Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

maminka12345
16. apr 2018

@zuzu1122 to je moj nazor len samozrejme sa musis zariadit tak ako to citis a povazujes za spravne ja mam uz v 2 tehotenstve cukrovku a vsade musim studovat kolko co obsahuje sacharidov a pocitat tak napriklad zdravu ryzu nemozem ked tak 2 lyzice lebo v 100g obsahuje okolo 70g sacharidov a ked by som zjedla 5 lyzic glykemia neskutocne leti hore.a tym skodim babatku nie sebe kazda cukrovka v tehotenstve nieje skodliva pre matku ale pre dieta.

zuzu1122
16. apr 2018

@renci777 no ja dúfam, že to voľajako dám. lekárnička mi poradila vyžmýkať si do toho citrón, že to zjemní chuť. Tak uvidíme, čo to urobí 🙂 som zvedavá, ako to zajtra dopadne. minulý týždeň mi sestrička u obvodnej brala krv na komplexnejšie výsledky a je fakt, že glukóza mi vyšla 3,6 a norma je 4,1 - 5,9

amelie2017
16. apr 2018

@zuzu1122 ja som mala vzdy nizku glukozu, cely zivot aj v tehotenstve a zrazu bum tehotenska cukrovka. Byt tebou radsej tu chvilu vydrzim. Tiez som sa bala testu, nakoniec som musela ist 2x na 3 hodinovy, vydrzala som, potom som sa zdravo stravovala a babatko je ok.

winni
16. apr 2018

@amelie2017 aké si mala hodnoty po testoch?

zuzu1122
16. apr 2018

@amelie2017 uf... tak to skúsim nejako dať. vieš, ja si môžem povedať, ale keď sa žalúdok rozhodne, tak ja neurobím nič. som si pri prvom tehotenstve myslela, že však čo, troška sladkej vody, ale teda zostala som zaskočená, keď som po polovici už nemohla.

amelie2017
17. apr 2018

@zuzu1122 ja som nemala problem to vypit- chutovo, ale vydrzat a udrzat to 3 hodiny bolo neprijemne, ale pre babatko sa vydrzia horsie veci. Byt tebou idem a aspon to skusim.
@winni zijem v zahranici, tu su trosku ine normy ako na sk

zuzu1122
17. apr 2018

@amelie2017 tak už to mám za sebou. musím povedať, že ten citrón urobil zázrak. v pohodičke som to vypila 🙂 no žalúdok som neoklamala a udržala som to v sebe niečo vyše pol hodiny. aj sestričke som to povedala, a vraj to nevadí, že hlavne že nejaké hodnoty namerajú.

gucci31
19. apr 2018

Ahojte.chcem sa opytat ako je mozne,ze rano na lacno mam 6,2 mmol? napr.po ranajkach 5 po obede 6,6 no a vecer 6. Ale na lacno taka vysoka hodnota?od vcera meriam cukor bola som u dia nakolko na gyn.po vypiti tej sladkej hnusoby som mala po 2hod 9,2. Dia povedala ze 7,8 je to ok ale neviem preco ta ranna hodnota je taka vysoka

guizui
19. apr 2018

@gucci31 pri gestacnom diabete casto x robi najvacsi problem prave hodnota nalacno a bohuzial ta sa da najmenej ovplyvnit stravou.. mala som rovnaky problem v druhom tehotenstve. smerodajne vsak budu odbery u dia vyhodnotene v labaku a tie mozu byt kludne v norme, glukomer moze merat vyssie hodnoty - u mna to ta bolo: doma nalacno 6,5 a vysledok z labaku 4,3... co vsak mozes skusit: 1. meraj rano hned ak sa zobudis a nie ze najskor ides si umyt zuby a pod. 2. skus tzv. druhu veceru cca 2h pred spanim - staci kusok chleba, jogurtu a pod - fakt malinka vecera a po 2-3 dnoch by mohla byt ranna glykemia lepsia.. ak telo hladovie = je dlhsie bez jedla (v noci), tak sa glykemie zvysuju.

renci777
19. apr 2018

Baby a co varite? Co papate? Dari sa vam odolavat? 🙈

gucci31
19. apr 2018

@guizui dakujem. veru rano meriam az po umyti zubov a este aj ustnu vodu davam....a co sa tyka jedenia tak naposledy jem cca o 18tej...vyskusam podla tvojej rady ci sa to nejako zmeni.

renci777
19. apr 2018

@gucci31 skus si dat hodinku-dve pred spanim kusok tmaveho peciva, pripadne jogurt, mozzarellu. A urcite sa to zlepsi ;)

gucci31
21. apr 2018

@guizui veru mala si pravdu....😀dnes rano 5,1 ako si povedala 2 dni pred spanim som este nieco mini zjedla.ale nemal by byt ten cukor este nizsi?
@renci777 mne sa odolavat nie vzdy dari.nikdy som nebola moc na sladke ale toto nehotenstvo mi extremne chuti😬 no teraz pri tej cukrovke to je pre mna katastrofa....ale ked mam sialenu chut tak si dam trosku.a cukor po jedle som si namerala max 7,1 aj to len raz.ale to nebolo po sladkom ale asi som zjedla viac ryze...konecne po 100rokoch sa mi ju totiz opat podarilo uvarit tak mi chutila😀

renci777
21. apr 2018

@gucci31ja som sladkomil velky 🙈 trpela som vysokou nadvahou od detstva, pred tehu sa mi podarilo za par rokov dat dolu 40 kil, tak sa snazim cele tehu tak rozumne nejako stravovat, no predtym som si sladke dopriala vacsinou v den, ked som sla cvicit, no teraz je to tazsie ked viem, ze som zodpovedna tym co dat do ust aj za malu, tak som nakupila orechy, jogurty a obcas si dam zmrzku, pripadne si kupim pribinacika a odoberiem so do maleho hrnceka na picolo 🙈🤗😂

gucci31
21. apr 2018

@renci777 juuuuuj zmzku som nemala moc rada ale teraz by som ju jedla nonstop😆
Nevies ako dlho po porode cukrovka zmizne?ak teda zmizne....v co pevne dufam😷

renci777
21. apr 2018

@gucci31mala by myslim po porode v kratkej dobe, ja v to pevne dufam 🙈

guizui
21. apr 2018

@gucci31 5,1 je super hodnota na glukomere, ono laboratorby odber by bol urcite este nizsi. mne diabetologicka povedala, ze nalacno glykemia na glukomere sa da tolerovat kludne aj do 6,0 - ak su hodnoty po jedle uplne v norme. len si davaj pravidelne tu druhu veceru, mozes sa pohrat s tym ci lepsie zaberie chlieb alebo mliecny vyrobok, snaz sa aby si v noci nebola bez jedla dlhsie ako 10h (idealne 8h) a uvidis ze ta glykemia bude v pohode.

guizui
21. apr 2018

@gucci31
@renci777 gestacny diabetes odoznieva porodom placenty, avsak vplyvom hormonom (a pripadnym dojcenim) moze trvat aj niekolko mesiacov kym su hodnoty uplne v norme. preto sa odporuca absolvovat zatazovy test az cca 6 mesiacov po porode. dolezite vsak je, ze tie hodnoty cukru pre netehotne niesu nebezpecne, oni su kriticke pre babo, takze po porode nevadi, ak hodnoty niesu uplne v norme.

renci777
24. apr 2018

Baby a co babatka, ja som v 31.t a mala je vacsia o cca 14 dni, no dieru drzim este len cca dva tyzdne myslite si ze sa to moze este zmiernit to napredovanie v priberani? Predtym mi ju kontrolovali na usg pred mesiacom, ale myslim , ze mi ju nemerali, len skontrolovali srdiecko.

gucci31
24. apr 2018

@renci777 ja som bola dnes u dokt.babo merala a zodpoveda tyzdnu 29tt v ktorom aj som....a tak ako som pisala aj vyssie az tak extremne tu dietu nedrzim....ale zas je pravda kazde telo reaguje inak.ale vela som o teh.cukrovke citala a teda stravou by sa to mohlo ustalit...
Hadam sa ozve niekto skusenejsi co poradi

renci777
24. apr 2018

@gucci31 no snazim sa dietu ozaj drzat poctivo, tak dufam, ze sa to ustali 🙂

gucci31
24. apr 2018

@renci777 prave som tu na MK citala ze jedna baba ma podla rozmerov vascie babo o 3tyzdne.a podla vsetkeho je aj zdrava nakolko riesila termin porodu kedze je tam vo velkosti taky rozdiel.takze nakoniec tvoj drobec vobec nemusi byt vacsi kvoli tej cukrovke.len je jednoducho vacsi

renci777
24. apr 2018

@gucci31 ja som si studovala knizku a dosla som na to ze uz v 12tt tam bol rozdiel nejake 4 dni, mozno sa to len nakopilo 🙂 ved uvidime, hlavne ze je zdrava, ak to je cukrom, tak ten si prisne strazim uz treti tyzden, tak verim tomu, ze to bude oka 🙂 a predidem nejakym komplikaciam

guizui
25. apr 2018

@renci777 rozdiel vo velkosti mensie/vacsie 1-2 tyzdne je v norme. ak uz je to 3 tyzdne, tak vacsinou to lekari riesia vyvolanim porodu v ukoncenom 38t. pokial mas hodnoty cukru v norme tak s tou velkostou nic nenarobis. treba aj brat do uvahy, ze tie merania tiez nebyvaju najpresnejsie. a nik nevie ci vacsie babo je sposobene genetikou alebo cukrovkou. ja som mala obe deti riadne velke, teraz v marci syncek sa mi narodil 2 dni po TP so 4690g, a to skoro stale zodpovedal danemu v tyzdnu, len v 35t trosku podrastol.. napriek velkosti bol porod super.

amelie2017
25. apr 2018

@renci777 ahoj, ja som mala cukrovku, bola som len na diete a cukor dobry. Mala bola podla merani vzdy ok, ked som bola 37tt doky nameral, ze ma okolo 2 kil, co bolo menej ako pred tym, premeral este raz a zrazu 3700g. Neriesil, este som aj prenasala, dohodli sme sa, ze ak sa to same nespusti, 41 budeme vyvolavat. Nakoniec sa narodila 40+4 a vazila len 3070g. Tie merania su nepresne, vobec si s tym nelam hlavu. A kolko deticiek je popredu, narodia sa vyse 4 kilove a nik neriesi, lebo mama nema cukrovku.

amelie2017
25. apr 2018

@renci777 este som zabudla dodat, ze posledne 2 tyzdne som bola nonstop hladna a kaslala na dietu, jedla jedno cez druhe a tony sladkosti. Uz som to nedokazala kontrolovat. Ale dovtedy som jedla ozaj tabulkovo

josephine15
25. apr 2018

Prosim Vas, stretli ste sa realne s nasledkami tehotenskej cukrovky na babatku? Ja som si posledne tyzdne uz nemerala cukor, lebo mi vychadzali dobre hodnoty aj doktor povedal, ze to je v pohode. Ale vcera rano na poradni hodinu po jedle 7,1, tak som si kupila dnes pasiky a po obede hodnota 9.9. Normalne mam strach co tie yyzdne dozadu, co som zila v domneni, ze je vsetko v poriadku. Bojim sa o malu hlavne, ze bude mat nasledky. Som uz v 36 tt. Dakujem za kazdy postreh

guizui
25. apr 2018

@josephine15 jednorazova vyssia hodnota nic nesposobi, to sa neboj. a ved hodnota hodinu po jedle 7,1 je ok, preco ta vystrasila? tie predchadzajuce tyzdne si dodrziavala dietu a len nemerala cukor, ci si jedla aj sladke, cestoviny a pod? inak nepoznam ze by nejake babo malo nasledky. moje deti boli obe zdrave a to som v prvom tehu mala aj inzulin.

josephine15
25. apr 2018

@guizui praveze som uz dietu nedodrziavala..aj ked napr. teraz som po tom obede ( sulance s makom ) mala po 1hod. 10 a po 2 hod. 6.8..takze keby som si merala len po 2 hodinach ami o tom neviem. Idem su iz davat opat pozor a merat, hadam bude mala v poriadku a dakujem za reakciu

guizui
25. apr 2018

@josephine15 chapem, tak zase 10 po sulancoch sa makom nieje tak desne a urcite si ich nejedla kazdy den. inak presne pre toto som merala cukor vzdy aj hodinu aj dve po jedle - lebo po roznych jedlach vyskocila ina hodnota a potom si clovek moze mysliet mylne ze ma hodnoty ok. neboj babo bude v poriadku!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre