Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

bealondyn
26. nov 2014

@swimka1 Este ma napadli vajicka na akykolvek sposob mozes, to do mna furt hustia na poradni, polievky su super, strukoviny, tvrde syry (eidam), sunka, ryby, tvaroh, nejake zdrave natierky (ja zboznujem humus), z napojov ja som vzdy pila len cistu vodu, kavu a ovocny caj bez cukru, tak to neporadim..

bealondyn
26. nov 2014

Pre tie co viete po anglicky, odfotim vam sem menu, co som dostala na poradni, mozno vas nieco inspiruje. Prva fotka - prvy stlpik su odporucane jedla, ktore maju nizky glykemicky index a teda zasytia na dlhsie. Stredny stlpik este ok, ale poslednemu by sme sa mali vyvarovat.

babatko77
1. dec 2014

@bealondyn ahoj no ja to mam napodobne proste rana su najhorsie potom si dam aj hocco nezdrave bez inzulinu pred tym a hodnota ze 6,2 minule som od nervou zozrala cokoladu a tiez som mala pod 7 zato vecer mam 5,7 dam si inzulin uz 10 jednotiek a zobudim sa 5,9 tak tiez tomu nechapem ako to funguje.
dokonca som zistila ze ak si dam pecivo poobede tak mi nevyskoci tak cukor ako rano

babatko77
1. dec 2014

@sue250 ahoj mozno si ju aj mala ale velmi slabu mne napriklad 2 tyzdne pred porodom sama zmiszla tato tehu ale nechapem preco ta nehavaju cakat pozeram ze uz si vo velkom stadiu akoze 1 najdolezitejsia vec ze z tehu cukrovkou alebo ak si ju mala nemozes prenasat mas najneskor v 40tt rodit ja som prveho rodila presne 38tt+2

naturiq
2. dec 2014

Ahojte, ako pomoc na znižovanie hladín vysokých glykémii je dobré piť čaj z morušových listov http://www.naturiq.sk/sk/pub/itm/27/morusa-biel...
Ako prírodná podpora liečby, alebo pri menej zvýšenom cukre stačí aj tento čaj. Sú s ním výborné skúsenosti.

margaretka
12. dec 2014

@naturiq nikde neviem najst ci sa moze pit aj pocas tehotenstva... vies mi prosim poradit? dakujem

naturiq
12. dec 2014

čaj z morušových listov neškodí ani matke ani jej dieťaťu. navyše je pestovaný v sadoch ktoré majú bio certifikát. čiže žiadna chémia, žiadne postreky, hnojivá, antibiotiká, žiadne rastové hormóny.

eruuuska
17. dec 2014

Ahojte baby, mohli by ste mi poradit, moj diabetolog ma strasi, ze si budem musiet pichat inzulin, lebo mam hranicne hodnoty... Dal mi spravit glykemicky profil napisem vam hodnoty, kto sa v tom vyzna, ozaj su hranicne???

vysledky 1. ogtt v prvom trimestri
nalacno 4.19
po dvoch hodkach 6.9

vysledky 2. ogtt v druhom trimestri
nalacno 4.2
po dvoch hodkach 7.7

isla som aj na treti ogtt k diabetologovi, kde som ich upozornila, ze beriem zinnat na zapal mocovych ciest, a pisu v navode, ze moze skreslovat vysledky testov na pritomnost cukru v krvi, napriek tomu mi no spravili, tam to bolo vyssie
na lacno 5.3
po 1 hodke 10.2
po dvoch hodkach 7.6

no a naposledy vysledky glykemickeho profilu asi dva tyzdne po dobrati zinnatu
Nalacno 4.9
90 min po ranajkach 6.7
15 min pred obedom 4.4
90 min po obede 7
15 min pred vecerou 4.9
90 min po veceri 7.1
o 03.00 rano 4.6

prosim co si o tom myslite, picham si uz fraxiparin, a neviem kam si budem inzulin, lebo uz teraz som cela modrinova....dakujem za akekolvek info

mata1984
19. dec 2014

Dobrý večer, máte niekto skúsenosti s tehotenskou cukrovkou a s jednovajčnými dvojičkami??? Som v 26 tt a práve mi ju diagnostikovali podla glukozoveho testu. Je alebo bola tu nejaká mamina s týmto problémom???Ďakujem

bealondyn
24. dec 2014

@eruuuska Podla mna mas dost vysoke tie hodnoty. ☹ Teda vsade sa to berie inak a ja som v Anglicku a tu musim mat hodinu po jedle cukor nizsi ako 7.8, takze tych 90 min po jedle alebo 2 hodiny by mal byt este nizsi. Na zaciatok ti asi nedaju hned inzulin, ale budes to skusat upravit dietou/zdravou stravou. Ja som to tak zvladla az doteraz nastastie a buduci tyzden rodim. 🙂 Uvidis ako ti to pojde, je to vela sebazaprenia ale da sa to zvladnut, drzim palce!

Inak baby, ja som dnes zistila, ze kysla kapusta znizuje cukor!!! 😅 😝 Takze jej papajte co najviac, ved ma aj vela vitaminov a pomaha traveniu. 😀 Vcera som mala totiz uz tanier kapustnice na veceru (neodolala som) a cukor po hodine 4.6 a dnes na obed zase tanier kapustnice (s udenym, klobaskou a hribami) a po hodine 3.9!!! Taky nizky som v zivote nemala ani rano na lacno a nieto este po jedle. Takze odporucam. 🙂 Este na porovnanie, na ranajky som mala len 1 celozrnny toast s maslom a cukor bol 7.0, takze ta kapustnica fakt sokovala. 😀
Aj skorica znizuje cukor v krvi, ale s tou treba v tehotenstve opatrne.

minkaa
20. jan 2015

ahojte,vcera mi brali krv z prsta aj zo zili a prave mi volala sestricka ze mam prist koli zvysenemu cukru.viete mi prosim povedat co ma caka ?

ossr
20. jan 2015

@minkaa uprava stravy vysad biely cukor...po porode sa to zlepsi...ziadna panika

minkaa
20. jan 2015

@ossr prosim ta a myslis ze ma posle niekde na vysetrenie?

ossr
20. jan 2015

@minkaa mne nariadila kontrolu o 3 mesiace nastrasila ma hlupostami....ja som nesla..po porode vsetko ok..je normalne ze vybehne cukor pocas tehotenstva co sa po porode upravi...ja som vyzvracala vsetko co som vypila..Mala som z toho stres..dieta urcite tiez..cela som sa triasla v cakarni...neznasam ihly...este raz byt tehotna tak to odmietnem...zbytocny stres

minkaa
20. jan 2015

Ja mám o mesiac poradňu ale mi volala že mám do konca týždňa prísť.tak preto sa obávam že či bude

janka9988
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vrana2
17. feb 2015

@mata1984
ahoj, tiez cakam jednovajecne dvojicky a zistili mi GM.hodnotu pi 2h som mala 8, 8. nemoze ti byt tym, ze maju len 1 placentu? od dnes si mam merat hladinu cukru a drzat dietu. nerozumiem tomu celkom, lebo ja sladke vobec nemusim, z napojov pijem len vodu a caj s lyz.medu, iba hnede pecivo atd. som v 26t a pribrala som 5kg zatial...som dost v soku z tej cukrovky.

mata1984
18. feb 2015

@vrana2 Ahoj, tak som rada, že v tom nie som sama, aj ked to samozrejme nikomu neprajem, aby si ma zle nepochopila 😉 Či to môže byť v tej jednej placente neviem, asi skôr nie, ale to by mohol povedať doktor. Ja som si čítala komplikácie pre bábatko, že môže byť vačšie, ťažší pôrod, ale podla mna aj tak idem cisárskym a detičky sú akurát veľké, skôr menšie, tak sa vôbec nestresujem.
Aj ja si meriam hodnoty a držím dietu, a je to podla doktorky v pohode, ako keby som ani nemala gest. diabetes. Už si doprajem aj sem tam čokoládku, a hodnoty v pohode. Najviac mi vyskočia po mandarinke, pomaranč mi naopak znižuje. To závisí asi od fruktózy v ovocí. Ani ja som predtým nejako extra sladké nemusela, samozrejme sem-tam som si dala, sladené vody vôbec a čaj iba s medom a to iba niekedy. Ono sacharidy sú aj v ovocí, zemiakoch, pečive aj celozrnom, ryži, ale to sú tie "dobré" sacharidy. Toto ochorenie nesúvisí že vraj ani tak s váhou,resp. príjmom sladkého, ale s hormonami.Ja som do 35 tt pribrala nejakých 9 kg, čo pri dvojičkách nie je také strašné, aj ked počiatočná váha bola vačšia, takže tukové zásoby som už mala uložené 😀 Podla mna sa nemusíš stresovať, pokial budeš mať hodnoty dobré, tak tam riziko nehrozí, mne bolo povedané, že 2 hodky po jedle je hodnota do 7,5 v pohode. Výhodu to má takú, že človek fakt vela nepriberie, pretože nemôžeme sladkosti, a tuky sú teraz v pohode, dokonca sa odporúčajú, lebo znižujú glykemický index jedla. Takže sa neboj, nestresuj, pri dvojičkách sú ovela horšie komplikácie, to ťa samozrejme nechcem strašiť, hlavne vela odpočívaj, aby detičky vydržali čo najdlhšie 🙂 Veeeela šťastia a pekné tehulkovanie 🙂

hastr
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bobkamt
2. apr 2015

Milé mamičky, som študentka tretieho ročníka pôrodnej asistencie Jesseniovej Lekárskej fakulty v Martine a obraciam sa na Vás s prosbou o vyplnenie anonymného dotazníka pre moju bakalársku prácu na tému Diabetes mellitus ciže cukrovka. Mamičky ktoré mali cukrovku počas tehotenstva, prosím Vás o 5 minútiek na môj dotazník, veľmi by ste mi pomohli. Za vyplnenie Vám vopred ďakujem. 🙂

https://docs.google.com/forms/d/1YE-h4hTeWHN-77...

2311monika
7. apr 2015

ahojte ja mam tiez tento problem.som v 22tt a mala som zvyseny cukor len pri odberoch a tak ma doktorka poslala k diabetologicke cakam uz 4 babätko a ani pri jednom som nemala taketo problemy od zaciatku som nic nepribrala no este som pri dietovani schudla 2 kila mam aj v moci keto latky a doktorka vravy ze hladujem dostala som inzulin a tak si uz tyzden picham rano a dnes mi povedala ze aj na obed nie je to vela 3 dieliky ale predsa je byvam dost unavena a dokonca mavam aj triasku ked cukor klesne okolo 6,1 vtedy uz aj vracam vtedy viem ze uz musim jest chcela by som sa opytat ci si niektora z vas pichala inzulin a kolko a ako sa jej to upavilo dakujem 🙂

lenka54321happy
19. apr 2015

Baby prosim Vas poradte mi....
Na lacno som mala 4.7 a po 2 hodinach a sladkom napoji 2.9
To preco tak malo?povedali mi ze cukrovku nemam...ale vsade citam, ze pod 3.3 by nemala klesnut hodnota....
Tak sa obavam
Dakujem
Dakujem pekne!!!

trgypadl
19. apr 2015

@lenka54321happy vsetko je poriadku,bud rada,ze Tvoje telo dokaze zvladnut nadmernu zataz,dolezite je,ze mavas bormalnu glykemiu v norme...a telo nie je stroj proste niekedy sa vykyvy v tele deju

cherry1981
19. máj 2015

Ahojte tym co zistili tehu cukrovku chcem sa opytat aj ste lezali v nemocnici? ked vas nastavovali na inzulin?

cherry1981
19. máj 2015

@2311monika Ahoj prosim ta ked ti nasadili inzulin aj si musela ist do nemocnice?

adidika
21. máj 2015

maminky ,keď to tu tak čítam až sa obávam, dnes som volala o výsledky a mám zvýšený cukor, mam ísť na diabetologiu, lenže už mám trombocytózu a každý deň si pichám fragmin ja len dúfam,že netreba ležať v nemocnici nakoľko máme doma už jedného drobca

2311monika
22. máj 2015

@cherry1981 ahoj no ja som nelezala teraz zacinam 28 tyzden a uz 6 tyzdnov si picham inzulin dodrziavam dietu a na kontroly som chodila kazdy tyzden teraz kazdy druhy uz treti krat mi brala glikovany cukor aby vedela ci ide dole teraz mi este bude pisat neaky posudok aby som nemusela ist rodit az do martina ale aby vedeli pri porode reagovat aj v nasej nemocnici

cherry1981
22. máj 2015

@2311monika a kde ta naucili pichat inzulin? To bezne na diabetologii?

2311monika
24. máj 2015

@cherry1981 ano tam mi to doktorka spolu so sestrickou ukazali a vysvetlili najhorsie je pichnut si to prvy krat ja som sa 15 minut v kupelni snazila az mi do revu bolo ale potom to uz beres ako rutinu nevravim niekedy to zaboli ked si trafim na neaku zilku potom je aj modrina ale da sa to
a kolko si mala cukru bola si aj na
gluko teste?

zabka1000
1. jún 2015

viete mi poradiť ako prebieha prvá návšteva u diabetologičky? dnes som sa objednávala a nejako divne so mnou komunikovali...vraj mám priniesť zbieraný moč a prísť nalačno na krv....čakala som, že mi spravia ten opakovaný glukózový test a nie takto...či až podľa výsledkov sa to bude riešiť?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre