Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

n0mi
16. okt 2016

@foofee na tvojom mieste by spm sa nestresovala. Hlavne ananas v tomto pripade ma dost vysoky GI. Babatku to neskodi.

foofee
16. okt 2016

@n0mi ked ja mam z toho hlavu v smutku, kombinacia ryza/maso/kompot mi nikdy nezvysovala, bolo to jedno z jedal co som mohla uplne v pohode kolko som chcela. a bola som v tom, ze po 35tt sa to praveze uz ukludnuje

n0mi
16. okt 2016

@foofee kompot sam o sebe je plny cukru a v jednej tabulke som videla, ze je pocas cukrovky aj zakazany. 🙂 nabuduce si das bez kompotu a bude ok. Ved uz finisujeme 🙂

foofee
16. okt 2016

@n0mi ano je, ale doteraz mi nic nerobil.. ved ani nevrav, uz by som to chcela mat za sebou

montynka131
16. okt 2016

Mne ukoncovali tehu 36+3 sekciou a maly mal 3760g a 50 cm

sinopea
17. okt 2016

Ahoj holky, bola som na OGTT a zistili mi zvýšenú hodnotu glykémie, ale až po tých 2 hodinách.
Moje hodnoty:
Nalačno: 4,87
Po 1 hodine: 9,64
Po 2 hodnách: 10,23

Je to normálne, aby po 2 hodinách bola ta glykémia vyššia než po 1nej hodine? Hlavne keď prvé dve hodnoty sú v norme? Mali ste to niektorá tak?

n0mi
17. okt 2016

@sinopea ano kludne to takto moze stupnut.

tamimacko
3. nov 2016

Bany moj tedt dopadol takto:
Na lacno 5.2 po vypiti glukozy po hodine 13.1 a po dalsej hodine 10.3
Teraz musim navstivit diabetologa :(
Som celkom s toho vystrasena :'( Je tu taka maminka co mala podobne hodnoty?

n0mi
3. nov 2016

@tamimacko nemas sa coho bat. Dietolog preberie tvoj stav resp nasadi dietu a bude to ok.

vvia
3. nov 2016

@tamimacko neboj 🙂 v oboch tehu som mala cukrovku na doete. Pri prvej som drzala brutal dietu, pri malom som aj obcasne zhresila. Mam dve krasne deticky a ani jedno nema ziadnu ujmu po cukrovke 😀

n0mi
3. nov 2016

Oprava diabetolog*

jojo161
4. nov 2016

baby dnes som bola na teste výledky:
1.na lačno 4,09 2. po hodine 9,35 3. po dalšej hodine 8,77
moč U -GLU3 pozit.
čo si myslíte je to ako tak v norme? Ďakujem 😉

babula108
13. nov 2016

Ahojte som rada, ze tu je takato tema. Ja totiz neviem momentalne co mam robit. Na zatatovom teste v 28 tt mi zistili gestacny diabetes s hodnotami na lacno 5,6 po vypiti glukozy po hodine 9,7 a po dalsej 9. Tak mi v ten den brali aj krv zo zily diabetologicka mi povedala, ze to nie je take hrozne treba len dietovat a vynechat sladke. Samozrejme ze zo zaciatku som sa zlakla ako tak to dodrziavala no potom som si vyskusala dat aj sladke aspon nieco lebo som mala hroznu chut a hodnoty boli vzdy v norme. Dokonca na kontrole som mala tiez vysledky ok a povedali mi, ze mam prist na kontrolu az po dojceni. No teraz som v 33tt a uz 3 dni dozadu mam na lacno hodnoty 5.6-5.7 co inokedy som mala pod 5 a 2 hodiny po jedle kedy ako to mi skace ale tak od 6.5-7. Ale mala som uz aj nad 7. Moze to byt aj vyssim stadiom tehotenstva? Mam ist zase k diabetologovi alebo staci upravit stravu lebo stale jem vsetko len sladke uplne minimum vlastne skoro nic, sladene napoje nepijem a biele pecivo nejem.

tamimacko
13. nov 2016

@babula108 neboj sa nicoho. Je to len pocas tehu. Aj ja ju mam a mnohe ine maminky. Jednoducho sa obmedzovat v sladkom skoro uplne a tak nejak sa kontrolovat. Ja som mala vyzsie hodnoty. Musime s tym dobojovat 🙂 po porode to vymizne 95% zenam.

n0mi
13. nov 2016

@babula108 hodnota nalacno ma byt do 5,8 a hodinu a pol po jedle do 7,8. Cize si uplne v norme 🙂

tamimacko
13. nov 2016

@n0mi dakujeeem

babula108
13. nov 2016

@n0mi len ja si meram 2 hodiny po jedle lebo niekto vravi 1,5 po jedle niekto 2 tak neviem tetaz som si ale merala 2 hodiny po jedle.

@tamimacko no ved pevne dufam ze po porode to pominie lebo pri malom som ju nemala.

n0mi
13. nov 2016

@babula108 tak ci tak do tych 7,8 sa drz 🙂 podla WHO by sa malo merat po 1,5h kedze je to tehu cukrovka. Pri diabete 2.typ sa meria po dvoch. Ono vzdy pri inom casovom useku vyskoci glykemia. Vysledky merania sa mozu zvysit aj medzi 30-35tt kedy stupa inzulinova rezistencia 🙂

vvia
13. nov 2016

@babula108 to je ok, neboj sa aj ja som mala take hodnoty a okrem diety nic 🙂 a ano je to tt tehotenstva 🙂

babula108
13. nov 2016

@n0mi no teraz som si merala po 1,5 a mala som 7,6 a po dvoch 7,2 tak to zatial neriesim dufam, ze takto vydrzime uz do konca ved uz to nemam za vela.

dejna20
9. jan 2017

Baby co jete? Ja zomrem od hladu. Maso nelubim 😭
Obedy vecere netusim uplne

n0mi
9. jan 2017

@dejna20 jedz vsetko len s mierou. Viac zeleniny zarad a meraj sa 🙂 je plno vzorovych jedalnickov na nete

mykeila
9. jan 2017

@dejna20 z ovocia si daj jahody.kiwi.grep.
prilohy mam detske porcie.
pecivo kupujem v dm take chlebiky.
90% kakaova cokolada lindt sa moze.

helen111
9. jan 2017

@dejna20 uf bez masa je to tazsie. No stale tu su vajcia, syry, biele jogurty, tvaroh, strukoviny, zeleninove salaty, ryby... zvladnes to ;)

dada264000
17. jan 2017

adetka a može sa robiť 21 tyždni tehotestva diabetologicke vyšetrenie?

kareta21
25. jan 2017

Ahojte, prosim vas, je normalne, ze pri tehotenskej cukrovke vaha klesa??dakujem

tamimacko
25. jan 2017

Baby existuje tu aj ina skupina diabetologiciek mamiciek?

guizui
25. jan 2017

@kareta21 mne vaha klesala, rodit som sla s vahou ako pred otehotnenim - schudla som tie 4kg, ktore som pribrala, kym mi zistili cukrovku. bolo to v poriadku, lebo bolo z coho chudnut u mna 🙂

nuska
1. feb 2017

Ja som pribrala 16kg, kým mi nezistili tehotenskú cukrovku. Potom už ani kilo až do pôrodu. V nemocnici som nechala hneď 10kg a zvyšné odišli do pár mesiacov. Vďaka diéte som teda takmer hneď po pôrode bola na svojej váhe. Bohužiaľ cukrovka mi ostala ☹

n0mi
1. feb 2017

@nuska aj mne ostala.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre