Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 pijes dostatok cez den?

odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
No jasne pijem
Ako kedy niekedy 2litre inokedy 3 litre ale len cistu vodu

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 malo by ta dost smadit, pri cukrovke. Kedy mas kontrolu alebo ako ste sa dohodli

odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
Chcem sa opytat ty mas tehotensku cukrovku?
Celkom dost o tom vies konecne mi niekto odpisal aj nieco normalne.

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 jop mam, ja uz si picham aj inzulin. Cukor som mala dlhodobo vysoky uz na lacno. Mala som an super prisnu dietu ale bez zmeny. Tak sa picham.

odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
No kontrolu mi ta dia nedala.
Co nechapem ale kedze ma este tyzden dovcu tak sa tam po tyzdni vyberiem nech mi s tym nieco robi.
Lebo fakt sa snazim drzat dietu ktoru som si sice nsjprv musela vyhladat na dia forach ze ako to ma aspon priblizne vyzerat.
A som fakt dost prisna lebo ziadne rychle cukry

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 hlavne treba glukomer a merat sa aspon 4x denne. Ked sa ti nepaci postoj lekara treba zmenit. Cukrovka je riziko pre babatko da sa o tom plno veci pocitat.

odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
Obavam sa ze to bude aj moj pripad ale stale lepsie ako keby mi ten cukor mal splhat do astronomickych cisel.
Vcera vecer som sa dost vylakala ma som glukozuriu aj ketonuriu a cukor 2 hodiny po jedle8.3
Rano som merala tak nalacno 6.00 ale stale glukozuria aj ketonuria vysla.
Tak som sla na gyndu ze ci vsetko v pohodke lebo ta dokina ma tu dovcu a tam si s tym netobili velku hlavu ze to neni take zle.
Hmm tak ja nechapem

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 co si presne jedla ak smiem vediet?

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 nechapem tych lekarov. Kedze tento tvoj stav neni normalny.

odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
Uvidim co bude v stredu buducu ze aky bude mat ta doktorka postoj a podla toho budem riesit ja si skor myslim ze ona sa boji sama nieco riesit tak ma radsej chce poslat do nemocky.bez akejkolvek snahy.
Ja pracujem v oblasti zdravotnictva takze viem ze ten cukor nieje dobry a nieto boze este v tehotenstve a viem ake to moze mat nasledky.

odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
Vcera na veceru leco klasika zelenina a parok a ktomu krajec chleba domaceho so spaldovej muky a to bolo vsetko.

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 neviem. Pisala tu jedna baba tiez ze ie v nemocke aj kvoli nastaveniu rezimu dia. A dali jej na obed rezance s orechami a praskovYm cukrom a ranajky mala 2 biele rozky s maslom. Ako toto je super naucenie na dietu. 🙂
Tak ako zdravotnik to ovladas a urcite vies aj posudit ktori lekari su schopni. Lebo niektori sa na lekarov zrejme hraju.

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 leco mas paradajky ktore su sladke to iste cele vajicko by sa nemalo a parok je plny muky a konz.latok. A plus chleba. Pre mna to je plno cukru.

odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
Moze byt ze to leco nebolo ideal.
Uz ho vylucujem z jedalnicka.
Inak najlepsia bola ta dia ked uz sme pri tych paradajkach mi zabila ze no to vecer o desiatej kludne zjedzte 4 paradajky aby ste nemali ten keton 🙂
No co si ma o tej lekarke clovek mysliet.

odrobinka291
2. aug 2016

@n0mi
A ty mas neaky specialny jedalnicek vypracovany od lekarky?
Dnes sa chystam spenatovy privarok na vecer tak dufam ze to bude v pohode

guizui
2. aug 2016

@odrobinka291 ono ked tie hodnoty mas take premenlive, asi by bol pre teba vhodnejsi glukomer.. cim viac o tehu cukrovke citam, tym viac zistujem, ze je to strasne individualne.. niekomu zdvihne cukor kopcek ryze, niekto neznesie viac peciva, niekto je aj sladke a cukor je ok - no a to bez glukomeru nezistis.. ja cakam na dalsiu kontrolu a pokial mi glukomer neda, kupim si ho, lebo som nervozna z toho, ze neviem ako na tom cukor je, aj ked teda jem zdravo (ale napriklad dnes som furt hladna, takze nejake 2 hodinove rozostupy medzi jedlami nedokazem dodrzat), ale ukludnilo by ma sa nestresovat, ci mam cukor stale ok, hoci som si dnes dala o1 broskynu viac nez zvycajne.. inak tie ketony nemozes mat z toho ze prijimas malo sacharidov?

n0mi
2. aug 2016

@odrobinka291 na znizenie cukru dost pomaha ked si das zazvorovy cerstvy caj ale skoricu do caju. Ja jedavam obcas jablko nastruhane a skorica. Jedalnicek som dostala nejaky kvazi ale to jest tak lietam v hyperglykemiach. Treba podotknut ze ja aom v UK tu sa neriesi nic a nejake poradne s diabetologom o tom mozes snivat. 🙂 uplne inak vsetko beru. Ja odtialto aj tak odchadzam tak aom zvedava co bude na sr

guizui
2. aug 2016

@odrobinka291 inak este mi moja dia povedala, ze cukrovka sa zvykne zhorsit medzi 30-35t.. ze aj ked dovtedy dieta pomaha, neskor sa trebars inzulin nasadit musi :(

guizui
2. aug 2016

@odrobinka291
@n0mi Baby, mne moja diabetologicka povedala, ze paradajky su jedine ovocie, ktore sa nemusi obmedzovat pri cukrovke.. lebo ja ficim na cherry paradajkach ako besna.. takisto vajcia nemusim obmedzovat.. (ked som si mala doniest ranajky na kontrolu aby brali krv po 1 a 2 hodinach, tak som si doniesla 2 vajcia natvrdo a teda cukor bol ok). ale baby tu niekde pisali, ze spaldove pecivo a chlieb im velmi zdviha cukor..

n0mi
2. aug 2016

@guizui spotreba inzulinu rastie cize kazdym tyzdnom to vie byt -horsie- ja mam inzulin uz teraz a kazdym tyzdnom musim zdvihovat davku. Ja paradajky konzumujem aj vajicka. Pecivo nejem vobec a plno inych veci 😄😄😄 priklanam sa k tomu,ze treba mat glukomer a poctivo sa merat. To co niekomu robi v poho glykemiu inemu vyskoci. Bez glukomeru je pre mna zbytocna dieta ked nevies kolko toho mozes atd.
@odrobinka291

guizui
2. aug 2016

@n0mi budem tiez trvat na glukomere, lebo za kazdym jedlom rozmyslam, ako na tom moze byt cukor.. a znervoznuje ma to..

odrobinka291
3. aug 2016

@guizui
Ty mavas cukor zvyseny?
Podla coho to potom vies ze mas cukor ak nemerias glukomerom.
Ja som si zapozicala glukomer takze ja to mam odsledovane tie hodnoty svoje.
Lebo potom si doma uz zistis cukor len papierikmi na moc napr.diaphan alebo ine lenze ked uz to vidis na papieriku tak musis mat cukor okolo 10 vtedy ho oblicky prepustaju do mocu.

guizui
3. aug 2016

@odrobinka291 v OGTT teste mi vysli hodnoty 4,8 - 10,6 - 9,81, takze ma gyn poslala ku dia, kde mi kazde 2 tyzdne zoberie krv nalacno, nasledne sa najem, potom po hodine a 2 hodinach zoberie krv a kontroluje cukor. Zatial som bola na jednej navsteve u dia, a hodnoty u nej som mala 4,2 - 6,8 - 5,1. Bolo mi povedane, ze teda dieta krasne funguje a mam pokracovat 🙂 som sice rada, ale bez toho glukomeru netusim ci mi nieco cukor nedvihne, takze jem 99,9% extremne zdravo, ale aj tak sa podvedome bojim.. okrem toho mi nasli naposledy ketony v moci, cize mam stres aj z toho ci prilis malo sacharidov nejem (kedze som uplne vylucila aj zemiaky aj ryzu aj cestoviny).. mam 10.8. kontrolu, budem si pytat glukomer, ak mi neda, kupim si ho, pretoze napr. vcera som bola neskutocne hladna stale... vobec som nedokazala dodrzat 2h rozostupy medzi jedlami. dokazala som sa udrzat a jest len zdrave veci, ale jedla som ovela viac, a teda bojim sa, co ten cukor.. a to este urcite pride den, ked budem mat aj nesmiernu chut na nieco nie moc zdrave..

odrobinka291
3. aug 2016

@guizui
Tak to je super ze ti dieta zabera no mas pravdu ze bez toho glukomeru je to na prd!!!
Ale viesco?ja ho mam a zas to uz asi prehanam a moja polovicka uz mi vrawi ze som hypochonder.
Tie ketony som ma aj ja velmi zvysene ale to bolo preto ze som tiez uplne vylucila skoro vsetky sacharidy co neni dobre.
Lenze ked som nedostala k tej diete ziadne info tak som si povedala ze asi ziadne sacharidy a bude to dobre no ale asi ani nie.
Hodnoty si mala super po diete.

guizui
3. aug 2016

@odrobinka291 a uz si zistila, co ti zvysuje cukor a co telo zvladne uplne v pohode? ja som tiez v prvom tyzdni vylucila sacharidy a potom na mna dr zdesene pozera, ze nesmiem hladovat 🙂 tak ale na prvej navsteve mi povedala ze na ranajky polovicu celozrneho rozka - to ma vydesilo, lebo vsak to by som hladna bola.. ale uz na druhej navsteve to bolo, ze dajte si zemiaky, hnedu ryzu a pod 🙂 dnes prvy x jem celozrne cestoviny.. tak snad tych sacharidov mam teraz dost.. ale zas nie prilis 🙂

odrobinka291
3. aug 2016

@guizui
Je to dost tazke odsledovat co cukor zvysi a co nie.
Urcite viem ze leco moje telo neak neprijima🙂
A inak ja sa stale snazim jest dookola to iste.furt zelenina a uz mi to ide hore krkom

guizui
3. aug 2016

@odrobinka291 ja sa dost bojim, ze jeden den mi prepnem a zjem vsetko co budem vidiet a nieje vhodne pri cukrovke..

odrobinka291
3. aug 2016

@guizui
To sa bojim aj ja lebo cokolada bola moj denno denny doping.
Je to dost tazke vydrzat

guizui
3. aug 2016

@odrobinka291 ja pred tehotenstvom som jedla strasne vela sladkeho.. nastastie pocas tehu ma viac trapilo nechutenstvo na hocico, takze som sladkeho jedla minimalne.. odkedy viem o cukrovke, tak moju chut na sladke uspokojuju akurat tak cherry paradajky 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre