Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

montynka131
13. aug 2016

@n0mi mne ani inzulin neponohol.naopak rozhadzal vsetko co sa dalo a malemu islo uz o zivot musel von na zaciatku 37 tt a aj to bolo ako sa povie za 5 minut dvanast

n0mi
13. aug 2016

@werumka tak zacnem chodit okolo 22, bude to lepsie tak?

n0mi
13. aug 2016

@montynka131 preboha nestras ma. O dva tyzdne letim domov na SR verim ze konecne sa to znormalizuje. Fakt uz neviem furt je to na nic a vysoke :D darmo cez den po jedlach som do 7,0 po hodine. Mam aj desiatu aj olovrant. Jem kazde dve hodiny. Neviem niekde je chyba a tu je system v Uk na dve veci. Nic nevysvetlia ani dieta iba proste povedia zvyste i tolko j a ide sa dalej. Vsetko som si musela zistit sama plus sa tu pytat na MK.
Nemala si aj zvyseny tlak alebo nezvysoval sa ti??
@werumka

werumka
13. aug 2016

@n0mi zkus chodit dřív, mělo by to mít vliv. Uvidis. Ale pikud glykémie začala reagovat až při 16j, tak určitě na těch dvacet jednotek to ještě bude chtít.

n0mi
13. aug 2016

@montynka131 bol maly prilis velky, ci nejake komplikacie s diabetom,ak smiem vediet?

n0mi
13. aug 2016

@werumka zdvihnem to dnes vecer teda. A pojdem skor. Ak zaspim :D lebo mi to dava logiku. Ked som sla spat o 1 rano, glykemia bola 6,5. Vcera som sla o 23 a glykemia bola 5,8. Vyskusam.

werumka
13. aug 2016

@n0mi tak tak, ono třeba bude chvilku trvat, než si navyknes chodit dřív spát, ale na tu glykémii to působí moc dobře.

werumka
13. aug 2016

@n0mi Tlak jsem měla v pohodě, na to inzulin vliv nemá 😉

montynka131
13. aug 2016

@n0mi malinky praveze nebol velky. Mne inzulin vobec nepasoval mala som si pichat 3 krat denne 4j a vzdy ked som pichla cukor enormne vyskocil. Malinky stracal ozvy viac a viac tak rychlo cisar a on sa narodil a mal sttasne nizku hodnotu naopak ako ja. A mal krce fialove rucicky a nozicky ma este dnes a tonuz ma 5 tyzdnov. A vypadavalo mu dychanie.

werumka
13. aug 2016

@montynka131 Na jaké glykémie Ti dali inzulín?

n0mi
13. aug 2016

@werumka lebo mavam nizky tlak a dost kolise, som premyslala ci nahodou aj cukor do toho nemoze posobit. Ale aj ked mi je zle na odpadnutie tak cukor je 6,5. Je to tak ze ak som len na lacno vysoka, tak uplne postacuje dat nocny stredneposobiaci inzulin? Lebo mam Humulin N. Ci nahodou nemoze byt zle zvolena liecba.
Ale budem chodit skor spat, kupim pruzky na ketony, a skusim 20j iba z chladnicky. A budem vediet realnejsie ako to vyzera. Dufam,ze Ta nevycerpavam s otazkami. Dakujem 🙂 🙂
Ja som o cukrovke vedela dost lebo som mala priatela s diabetom I. Len on nejedol podla diety, na lacno 15mmol. Cez den jedok ako sa mu chcelo,ptm mal aj 33 mmol a uz ho aj nemeral glukomer. Potom si meral plno inzulin /pero+pumpa/ a este horsie to bolo. Furt z hypo-->hyper. A kazde tri mesiace laser oči, skoro odidene obličky, cievy na nič. V 30tke mu uznali 100%invalidny dochodok. Cize to bol iny extrem. A poviem ti varila som podla tych sach jednotiek presne jak sa ma /este aj ja som schudla/,pouzivala som aj tie sladidla pre neho a myslela som si ze nieco ovladam,ako vidim stale sa ucim. :D

guizui
13. aug 2016

@n0mi
@werumka dakujem dievcata, skusim dnes a zajtra dodrzat druhu veceru.. niekde ste pisali, ze telo by nemalo byt bez jedlo 8 max 10 hodin, ze? lebo posledne 2 dni som to od vecera do rana potiahla na 12h bez jedla.. tak dufam, ze glykemia nalacno je sposobena tym. ten chlieb co jem ako jediny uz 6 tyzdnov je tento http://www.zlacnene.sk/detail/celozrnny-chlieb-... podla zlozenia extremne zdravy, len celozrnna razna muka.. krajec ma 16g sacharidov.. moze ten isty chlieb spravit za 3 dni zmenu z normalnych hodnot na ovela vyssie? viem teda, ze to 35t je GD najhorsi, ale take zmeny za 3 dni su pre mna sokom.. najma kebyze nemam od kamosky glukomer, tak si zijem v sladkej nevedomosti.. inak dnes som si skusila dat 2 broskyne (bez jogurtu, bez orechov len ciste ovocie na skusku) a glykemia po hodine bola 7 - to je teda ok, alebo mam sa ju snazit stiahnut este nizsie a radsej nadalej kombinovat s jogurtom? dakujem za vasu pomoc 🙂

werumka
13. aug 2016

@n0mi Já třeba mnohdy lituju ty diabetology, když musí léčit takové pacienty, kterým je to jedno, oslepnou, skončí na transplantaci...je to někdy marná práce.
S tím humulinem - to je inzulin, který je středně působící, tj. pokryje Ti akorát noc. Mně třeba vyjryl vždycky jen dobu mezi 22h a 8h ráno, déle ne. Možná by Ti líp sednul ten dlouhý - Lantus například.

werumka
13. aug 2016

@guizui ten chleba - nezdá se mi, že by takhle zvýšil glykémie. Spíš bych zkusila stáhnout tu dobu lacneni 🙂

werumka
13. aug 2016

@guizui Jinak broskve ok, limit po hodině je 7,8, takže v klidu 🙂

montynka131
13. aug 2016

@werumka max do 7,5 a po inzuline okolo 20

n0mi
13. aug 2016

@werumka zmenu vidim realne az po prichode tu v UK ze mi to zmenia.

@guizui mas prilis dlhe prestavky. Pri cukrovke by si mala jest v rozmedzi 2-4 h po jedle znova inak uz hladujes.
Ten cheba ti evidentne nerobi dobre, alebo nieco k nemu. Skus zmenit na skusku.
Ja som mala jogurt s nektarinkou slivkou orechami semiacka tekvica+slnecnica a mala som 7 po hodine. Su ludia co im robi zle mlieko/jogurt rano ci na desiatu. Musis vychytat, ja som skusila leco a prazenicu a glykemia sa mi ani nepohla po jedle. Musis skusat fakt a merat sa a pisat si hodnoty. A kazdym dnom sa moze vylucovanie inzulinu zhorsovat. 🙂

werumka
13. aug 2016

@montynka131 To je dost zvláštní, hodnoty kolem 20 už spíš svědčí pro jiný typ diabetu, tohle by inzulín z venku sám o sobě nezvládl :-/ a po porodu ok?

werumka
13. aug 2016

@montynka131 což tedy samozřejmě nevysvětluje, proč při glykémii hodinu po jídle do 7,5 nasazovali inzulin..

guizui
13. aug 2016

@n0mi dakujem, budem skusat a urcite budem jest aj tesne pred spanim, aby som sa vyhla tym dlhym prestavkam bez jedla.. skoda, ze prave moja dia mi nechcela dat glukomer, za 6 tyzdnov diety som mohla byt uz mudrejsia a nie teraz v 31t stresovat.. tesi ma aspon to ovocie, ze ho zatial zvladam 🙂

elenita74
13. aug 2016

Ja som tehotenskú cukrovku mala tiež, ale nebolo to nič hrozné, treba si dávať pozor na to, čo ješ, veľa zeleniny, vláknina, celozrnné pečivo atď. Nemala som žiadne lieky. Malý sa narodil na termín plánovanou sekciou, lebo som mala 36 rokov a predpokladali 4-kilové dieťa - mal 3,5 kg. Moje zlatko bolo aj je v poriadku a ja tiež, ale pravidelne raz ročne chodím na kontroly hladiny cukru v krvi.

kralovicova1988
13. aug 2016

@werumka ahoj..vidim ze sa asi do tehu cukorvky rozumies tak sa ta chcem spytat na nieco. Mne bola v 25tt diagnostikovana tehu cukrovka. Po 2hod po zatazi som mala glyk 10.01. Zacala som chodit k diabetologovi, dostala som glukomer a odvtedy meriam cukor..kazda kontrola dobre, glykHemoglobin vzdy ok. Teraz som ukonceny 37tt. Chcem vediet, je mozne ze ani raz za ten cas som nemala cukor vyssi ako max 6.0 po jedle. A to som si skusala merat aj pol hodinu po jedle, aj hodinu a aj dve hodiny po jedle. Niekedy som mala nalacno cukor nizky aj okolo 3.4 a po jedle 4.2. Dietu som poctivo dodrziavala ale teraz posledny mesiac si davam aj sladke, nie vo velkom, ale dam si. A vzdy mam cukor v norme. A este moze aj to ze mam nizky cukor uskodit babatku?

n0mi
13. aug 2016

@guizui ved bud si pozicaj ako vravis alebo glukomer stoji 20/30€ uz s pruzkami. Ja som dostala automaticky glukomer. Tesne pred spanim by som nejedla skus 2/3h pred spanim. Lebo ked lahnes najedena tak nemas pohyb telo pomalsie spracuva cukor. Neklesnes do rana dostatocne. To je moj nazor co som si vsimla na mne.

n0mi
13. aug 2016

@kralovicova1988 podla vysledkov merania dieta zaberala. To ze si nalacno v takych hodnotach je ok. Nevidim dovod ako by si mu ublizila. Je to ok podla mna.

n0mi
13. aug 2016

@kralovicova1988 na lacno hodnota do tych 5,3 a po jedle do 7,8. Co splnas,takze cukor mas uplne v norme

werumka
13. aug 2016

@kralovicova1988 Tady je hlavní otázka, jak ten test byl udělaný. Pokud z krve z prstu, mohl Ti vyjít falešně pozitivní. Odchylka krve z prstu po zátěži he klidně i 25%. Limit z krve ze žíly je po dvou hodinách 8,5 (vychází z mezinárodní studie HAPO). Takže jsi mohla mít klidně žilní krev 7,5 a cukrovka to není. Podle hodnot, které pises, se k téhle variantě přikláním. Jinak každý má nejakou svou stabilní hodnotu glykémie. Hodnoty kolem 3,5 jsou u nediabetiků v pořádku.

kralovicova1988
13. aug 2016

@werumka test bol urobeny z krvi z prsta. Ja som v roku 2015 potratila a dala som sa vysetrit na diabetologii a vysla mi hranicna hodnota inzulinovej rezistencie. A preto teraz ked som opat tehotna mi diabetolog povedal ze tam je ta tehu cukorvka, lebo som aj predtym mala tu inz.rezistenciu. len ma na kazdej poradni upozornoval ze medzi 30tt a 35tt sa mi cukor zdvihne a ze si mam dat pozor, ale mne sa nezdvihol. A to som jedla aj slivkove knedle a podobne. Tak preto to nechapem.

werumka
13. aug 2016

@kralovicova1988 Zvýšenæ inzulinová v rezistence je určitě rizikovým faktorem pro vznik cukrovky. Jenže pro vznik cukrovky navíc musí vzniknout situace, že slinivka není schopná tu zvyšující inzulinovou rezistenci vykrýt. Ta Tvoje s tim problém neměla, ale samozřejmě není od věci to preventivně hlídat.

kralovicova1988
13. aug 2016

@werumka tak dakujem za rady. Mozno nakoniec ani GD nemam a len som sa stresovala. Ale aspon som vela nepribrala skrz tej diety. Hlavne aby sa malicky narodil zdravy a bez komplikacii z cukorvky

guizui
13. aug 2016

@n0mi teraz uz glukomer praveze mam, preto som zistila tie zvysene hodnoty.. doteraz odbery u lekarky boli ukazkove.. ked si dam jedlo 2h pred spanim a spim napr.9h, tak to budem bez jedla min 11h, nieje to vela a nesposobi mi prave to vysoku glykemiu nalacno?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre