Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

danielita18
25. nov 2017

@m_i_s_k_a_2 tak ked sa to nieco taketo prihodí tak si odtlac citron s grapom aj to dobre upravuje cukor,ak mas na nieco syale chut namixuj si orechy vlašske s lieskovcami a moxes k tomu aj slneçnicove semena s tekvicovymi a toto si vzdy hod do ust,vyskusaj aj kocku horkej cokolady,mne to cukor nedvihhalo snaž sa všetko jedlo zajedat zeleninou a ked ti tento navyk zostane aj po poporode tak je len dobre 🙂

lusitka27
28. dec 2017

Ja som na celú ,,cukrovku,,riadne nasratá ... Pekne mi to skomplikovalo život keď mi to oznámila diabetogicka riadne má vystrašila plakala som mala som depresie lebo som bola hladná žula som len zelinu .. nič sladke žiadne prílohy nič ... Cukor bol v norme nad 7mmol nevyskocil .. nakoniec som si po mesiaci hladovky dopriala aj prílohy a cukor stále ok aj sladké a cukor stále ok gynekológ mi povedal že ani to na cukrovku nevyzerá ... Len zvýšený kúsok ...čo je normal na stav tehotenstva ..... Furt behať diabetologicke každé dva týždne a pychat sa 7krat do prsta ...no priznám sa už sa pichnem len tak zo zvedavosti .. nie sa stresovať čo zjesť kedy ako aký odstup a koľko sacharidov ... Chodila som po obchode jak matoha a cumela na to čo má koľko sacharidov .. blížiace sa Vianoce a sade samé sladké ...a aj keď som tomu nikdy neholdovala jak naschval som mala najväčšiu chuť zevalit čokolády sveta ... No triznenie. Na koniec musím len kôli tomu ze mám teho,,cukrovku,, lebo to mám napísané samozrejme v knižke ..
Sa dať hospitalizovať skôr ako mám termín lebo to už tak chodí... Aj keď cukor je v pohode

guizui
28. dec 2017

@lusitka27 ahoj, ake si mala hodnoty v zatazovom teste? lebo ja som mala hranicne, ale cukor mi uz zacina vyskakovat :( teraz si v ktorom tyzdni? idu ti vyvolavat porod?

smesmesmejko
28. dec 2017

Ja som mala pri synovi tehu cukrovku,2x ma kvoli tomu hospitalizovali,zbytocne lebo bol chybny glukomer....strava maximalne obmedzena,maly mal 2670g,zltacku mal,ale u nas je aj konfliktny rh-faktor ako vyvolavac novorodeneckej zltacky.... pri malej som "drzala fakt brutal dia dietu", cukrovka nevybehla,ale aj sestricka na dia mi vravela,ze uz mali vela pacientiek,ktore pri synoch mali dia a pri dcerach nie....

lusitka27
28. dec 2017

@guizui po 2hodinaach 9,7mmol ... A cukor mi neskáče možno sa to aj nejak tou dietou napravilo ktozvie. .. no najviac mi škodil chlieb... Múka ..a to je jedno či spaldovy celozrnný hocijaký na raňajky ... Od vtedy som si kupovala len ten tvrdý fitnes chlieb a salámy bez múky...ale nemala som nejaké strašne hodnoty najviac som od vtedy mala 7,9 po raňajkách ..... Končím 37 tt no zvyšuje sa mi spodný tlak aj ... Termín mám 19januar no dr mi kázal sa druhého už hlásiť v nemocnici .. tak som zvedavá čo mi tam povedia .. no vraj aj takú čo má len tehotenskú cukrovku berú ako každú diabeticku.

guizui
28. dec 2017

@lusitka27
mne uz aj ten fitnes chlieb nerobi dobre, ale ja som v prvom tehu bola ku koncu na inzuline, takze sa to dalo ocakavat. ono inak hodnoty glykemie su najhorsie medzi 30-35t, takze u teba uz teraz krasne klesaju. Mne teda vyvolavali porod v ukoncenom 38t, bolo mi povedane, ze je to standardny postup pri liecbe inzulinom, pokial je len diabetes kompenzovany dietou, tak pockaju na termin ale nenechaju prenasat. ale poznam babu ktora aj inzulin pichala a nechali ju prenasat 10 dni.. takze zalezi od dr asi.. budes to mat aspon skor za sebou. tvoje babo je velkostne vacsie alebo zodpoveda tyzdnu?

lusitka27
28. dec 2017

@guizui gynekológ vraví že je veľkosť normálna .. len ten tlak mám vysoký ten druhý stále nad 90 posledný týždeň aj vďaka cukrovke možno ktozvie no a preto dúfam že nebudem musieť do konca tehu ležať v nemocnici....😒

amelie2017
28. dec 2017

Ja som mala cukrovku, kontrolovanu dietou, posledne dva tyzdne som uz ale nevydrzala a jedla piate cez deviate a aj sladkosti. Doktor vravel, ze ma necha prenasat tyzden, nakoniec sa mala vypytala sama 40+4 a vazila len 3080. A to v 37tt namerali na sone 3200. Po porode malej brali 3krat krv a merali glukozu. Vsetko ok ona aj ja.

guizui
29. dec 2017

@lusitka27 tak asi u teba momentalne je vacsi problem ten tlak, toho sa lekari boja. drzim palce, aby si mala bezproblemovy porod!!!

michalka4193
2. jan 2018

Žienky chcem sa spýtať mám tej cukrovku zajtra mám ísť na prvy kontrolu som si kúpila sama glukomer lebo doktorka mi ho nedá a radšej mať svoj max.nech mi predpisuje papieriky chcem sa spýtať či ihlu v pere ste použili iba raz alebo aj opakovane lebo v lekárni mi povedala že keď si meriam ja sama môžem viac krát ju použiť dakujem

amelie2017
2. jan 2018

@michalka4193 ja som menila raz za tyzden, sem tam mozno aj viac dni.

michalka4193
2. jan 2018

@amelie2017 dakujem

michalka4193
2. jan 2018

Ahojte chcem sa spýtať cukor 1,5hod po obede 7,2je aký vysoký?

unctadorg
2. jan 2018

@michalka4193 norma je do 7,8 po 2h. Takze je to uplne ok

candii
2. jan 2018

@michalka4193 meria sa po 2h po jedle a malo by byt do 7
@unctadorg 7,8 je ale po zatazi glukozovym testom nie po jedle

michalka4193
2. jan 2018

@candii 2hod po večeri mám 5,6

josephine15
24. jan 2018

Ahojte, prosim Vas, je pravda, ze pri tehu cukrovke hrozia aj vyvojove vady u babatka? Pripadne dake ine vazne komplikacie?

candii
24. jan 2018

@josephine15 hrozi ze dietatko sa narodi vacsie, vyse 4kg ale nebude az take "dozrete" .. cize moze mat problem s dychanim po porode + hypoglykemiu, nakolko v brusku bolo dopovane vysokymi davkami cukru, ktore zrazu po porode mat nebude.

guizui
24. jan 2018

@josephine15 neboj pokial je cukrovka dobre liecena bud dietou alebo inzulinom, vsetko bude v poriadku. Najcastejsie su prave hypoglykemia po narodeni a novorodenecka zltacka (tu vsak maju aj babatka, kde mamy nemali cukrovku ale pri cukrovke ze vraj moze byt silnejsia). Ale naozaj pokial mas dobre hodnoty, tak vsetko bude v poriadku.

candii
24. jan 2018

Baby a ked ma dieta podla ultrazvuku normalnu vahu je mozne ze bude po porode nejake problemy? Lebo ja som mala nakazanu dietu ale glukomer som nedostala, cize mi mohla nejaka potavina zvysovat cukor a nevedela som o tom. Ale na kontrolach vzdy vsetko OK, po ranajkach som nikdy nemala cukor vyssi ako 4,7.

klarissa25
24. jan 2018

@josephine15 mme bolo povedame iba ze je mozne ze bude maly vacsi,mala som tehu cukrovku rodila som na termin, porod vyvolavali, a maly mal 3,5kg a ziadne komplikacie, ale je pravda z ako mi ju zistila sladke som nejedla a ani ovocie max pomaranc

guizui
24. jan 2018

@candii pokial si dietu vacsinu casu dodrzovala, tak ak aj nejaka hodnota vyskocila obcas tak to vobec nevadi. Problem je, ked su tie hodnoty stale vyssie tak nastava problem. pokial mas odbery u dia, je urcite vsetko dobre. ono tie glukomery niesu vobec tak spolahlive, aj ked pomozu zistit ktore jedlo clovek moze, ale co sa tyka hodnot, meraju s riadnymi odchylkami. Ja som v prvom tehu skoncila s inzulinom lebo dieta nestacila a dcera sa narodila uuuuuuuuuuplne zdrava. takze nemaj strach.

josephine15
30. jan 2018

dakujem Vam za odpoved...a dovtedy nezistena cukrovka neohrozuje babo? ked robia test cca v 26 tt a predpokladam, ze ta cukrovka tam je uz skor, len o nej zena nevie...ked sa od zistenia dodrzuje dieta bude to v poriadku?

candii
30. jan 2018

@josephine15 tehotenska cukrovka sa vacsinou zacne vyskytovat od toho cca 20tt a pocas tehotenstva sa moze zhorsovat, takze skor nema vyznam tieto testy robit zdravym zenam, ktore nemaju v rodine ziadneho cukrovkara.

iway
30. jan 2018

@adetka ahoj ja som mala prvé dve tehotenstvá tehot.cukrovku, tretie a štvrté tehot.som nemala, všetci zdraví a keď som ju aj vtedy mala , nedodržiavala som diétu vždy ma premohla pažravosť. Ale držalo sa to v norme kontrolovala som si to v moči papierikmi tie ukazovali nejako nad 10-12 ked je v krvi, ak sa mýlim opravte ma už si to moc nepamätám. Problémy s babatkami mali kamarátky ked si pichali inzulín pri vysokom stupni diabetu ešte pred tehotenstvom. Deti majú trošku pozadu , dlhšie trvalo odplienkovanie, prvé krôčky , v učení sa im viac rodičia venujú , ale zvládajú normálnu školu a nepatria ani jedno medzi najhorších žiakov zasa, takže ja čo mám skúsenosť tak žiadna tragédia

guizui
30. jan 2018

@josephine15 gestacny diabetes sa prejavuje prave medzi 24-28tt, ked sa prave robi zatazovy test. kedze tento druh cukrovky je sposobeny hormonalnou nerovnovahou - placenta vylucuje hormon ktory brani inzulinu matky spravne pracovat. Placenta ho zacina vylucovat prave okolo 24t. Ja som mala tento diabetes v 1.tehu, skoncila som na inzuline, takze teraz v druhom tehu mi robili zatazovy test uz v 1.trim, lebo diabetes sa zvykne kazdym tehotenstvom zhorsovat, a bol negativny. Opakovala som ho v 28t a uz bol pozitivny. dodrziavanie diety je naozaj ziaduce, ale tiez treba vediet ze ak obcasne vyskoci nejaka hodnota, tak sa nic nedeje. naozaj nemusis mat strach.

josephine15
1. feb 2018

@guizui problem je, ze ja som mala v prvom tehotenstve podla mojho gynekologa hranicne hodnoty ( po dvoch hodinach 8, 1). nemala som gllukomer, len som dodrzovala poctivo dietu, maly sa narodil s vahou 4200 g, ale bol v poriadku, aspon mi nic nehovorili, ze by mal zly cukor. Teraz som opat tehotna a doktor mi nechcel brat krv, ze az v 27 tt, lebo ze zbytocne. Tak jem dost sladkeho, hrozne mi ide na chut, ale stale mam vycitky, ze co ak znovu ju mam a skodim malej. Test ma caka az o 2 tyzdne, ak mi vyjdu zle vysledky, tak zacnem opat dietovat, to je samozrejme. Ale co ak uz teraz tu cukrovku mam a pcham sa sladkym? Ci teraz to este nie je problem? Som v 25 tt. Inak som citala, ze zeny pri chlapcoch mali zly cukor a pri dievcatkach nie, ale to asi nie je pravidlo

suzie28
1. feb 2018

Ja mám dievčatko a tiež som mala tehotenskú cukrovku. Len som dietovala . Mala sa narodila v 38t 2540g ...

guizui
1. feb 2018

@josephine15 s tym pohlavim to pravidlo urcite nieje, lebo ja som mala pri dcerke inzulin, teraz pri synovi staci dieta 🙂 to, ze ti budu robit glukozovy test v 27t je ok, mne ho teraz robili az v 28t, pretoze dr chcela mat istotu aby sa cukrovka jasne prejavila (robila mi totiz test aj v 1.trim a ten bol negativny). tiez som do posledneho dna pred testom jedla sladke, a toto tehotentvo mi extremne sladke chutilo. ono cukrovka sa prejavi medzi 24-28t, ale prejavi sa zatazovym testom = 50g glukozy nalacno. to je velke mnozstvo cukru ktore musi telo matky spracovat. ked je sladke, taku zataz telu nedavas. takze do toho 27t kym ti budu robit test si sladke daj - ak mozes, neprehanaj, ale dopraj si, ved ak budes mat cukrovku, caka ta dost tyzdnov bez sladkeho. celkovo v tehotenstve su najtazsie tyzdne pre cukrovku 32-35t, vtedy je naozaj najlepsie dietu co najlepsie dodrziavat. takze neboj sa, momentalne dietatku neskodis.

josephine15
Autor odpoveď zmazal
Zobraz

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre