Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

werumka
13. aug 2016

@kralovicova1988 Taky myslím, že GD nemáš. Ale určitě je dobré chodit každý rok na odběr glykémie, aby se včas podchytili, pokud by slinivka přestávala tu rezistenci stíhat. Ale pokud sis zvykla na nějaký jídelní režim, tak Ti to pak může pomoct 🙂

n0mi
13. aug 2016

@guizui nie,ak mas dobru toleranciu tak ti to inzulin do rana zrazi a ked nie budes vediet. Len nesmies alebo nemala by si ist hladna spat lebo to uz je to hladovanie alebo vynechanie druhej vecere.

montynka131
14. aug 2016

@werumka po porode ok po jedle 4,6 a to pijem hodne vineu na mlieko. Ja som dlho bojovala proti inzulinu ale tak som posluchla a ked som si pichla najedla sa tak mi budilo srdce cela sa triasla ruky nohy trpli tsk mi zle bolo ze som.nevefela existovat a dr mi neveril este ze to moja gynekologicka videla a zakrovila mohlo to mat fatalne nasledky

foofee
14. aug 2016

@werumka no veru si ketony nekontrolujem, pruzky mam uz z prveho tehotenstva asi aj po zaruke, no asi si kupim. Ale vies co.. vyzera to zatial ako pri prvom. Ja mam glykemie po jedle furt nizke. piekla som manzelovy neskutocnu coko tortu a som sa neovladla, zjedla som vela cokoplnky a pudingu, dzemu a po hodine glykemia 6mmol/l. Na druhy den som robila bryndzove halusky, hned po nich zase coko torta a po 2hod glykemia 6mmol/l zase. Ale odvtedy som zase poctivo na diete. Mne ani 100g chleba nic neurobi, glykemia okolo 5.. a to po obede a veceri lezim, lebo uspavam syna, takze pohyb nic.

n0mi
14. aug 2016

@werumka spat som sla s 7,0 glykemie a po 8h rano po prebudeni 5,3, pichla som 20jednotiek.

werumka
14. aug 2016

@n0mi To není špatné, zkus to teď dělat další tři dny úplně stejně - změřit kolem osmé ráno, a jít spát kolem desáté. Mohlo by si to sednout.

werumka
14. aug 2016

@foofee Osobně si myslím, že cukrovku spíš nemáš, ale uvidíš ještě po 30. týdnu, kam se ty glykémie pohnou. Zkus ještě ty ketony, jestli tam nemáš nějaké hladovění.

werumka
14. aug 2016

@montynka131 A jak Ti tehdy cukrovku diagnostikovali?
Trochu mě překvapuje, že Ti dali hned rychlý inzulín na jídlo - prvně je lepší dát dlouhý inzulín, který bazálně pokryje celý den, ale není u něj zvýšené riziko hypoglykémie, jako u rychlého inzulínu.
Pokud bys měla cukrovku, tak dávka 4 jednotek by Ti rozhodně nijak s glykémií nezahýbala. Pokud jsi ale cukrovku ve skutečnosti neměla, tak sis po jídle přivodila hypoglykémii (což je ten třes, nevolnost, slabost - cca půl hodiny po jídle, odpovídalo by to?). A to pak samozřejmě rozhází metabolismus. Jenže dokud se na slovensku nebude cukrovka testovat tak, jak má, tak takových případů, jako Ty, může být pořád dost ☹

montynka131
14. aug 2016

Mne naskor z prsta a zo zily a po vypiti iba z prsta

werumka
14. aug 2016

@montynka131 Nevím, do jaké míry byste na to měli energii a sílu, ale tohle je přesně ten případ, který by se neměl nechat jen tak. Špatná diagnostika GDM, která vedla ke zbytečnému nasazení inzulínu a ohrožení zdravotniho stavu. Krev z prstu je orientační a ve chvíli, kdy vypijes glukózu, může se lišit i o 25%. Takže pak snadno dojde k falešné pozitivite nebo negativite. V Čechách se to uvádí všude s vykřičníkem, že krev z prstu při OGTT ne. Jenže i v laborkach dělají jen lidi a když v tomhle nejsou proškolení, může to nadělat velkou škodu.

foofee
14. aug 2016

@werumka no podla novych noriem, co som citala tvoj clanok, ani nemam.. dnes knedlik, svieckova na smotane 5,7mmol/l. Ale ja som si od sladkosti aj nejak odvykla, okrem tej coko torty mi uz nejde na chut nic sladke, aj mi to zacalo vyhovovat celkom

werumka
14. aug 2016

@foofee To není nic proti ničemu, ta dieta je jen o správně rozloženém jídle a jestli Ti to vyhovuje, tím lépe 🙂

werumka
14. aug 2016

@montynka131 Dívala jsem se do diskuze, že jsme si tu psaly už v červnu, že je Ti po inzulínu špatně. Tohle se prostě mělo zarazit hned a hlavně ty glykémie, na které byl nasazený, vůbec cukrovce neodpovídaly.

montynka131
14. aug 2016

@werumka presne tak a skoro to malo fatlne nasledky maly musel akutnou sekciou von na zaciatku 37 tyzdna s tym ze ked ho vytiahli 3 dni mal strasne nizky cukor a krce dokonca mu dychanie vypadavalo. Ale uz je hadam z toho vonku

werumka
14. aug 2016

@montynka131 Ano, to už jsou ty klasické adaptační následky. Tím, že Tvé tělo bylo nucené v sebeobraně vyrábět vlastní cukr a tím jsi měla pak na jednu stranu pokles a na druhé straně kolísavé nadlimitní glykémie, měl pak problém s adaptací a svojí glykémií. Jak dlouho ještě to chtějí takhle dělat, než se opravdu stane nějaká tragédie.

werumka
14. aug 2016

@montynka131 Jednoduše řečeno Ti uměle vyvolali vysoké glykémie.
Teď už bude malý určitě ok. Jen si do budoucna s dětskou paní doktorkou ohlidejte neurologickou stránku. Děti, které byly vystaveny hypoglykemiím mívají sklon k motorickými potížím, hyperaktivite.

n0mi
15. aug 2016

@werumka kupila som dnes ketony pruzky a dosla som na to na poslednej poraadni pozerali moc a povedali traces /0.4

n0mi
15. aug 2016

@werumka 0,5mmol ja som sa na to pytala a ona ze to je OK. Je tato hodnota uz zla alebo jasne vidiet nedostatok sacharidov?
Dnes rano glykemia 5,7 na lacno ale spanok sa mi pretiahol z 8h na 10h.

werumka
15. aug 2016

@n0mi Nene, tahle hodnota je v pohodě. V kolik jsi dnes vstávala? Později, než v těch 8h?

n0mi
15. aug 2016

@werumka jo pozdeji. O dve hodiny viac som spala. Ale bola som velmi unavena. Cize tych 0,5 je ok? Sa bojim ci nahodou netreba viac inzulinu ci jest viac kvoli tomu. Lebo som sa testovala aj pred hodinou a mala som 0,5 zasa.

werumka
15. aug 2016

@n0mi Nene, to je v pohodě. Určitě nic zásadního. Zkus si dát budík na 8 ráno a jen se změřit. Když pak usnes, nic se neděje, ale abys viděla, jak se chová lačná v době, kdy je to tělo nastavené na vstávání.

n0mi
15. aug 2016

@werumka ouky douky. Zlakla som sa. A od akej hodnoty su tie ketony zle?

werumka
15. aug 2016

@n0mi Začala bych to řešit cca ID 2mmol/l a výš 🙂

n0mi
15. aug 2016

@werumka a jak casto sa mam testovat na ketony kazde rano ci raz do tyzdna ci jak?

werumka
15. aug 2016

@n0mi Pokud už máš zajetou dietu, tak každý den nemusis. Pokud dojde k nějaké výjimečné situaci - nemoc apod. - tak pak v takové situace je dobré měřit každý den.

foofee
23. aug 2016

@werumka prosim ta.. mam nanic glukomer, ci? na lacno mi meria nieco malo cez 3. U lekara mavam okolo 4. Doma ked si dam rohlik celozrnny oblozeny tak mam glykemiu po dvoch hod 4,5-5 a u lekara po 90min po tom istom jedle 6,5. To akoze tak odveci meraju??? ci ako to mam chapat? ci je to v tom ze prst dezinfikuje alkoholom?

werumka
23. aug 2016

@foofee Nene, to je to u někoho prostě normální hladina glykémie. Zažila jsem i holky, které se celé těhotenství pohybovaly na hranici hypoglykémie, protože prostě jejich tělo na tuhle glykémii bylo zvyklé a měly to tak i mimo těhotenství 😉 Nijak se tím nestresuj, je to v pořádku. Hlídej si, abys nebyla hladová a nebylo Ti blbě z nízké glykémie. Ideálně nebýt přes den bez jídla déle, než tři hodiny. Ale neboj se toho. To, že ta glykémie po hodině půl jde nahoru, s tím bývá spojené. Že si játra začnou dorovnávat cukr samy, pokud jde po jídle moc nízko. Ale jak jsem psala - u mnoha lidí je to normální stav. Glykémie máš v pořádku, tak se tím netrap 🙂

foofee
24. aug 2016

@werumka uz som sa zlakla, ze mam pokazeny glukomer.. vdaka 🙂

foofee
26. aug 2016

@werumka este jedna otazka 🙂 som v nemocnici, k dia diete tu sa nejdem vyjadrovat, na ranajky som zjedla 2 graham rozky s maslom a chcela som si po 2hod zmerat. lenze medzitym mi pichli infuziu v roztoku 5%glukozy a po 2 hod po ranajkach som mala cukor 7, ale to mi este tiekla infuzka aj pocas merania, stecena bola cca polovica, cize 250ml, .. na taketo okolnosti je to ok?

werumka
26. aug 2016

@foofee Ano, pokud máš napichnutou glukózu, je to v pořádku 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre