Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

unctadorg
22. jún 2018

@gucci31 bude to ok. Moj mal hypo po narodeni dali mu tiez nieco a vsetko ok. Len no ta vaha, nebola si na inzuline?

korpiklaanka
23. jún 2018

Ahojte. Zistili mi cukrovku. A cuduj sa svete, jedine co mi povedali je nejest sladke a päť krát denne jest. Samozrejme, som si nieco nastudovala a som zhrozena, že to moj doktor odflakol. Ziadna dieta, ziadne meranie cukru, nic. Ako ste boli na tom vy? Ja som zmetena teraz dost. Drzat dietu na vlastnu past a kupit si glukomer? Poradte.

guizui
23. jún 2018

@korpiklaanka skus si prestudovat tuto stranku https://www.tehotenskacukrovka.cz/ dost to pomoze sa zorientovat. bohuzial vacsina diabetologov sa k tehotenskej cukrovke stavia velmi flegmaticky alebo druhy extrem az prilis prisne a riesia ju ako diabetes typu 2, co vsak tiez nieje spravne. bohuzial, prestat jest sladke nemusi stacit, treba sledovat prijem sacharidov, cize neprehanat so prilohami ako zemiaky, ryza, cestoviny, a potom chlieb a pecivo skor celozrnne (ja som nemohla ale ani to). zo skusenosti poradim, ze je dolezity pomer sacharidy/bielkoviny/ tuky na tanieri, to pomaha udrzat cukor v norme. ovocie treba skusat, kolko clovek moze, vseobecne sa radi aj s ovocim striedmo, mne vsak napriklad cukor nedvihalo. Glukomer veru vela dr nedava, pretoze nie vzdy meraju presne, pri tehu cukrovke ide v hodnotach o desatinne miesta, takze potom zeny stresuju.. osobne si vsak myslim, ze je nemozne odsledovat si dietu, co a kolko mozes zjest bez glukomeru.. osobne som si ho zaobstarala.. Plne chapem, ze si zmatena, presla som si tym, ale po 2 tehotenstvach s cukrovkou som prebrazdila snad cely net a naozaj sa da najst, co telu vyhovuje a nakoniec ta cukrovka nieje tak hrozna ako sa zda na zaciatku. drzim palce!

korpiklaanka
23. jún 2018

@guizui ano. Tu stránku uz študujem a glukomer si kupim hned budúci týždeň. A dúfam ze to všetko zvládneme

guizui
23. jún 2018

@korpiklaanka zvladnes, neboj, nieje to vobec tak strasne, ako sa na zaciatku zda. a prijemny bonus je, ze clovek vela nepriberie 🙂

korpiklaanka
23. jún 2018

@guizui ja som zatial minus 6 oproti vahe pred tehu

guizui
23. jún 2018

@korpiklaanka och tak to je dost, si mala velke nevolnosti? babatko zodpoveda tyzdnu?

korpiklaanka
24. jún 2018

@guizui do konca piateho mesiaca som zvracala. Ale mala som aj ine komplikacie. Dolamana som bola, ruka aj noha. Moj gynekolog mi dal termin 11.9 podla PM a ze maly zodpoveda tyzdnu. Ale grochal podla PM vyratal 5.9 a velkostne na 7.9 tak som z toho zmetena.

guizui
24. jún 2018

@korpiklaanka tak to je super, ze babatko v brusku prosperuje!!! drzim palce nech uz mas len pohodove tehotenstvo!

kyblikko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
scorpionflower1
22. aug 2018

Ahojte baby, ja som včera absolvovala test na GD, nalačno 75 g glukózy v 0,4 vody. Čo ma prekvapilo, že po vypití tej sladkej vody som dostala taký závrat ako nikdy pred tým - začalo mi búšiť srdce, potila som sa a tak sa mi točila hlava, že som skoro odpadla - zachytila ma sestrička na chodbe, keď už som pomaly ale isto strácala vedomie. Keď som si ľahla, tak ma tento stav okamžite prešiel - celé to trvalo asi 7-8 minút a začalo sa to tak po 15 minútach po vypití tej sladkej vody. Výsledky ešte neviem, ale dosť sa bojím, či GD nemám, keď som tak zle reagovala na glukózu. Doktorka povedala, že keď bude problém, tak mi zavolá. Doteraz som cukor pri odberoch na lačno mala vždy 3,4 - 3,5, moč čistý, nič cukrovke nenasvedčovalo. Nestalo sa vám niečo podobné niektorej?

liu71
4. sep 2018

Ahojte dievcata, som 20 tt a dnes po ranajkach cukor 10😒 Preto sa chcem spytat ked vam zistili tehotensku cukrovku mali ste narok na pruzky, glukomer a td alebo to vsetko kupovali na vlastne naklady? Neviem ci sa oplati ist ku doktorke aby som mala nieco na predpis? Inak manzel ma cukrovku tak doma vsetko mam aj o cukrovke viem dost. Ide mi len o to ci nieco mi doktorka predpise alebo nie, dakujem.

demonka5
4. sep 2018

@liu71 ahoj po vysetreni ubdiabetologicky som dostala pruzky,glukomer,ihlily dezinfekcny roztok,inzulin,pera a skolenie o pouzivani-to pokial ti daju inzulin pri takej hodnote nalacno to aasi nedas len na diete, tam idd najma o sledovanie teba a plodu aby sa nic nestalo takze urcite chod l lekarke

unctadorg
4. sep 2018

@liu71 ano dostanes a neplatis nic.. a utekaj k dr!

liu71
4. sep 2018

@demonka5 Dakujem, neviem kolko som mala dnes nalacno, proste glukomer mame na stole a sem tak si zmeram. Vascinou na lacno som mala max 6, co je tiez zvyseny no.. Ale dne 10 po jedle mna dajak znepokojilo. Tak asi skocim ku doktorke nech mi da pruzky a nebudem pouzivat muzove🙂

demonka5
4. sep 2018

@liu71 najlepsie to zhodnoti diabetolog,skus sledovat prejavy napr nadmerny smad,mocenie sama vies ake ak manzel ma cukrovku,ono pri tehotenskej je problem ze nie je stabilna,pokial nie si sledovana,tyzden a tyzden ti moze potreba inzulinu stupat

kikiklop
4. sep 2018

@adetka ahoj ja som mala tehotensku cukrovku ,porod dopadol paradne 🙂 v poslednom mes som mala dodržiavat dietu solit menej a tak ,,dalo sa ,,a vela som pribrala na seba az25kilo a po porode som schudla 7kilo neviem kazda to ma inak ale netreba sa bat lebo si pod dohladom doktorky ked bude nieco važne neboj ona ti povie čo a ako najkepšie ale netreba sa toho bat

clementine171
19. dec 2018

Ahojte. Prosim vedela by ste mi niektora povedat blizsie info ake hodnoty cukru su v norme pri tehu cukrovke a kedy si doma merat cukor? Je mi jasne ze nalano a potom ? Hodku po jedle ci dve ? Od zacatia jedenia alebo od momentu kedy dojem ? Na nete som nasla rozne info.
Ide o to ze na OGTT som mala len mierne zvysenu hodnotu nalacno a co som bola 2krat na kontrole na diabetologii, tak som mala vysledky vraj tiez v norme. Dr mi ani nenasadila prisnu dietu len take vseobecne obmedzenia, ale nemam z toho dobry pocit, tak som si pozicala domov od znamych glukomer aby som to cez sviatky neprepiskla len neviem vlastne ake hodnoty mam brat ze je to ok :D  Dakujem

amelie2017
19. dec 2018

@clementine171 slovenske hodnoty neviem, neporadim, ja som mala v inych jednotkach a nechce sa mi preratavat, ale zbytocne sa nestresuj, ak ti to lekari nekazali, tak je to ok. Obmedz pecivo, cestoviny, menej ryzovych a zemiakovych priloh, zarad do jedalnicka viac zeleniny, tej mozes na kila, kvalitne maso a ryby. Ak pijes sladene vody tak tie vynechaj a jedz pravidelne, aby cukor moc nekolisal. V podstate ak sa zdravo stravujes, co by sa v tehotenstve malo, vela obmedzovat nemusis.

spajky
19. dec 2018

@amelie2017 nalacno do 5 a dve hodiny po jdle max 7 ak je viac to uz fakt nieje dobre obmedz pecivo biele priloh menej samozrejme sladke aj mliecne veci a jec casto a menej a veeela vody caj nesladeny al cista voda

palacinka_ba
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
michellevendero
3. jan 2019

@liu71
@amelie2017
@clementine171 dievčatá a okrem sacharidov dávate pozor na tuky a bielkoviny, pretože aj tie zvyšujú glykémiu 😈

denisdenis
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
denisdenis
9. apr 2019

Ahojte, v prvom teho som mala GDM. Teraz v 2 tehotenstve som bola na OGTT v 12 týždni, ktorý bol negatívny. Teraz som v 24 týždni a pýtala dom sa Dr, opäť na test a ona, že už netreba keď bol prvý ok. Aké máte pls skúsenosti, treba ho opakova? Podľa mna áno, veď sa to môže zhoršovať. Samozrejme dom si vydupala aj druhý test.

demonka5
9. apr 2019

@denisdenis nebola som sice 2krat v tehu ale cukrovka sa zhorsuje ako pokracuje tehu dobre robis trvaj na teste mne ju diagnostikovala az v 25tyzdni predtym som ju nemala

guizui
9. apr 2019

@denisdenis určite ziadaj, ja som mala v 12t v 2. tehu negatívny, ale v 28tt už pozitívny.

denisdenis
15. máj 2019

@guizui Ešteže som šla aj na druhé testovanie. Už bol cukor vysoký 😕

guizui
15. máj 2019

@denisdenis Nevadi, dolezite je, ze budes sledovana. dala si prve tehu s GDM, zvladnes aj druhe 😉

denisdenis
16. máj 2019

@guizui Aspoň veľa nepriberieme 😂 Prve teho som nakoniec dala vďaka GDM len so 7 kg plus. Teraz to bude asi podobne 🙂

jana171218
29. máj 2019

Dievcata prosim mate nejaky jedalnicek co sa moze pri tehotenskej cukrovke? Ak by ste to sem odfotili, nikde to neviem najst....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre