Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

montynka131
9. jún 2016

@josephine15 mne teraz pri takychto dokonca aj nizsich hodnotach dal inzulin a som z toho nestastna

montynka131
9. jún 2016

A to ja pritom este chudnem co nechapem a drobecek v 33tt mal.2000g a vraj je mensi tak ja uz fakt neviem

josephine15
9. jún 2016

@montynka131 a ake si mala hodnoty ked ti dal inzulin?

montynka131
9. jún 2016

No po jedle.max do 7 a dokonca pred.jedlom som mala aj 4,5 ja to uz nechapem

josephine15
9. jún 2016

@montynka131 tak potom nechapem, mne povedala sestricka ze do 1 hodiny je hranica 7,3 a do 2 hodin 7,8...ale mna testuju tak, ze musim rano zjest 2 grahamove rozky a do hodiny prist na meranie..normalne teraz pocas diety si 2 rozky nedovolim zjest, tak neviem ako to posudzuju...a glukomer nemam, takze viac menej tapam...a tiez som od diety co su 2 mesiace nic nepribrala

montynka131
9. jún 2016

Ja to nechapem ja mam.hodnoty v norme.cca ale.jemu sa.nepaci aceton v moci a tvrdi mi ze hladujem ha ha mam vidiet.keby vedel.ze si len taky supot dam.vyprazany syr a hranolky tak ti je dieta 🙂

helen111
9. jún 2016

@montynka131 To vazne? Hned by som menila diabetologa. Podla mna mas hodnoty v poriadku, dieta urcite staci

josephine15
9. jún 2016

@helen111 prosim ta a moje hodnoty po 1hod 7,5 a 2hod 6,2 su moc zle? Dakujem

montynka131
9. jún 2016

A este mi povedal.ze ak.by som mala nizke hodnoty mam.zjest sladke tak o vom.to je? Za.chvilku idem.prvy krat pichnut tak sa bojim jak cert

werumka
9. jún 2016

@josephine15 Ahoj, tyhle hodnoty jsou normální. Limit po hodině je 7,8 a po dvou hodinách do 6,6, přičemž vypovídající je u těhotných hodnota po hodině. Pokud má doktor pocit, že dítě roste kvůli cukrovce, měl by udělat celodenní profil, nebo poskytnout glukometr, protože z jednoho měření se těžko dělají závěry. Dítě je větší jen v posledních týdnech, nebo už déle? Jaké jsi měla výsledky při ogtt?

werumka
9. jún 2016

@montynka131 Pokud máš v moči aceton, tak tělo skutečně hladoví. Většinou bývá dietní problém v druhé večeři a noci. Pokud si nedáš dostatečnou druhou večeři, musí si přes noc vyrábět játra zásobní cukry. Odpadním produktem v tomhle procesu jsou právě ketony. Negativum je, že to zvedá lačnou glykémii. V takovém případě by se inzulín dávat neměl a měla by se v první řadě upravit dieta.

josephine15
9. jún 2016

@werumka dieta je velke od zaciatku, v podstate ma byt aj po kom taky velky, manzel mal 4200 g pri porode...len doktor vravi, ze mam zle hodnoty

montynka131
9. jún 2016

@werumka ale ja som stale plna sak dzobem.cely den je pravda ze.ja sa najem.o pol osmej a pak uz nejem lebo zaspim

werumka
9. jún 2016

@montynka131 Tak to je ten problem, pokud jsi bez jídla déle jak 8, max 10 hodin, tak jsou pak rano ketony a vyssi glykémie. Pokud d máš ale normálně glykémie před jídlem kolem 4,5 a po jidle 7, tak je možné, že Ti je inzulín naopak zvýší.

werumka
9. jún 2016

@josephine15 Pokud je dítě větší od začátku, tak to cukrovkou opravdu není. Ale pokud nemáš glukometr, špatně se to dokazuje..

helen111
9. jún 2016

@josephine15 Ja myslim, ze werumka to napisala velmi vystizne. Radila som sa aj na facebooku v cukrovkarskej skupine a tiez mi napisali ze hodnoty su v poriadku a ze inzulin by mohol urobit viac skody. Ja mam hodnoty podobne ale nie vzdy a som na diete. Ale ja si pravidelne meriam a glkovany hemoglobin mam dobry - neviem aky ho mas ty.

montynka131
10. jún 2016

No po,pichnuti inzulinu mam triasku tazke nohy ruky a vukor vyssi ako obbikle je to normalne?

werumka
10. jún 2016

@montynka131 Jaký inzulín si pícháš a kdy? Jakou jsi měla výchozí glykémii?

montynka131
10. jún 2016

No picham si novorapit vzdy pred ranajkami obedom a vecerou cca 5 minut pred tym 4 diely si mam davat a rano na lacno som mala 5,5 a po pichnuti a zjedeni jedneho chlebu so sunkou a maslom mi stupol na 9 a to mi nikdy nespravilo. Po takychto ranajkach som mavala najviac 6. A ode este aj tie tazke nohy ruky tocaky dobhlavy nechapem to

werumka
10. jún 2016

@montynka131 Já to chápu bohužel moc dobře, je to to, o čem jsem Ti psala výš. Pokud se dá inzulín na nízké glykémie, tak následkem jsou pak glykémie vyšší.
Je to způsobené tím, že když si ráno píchneš inzulín před snídaní na normální glykémii, tak játra v "sebeobraně" začnou vyrábět zásobní cukry, aby nedošlo k hypoglykémii. Pokud bys byla na injekcích inzulínu plně závislá a neměla žádnou svou produkci inzulínu, tak by se to nestalo, protože tenhle obranný mechanismus při umělém inzulínu chybí. Ale pokud máš normální produkci inzulínu ze své slinivky (což s GDM máš), tak se stane přesně tohle. Následkem bude zvýšená glykémie po jídle a ketony v moči. Příznaky budeš mít podobné jako při hypoglykémii, protože metabolismus se v tu chvíli soustředí právě na výrobu zásobních cukrů z tuku a svaloviny.
Druhým problémem je, že ta snídaně byla sacharidově chudá. Měla bys sníst cca 40g sacharidů, což jsou dva krajíce chleba, ne jeden. Dohromady Ti to pak způsobí tohle.
Na inzulín bych se vykašlala, dokud nevyladíš jídlo. Evidentně tam máš málo sacharidů a proto máš lačnou kolem 5,5.

montynka131
10. jún 2016

Ja som dr vravepa ze ten aceton mam vzdy len ked idem k nemu aj lacnu glikemiu mam vzdy iba u neho vyssiu ale on mi neveri.

werumka
10. jún 2016

@montynka131 A jakou lačnou jinak míváš? Aceton si doma ráno kontroluješ?
Dokážeš třeba popsat svůj jídelníček za jeden den? Rozložení a množství jídla?

montynka131
10. jún 2016

No ja jedavam malo. Ranajky vecsinou 1-2 krajicky spaldoveho chleba z maslom a sunkou niekedy pomazanka. Na obed dake meso so zemiakmi popripade trochu ryze. A vecera rovnaka akoranajky. Medzi tym si dam bud jahody melon alebo ceresne. A niekedy si dam vecer kusok syra. Rano mavam cukor max do 6. Aceton si meriam doma ho nemam ani ked chodim na poradnu vzdy az ked idem k nemu

werumka
10. jún 2016

@montynka131 A před spaním jíš co? Ke druhé večeři bys měla sníst 30g sacharidů, což je pro představu jeden krajíc chleba a bílý jogurt, nebo sklenice mléka. Pokud jíš málo, bude to mít za následek pouze zvýšení glykémie, nic jiného...

montynka131
10. jún 2016

Druhu veceru nemavam.nedokazem.uz po 8 do seba nic dostat

werumka
10. jún 2016

@montynka131 Jinak k večeři bys měla sníst 60g sacharidů, což je stejně jako oběd. Pro představu jsou to tři krajíce chleba se zeleninou, šunkou. Pokud si dáváš k obědu jen mas s bramborami, tak by těch brambor mělo být 300g. Nebo 200g rýže. A zase k tomu zelenina.

werumka
10. jún 2016

@montynka131 Ten problém je, že pokud má slabou večeři a druhou večeři už si nedáš, tak třeba 10 hodin tělo jede ze zásob. A ráno Ti vyletí lačná glykémie. Nechceš třeba vyzkoušet kaše Nominal? Nevím, jestli se u vás prodávají, ale jsou na druhou večeři perfektní a lačnou dobře drží. Nebo si dát aspoň to mléko a vstát o něco dřív, aby ses včas nasnídala.
Překvapuje mě, že Ti tohle lékař neřekl. To jsou naprosto základní věci, které se týkají těhotenské cukrovky a režimu.

werumka
10. jún 2016

Když si na tohle hladovění dáš ještě inzulín, tak Ti bude slabo a nedobře....

lune
10. jún 2016

Ahoj mala som a jedla som aj tak vsetko, pribrala som len 8kg, dietatko malo 3kg, inzulin som si pichala a lietalo to hore dole... vsetko bolo v pohode, nestresovat, normalne sa stravovat.

montynka131
10. jún 2016

Ved prave mne neni vobec dobre ked si ho pichnem. Sladke som umlbe vylucila aj biele.pecivo. On minnenadaval nanhodnoty ape.na aceton ale.oed.mu poviem doma ho nemam vzdy ked idem k vam to vyskoci mi neveri asi ju zacmem fotit pruzky

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre