Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

foofee
6. sep 2016

@werumka zas ta poprosim o nazor.. teraz neviem ci sa mi to zhorsuje, alebo je to zhoda okolnosti, ale dnes, uplne prvy krat v zivote vyskocila glykemia 2hod po jedle na 7,2. je pravda, ze som sa prejedla privarku s knedlikmi, este som dojedla knedliky aj po synovi 😀 este nedavno mi po takom jedlo vobec cukor neskakal..potom mi bolo zle od zaludka, vobec mi netravilo a okrem toho sa cely den citim zle, akoby na mna nieco liezlo, som slaba a toci sa mi hlava, zle mi travi. vcera som zjedla celu pizzu, dala som si pohar piva a glykemia bola 6,6. Inak mavam po jedle 4,5-6 nech zjem cokolvek (viem, ze to vyzera hrozne, ale prisaham, dietu dodrzujem na 99% fakt sa casto kontrolujem, to len vcera a dnes som sa nevtrepala do koze). tak ma ta hodnota dnes vystrasila

werumka
6. sep 2016

@foofee Ahoj! Prvně - nedelej si žádné nervy, z jedné hodnoty se nestřílí 🙂 pokud na Tebe něco leze, bývá glykémie zvýšená, to je normální. Mohl to být souběh vydatného oběda a tohohle. V období mezi 30. a 35. týdnem je inzulinová rezistence nejvetsi a to na to taky má vliv. Každopádně tohle je přesně ten moment, kdy by bylo lepší znát hodnotu hodinu po jídle - ta je totiž trochu důležitější, protože představuje ten glykemicky vrchol. Pokud by ten byl v pořádku, v limitu, tak pak mohla být ta hodnota po dvou hodinách skutečně způsobená právě obědem, který byl jen bohatší na dlouhé sacharidy.

helen111
7. sep 2016

Ahojte, som v 32 tt, na diete a dnes mi prisiel HbA1C: 5,7%. Diabetologicka hovori, ze je to v poriadku, mne sa to zda uz dost 🙁 co si o tom myslite? Dakujem

n0mi
7. sep 2016

@helen111 do 6,1% je norma. Cize je to ok.

helen111
7. sep 2016

@n0mi dakujem, moja dia hovori ze do 5,9 tak som z toho trocha smutna ze som tesne pod :( a ty mas kolko? Ako casto ti beru tento glykovany hemoglobin? Diabetologicka hovori, ze mam narok v tehu len kazde 3 mesiace

n0mi
7. sep 2016

@helen111 brali mi raz mala som okolo 5,5. Ale ja som 5x denne na inzuline. Mam zevraj tazsiu formu cukrovky. U mna dieta nezabera/la.

foofee
7. sep 2016

@werumka dakujem 🙂 po veceri bolo uz 4,6 tak asi to bolo fakt len tym obzerstvom 🙂

rrianna
26. sep 2016

Tak mame tehu cukrovku ☹ na lacno.odber 6,6 a po dvoch hodinach 9,25 ☹ nasadena dieta, skroby obmedzene mnozstvo, vsetko sladke zakazane, nivim nemozem sladit...neviem ako to vydrzim, ale musim :'-(

julie_k29
27. sep 2016

Dobrý deň, som študentka medicíny a píšem diplomovú prácu na tému Vplyv autoimunitných ochorení na plodnosť u žien. Veľmi by mi pomohlo, ak by ste obetovali 3 minútky Vášho času a vyplnili mi dotazník. Ten je určený ženám, ktoré počas života boli tehotné, alebo sa aspoň pokúšali otehotnieť, či už sú to ženy zdravé alebo trpiace akýmkoľvek ochorením. Dotazník je samozrejme anonymný. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem. http://www.survio.com/survey/d/X5R5R6M8N2S1I1X3P

n0mi
27. sep 2016

@rrianna neboj vydrzis. 🙂

ewinna
13. okt 2016

Ahojte.Pripajam sa do klubu.Min.tyzden mi zistili tehu cukrovku,vcera som bola u diabetologa.Zacala som dietovat...nie je to sranda.
Mala som min.tyzden nalacno 8,2 a po 2hod.po glukoze 3,6.Vcera nalacno 4,4 a po jedle po 2hod.4,6.Myslim ze to nie je ziadny extrem.
V prvom tehu som ziadnu cukr.nemala.
Vie mi niekto napisat,ako by mal vyzerat moj jedalnicek?dakujem.

guizui
13. okt 2016

@foofee
@werumka
@n0mi Damy, chcem sa vam podakovat za podporu v tejto diskusii, aj vdaka vam gestacny diabetes prestal byt pre mna nocnou morou a uspesne sme dobojovali 🙂 pred tyzdnom, 6.10. sa nam narodila krasna dcerka Amelia, porod vyvolavny v ukoncenom 38t, vsetko prebiehalo ukazkovo, Amelkine miery 51cm a 3860g, takze ziadne drobatko na dany tyzden 🙂 mala uplne zdrava a moje hodnoty cukru po porode tiez uplne v norme aj bez inzulinu 🙂 este raz vdaka 🙂 a prajem vsetko dobre!

guizui
13. okt 2016

@rrianna neboj vsetko zvladnes 🙂 aspon ta trosku namotivujem mojou skusenostou - vdaka zmene stravy som za cele tehu pribrala 3kg, z toho 2 kg az v 37t (na druhej strane ma vsak bolo dost aj pred tehu) a tyzden po porode mam - 10kg.. takze ma to aj takyto skryty benefit 🙂 meraj si hodnoty cukru, lebo kazdemu moze zvysovat cukor nieco ine, ja som napriklad mohla zjest cerstveho ovocia kolko som chcela a glykemia bola vzdy ok.. zato muka a vsetko z nej uplna hroza.. takze vyskusaj a uvidis ze nakoniec to nieje take hrozne 🙂 drzim palce

n0mi
13. okt 2016

@guizui waaaw super gratulujem, som rada,ze ste obe v poriadku. Nech sa Vam dari!
P.s: moj gyn povedal, ze nevidi dovod na skorsie vyvolavanie ,tak verim,ze sa krpec vypyta skor von! 💋😍

n0mi
13. okt 2016

@ewinna skus popozerat stranku tehotenskacukrovka.cz je tam rozdelenie sacharidov v g pocas dna aj vzorove jedalnicky.

vvia
13. okt 2016

@guizui ja som v oboch tehu schudla 8kg pribrala veelmi pomaly az som rodila s vahou pred tehu. Vdaka tomh tieh po porode 10kg dole 🙂 ale par mesiacov po som zase hrozne pribrala :( pri oboch, ale nekojila som

lubi40
13. okt 2016

@miriam79 myslim, ze sa robi u kazdej az po 30tke. Pred 30tkou len ak je indikacia v rodine.

guizui
13. okt 2016

@n0mi pri tazsej forme cukrovky nevidi dovod? fuuuuu.. a drobec podla utz nieje vacsi? lebo nasa bola konstantne 2 tyzdne vacsia. ja som najskor panikarila, ze chcu vyvolavat po 38t, ale teda teraz spatne, mali uplne pravdu. uz tych 3860g vytlacit bolo tazke, takze viac si neviem predstavit, plus mala bola fakt pripravena ist von, uplne vyvinuta a je to nesmierne pokojne a spokojne babo. to uz chodis k porodnikovi? inak nakoniec aj vyvolavacka uplne v pohode, ale dala si nasledne aj epidural a to bolo najlepsie rozhodnutie.

n0mi
13. okt 2016

@guizui nechodim k porodnikovi, vyjadril sa, ze teda on to nevidi na to. Lebo ze na co vyvolavat, ked nemusi byt dostatocne vyvinuty krpec. Ale neviem si predstavit byt takto do 40tt. Nic volala som s doktorkou, ktoru si idem zazmluvnit, a dohodla som sa s nou, stretnem sa s nou v pondelok. Verim, ze to bude lepsie. Verim ti s tou vahou, vsak skoro 4kg to su. :D

guizui
13. okt 2016

@n0mi drzim palce nech porodnicka rozhodne inak 🙂 urcite daj vediet, ako dopadnes. inak ja som vsade citala, ze pri liecbe inzulinom, je vyvolavanie po ukoncenom 38t standardny postup.. prajem nech mas svojho drobca zdravuckeho cim skor pri sebe a nech cukrovka hned odoznie!

nastasias
13. okt 2016

@guizui prosim ta a ako si prisla na to, co ti robi zle? Si sa po kazdom jedle merala? Diky

foofee
13. okt 2016

@guizui velmi sa z vas tesim 🙂 natrapila si sa velmi, ale vsetko to stalo za to. Ano, pri inzuline sa vyvolava, nie len kvoli vacsim babatkam, ale aj preto, ze placenta dozrieva ovela rychlejsie ako pri zdravom tehotenstve, co moze ohrozit babo. Ja sa s hodnotami drzim paradne, jedine co mi robi zle je knedlik a buchty na pare, bez toho viem zit 😀zajtra zacinam 38tt, babo je vacsie cca o tyzden az desat dni, aj prvy bol..ale u nas to bude asi proste genetika.. tato mal porodnu vahu 4,5kg 😀 a hlavne som rada, ze ti to porodom zmizlo. Daj si za mna nieco sladke a drzte sa dieuky 💕💕💕

n0mi
13. okt 2016

@nastasias budes vidiet ked sa zmerias po ranajkach,obede, veceri po com vyletis. A ptm si vies obmienat ci vylucit zo stravy.

guizui
13. okt 2016

@nastasias ahoj, ano merala som po kazdom jedle. Mna trápilo najviac to ovocie ze mi kazali obmedzit, takze som bola stastna ked som zistila ze glykemiu mi nezvysuje. Ale ina pozor aj na to, ze po 32t sa moze hodnoty zhoršit aj po jedle, ktoré si predtym dobre znasala. To sa mi stalo s celozrnnym zdravím chlebom. Ku koncu mi zvýšil cukor aj jeden mini krajec.

guizui
13. okt 2016

@foofee dakujem krasne. Držím palce nech to aj ty mas coskoro a nezbolestne za sebou a drobca pri sebe 🙂

nastasias
13. okt 2016

@n0mi
@guizui ked prave ... ja urcite nebudem stihat pichat po kazdom jedle. a ani sa mi do toho moc nechce. Citili ste na sebe zvyseny cukor teda nejake priznaky, ako malatnost, busenie srdca atd ... ja som mala tehu diabetes minule ... ale celkom sa to dalo ... dakujem za info

n0mi
13. okt 2016

@nastasias u mna to bolo podchytene uplne na zaciatku a hned som dostala aj inzulin. A nestalo sa aby som sa nepichla. Priznaky niektore som citila. Aj hypo som mala parkrat.

guizui
13. okt 2016

@nastasias ja som priznaky vobec necitila ziadne.. ja som si glykemiu merala celkom rada, lebo ma to zaujimalo, co mi zdviha cukor. avsak suhlasim, ze je to narocne presne 1,5h po jedle mat cas a priestor merat..

nastasias
13. okt 2016

@guizui ked ude o babo, tak samozrejme, ze to clivek bude robit ... len mne kratkodoba pamat uz moc nesluzi 🙂 diky este raz

foofee
16. okt 2016

och baby.. moze sa tehotenska cukrovka zhorsovat aj po 35tt? som teraz 38tt a dnes som dostala sok po obede.. ryza, maso, ananas po 2hod neuveritelnych 7,9!! a to som mavala pred tym pod 6 po takom jedle.. hlavne ze vcera bryndzove pirohy 5,3 a pred par dnami pizza z kukuricnej muky 5,8.. ja neviem.. zase zacat merat vsetko? ake glykemie uz skodia babatku? on uz teraz je o dobre dva tyzdne popredu s rastom.. podla lekara je to vraj genetika, no neviem neviem..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre