Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

nerko
9. apr 2016

@josephine15 mne robili ultrazvuk na kazdej poradni. Pocet kontrol som mala rovnaky ako pacientky bez cukrovky. A glukomer mi nedali.

helen111
9. apr 2016

@josephine15 a na poradniach ti dr.nerobi vzdy ultrazvuk? Myslim ten klasicky? Lebo mne povedal doktor, ze on to na poradni na uzv vzdy pozera, ci babo nema vela tuciku a teda nabeh na fetopatiu ktora moze vzniknut pri cukrovke. Ci medzi 21tt a 34tt nemas ziadnu poradnu?

josephine15
9. apr 2016

@helen111 mam poradnu kazdy mesiac, ale to ma odvazia a zmeraju tlak a to je tak vsetko...ultrazvuk mi nerobi ani ma nepozera zospodu nic

helen111
9. apr 2016

@josephine15 fuha cudne. Bud by som u dr trvala na tom nech ti uzv urobi aj teraz, nakolko babo bolo aj naposledy dost velke alebo by som si zaplatila niekde u sukromnika.

josephine15
9. apr 2016

@helen111 idem sa asi objednat ku niekomu inemu, len musim dakoho pohladat, lebo u nas v meste to bude problem

nerko
9. apr 2016

@josephine15 Nie som lekar, ale pride mi to nedostacujuce. Mne vzdy meria tlak, vahu, moc. Pozrie zo spodu ci som uzavreta. UTZ babätka, a to akciu srdca, mnozstvo vody, pripadne keby sa hej nieco nezdalo. A nahra mi to na usb. Video aj fotky. Nedoplacam nic. Ak mas moznost zmen lekara.

20iffka
11. apr 2016

@josephine15 ahoj... moja rada, tiež by som zmenila lekára, mne tiež zakaždým všetko porobí tak ako píše nerko - teda tlak, moč, pozrie zo spodu, stery mi brala už niekoľkokrát, zakaždým sono, zakaždým mi fotku dá a tiež nedoplácam... už len pre tvoj vlastný pokoj by som šla k inému lekárovi, lebo neskôr si budeš už hovoriť, že veď načo, už to vydržím... a spokojnosť mamičky je nadovšetko 😉 veľa štastia prajem

josephine15
11. apr 2016

@nerko
@20iffka dakujem vam za reakcie...urcite si este jeden ultrazvuk niekde zaplatim a pri dalsom tehotenstve zmenim doktora...skoda, ze som nevedela skor aky je, uz to dako dobojujem s nim

20iffka
11. apr 2016

@josephine15 ultrazvuk je bezplatná záležitosť... stojí ti to za to "dobojujem" ? načo bojovať, keď nemusíš, veď máš toho ešte pred sebou dosť...

josephine15
20. apr 2016

@20iffka uz si ma pod seba zobral primar kvoli cukrovke...takze k mojmu doktorovi uz nemam chodit, dako sa to vyriesilo samo

20iffka
20. apr 2016

@josephine15 osud to zariadil, aj keď ma mrzí tá cukrovka (to je tehotenská, že? ) neboj nič 😉 asi to tak malo pre niečo byť 😉 držím palce

josephine15
20. apr 2016

Ahojte, mozem sa opytat vas skusenejsich co hovorite na hodnoty po 1.hodine 7.3 a po 2 hodinach 5.1...je to zle? Doktorovi sa nepacila ta prva hodnota, tak ze treba dietu

helen111
21. apr 2016

@josephine15 myslis hodnotu po cukrovej vode ci po normalnom jedle? Ak po glukoze, podla mna je to super vysledok.

josephine15
21. apr 2016

@helen111 to uz bol opakovany test...mala som zjest 2 grahamove rozky a caj

werumka
21. apr 2016

@josephine15 Hodnota je v pořádku, limit hodinu po jídle je 7,8.

josephine15
22. apr 2016

@werumka dakujem, tak neviem co sa mu nepaci..ale na diete pre istotu ostanem

snehulienka82
22. apr 2016

@josephine15 toto sú normálne hodnoty

werumka
22. apr 2016

@josephine15 A z jakého důvodu jsi nepodstoupila test s glukózou? Měl lékař na cukrovku z nějakého důvodu podezření?

stesil
22. apr 2016

Test na cukrovku môžeš odmietnuť. Tak to jeaj v cechach

josephine15
22. apr 2016

@werumka ja som ho podstupila, vtedy mi vysla hodnota po 2 hodinach 8,1...tieto vysledky su uz z kontroly po 2 tyzdnoch diety

helen111
22. apr 2016

@josephine15 podla mna je ta hodnota tiez ok, ale napr moja diabetologicka mi vzdy hovori, ze to nemam provokovat a ze snazit sa drzat si hodnoty 1,5 hodinu po jedle do 5,9. Ak vraj budem mat dlhodobo nad 6,5 tak vraj to budeme musiet zacat "riesit". Podla mna ma akoze strasi inzulinom, zatial som na diete. Takze dieta ti urcite neuskodi, ale podla mna ti inzulin funguje dobre 🙂 idealne je si to merat glukomerom, len neviem ci ho mas

nerko
22. apr 2016

@josephine15 na stranke tehotenskacukrovka.cz je aj poradna. Napis tam, pani doktorka Ti urcite odpovie. A budes mat nazor aj ineho lekara. Niekedy to par dni trva kym sa dostane k otazkam. Pisala som viac x a pomohlo mi to.

werumka
22. apr 2016

@josephine15 A hodnotu po hodině Ti nebrali? Třeba v Čechách podle nových limitů, které byly zavedené podle mezinárodní studie HAPO, je limit po dvou hodinách po vypití roztoku 8,5 mmol/l. Takže tam bys ani do škatulky cukrovky nespadla. 2 grahamové rohlíky už jsou na snídani poměrně velká sacharidová zátěž - nejen, že se tmavé pečivo dobarvuje karamelem, takže má sacharidů víc, ale není tam ani jiná přidaná hodnota, jako třeba zelenina, bílkovina, která by vstřebávání sacharidů zpomalila. Takže za mě - na dva grahamový rohlíky po hodině výborná hodnota 🙂

werumka
22. apr 2016

@stesil Samozřejmě, že se test může odmítnout, proto jsem se ptala, z jakého důvodu by v tom případě podstupovala zástupný test, kde by se místo glukózy použily rohlíky. Dělá se to třeba, když se test nepovede, nebo když jsou k takovému testu jiné důvody, kvůli kterým je podezření na GDM 😉

werumka
22. apr 2016

@helen111 No, 1,5 hodiny po jídle 5,9 - to je už docela přísná laťka. Hodinu po jídle je limit pro diabetiky nastavený na 7,8 a dvě hodiny po jídle na 6,6. Limit pro lačnou je u domácího měření 5,1-5,3 mmol/l.

katkaajurko
23. apr 2016

ahojte, vcera mi robili test na glukozu a hodnoty boli - nalacno 4,5 , po hodine 9,2 a po dvoch hodinach 6,5 ...ta druha hodnota by bola podla starch "noriem" vyssia,no podla novych do 10 to vyslo vraj negativne... akurat teda- krv sa u nas meria len z prsta... obmedzit sa ,ci je to okej podla vasich skusenosti??

nerko
23. apr 2016

@katkaajurko a diabetolog co na to? Ked Ti brali krv z prsta podla starej techniky, tak by mali vychadzat zo starych noriem, cize dieta. No to je moj laicky pohlad. Chcelo by to vyjadrenie odbornika.

josephine15
23. apr 2016

@werumka dakujem, tiez mi prisli tie 2 rozky vela na ranajky...ja sa teraz snazim zjest na ranajky jednu kaiserku a k tomu vela zeleniny...ale na diete ostanem, lebo vcera som bola na ultrazvuku a maly ma v 29tt 1700g, tak asi som predtym jedla viac ako bolo treba

josephine15
23. apr 2016

@helen111 glukomer mi nedal, aj som uvazovala, ze si ho kupim a budem vediet ako na tom som

werumka
23. apr 2016

@katkaajurko Krev z prstu je absolutně neprukazna, její odchylka je po zátěži 20 a více procent. Takže při ogtt, kdy jde o každou desetinu, je to úplně k ničemu... Pokud nechces absolvovat ogtt znovu z krve ze žíly, tak asi nezbyde nic jiného, než průběžně kontrolovat lacnou glykémii a čas od času i po jídle. Glykémie u diabeticek vetsinou strmě stoupají po 30. týdnu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre