Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

petulaptt
2. máj 2018

Ahojte, tak ja druhykrat tehotna a druhykrat s gdm. Tentoraz uz diagnostikovana od 15tt. V prvom tehotenstve som bola na dennom aj nocnom inzuline, teraz som zmenila diabetologa a zatial skusame zas dietu. Vsetko by bolo ok celkom, len nalacno lietam dost vysoko.

guizui
2. máj 2018

@petulaptt ahoj, na povzbudenie len, v prvom tehu tiez na inzuline, v druhom tehu stacila dieta (aj ked gdm sa zacala az v 28t). tiez mi lietali len tie hodnoty nalacno. drzim palce!

petulaptt
2. máj 2018

@guizui ja neviem ako bude. Ale uz teraz mam dobre hodnoty len ked dodrziavam dietu. Ja mam hranicne hodnoty aj mimo tehotenstva ale diabetes este diagnostikovany nemam. Len som chodila raz rocne na kontrolu. Mali sme aj pri porode nejake problemy s prvou dcerou a aj potom ju cakali rehabky pre zvyseny svalovy tonus. Ale verim, ze tentoraz to dame cele lepsie. Zmenila som diabetologa a snad sa bude viac zaujimat ako predošlý

guizui
3. máj 2018

@petulaptt Drzim palce, aby ste to dobre zvladli. dobry diabetolog je zaklad, bohuzial, vacsina sa z nich nevie ku gdm spravne postavit.. a aspon vies ako sa stravovat 🙂

josephine15
17. máj 2018

@guigui ahoj tak ja uz mam po porode, malej merali glykemiu mala ju 2, 4 a ze je roztrasena. Myslis, ze sa mam bat? Idu jej opakovat meranie ale je ospala a necjce ani poriadne jest

jaja0209
17. máj 2018

@josephine15 ahoj takzr tvoja mala mala nizky cukor nie? Moja mala tiez ale az po 24 hodinach. Treba jej ho zvysit co najskor

josephine15
17. máj 2018

@jaja0209 vcera mala hodnotu 2,8...dnes hodinu po kojeni 2,7 a idu jej o 15tej znova merat.tvoja mala aku hodnotu?

vvia
17. máj 2018

@jaja0209 neboj 🙂 mne ani hodnoty nepovedali ale co viem, tak obe deti mi pre nizsi cukor museli dokrmit z flase. Ten prvy den. A potom uz bolo ok 🙂 bola som po cisarskom...

vvia
17. máj 2018

@jaja0209 a to jedna princezna ma uz 5rokov a princ 2 ;) obaja ok 🙂

guizui
17. máj 2018

@josephine15 v prvom rade gratulujem k babatku!!!! urcite sa neboj, ze vraj tato nizsia glykemia je casta, mozno jej daju infuzie, aby sa je rychlejsie upravila, ale nemaj strach, vsetko bude ok!

jaja0209
17. máj 2018

@josephine15 treba ju dokrmit umelym mliekom alebo materskym a cukor sa jej zvysi, vsetko bude ok. Mala nizky, ale neviem kolko presne. Dostali sme materske mlieko od mamicky ktora mala dostatok ten prvy den a potom som ju krmila UM striekackou. Z nemocnice nas pustali normalne na 4 den a to uz bola plne dojcena a dojcim do teraz. Ma pol roka a je velmi sikovna plazi sa uz po celom byte🙂 drzim palce

josephine15
17. máj 2018

Dakujem baby za podporu...o 3 uz mala cukor 3,2 vraj dobra hodnota aj sa viac rozpapala, mlieka m dost..tal hadam to uz bude fajn a pojdeme tiez coskoro domov

amarilka26
18. máj 2018

Ahojte dievcata, tak od tohto tyzdna patrim aj ja do klubu s tehu cukrovkou. Chcela som sa len spytat ci ste boli podobne na tom, hodnoty cukru som mala nalacno 5,2 v den vysetrenia a ako nahle mi zistili tehu cukrovku tak sa riadim pokynmi lekarky. Len mi cukr slusne stupol :( mam pocit ze ked som sanormalne stravovala tak som mala cukor lepsi a to som si dopriala aj sladke. Teraz jem 5x denne, malicke porcie a cuko stupa. Dnes rano 5,9. Vecer 2 hodiny po vecery 8,8. Mali ste to tak niektora?

demonka5
18. máj 2018

@amarilka26 ja som na inzuline a je to podobne od zaciatku tyzdna uz mam davku nastavenu na trojitu a predsa je to malo hodnoty su vysoke stale.... Tak som to pochopila ze je to normalne lebo potreba stupa z tyzdna na tyzden nezavisle od diety preto to treba sledovat

guizui
18. máj 2018

@amarilka26
ako vies, ze predtym si mala cukor lepsi? merala si si cukor aj pred potvrdenim cukrovky? tych 5,9 nalacno na glukomeri moze byt v skutocnosti ok, pretoze laboratorne zobrana krv by pravdepodobne ukazala omnoho nizsiu hodnotu, cize v norme. takisto nalacno je dobre merat hned po zobudeni, ziadne ze najskor umyt zuby a pod, proste hned meraj. takisto hodnotu nalacno vie casto x upravit tzv druha vecera, spominala ti ju dr? ta hodnota 2h po jedle je dost, ake jedlo si mala? ono sa treba pohrat s pomerom sacharidov a bielkovin, kazdemu pomaha nieco ine. ono zase uplne malicke porcie nemusis jest, tiez pozor nato, ze pokial telo hladuje pocas cukrovky, cukor paradoxne stupa, takze urcite jedz dostatocne.

amarilka26
18. máj 2018

@guizui v ten den ked som bola na vysetreni som mala rano nalacno 5,2 a to som den predtym jedla hromadu sladkeho. Po vypiti toho roztoku som mala hodnoty vyssie, co som este nevedela a po zaneseni krvy do laboratoria som si dala svacinku sladku, hodinku na to som isla s vysledkami k lekarke a ked mi merali hodnotu cukru, tak som mala 6,7. Potom som si dala normalny obed v restike a taktiez veceeru, 2 hodinky po veceri som mala 5,0. NO a na dalsi den som zaradila menej peciva a viacej zeleniny, no a hodnoty idu hore 😞 vcera som mala naveceru celozrny rozok s maslom, platkom syra a zeleny salat troska. NO a dve hodinky potom bol cukor 8,8. Po obede som mala cukor 5,7. Ale asi ako pises, treba si poskusat co mi pasuje a co nie. Mam si merat cukor kazde tri dni, ale asi si skusim teraz kazdy den po roznom jedle, aby som vedela. Myslis ze ma vplyv aj druha vecera na ranne hodnoty ? nezvyknem uz pred spanim jest a je pravda ze chodim velmi skoro spavat.

guizui
18. máj 2018

@amarilka26 ono vecer predtym zatazovym testom by sa nemalo jest sladke, aby neboli skreslene vysledky. ak tie smiem odporucit, skus merat hodnoty kazdy den aspon zo zaciatku, aby si vedela, co ti sedi a co nie. Ja som napr. velmi zle znasala pecivo a chlieb, ale ovocia som mohla kludne vela jest. pokial si das nieco sladke (niekedy to clovek nevydrzi 🙂 ), tak meraj po 30min az hodine, lebo tam ta glykemia stupa ovela rychlejsie a o 2h uz v krvi nebude po sladkom ani stopy, pricom v skutocnosti cukor vyletel. najhorsie tyzdne su 30-35t takze vtedy davaj najvacsi pozor, pretoze glykemie moze zdvihat aj jedlo, ktore si tolerovala dobre. k tej veceri, kde si mala 8.8 - skus pridat ovela viac zeleniny a viac syra (aby bol vacsi prijem bielkovin). inak aj stres zvysuje cukor, takze ak mas podvedomy stres, tak to hra rolu. druha vecera vie urobit zazraky, pri tehu cukrovke by si nemala byt bez jedla dlhsie ako 8 max 10h, inak cukor nalacno stupa. takze hodinku pred spanim skus kusok chlebika, syru, pohar mlieka. po takych 3 dnoch by to malo zabrat. inak ja som zo zaciatku cukrovky merala cukor vzdy hodinu po jedle (hodnota by mala byt do 7,8) a aj po 2h (hodnota pod 7,0) pretoze pri roznych jedlach stupali tie hodnoty rozne, niekde uz po hodine vyletelo na 9 ale po 2h bolo 6, co tiez nieje ok.. a hlavne jedz dostatocne mnozstvo jedla, lebo to je casty problem, ze clovek zacne dietovat o dusu, a malo jedla zvysuje cukor.

amarilka26
18. máj 2018

@guizui dakujem velmi pekne za rady 🙂 skusim si merat castejsie cukor a riadne si aj zapisujem co zjem, aby som potom vedela co asi bolo zle. Dufam ze to postupne upravim. Dnes skusim aj ovocie, uvidim co to urobi. Este raz vdaka 🙂

guizui
18. máj 2018

@amarilka26 nemas vobec zaco, a hlavne sa tym moc nestresuj, aj ked to moze byt tazke.

amarilka26
18. máj 2018

@guizui ved hej, skusim si to viac postrazit a pridat aj pohyb 🙂 prave som si merala cukor 2 hodinky po ranajkach a vyslo mi 6,7, co by malo byt v pohode 🙂

helen111
19. máj 2018

Dievcata, mozte mi prosim este raz napisat ake max hodnoty vam toleruju diabetologovia 2 h prip 1 h po jedle? Teraz nemyslim to, ake su tolerovane hodnoty po glukozovom teste ale po beznom jedle, dakujem

demonka5
19. máj 2018

@helen111 moja nastavila hodnoty 5.5 nalacno a do 7 po jedle

guizui
19. máj 2018

@helen111 1 hodina po jedle do 7,8 a 2h po jedle pod 7,0. co sa tyka hodnoty nalacno mne povedala, ze pod 6,0 ale v druhom tehu som pravidelne doma namerala 6,5 a povedala mi, ze pri merani doma je to akceptovatelne, pokial hodnoty po jedle su v norme (hodnoty nalacno z labaku pri kontrolach som mala vzdy okolo 4, takze naozaj glukomer nemusi merat presne, preto tam vedia doktori akceptovat vyssie hodnoty).

amarilka26
29. máj 2018

@helen111 mne nastavila hodnoty nalacno 5,1 a 2 hodiny po jedle 6,7.

vrculka1
30. máj 2018

Ahojte dievčatá, rada by som sa informovala, v 24tt mi diagnostikovali tehu cukrovku na teste som mala na lačno 5,1 a 2h po vypití glukózy 7,5. Dostala som glukomer a doma už som nemala vôbec hraničné hodnoty (5,1 na lačno a 6,7 po 2h mi stanovili hranice), čiže vždy som mala všetky merania v poriadku a jedla som všetko..Teraz som začala 37tt a už mesiac mám dosť zvýšené hodnoty :-/ nalačno od 5,2-5,6 a 2h po jedle sa väčšinou držím do tých 7 no mám tam aj pár krát 7,4 no moja diabetologicka sa včera vyjadrila, že to je na inzulín, ale že už sa mi neoplatí dávať lebo možno za 2 týždne porodim a teda ešte aj preto, že môj gynekológ vraví, že dieťatko zodpovedá danému týždňu a nie je veľké. Je to v poriadku, že mi nedali inzulín? Neohrozuje to bábätko?? Vyčítam si teraz že som nedržala žiadnu diétu ☹ no brala som to všetko v pohode keďže merania som mala vždy v poriadku nech som zjedla čokoľvek

amarilka26
30. máj 2018

@vrculka1 podla mna lekar vie co robi, tak sa nemusis bat. Mna tiez diabetologicka upozornuje ze musim vzdy po vysetreni u gynekologa hlasit velkost babenka aby vedela ci zodpoveda velkostne tyzdnu v ktorom sa nachadzam. Ze v pripade ze by bolo velke, tak by sa musel dat inzulin. Takze ak Ti gynekolog vravi ze dietatko zodpoveda tyzdnu, tak mozes byt v klude.

vulka
30. máj 2018

@vrculka1 Tak si teraz trochu uprav stravu.

guizui
30. máj 2018

@vrculka1 tie hodnoty co pises nalacno do 5,6 a po jedle 7,4 mas na glukomeri? u diabetologicky na kontrole si mala ake hodnoty? ja som mala prve tehu diabetes s inzulinom od 33t a druhe som zvladla bez, ale teda v tom prvom som mala vyssie hodnoty ako ty. tie hodnoty, co si pisala, pokial su doma merane na glukomeri, su ok na tento tyzden tehotenstva. ani moja dia by uz inzulin nenasadzovala. ked babo zodpoveda tyzdnu, malo by to byt vsetko ok. a presne ako pise mamina vyssie, stale davaj pozor na stravu (na sladke a jednoduche cukry). urcite to tych par tyzdnov das 🙂

vrculka1
1. jún 2018

Ďakujem baby, včera som mala poradňu a bábo úplne zodpovedá, gynekológ sa vyjadril, že úplne je všetko v poriadku, tak som rada, ale stravu chcem určite upraviť, teda už som začala 🙂 len teda mám problém s tým celozrnným pečivom, úplne ma napína z neho :-/ jem to dosť na silu, asi si len zvyknúť potrebujem.

@guizui áno to sú hodnoty doma na glukomeri, u dr keď mi brala naposledy krv tak som mala 5,6 po 2h resp vždy ten dlhodobý cukor keď kontrolujú mám dobrý, neviem prečo má vystrašila tým inzulínom

babula108
2. jún 2018

Ahojte prosim vas, ake su optimalne hodnoty uz po porode lebo vsade citam inak a nakolko mam doma aj glukomer a meriam si no ukazuje mi rozdielne hodnoty. A mam aj zavraty, slabost, niekedy busenie srdca proste citim sa divne, chodim po lekaroch ako interne, neuroligia a este idem na kontrolu diabetoligovi. Len ma zaraza ten rozdiel v merani glukomerom. Mam dva jeden kupovany z ali expres tam mam dost vysoke hodnoty nalacno okolo 6-6,3 a po jedle kedy ako ale od 6,5-7-8 kedy ako a co mam pozicany z lekarne tam mavam na lacno 5,3-5,8 a po jedle som max zatial mala vcera vecer 6,7 inak mavam menej. Ale z tychto hodnot by som sa asi nemala citit tak hrozne ako sa citim a som z toho uz dost na nervy.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre