Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

josephine15
13. feb 2018

@guizui dakujem ti krasne za reakciu...takze dnes som dostala vysledky a prve dve hodnoty mam v poriadku 4,5 nalacno 5,3 po hodine a 7,9 po 2 hodinach...doktor sa cudoval, ze po hodine mi pekne klesne a potom nastane problem. Ale povedal, ze mam prist az za mesiac na kontrolu, tak neviem ci dako extremne dietovat alebo nie. U nas neposielaju k diabetologovi, len gynekolog to riesi

guizui
13. feb 2018

@josephine15 je to netradicne, ze po hodine mas tak malo a potom to vyleti - najma ak je to po normalnom zdravom jedle (cize bez velkeho mnozstva sacharidov). Ja osobne ti radim dietovat, pretoze tie najtazsie tyzdne co sa tyka cukrovky su este pred tebou, tak nech ti to tam zbytocne velmi nevyleti. dieta nemusi byt extremna, len proste sleduj prijem sacharidov - inak pozor, neobmedz ich radikalne, to ma tiez zly vplyv na glykemie. ale skratka v kazdom jedle prijmi aj sacharidy aj bielkoviny aj tuky, neprehanaj to s mucnymi jedlami, cestovinami, prilohy ako zemiaky a ryza striedmejsie, a velky problem byva chlieb a pecivo, tam by bolo najlepsie, ak by si si mohla glukomerom zmerat, ake hodnoty mas. sladke s mierou, obcas si daj, ale po menej, a idealne ak predtym nemas prilis sacharidove jedlo. drzim palce.

josephine15
13. feb 2018

@guizui ja som mala tieto hodnoty po vypiti glukozy..doktor tiez nechapal a napisal mi do karty takmer normalna hodnota...alr budem teda pre istotu drzat dietu, aj ked som dufala, ze budem mat cukor v poriadku

guizui
13. feb 2018

@josephine15 tak pokial su to hodnoty zatazoveho testu, tak gestacny diabetes nemas, pretoze sa menili hodnoty, podla ktorych je tento diabetes diagnostikovany a tie su 5,1 - 10,0 - 8,5. Takze niezeby to bola takmer normalna hodnota, ale ty mas uplne zdrave hodnoty. takze dietou sa vobec trapit nemusis 🙂

josephine15
26. feb 2018

@guizui ahoj, nedalo mi to a predsa som si kupila glukomer accu. check active kit a meriam si s nim hodnoty cukru. Zatial najvyssiu hodnotu som mala 6,8 po 2 hodinach inak mam hodnoty okolo 6,2. Myslis, ze tomu mozem verit? Je podla teba to meranie dost spolahlive? Lebo sa vobec neobnedzujem prave naopak a hodnoty mam nizke.

guizui
26. feb 2018

@josephine15 ahoj, no ja prave v tomto tehotenstve riesim, ze glukomer az tak spolahlivo nemeria - mne meria vyssie hodnoty a z labaku vyjdu aj o 2 jednotky nizsie.. Totiz povolena odchylka pri glukomeroch je az 2,5 mol. Avsak glukomery zvyknu merat praveze vyssie hodnoty nez je skutocnost, nie nizssie, takze v tvojom pripade by to mohlo znamenat ze realne mas este nizsie nez 6,2. tie hodnoty mas krasne. ak jes nieco sladke alebo silno sacharidove, skus merat aj po hodinke aj po dvoch, lebo niekedy to v roznom case vyskakuje (po hodine ma byt mensie ako 7,8), ale podla mna gestacny diabetes realne nemas.

josephine15
17. mar 2018

@guizui dakujem ti velmi pekne a prosim ta kolko by som mala mat po 2 hodinach hodnotu, lebo vsade citam inak, ked po hodine ma byt do 7

guizui
17. mar 2018

@josephine15 ahoj v tom príspevku predtým mi tam hodilo smajlík namiesto čísla. Takže po hodine by si mala mat do 7,8 a po 2 hodinách do 7,0.

josephine15
17. mar 2018

@guizui dakujem, do tychto hodnot sa zmestim aj po sladkom, len som niekde zachytila, ze by mali byt hodnoty do 6 a to uz teda nesplnam, tak hadam to bude v poriadku...bola som teraz na ultrazvuku a mala ma uz v 30tt 1800 gramov a je o 2 tyzdne vacsia, ale tak asi to nebude cukrovkou

guizui
17. mar 2018

@josephine15 ta veľkosť bude genetickou alebo len zlý odhad, neboj. Hodnoty do 6 sú prehnane, tým sa netráp.

m_i_s_k_a_2
17. mar 2018

Tak baby musím sa vam pochváliť 4.1.2018 sa mi narodil syn a našťastie nema cukrovku a narodil sa s váhou 2840g dva tyzdne pred termínom 😍

renci777
11. apr 2018

Baby je tu niekto kto aj schudol? Pocas tehu? Drzim sa tej sacharidovej biblie 🙂 len tak rozmyslam, ze co ak pojdem vahovo dole? Je to ok v tehu? Akoze nevravim , ze by som doteraz nejako prejedala, ale sem tam cokoladka, zmrzlinka atd...🙈a teraz ked som na seba nasadila tvrdu drezuru, tak mam trosku obavy, ze co ak sa dostavi chudnutie.

guizui
11. apr 2018

@renci777 ahoj, ja som v prvom tehu schudla asi 4kg, v druhom som skôr viac nepriberala, ale mala som vyššiu váhu už pred tehu, takže bolo z čoho chudnúť. Podľa mňa je normálne ze pri zmene stravy ide váha dole, len nesmieš hladovať a dôležité je aby bábo priberalo.

renci777
11. apr 2018

@guizui dakujem krasne 🙂 snazim sa nahradit cukor zeleninou a pestrou stravou a normalne mam pocit asi este vacsej nasytenosti ako doteraz 🙈 ked som zaradila viac masa, zeleniny, bielkovin ako takych

guizui
11. apr 2018

@renci777 ja som mala tiez take pocity. ja tvrdim, ze hoci je gestacny diabetes otravny, vo svojej podstate je prospesny 🙂 clovek zdravo papa a este k tomu nepriberie 🙂

renci777
11. apr 2018

@guizui noo akoze je ma dost 😂takze to urcite neublizi. Pred tehotenstvom som vela schudla, ale skor sportom, teraz sportovat velmi nemozem, tak aspon vela nenaberiem 🙂 a co porod? Rodila si prirodzene?

guizui
11. apr 2018

@renci777 ano, oba porody prirodzene. v prvom tehu som musela neskor mat inzulin, takze porod planovane vyvolavali v ukoncenom 38t (bezny postup), druhe tehu bolo len dietovanie, takze normalne som cakala kym sa syn vypyta (a mal uzasnych 4690g a 56cm, doteraz neviem ako som to dala prirodzene a bez epi 🙂 ).

vulka
11. apr 2018

@guizui Je zavádzajúce tvrdiť, že povolená odchýlka glukometrov je 2,5 mmol. V skutočnosti je to len 15%. Pri tých takmer normálnych glykémiách je to do 0,83 mmol. To len pre informáciu pre tých ktorí sa stretnú s cukrovkou len pár mesiacov za život.

renci777
11. apr 2018

@guizui tak to klobuk dolu 🙂 chalanisko, ja cakam dievcatko, tak som zvedava 🙂 ja sa zatial celkom drzim, glykemie poctivo meram a zatial nic nad 7, tak som zvedava ako to pojde. Nadalej momentalne som v 29tom tyzdni

guizui
11. apr 2018

@vulka tuto informaciu mi dala moja diabetologicka, ale asi som to zle preformulovala, podla nej pri hodnotach glykemii, ktore sa sleduju u gestacneho diabetu mozu byt glukomery dost nepresne a mozu namerat hodnotu vyssiu aj o 2 mol, preto merania z glukomeru berie s rezervou a dolezite su tie hodnotene v laboratoriu. Ja sama som sa strasne nastresovala, ked mi glukomer pravidelne meral hodnotu nalacno 6,5 ale laboratorny vysledok bol max 4,3.

guizui
11. apr 2018

@renci777 drzim palce! inak pre gestacny diabetes su najtazsie tyzdne vacsinou 32-35tt, takze sa nezlakni ak ti glykemie stupnu - treba byt co najdoslednejsi v diete a v ziadnom pripade radikalne neznizit sacharidovy prijem. po 35tt sa opat stabilizuju.

maminka12345
15. apr 2018

@renci777 ja som schudla este aj 1 kg na vysse ako som mala pred otehotnenim ked mi to zistili som mala 69 teraz mam 63 ale malinka rastie vsetko ok uz cakam kedy porodim 😊

zuzu1122
16. apr 2018

Ahojte ženičky. Som rada, že som natrafila na túto diskusiu, lebo potrebovala by som poradiť. Zajtra ma čaká záťažový glukózový test. Pri prvom tehotenstve som to dosť zle znášala (do pol hodiny to išlo zo mňa von a mesiac som mala rozhasený žalúdok). Lekára som sa pýtala, či je to nutné znova absolvovať, keď som mala v prvom tehotenstve s tým taký problém a vraj nútiť ma nemôže ale je to súčasť testov. Ja mám síce sladké rada, ale na lačný žalúdok nezjem ani lupačku, nie to ešte túto sladkú žbrndu. Bojím sa, aby som si neodpálila pankreas (počula som, že tento test zvyšuje riziko cukrovky o 50% lebo si ním človek môže zničiť slinivku). Navyše od začiatku tehotenstva mi bývalo omnoho viac zle ako pri prvom, schudla som 2,5 kg a naspäť som pribrala len 2 takže stále som -0,5 kg. Mám obavy, aby sa mi nevoľnosti nevrátili. Už som uvažovala, že by som to napríklad nevypila celé. Zdravie dieťaťa je pre mňa prvoradé, ale na druhej strane mám obavy aby som ho nejakým spôsobom týmto testom neohrozila. Ďakujem za každý názor.

maminka12345
16. apr 2018

@zuzu1122 tak myslim ze keby to bolo skodlive a ohrozujuce pre dieta nerobili by taketo zatazove testy a urcite si nemozes nic poskodit ked vypijes takuto sladku vodu ved obsah cukru je 75 g prestuduj si co zjes cez den 100g ryze kolko obsahuje a nehovoriac o nejakej sladkej bombe.

renci777
16. apr 2018

@zuzu1122 nemaj obavy, napriklad jedna cokolada obsahuje tolko glukozy ako to co vypijes, ak by to tak bolo, tak polovica populacie ma diabetes 🙂 a babatko urcite neohrozis, skor bude ohrozene vtedy, ak sa nepride vobec na vyssie hodnoty glukozy, ktore nemusis nijako pocitovat, kedze tehotenska cukrovka je bez priznakov.😉

zuzu1122
16. apr 2018

@maminka12345 no, pri všetkej úcte, čo sa týka lekárov, vzhľadom na zlé skúsenosti som opatrná. Tým sa samozrejme nechcem robiť múdrejšia, ale ako sa hovorí, dôveruj ale preveruj. Nemôžeš porovnávať ryžu s touto sladkou gebuzinou. Ryža je predsa zdraviu prospešná, ľahko stráviteľná a diétna potravina. Ako som písala, neznesiem sladké až v takej miere a na lačný žalúdok. A 75g téglik rozpustený v 2,5 dcl vody je celkom slušná nálož.

zuzu1122
16. apr 2018

@renci777 máš pravdu, čo sa týka tej čokolády, len by som chcela vidieť borca, čo si na lačno dáva čokoládu. To je pre mňa strašiak. Možno keby to nemuselo byť na lačno, ale viem, ako mi bolo pri prvom tehotenstve a bojím sa, že kvôli podráždenému žalúdku sa opäť vrátia nevoľnosti 😖 a zas len schudnem. Tak som to myslela s tým ohrozením. Nemám nikoho v rodine ani zo známych, čo mali problém s tehotenskou cukrovkou, preto sa pýtam tu 🙂

jaja0209
16. apr 2018

@zuzu1122 pri prvom tehu si mala problem, pri druhom uz nemusis. Taktiez je tu moznost sa stravovat racionalne az do konca tehu a netrapit sa s testom pripadne si zakupit glukomer a kontrolovat si obcas hodnoty.

zuzu1122
16. apr 2018

@jaja0209 ale ja som nemala problém s cukrovkou pri prvom tehotenstve, ale so zvládnutím toho "elixíru" bolo mi ešte ďalší mesiac po ňom zle. Preto sa toho teraz tak bojím.

renci777
16. apr 2018

@zuzu1122 ale jasne ze nalacno nie, len som tym chcela povedat, ze tej glukozy bezne dame do tela dost 🙂 pankreas sa bezne vyrovnava s takymi hodnotami v krvi a pokial diabetes nemas, tak tvoje telo to spracuje raz dva. Ak diabetes je pozit,tak sa nastastie odhali. Inak existuje este test, kedy sa nepije glukoza, ale myslim,ze sa jedia biele rohliky. Skus sa spytat aj na tuto alternativu. A hlavne sa nalad pozitivne,ze to v pohodke das 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre