodim do dunajskej stredy dr Drotárová je velmi mila a nemáš to tak daleko. chodím 1 za dva týždne a všetko mi dala aj glukomer aj prúžky.

fajcakymad
2. nov 2014

Ďakujem veľmi pekne katja78 a jujka za radu aj Váš názor som rozhodnutá na zmenu diabetologičky ked si mám ešte do mája každú nedelu pichať ihlu do prstov tak mi ostane zle.

bafika
3. nov 2014

Ani mne nedala diabetologicka glukometer..☹ vraj mam doniesť vzorku do ampuliek..☹ nemôžem sa teda kontrolovať,co mi dosť prekáža,neviem ci diétu dodrzujem správne..☹ a este baby,ako často ste sledovane v poradni? Stale raz za mesiac?

fajcakymad
3. nov 2014

@bafika Ja chodím kazdy pondelok ale pri prvom tehotenstve som chodila raz za dva týždne.Každá diabetologicka je iná.

bealondyn
3. nov 2014

@bafika ja som bola najprv po tyzdni, skontrolovali vsetky merania (ja 4x denne) a bolo to dobre, tak povedalize staci o 3 tyzdne. Potom som ale mala 3x za tyzden zvysene, tak som mala volat. Vraj ok, kedze tie zvysenia som vedela odovodnit nejakou somarinou co som zjedla a ostatne cisla boli super. Uz som zmensila porcie.. Najblizsie budem mat aj krv, ultrazvuk a vsetko. Potom vraj uz kazde 2 tyzdne, to uz budem v 33tt.

jujka
5. nov 2014

jáj babenky teraz idem od dia.dr. od zajtra si pichám inzulín. Tým pádom plánovaný pôrod a kvôli sviatkom to neviem ako dopadne 😒 , kedy to bude, ci vyvolaný alebo sekcia.... mám tolko otázok...zajtra poradna tak dufam, že sa niečo dozviem...

babatko77
5. nov 2014

@jujka no tak to jes super disciplovane klobuk dole ;) to ja daledy len 2 x denne jem musim sa napravit dnes mi dr dala inzulin ze rano mam vela od 5.3 do 5.9 a ostatne mam od 7 do 7.9 po jedle tak ja nechapem potom naco uz inzulin ale tak asi mi chce dobre paradoxne mam male babo a posunuli mi termin porodu na 5.5.2015

babatko77
5. nov 2014

ahojte tehulky ak su tu nejale co si uz pichaju inzulin napiste mi pri akych hodnotach vam naordinoval dr inzulin. zda sa mi to u mna strasne skoro dakujem

jujka
5. nov 2014

@babatko77 ja zajtra zacínam s inzulinom 3krát denne, 2 týždne som merala hodnoty som mala do 6,5. 3krát mi vybehlo nad 8, ale to som vedela z čoho nemôžem skoro nič zjesť v čom je muka ani ryžu a zemiaky, cestoviny.
inzulín som dostala kvôli tomu, že mi bolo dosť často zle točila sa mi hlava a pocit na odpadnutie. vtedy ked som merala cukor tak to bol okolo 5. a za dva týždne som schudla síce len kilo, ale dr sa to aj tak nepáčilo...

bealondyn
5. nov 2014

@jujka tak to mi je luto, ze nakoniec inzulin, ale tak asi je to lepsie. Inak ako citam, tak som na tom dost podobne ako ty, trosku nizsie hodnoty, ale strasne si musim davat pozor. Stale som hladna a casto ma toci, vcera hodinu po ranajkach som myslela, ze odpadnem v potravinach. ☹ Ja mam potadnu az skoro o 2 tyzdne, som zvedava, co teda povedia. Ale ja mozem zemiaky aj cestoviny, problem u mna zatial len pecivo. A to teda davam sakra pozor, absolutne nic sladke som nejedla od diagnozy, len raz 1 obyc keksik (povoleny) a zle.
Mne povedali, ze pri inzuline sa vyvolava v 38tt lebo starne placenta.
A kam si pichas ten inzulin? Ja sa toho bojim viac ako tych merani z prsta. 🤐

bealondyn
5. nov 2014

@jujka ja zacnem 38tt 22.12., takze tiez fasa nacasovanie. Tiez som uz schudla cez kilo..no uvidim, ako budem pokracovat. Drzim zajtra palce na poradni, na vsetko sa popytaj a daj vediet potom.

jujka
5. nov 2014

@bealondyn zajtra to zacnem, neviem ešte kam si to pichnem bud do ruky, alebo stena. môže sa ešte do brucha ale tam by som netrúfla. aj ja sa bojím aj to meranie mi robilo zo zaciatku problém. ale asi to tak bude lepšie. aj dia dr hovorila že potom treba vyvolať pôrod termín mám 2,1 tak možno na vianoce aj budeme doma.

jujka
5. nov 2014

@bealondyn aj mne uz dnes na dia doktorka rátala taká bola zlatá, no 19 piatok by som išla na príjem a v pondelok porodím 😀

rachel36a
5. nov 2014

ahojte, dnes som mala výsledky z glukozového testu hladina cukru 7,76 posielajú ma na diabetologiu, to už aj pri takýchto hodnotách sa pichá inzulín... ma ide poraziť lebo pichám aj fraxiparín a už nemám kde... sladké nejem, v tehu som zatiaľ schudla 9 kg, tak som sklamaná že cukrovka ☹

bealondyn
5. nov 2014

@rachel36a to je divne, ved to mas dobry vysledok. 😕 Teda pod 7.8 je to ok, aspon tu. Urcite ti len odporucia dietu, inzulin hned nie neboj.

rachel36a
6. nov 2014

@bealondyn si ma potešila, sestrička na gynde ma tak strašila, že ked je to viac ako 5 tak je to zlé... tak uvidím čo mi ovedia...

cenculinka
6. nov 2014

@jujka manzel he diabetik reraz uz na inzulinovej pumpe,ale dlho si pichal perom...vraj najmenej to boli do brucha lebo he tam tuk...ono v nohe ked trafis sval,tak ani nedopichnes poriadne to.pero ☹ nevraveli ti ba diabetoligii kam treba pichat ani neukazali? Asi do brucha by si mala ☹ drzim palce

babatko77
6. nov 2014

@jujka no ja som z toho tiez taka nestastna no ja sa citim ok skusim si lichat len ten nocny zatim a ked budem mat zas nad 7.2 po kedle tak si zacnem aj cez den

jujka
6. nov 2014

Ahojte. prví den s inzulínom...
ráno som išla na lačno ku dia brali krv hodnota 5,6. sestrička mi ukázala ako si pichnuť s tým perom inzulín dala som to do ruky. velmi som sa toho pichu bála ale ani som to necítila. najedla som sa malý chlebík so šunkou a musela som ešte polku z rožka, to preto lebo mi práve jadlá z muky nesadli. po1,5hod mi sestrička zasa zmerala cukor 8,6. počkala som ešte 30 min a zjedla 1 jablko. zmerala zasa po 1,5hod a hodnota 4,4 zasa sme pichli inzulín a dala som si obed. po2hod som už doma merala a 2,9...ked pred večerou bude menej ako 4 tak si nemám pichnuť inzulin len ráno.
zajtra som v kontakte s dr cez telefón. tak uvidíme....
@bealondyn
@babatko77

@cenculinka do brucha nechcem pichať mám tam iba kožu žiadny tuk.

a ešte ktomu aby nebolo málo dnes som mala poradnu a malá nalieha hlavičkou na krčok namiesto 3,5 mám 2,9cm...

gianni
6. nov 2014

@jujka ahoj, ja ked som bola tehotná tak mi kázala pichať do stehna,teraz už pichám do brucha...

jujka
6. nov 2014

@gianni ahoj a mala si aj pred tehu cukrovku, alebo ako ja gestačnú? môžem aj do stehna, budem to obmienať lebo je toho dosť pichat 3x denne na to isté miesto.
Ako si rodila počkali kedy sa to samo rozbehne, alebo si mala plánovaný pôrod?

gianni
6. nov 2014

@jujka nie pred tehu nie,pichať som si začala v 4 mesiaci a ostalo mi to dodnes, pôrod som nemala plánovaný,ale prenášať by ma nenechali,prišlo to na mna v 38 tt...

jujka
6. nov 2014

@gianni aj ja by som bola tak rada keby to prišlo samo ešte pred termínom. dnes mi gynekologička hovorila, že mala jednu pacientku ktorá išla rodiť na antolsku a nechali po termíne nech sa jej samo rozbehne porod, prenášala len dva dni ale bábo bolo cez 4kg.
a dia dr zasa chce aby som išla aj ja rodit na antolsku tak neviem mám z toho stresy už teraz. musím sa trošku ukludniť a potom až rozmýšlať co bude.

jujka
6. nov 2014

@gianni a to si od tehu na inzuline, a neda sa prejst na tabletky? kolko krát denne musíš pichať?

mirka2003
6. nov 2014

Caute, ja som mala tehot. cukrovku v oboch tehotenstvach. V prvom zistenu v 24tt, v druhom uz v 12tt. Drzala som sa www.tehotenskacukrovka.cz a prvy syn vazil 3050g (rodeny v 42tt), druhy 3130g (41tt). Merala som si cukor, jasne ze mi parkrat skocil. V prvom tehotenstve som to brala extremne prisne, v druhom az tak nie ani som si tak casto nemerala 🙂 Da sa to zvladnut, tym, ze som nepribrala, som bola pekna tehula a aj deti boli zdrave, predsa len, nenapchavala som ich v brusku sladkostami plnymi curku a eckami ale kvantom zeleniny 🙂 Drzim vam palce!

katja78
6. nov 2014

@mirka2003 no veď čumím ako puk, ako radi diabetológovia vyrábajú tehuľkám hypoglykémie z inzulínu 😲 a v drvivej väčšine typického gestačného diabetu stačí bazírovať na prísnejšej diéte (low sacharides+low GI) a správne skombinovať s pohybom, ak je povolený🙂

jujka
7. nov 2014

@mirka2003
@katja78 aj ja som jedla 2tyždne podla tej diety www.tehotenskacukrovka.cz ,ale mala som vysoké hodnoty aj z polovičnej dávky čo tam je popísané. niekomu to sadnie niekomu zasa nie bohužial 😒

katja78
7. nov 2014

@jujka určite je horšie mať glykémiu 2,9 ako 8,5, pretože každá ťažšia hypoglykémia vyvolá kompenzačnú hyperglykémiu (telo sa bráni cez rôzne iné hormóny a prestrelí glykémiu smerom nahor) a cukor lieta zdola nahor a to poškodzuje cievy viac ako jednorazová glykémia 8,5... a počas tehotenstva si nemala zakázaný pohyb? lebo prechádzkami sa dajú glykémie krásne korigovať. Tiež je vhodné nahrádzať hlavne ráno chlieb a pečivo knack-brotmi, rozkladať raňajky na viac častí, hľadať potraviny s čo najnižším glykemickým indexom...

jujka
7. nov 2014

@katja78 ani mne sa nepáči ten inzulín. pohyb nemám zakázany, ale po 20 minutách lahkej chodze nevládzem musím si sadnuť mám pocit že odpadnem- to bolo pred inzulínom. dnes som konzultovala s dr a ak aj dnes mi padne cukor po obede tak mám vynechať od zajtra obednajsiu dávku. inak iba vcera som stym zacala, dnes som druhý den na inzulíne.
a mala som v minulosti zapáleny pankreas a vybrali mi aj žlčník aj kvoli tomu moje telo neprodukuje tolko inz, ako by malo.
a velmi som bola proti inz. ale jest niečo musím a skusila som ozaj všeličo 😒

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre