Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mykeila
1. feb 2017

@nuska
@n0mi baby a kolko ste mavali hodnotu na glukomere po jedle ked vam osatala?

n0mi
1. feb 2017

@mykeila na lacno 7-8 a po jedle do 10. Zatial nie som na liekoch ci inzuline.

mykeila
1. feb 2017

jaaaj ja uz mam tiez z toho strach, že mi to ostane. ja na lacno mavam do 5,0 maximalne a po jedle do 6,0 samozrejme snazim sa jest to co mi dala do zoznamu diabetologička.
ešte musim aspom 2 tyzdne vydžat a potom možem rodit.
po porode sa robi test so sladkou vodou opat?

mykeila
1. feb 2017

@n0mi tebe som to pisala

nuska
1. feb 2017

Ja mám na lačno dobré hodnoty, no keď mi robili OGTT po tehotenstve, tak po druhej hodine mi to neklesalo. Ostalo na cca 12. Doktorka mi chcela aj dať lieky, ale povedala som jej, že ja mám normálne dobré hodnoty, lebo držím prísnu diétu, tak ako keď som bola tehotná, zvykla som si na to. Tak mi spravila ešte ďalšie vyšetrenia antiGAD, Inzulín, Cpeptid a glykovaný hemoglobím. Všetko som mala ok. Takže len diéta, plus ja som si nasadila Reishi. To je čínska huba a odporúčali mi ju, že dobre vplýva na cukor. Tiež aj aloe. Pečiem si sama všelijaké dobroty. Používam náhrady múk, lebo som zistila, že najviac mi zvyšuje cukor práve biela múka. Super je najmä gaštanová na palacinky a koláče.

nuska
1. feb 2017

@mykeila Držím palce. Najviac sa mi páčilo, keď v pôrodnici mi na 2. deň po pôrode priniesli na raňajky Vianočku, med a lekvár a nikto mi nemeral cukor.

helen111
2. feb 2017

@nuska ahoj, mne tiez ostala polroka po tehotenstve hodnota po 2 hod 9,2. Vraj je to brane ako porucha glukozovej tolerancie a dozivotne uz som sledovana u diabetologicky 2x do roka. Hodnoty nalacno a glykovany mam vzdy dobre. Vraj mi uz ale nikdy nebude robit ogtt, vraj to pitie glukozy je zbytocna zataz pre telo. Ani v 2.tehu som uz ogtt neabsolvovala. U teba je to tiez tak? Tiez uz budes dozivotne sledovana a dalsi test je podla dr zbytocny?

nuska
2. feb 2017

@helen111 sledovana ano. Ogtt mi robila pol roka po tehotenstve a potom este rok po tehotenstve. Teraz to uzavrela tak ze je to normalna cukrovka. Ze to nebola asi ani tehu cukrovka len vlastne bola zistena pocas tehotenstva. Prve tehotenstvo som mala ok.

mykeila
2. feb 2017

@nuska no a po porode si kedy bola prvy krat u diabetologičky?
ja chodim kazde 2 tyzdne a berie mi krv, a vzdy zberam 10 hodinovy moc.

nuska
2. feb 2017

@mykeila prvykrat som mala ist po pol roku. Bola som asi po 8 mesiacoch 🙂 Potom ked mal maly 1.5 roka.

foofee
13. apr 2017

baby, ovplyvnuje dojcenie metabolizmus cukrov? mam ist na kontrolu ked dokojim ci normalne po 6mes od porodu bezohladu na dojcenie?

guizui
13. apr 2017

@foofee mne bolo povedane, ze 4 mesiace po porode mam prist a tiez vylucne kojim. Drzim palce aby boli cukry v norme 🙂

foofee
13. apr 2017

@guizui dik 🙂 a ty si ako dopadla?

guizui
13. apr 2017

@foofee výsledky vynikajúce, ale lepilo mi riadne 🙂

foofee
13. apr 2017

@guizui ved aj mne lepi 😀😀

guizui
13. apr 2017

@foofee neboj, bude dobre!!!!

werumka
14. apr 2017

@foofee Kojení test zakresluje, je lepsi ho odložit na dobu, kdy nebudeš plne kojit. Po kojení například glykémie klesá.

foofee
15. apr 2017

@werumka ale to bude trvat este tak dva roky isto 😮

werumka
15. apr 2017

@foofee Tam je důležité, abys nekojila rano pred testem a pak v průběhu testu. Dva roky prece není mimco výhradně na mléku 😉

foofee
15. apr 2017

@werumka tak ja som myslela, ze celkovo organizmus v obdobi kojenia ma iny metabolizmus.. ked to ma vplyv len pocas testu, to dam

werumka
15. apr 2017

@foofee Kdyz kojis plně, tak je hladina hormonu trochu odlišná a může pak působit odchylky u glykémie. Kdyz uz pak je kojeni jen jako doplnění k jine stravě, tak uz se taky hormony mění (v tu dobu taky může přijít první menstruace). Takze z hlediska testu je vhodnější az ta druha fáze kojení. A pak samozřejmě nekojit to rano pred testem a v jeho průběhu.

foofee
15. apr 2017

@werumka dakujem 🙂 ked bude druhy syn ako prvy, dojcenie bude no.1 este velmi dlho.. spomeniem to diabetologovi ked sa budem objednavat

ashley31
25. apr 2017

Dievcata,poradte mi prosim,som tu novacik a hodnoty OGTT boli hranicne ....uz treti den mam nalacno cukor 6 ..co robim zle? Dietu drzim,cez den uz mam v norme ...skusila som si dat aj druhu veceru (tvaroh a 1 jahodu) a stale cukor 6 ...zacinam byt z toho na nervy ...cim sa viac snazim tym mam horsie hodnoty 😠

michellevendero
1. máj 2017

Ahojte kočeny 😉 pri preventívnej prehliadke 27.03. mi gynďo zistil na pravom vaječníku cysty...12.04. mi začala ms a 24.04. som išla na kontrolný ultrazvuk, ale cysty nepraskli...keď už budem v tej narkóze, chcela by som, aby hneď počas laparoskópie, pozreli priechodnosť vajcovodov, prípadne či nemám endometriózu a nech urobia hystero sliznice a drilling vaječníkov...len neviem, či sa to všetko bude dať urobiť...nebola ste niektorá na tom, počas jednej narkózy ?

mata0410
5. máj 2017

@ashley31aj mne uz par dni nalacno vyskakuje glukoza na 6 druhu veceru som este neskusala. Zaujimalo by ma kedy si davas veceru? Kolko pred spanim? ja chodim spat tak okolo polnoci a neviem ci o tej desiatej ako dvehodiny pred spanim nie je neskoro si este nieco dat. Tebe sa to uz upravilo?

babula108
5. máj 2017

Tie co mate uz po porode upravil sa vam uz ten cukor. Ja som sice bola na preventivke po sestonedeli a aj krv mi brali no o cukre mi nikto nic nevravel a po dlhsom case som si merala aj na lacno a hodnoty mam stale ako ked som bola tehotna teda od tych 5,6-5,9. Na diabetologiu mam ist az po kojeni tak neviem ci cakat alebo tam zavolat.

mykeila
5. máj 2017

@babula108 na lacno mas 5,6-5.9
Alebo po jedle?

babula108
5. máj 2017

@mykeila praveze rano na lacno po jedle si stale zabudnem odmerat ani neviem kolko hodinu a pol alebo dve po jedle mam merat. Lebo pocas tehu som mala hodinu a pol teda mne nedali ten glukomer ja som si sama od seba merala. Inak jem vsetko aj sladke kedze nikto mi nic nevravel.

mykeila
5. máj 2017

@babula108 ja mam ist tiez na kontrolu a tam mi spravia ten test so sladkou vodou, len sa tam neviem dokopat a to ma nase babatko uz 2 mesiace.
rano by mal byt cukor do 5,20 a 2 hodinky po jedle 6,20 tak mi to napisala doktorka.
ak mas aj po jedle cukor 5,90 tak je to asi uplne v poriadku.

ashley31
5. máj 2017

@mata0410 Ja som to konzultovala s diabetologickou,a mi povedala,aby som tie hodnoty na glukomeri nebrala prilis vazne ,chapes? Ze je to iba orientacne...az keby mi skocila hodnota vysoko napr. 12 tak mam spozorniet...Ja som mala len hranicne hodnoty na OGTT a cukrovku normalnu nemam..nakoniec som si pozicala glukomer od kamosky-diabeticky taky lepsi a ten meria presnejsie ...a tu druhu veceru si nemam davat,aby som velmi nepribrala ..su to len kalorie navyse...chodim spat asi v takom case ako ty a veceru tak do 8 sa snazim ...drzim palceky nech mas hodnoty v norme 🙏🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre