Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

kp7333
3. aug 2016

Cukrovka je o matematike - pocitani sacharidovych jednotiek. Presla som si tym pri oboch tehotenstvach a viem, ze tak ako nie je dobre to so sacharidmi prehanat, tak sa nesmie ani hladovat. Mala som stastie na doktorku, dala mi dobre rady a materialy. Aj cukrovkar si moze dat obcas sladkost, nesmie vsak presiahnut max pocet sacharidovych jednotiek. Ja som bezne jedavala na ranajky vianocku s nutelou (len jeden platok samozrejme) alebo na olovrant puding (kupovany v obchode, doma uvareny mi zvysoval glykemiu). Treba proste citat na obaloch potravin, kolko maju sacharidovych jednotiek a podla toho sa zariadit, tak aby sa neprekrocila davka stanovena na dany chod. A meranie glukomerom je zaklad - prve dni som si merala pred kazdym jedlom a dve hodiny po, aby som zistila, co mi ako zvysuje cukor a podla toho som si nastavila jedalnicek.

werumka
3. aug 2016

@kp7333 Tohle je trochu jinak, než paní doktorka uváděla. Ano, běžní diabetici (a zvláště diabetici 1. typu, jejichž problémem není inzulínová rezistence) si mohou rozpočítat sladkost do svého denního příjmu sacharidů. Ale těhotenská cukrovka je v tomhle jiná.
Když si dáš při GDM sladké, tak za dvě hodiny už po něm nebude v krvi památky. Nutela Ti nezvedne glykémii za dvě hodiny, ani za hodinu. Zvedne Ti jí za půl hodiny. Udělá tam přesně ten skok, který zatěžuje jak Tvojí slinivku, tak slinivku Tvého dítěte.
Navíc ženy s GDM se běžně mají měřit po hodině, nikoli po dvou. Po dvou hodinách se měří diabetici 2.typu, protože v tu dobu mají vrchol glykémie. Je to provázané často s nadváhou, kdy glykémie stoupá až za delší dobu, než u DM 1 nebo u GDM. Když se u GDM změříš po dvou hodinách, měříš si akorát sestup. Jenže Ty potřebuješ znát vrchol...

guizui
11. aug 2016

Damy, tak konecne po 6 tyzdnoch od zistenia GD a upravenia stravy mam konecne doma glukomer.. takze po spravnosti mam merat hodnoty 1hodinu po jedle? aka hodnota je v tehotenstve v norme? ak si dam nieco sladke, treba merat uz po 30min aby clovek videl ten vrchol?

n0mi
11. aug 2016

@guizui ja meriam po hodine a cukor mam mat menej ako 7,3. Mozno ti napisu ostatne kocky ako maju ony stanovene hodnoty.

werumka
11. aug 2016

@guizui Hodinu po jídle by mělo být maximálně 7,8. S tím sladkým je to tak jak píšeš. Ale lepší je úplně vynechat 😉

foofee
12. aug 2016

@werumka je v poriadku ak mavam nalacno cukor 3,1-3,5 a po ranajkach len o 1 mmol viac?? nie je to az prilis malo??

werumka
12. aug 2016

@foofee Pokud to není důsledek píchání inzulínu z venku, tak ne. Někdo tak má nastavený metabolismus 🙂

werumka
12. aug 2016

@foofee co jinak snidas?

foofee
12. aug 2016

@werumka nie som na inzuline. ovsenu kasu varenu vo vode, plus lanove semienka, maslo, posypane cistym kakaom, kokosom a trocha agave sirupu

werumka
13. aug 2016

@foofee Ta ovesná kaše jde do krve pomaleji, to může být tím. Ketony v moči ráno nemáš?

guizui
13. aug 2016

Dievcata, este raz vas poprosim o radu: v 28t som bola na odberoch u diabetologicky a vysledky som mala 4,2-6,8-5,1 (ale v moci ketony, takze som zacala jest trosku viac sacharidov, lebo dietu som zobrala az prilis striktne a zaviedla som druhu veceru). V utorok som bola na dalsej kontrole v 31t a vysledky boli trosku zvysene: 4,99-7,12-5,45 + moc neg. (na ranajky som si priniesla presne to iste 100g celozrneho chleba = 32g sacharidov, 2 vajcia, salama, paradajky a uhorka). Lekarka bola s vysledkami spokojna, ze by som to mala zvladnut az dokonca bez inzulinu. kedze dieta zabera, po cely cas mi nechce dat glukomer, takze cely cas netusim aky mam cukor doma. Vo stvrtok mi glukomer pozicala kamaratka a po 6 tyzdnoch diety som si dala sladke (cucoriedkovo karamelovy cheesecake, takze fakt dost sladke) a zmerala hodnoty. Po 30min som mala 7,8 ale po 1h 8,1. co je vsak horsie, dalsi den piatok rano nalacno mi glukomer ukazal 6,4 a 1h po jedle (ten isty chlieb so salamou) 8,5 - zostala som uplne hotova.. dnes rano nalacno 6,2 a po ranajkach dokonca 9,7 (mala som dokonca iba jeden krajec toho isteho chlebiku, co jem aj pri odberoch u dia a dve vajicka).. som z toho nestastna.. moze to byt sposobene, ze som si den predtym nedala druhu veceru? sposobil to ten cheesecake? alebo sa mi cukrovka kazdym dnom zhorsuje? lenze potom nechapem, ze podla lekarky nepotrebujem glukomer a kontrolu mam az o 2 tyzdne.. glukomer mam Accu-chek performa, pri merani davam vzdy az druhu kvapku krvi.. je mozne aby sa mi za tri dni zacali tak zhorsovat vysledky?

werumka
13. aug 2016

@guizui Tahle výrazný nárůst může být způsobený leccim - skrytá infekce, která se ještě na venek neprojevila, může to být lehce i následek toho cheececaku. Každopádně po 30. týdnu nohou skutečně glykémie vyletět během pár dnů. Zkus trochu zahybat druhou večeří a měřit lačnou a hodnotu po snídani v nasledujicich třech dnech.

werumka
13. aug 2016

@guizui Jinak vím, že je to v ten daný moment těžké, ale neubirej jídlo, i když je glykémie vyšší.

n0mi
13. aug 2016

@werumka
@guizui skus ked tak knackerbot ako nahrada chlebu je to 90% celozrnne nieco jak susienka. Evidentne ti chleba robi zle. Jedz aspon 5/6 krat denne.
Ked uz nalacno si vysoka bude treba inzulin. Pozri aj sunku zlozenie v mnoha sunkach je plno muky a cukru. Ja kupujem 95-98%. A som ok. Birle pecivo celorznne katastrofa u mna lietam az do 8 mmol. Po dvoch kuskocch knackerbot /v lidli som kupovala/ mam glykemiu zvyseniu o 0,5mmol. A chutovo je to rovnake ako chleba. Ja by som radsej zavolala dia a povedala jej toto tvoje zistenie popripade sa objednala k nej.

n0mi
13. aug 2016

@werumka prosim ta, mam uz 16j inzulinu. Vecer pred spanim som pouzila naschval inzulin novy z chladnicky a pichla inde do brucha mala som 6,4. Rano 5,8. Je treba zvysit jednotky? Lebo aj napriek inzulinu som vysoka na lacno. A to fakt jem sacharidy ryza zemiaky su u mna ok. Ziadny chleba iba ten knackerbot. Plno zeleniny cottage cheese. Jedno ovocie za den. Neviem ci je chyba vo mne alebo zvysit davku.

werumka
13. aug 2016

@guizui To je pravda, ty knackebroty by mohly zabrat 🙂

werumka
13. aug 2016

@n0mi Co si dáváš ke druhé večeři? Ketony v moči nejsou?

n0mi
13. aug 2016

@werumka ketony nie.
Vcera som mala pohar mlieka napr. Alebo jeden ten chlebik/ prazenica.

werumka
13. aug 2016

@n0mi To je možná málo - v kombinaci s inzulinem. Někomu zase nedělá na druhou večeři dobře převaha mléka, zkusila bych sklenici mléka a k tomu dva, tři knackebroty.
Ale opravdu je možná opravdu jen potřeba přidat inzulín. Pokud nejsou ketony a druhá večeře je sacharidově pokrytá, tak se prostě navýší inzulín. Ony ty jednotky vypadají děsivě, ale po porodu to během pár okamžiků nebude potřeba už vůbec.

n0mi
13. aug 2016

@werumka lebo na poradniach vzdy bolo,ze vsetko ok,moč cisty. Ja si zajtra kupim pruzky na ketony a otestujem sa. Lebo nad 10 nie som,pijem dost, len zavisi ci prijimam fakt dostatok sacharidov.

n0mi
13. aug 2016

@werumka len otazka je, ze to mam rano ked sa zobudim testovat moc? Lebo ja pocas noci idem min 3x na wc. Ci su presnejsie tieto z moču alebo prstu? Akurat neviem ci pruzky ketonove mi zoberie glukomer. Je to accu chek nano performa.

werumka
13. aug 2016

@n0mi ketonove proužky na krev neznám. Podle mě ale budou kompatibilní jen s vlastním přístrojem. Nevadí, že jdeš párkrát za noc, ty ketony začínají naskakovat až k ránu, takže stačí měřit po probuzení.

n0mi
13. aug 2016

@werumka ja si to zajtra skusim kupit. Snad tu bude otvorena lekaren, a dam vediet. Človek sa stále uči, dakujem. 🙂
Teraz mam veceru riadnu lososa /zemiak a zelenina. Skusim druhu veceru knackerbot plusmlieko ako vravis. A uvidim rano. 🙂 zasa lebo ja som tak ci tak rano 5,8-6,4 po 16j. Myslim ze je to malo. Uz som aj nacala novy inzulin, co ak ten stary neucinkuje hned z chladnicky. /lebo som citala ze aj svetlo rozklada inzulin plus teplo/. Tak si budem pichat len z chladnicky.

werumka
13. aug 2016

@n0mi Já taky radeji nechávám celou dobu v chladnicce. Ještě asi bude potřeba navysovat inzulin. Při kolika jednotkách začala poprvé glykémie reagovat?

n0mi
13. aug 2016

@werumka zacinala som 8j, to nula bodov. Potom som mala 12j tiez rovnako. V prvy den podania 16j rano som mala 5,3. Co takuto glykemiu aj ked je na hrane som mala pred dvoma mesiacmi? Inak som stale v hyper v rozmedzi 5,8-6,8. Vsimla som si, ze mozno aj poobedny spanok robi zle. Vcera som aj cvicila trocha navecer co ak to zide. Ale mne to max klesne o 0,6mmol do rana. Co je nič

werumka
13. aug 2016

@n0mi Ono není dobré chodit spát s glykémii třeba kolem pěti, protože to vždycky naopak do rána vyleze. Je pravda, že procházka je ve většině případů z hlediska glykémie lepší než spánek. Tu druhou večeři si davas kdy?

n0mi
13. aug 2016

@werumka ale vecer som vzdy okolo 6,5. Ja nizsie som nikdy nebola. Meriam sa pred spanim. Okolo 21 mam druhu veceru a spat chodim o 24-1rano.

werumka
13. aug 2016

@n0mi a vstavas v kolik?

n0mi
13. aug 2016

@werumka o 9/10 rano

werumka
13. aug 2016

@n0mi To může mít taky vliv. Čím v později jdu spát, tím větší spotřebu inzulínu na tu dobu mám. A pak už zase od čtyř od rána začnou působit hormony, které nabudi organismus a zvyšují glykémii.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre