Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
23. júl 2016

@n0mi Právě... co se tak dívám, tak mám pocit, že se bere hlavně z prstu a to pak ten test úplně znehodnocuje a nedivím se, že ženy mu pak nevěří ☹ Tobě dělali ogtt, nebo už Ti vyšla vyšší lačná?

n0mi
23. júl 2016

@werumka ja sa meriam od 16 tt. A uz na lacno som vysoka. :D ja cakam uz na inzulin dufam ze mi ho daju.

n0mi
23. júl 2016

@werumka do toho 18/19tt som bola ok s hodnotami. Odvtedy hore dole vselijak. A to nejem strasne vela veci. Aby som sa drzala v norme aspon pocas dna.

zuzuzuzka
23. júl 2016

@werumka po akom casovom intervale sa ma teda spravne merat glukomerom?

n0mi
23. júl 2016

@zuzuzuzka hodina a pol az dve.

werumka
23. júl 2016

@n0mi Jojo, taky jsem to tak měla. Do 20. týdne ok, pak už jsem jen každých 14 dní přidávala víc inzulínu... ale po 35. týdnu si to "sedlo".

@zuzuzuzka U toho měření je potřeba maximální přesnost. U GDM je nejlepší měřit po hodině, protože to je glykémie nejvyšší. Ty potřebuješ znát ten vrchol, abys věděla, jestli ta glykémie po jídle nevyletěla příliš. Třeba pět, deset minut je ok, ale 15 minut rozdíl už udělá úplně jinou glykémii. Limit po hodině je 7,8. Po dvou hodinách (opět co nejpřesněji) je 6,5. Snažila bych se dodržovat ten hodinový interval.

n0mi
23. júl 2016

@werumka tu v uk vyzaduju po hodine merat a na sr mam skusit s 1,5hodinou.

n0mi
23. júl 2016

Skusenost*

werumka
23. júl 2016

@n0mi Ta hodina je ok, po hodině a půl není daný limit, to je taková přechodová doba. Význam má měření po hodině (to je u GDM a u diabetiků 1. typu) a pak po dvou hodinách (což platí pro diabetiky 2. typu, kteří mají glykemický vrchol později).

vvia
23. júl 2016

@werumka mne robili ogtt test zo zily. V oboch tehu cukrivka. V druhom tehu potvrdena uz v 13tt tusim a veruze mi polovica zakusku presla. Ako hlavne jedlo som si dala grilovanu rybu a potom zlakomila na zakusok. Zjedla som polovicu a po 2hod merania....uplne ok 😀 do 6,5bolo 🙂 Bola som na kupalisku a dr tvrdila ze robi vela pohyb. A casto mi presli veci kt.som neverila a nepresli co som myslela ze ok. Napriklad za mna. Obocie som zvladala super! Ale zato grahamove pecivo vobec. Radler urcite tiez nie. Ale mnohe bolo ok. Pri prvomtehu som sa trapila dietou (nemala som glukomer) pri druhom jedla a merala. a bola dom prekvapena ako reagujem. A veru to iste jedlo v iny den ina hodnota. Ja som vedela ze potrebujem jednoznacne pohyb. Samizrejme po haluskach nepomohol ani ten 😀

vvia
23. júl 2016

@werumka netreba proste zovseobecnovat.

vvia
23. júl 2016

@werumka a aby nebolo malo a mas pocit ze bagatelizujem anie je to mozne. Tak lezala som aj na rizikovom kde mi bol robeny nejaky velky test a od rana do vecera mi bol brany cukor 🙂 🙂 🙂 takze som si ista ze som cukrovku 2x mala. Pretoze stacila biela muka a letelo to hore jak dive 🙂

marllik
23. júl 2016

Ahojte. Nikde neviem najst ake su normalne hodnoty na glukomere v tehotenstve - rano nalacno + pred jedenim a po jedeni kolko hodin 1,2? Pri dvojickach som mala teho cukrovku a vobec si to nepamatam. 😅 teraz mi vyslo v oGTT teste hodnota 7,1 ale Dr. ma nikam nadiabetologiu neposlala, ze je to este v norme. Mam teraz doma glukomer a tak si chcem prekontrolovat, ci to ako sa stravujem, je OK. dakujem

foofee
24. júl 2016

@vvia fasa.. a ja som si nakupila grahamove rozky aj cestoviny 😀😀

zuzuzuzka
24. júl 2016

@foofee grahamove rozky jem aj ja...joj aj ja chcem ten glukomer, nech si to mozem normalne zmerat. Ale ta investicia do toho je dost vysoka. Na recept by to bolo lepsie, lenze doktorka ma dovolenku dva tyzdne :/

vvia
24. júl 2016

@foofee tak vyskusaj. Celkovo mi povedali sestricky na rizikovom ze s grahamovymi pecivami maju zle skusenosti. Ze im to odporucaju z dia ake ked je tehu cukrovka reaguju na ne inac ako klasicky diabetici. No musis sama vyskusat. Mne napriklad vyhovoval razny chlieb. Alebo celozrny s co najmensim mnozstvom prsenickej muky

guizui
24. júl 2016

@n0mi v OGTT teste mi vysli hodnoty 4,8 - 10,6 - 9,81, krv mi brali zo zily. Naivne som dufala, ze vysledok by mohol byt skresleny, lebo sa mi stala taka vec, ze som ten roztok pomaly pila a nasledne sa usadil, takze som cakala asi 30 min kym sestricka otvori dvere a da mi lyzicku. takze v skutocnosti som mala merania nalacno, po 30 min a po 1h 30 min. Nuz ale na prvej navsteve ma diabetologicka nasledne schladila, ze cukrovka to bude aj tak, u dia som mala hodnotu 4,1 nalacno a 1 hodina po jedle 8, moc negativny. To som inak zjedla len suchy celozrny rozok - takze vlastne som zistila, ze musim naozaj kombinovat vsetky zlozky a nielen cisty sacharid. no a o tyzden na druhej navsteve boli tie hodnoty 4,2 - 6,8 - 5,1 - to som tam zjedla ako ranajky 2 vajcia na tvrdo, 100g celozrneho chlebika s lucinou + platok sunky, uhorka a cherry paradajky. a tie ketony kedze som prvej navteve nemala, len pri druhej, zhrnula to, ze problem je, ze nejem druhu veceru. u dia mi beru krv z prstu - to je dufam ok? ako som spominala s dietou nemam problem, len mi prospeje, ale rada by som vedela, ze trebars by som si mohla dat o 1 broskynu viac 🙂 proste ze mozem viac ovocia, nie na kila, ale viac ako 2 hrste denne...
@werumka

n0mi
24. júl 2016

@guizui mne dia vravela 100g denne. Alebo jeden druh ovocia za den. Mne zakazala cele jablko, ze len polovicu.
Ked si das jablko so skoricou-uz ti nevyskoci glykemia. Zazvorovy caj skvele znizuje glykemiu🙂 ovocie mozes take ktore je s nizkym GI pod 50/grep marhula jablko zelene atd/. Na zaciatku tehu som jedla ovocie na kila spolu so zeleninou. Teraz? Som rada za jeden kus denne :D

guizui
24. júl 2016

@n0mi ja som tiez donedavna jedla kila a kila ovocia, ale teda snazim sa.. mne dovolila aj banan, v podstate vsetky druhy ale ze radsej rozdelit tie 2 broskyne jednu doobeda druhu poobede a nie naraz.. plus teda jem to spolu s jogurtom alebo orechami.. s tym glukomerom by som sa citila istejsie.. Inak co je horsie, mat zvysenu glykemiu nalacno alebo po jedle? ked niekto nemeria doma cukor, ale len raz za 2 tyzdne u dia - povedzme, ze prvy tyzden je co chce a az druhy tyzden by dodrzoval dietu, tie odbery u lekara by to ukazali? mne to len cele nieje uplne jasne, preto sa pytam - dietu jednoznacne dodrzovat chcem..

n0mi
24. júl 2016

@guizui telo si pamata, test neoklames. Spriemeruje sa ti hodnoty. Cize keby tyzden lietas okolo 8/9 a potom sa ustalis. Dia to uvidi to mi ver. A myslim ze chces naj pre babo. 🙂
Kym nemas glykemiu na lacno si ok. Dieta zabera. 🙂 ked pridas pohyb 15-20min denne tak sa ti pekne zrazi glykemia po jedle. A ked vies co ti ju dvihlo tak sa vyvaruj. Napr nedas si 6 zemiakov ale len tri a hned je to iny vysledok.

guizui
24. júl 2016

@n0mi naozaj sa nepytam preto, ze chcem nejako podvadzat 🙂 len ma to zaujima, pretoze tomu vobec nerozumiem. u nas v skupine som jedina s GD, ktora nema glukomer a teda jedina, ktora sladke vobec neje, tak len preto sa pytam, ze ci sa to ukaze aj pri odberoch raz za 2 tyzdne.. 🙂

n0mi
24. júl 2016

@guizui je to na kazdeho zvazeni ci bude jest sladke, ci si da kusok z kolacu. Ja sa drzim svojej diety, s dia vo vela veciach nesuhlasim a uvidim co bude :D

guizui
24. júl 2016

@n0mi mozem sa spytat s cim napr nesuhlasis? inak pozeram do svojich paprierov a pri prvej navsteve dia, vidim ze HbA1C mam 4,9% - doteraz som ani netusila co to je, lekarka to nespomenula, ale podla toho co googlim tak to svedci o cukrovke, ze?

foofee
24. júl 2016

@zuzuzuzka mna vysiel glukomer na cca 30eur a bolo uz pri nom 50 pruzkov a ostatne mi predpisal. to nie je az taka hrozna investicia

foofee
24. júl 2016

@guizui to je ten glykovany hemoglobin, vysledky su super. bud rada 🙂 to je nieco ako priemer glykemii za poslednych par tyzdnov

n0mi
24. júl 2016

@guizui je to priemer glykemii za 6-8tyzdnov. Skvela hodnota je do 6,0. Podla tohto telo dobre reaguje a aj sa dobre stravujes.

n0mi
24. júl 2016

@guizui ja uvidim vysledky az v stredu. Tu kde som sa to uplne inak berie a aj lieci. Zlate Sr. 🙂 Aktualne si odopieram neskutocne vela veci, len aby som bola v norme. Nesuhlasim napr s tym, ked niektore rady pre zeny s gd, spocivaju v tom, ze jest vsetko ako doteraz, len zamenit biely chleba za cierny/celozrnny. Pre mna toto dieta neni, nevidim v tom zmysel. Ale kazde telo je individualne a inak reaguje. Ja jem podla mojho uvazenia, a som presvedcena, ze jem naj ako viem.

zuzuzuzka
24. júl 2016

@foofee no super...som sa rozhodla, ze si objednam. Uz len vybrat aky 🙂

Tak Vas poprosim nejake info ako si vybrat, resp.ak mate nejaky, ktory odporucate 🙂)
Dakujem

werumka
24. júl 2016

@vvia Já úplně nerozumím, čím jsem Tě naštvala 🙂 Já cukrovku opravdu nebagatelizuju, žiju s ní celý život a žila jsem s ní i v těhotenství.
To, že se na SR dělá ve většině případů ogtt z krve z prstu je fakt. Bohužel. Pokud nebudou těhotné protestovat, změní se to jen pomalu. Stejně tak v ČR.
Co se týká sladkého zákusku - už jsem to tu psala opakovaně - pokud chceš znát vzestup glykémie po sladkém, změř se 30 minut po tom, co ho dojíš. Za hodinu už ho z krve nepoznáš a za dvě hodiny už vůbec ne 😉 A právě o ty vzestupy glykémie při cukrovce jde, protože ty mají na miminko vliv. Když máš před jídlem glykémii 5 a hodinu po jídle 7, je to v pořádku. Když si ale dáš něco sladkého, tak mezi tím prvním a druhým měřením Ti to může vyskočit třeba až k deseti. A to je to, co by se dít nemělo a proto se těhotným s GDM sladké zakazuje 😉 Ale pohyb je určitě dost významnou proměnnou, která v tom hraje velkou roli.

werumka
24. júl 2016

@zuzuzuzka Nejlepší podle testů dopadl Freestyle Freedom Lite 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre