Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ervotoc
15. aug 2006

Ahoj Adetka tak to je mi luto,bola si už aj u Novotnej?hm,ja som nič take,len mne sladkosti nariadila znižiť,tu na klokočke som bola pod policajtami,same super reči som na nu počula,že je to odbornička jak hrom,hm ale po čase som opať mohla jesť sladke,no ked som bola u nej v čakarni tak tam bola tehulka na kontrole,ta si tiež musela merať často cukor,ona mala ale aj ine veci zakazane,viem ako sa strachovala o bábo,no a stretla som ju ked sme boli na nožičkach na kontrole a bolo všetko ok,len že žltačku mal maly ale ako vacsina inych detí a ona si davala pozor na stravu,hm ale viac o tom neviem,susedke u nas doma tiež tehul,cukrovku zistili ale decka v pohodičke su a to uz pojdu do puberty,neskušala si si cez guuuglač niečo vyhladať na tuto temu?alebo v babetku?

nelika666
15. aug 2006

vlastnu skusenost nemam - zatial som nebola na glukozovom teste ale nasla som zopar clankov na nete o tehotenskej cukrovke:
mozno ti pomozu:

http://www.dieta.sk/dieta/deploy.dieta.pub.Inde...

diskusia:
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...

http://www.emimino.cz/modules.php?name=News&fil...

nelika666
15. aug 2006

zaujimavy clanok je aj toto: mas tam nejake rady ohladom diety:

http://www.rodina.cz/clanek4171.htm

svetluska.p
15. aug 2006

Adetka - je mi luto, ze mas problem. Nepomozem Ti moc, lebo skusenost nemam. Ale prajem Ti, aby bolo vsetko ok, aby si malicke v zdravi donosila a aj mimi nech je fit, aby ste sa radovali zo zdraveho a krasneho dietatka 🙂!!!

adetka
autor
15. aug 2006

Dakujem za povzbudenia i linky... urcite mi pomozu.

Aj ked ja straaaasne nerada dietujem. 🙂 Vystrasila ma diabetologicka inzulinom... ale snad to az k tomu nedojde. 🙂

adetka
autor
15. aug 2006

ervotoc... tiez som bola u tej na Klokocine, pod policajtmi... je fajn... ale vie vyplasit... Novotnej to oznamila samotna lekarka (vola sa Porubska).

ervotoc
15. aug 2006

no Porubska,inak kolegyna bola v polik.na klokoč,a s plačom chuda,bo tam je nejaka beštia 😠 čo dava zabrať každemu,komu niečo zisti,koleg.mala cukor na hranici,aj tak ju sfukla,nahustila do nej,si tam uzila svoje téééda niektorych prístup,a to este k tehulkam,co si vsetko pripuštaju,su citlivejsie predsa len,no a vsetko je nove prvy krat,tak takyto pristup,och 😠 este ze si neskončila tam Adet 🙂 neboj bude vsetko ok 😉

miriam79
18. aug 2006

ahojte kocky...
chcem sa len opytat..ten glukozovy test... vedela som o nom ze sa robi... no mol lekar sa tvari akoby neexistoval.. ocikavam papieriky pri kazdej kontrole..snad to vie zvazit....len ma zneistuje ze niektori o nom hovoria ako samozrejmom vysetreni kazdej tehulky ??? ako to je u vas ???

ervotoc
18. aug 2006

miriam robi sa u kazdej ale on sa robi neskor,mne bolo povedane ze v piatom sa mam este len objednať 😉 aj tak bolo, 🙂

cucoriedka
18. aug 2006

miriam79:
mne ho robili tusim v 24 tt, urcite sa na to svojho lekara opytaj...

adetka:
moja kamoska tiez mala v tehotenstve cukrovku, viem, ze dodrziavala nejaku dietu, ale inak sa na nic strasne nestazovala... mimi je v poriadku, cukrovka potom tiez zmizla. ale viac asi najdes v tych clankoch od neliky666.

dorotka
18. aug 2006

miriam ja som este ani jeden papierik neocikala

masinka
18. aug 2006

adet
moja teta ho mala a taky, ze si musela par mesiacov denne pichat inzulin
napriek tomu bratranec je uuuuuplne zdravy 🙂
myslim ze nebol nejako extremne velky (to moj brat mal 4,8 kg ked sa narodil a mama cukrovku nemala), to skor teraz je z neho valibuk
akurat mal zltacku, tak boli v porodnici skoro tri tyzdne
skusim sa jej popytat este na detaily a dam vediet
kazdopadne nic sa neboj, hlavna vec ze ti na to dosli a budes pod lekarskou kontrolou, urcite bude vsetko OK

adinapk
18. aug 2006

ahoj Adetka. Ja som od dnes v 25týž.Mne robili 14.8 glykemickú krivku,mala som 6,14 a poslali ma do diabetologickej poradne, to ma čaká v utorok. Prekvapilo ma že píšeš že max hodnota je 7,8 lebo mne povedali že je to 5,5
Držím palce.

masinka
18. aug 2006

ja som mala 6,1 a napisali mi ze "normalny priebeh"
ono to mozno zavisi aj od toho kolko ti namerali este predtym, t.j. aka je tvoja standardna hladina cukru v krvi....

simcas
18. aug 2006

tehulky a ako sa to robi ? Pridete tam , vypijete tu sladku vodu a potom vam zoberu krv zo zily, ci z prsta, ci co vlastne... ?

andy
18. aug 2006

simcas, prides tam na lacno, pichnu ti do prsteka, vezmu par kvapiek krvy a ked mas hladinu cukru v poriadku, tak vypijes asi 3dcl glukozy a cakas tam 2 hodiny. nesmies nic jest ani pit. potom pridu opat a pichnu ti opat do prsteka a vezmu par kvapiek krvy a o par minut ti daju vysledky. medzitym ta pravdaze skontroluju ako sa citis, ci ti nie je na odpadnutie. v podstate to nie je take hrozne, iba to cakanie 2 hodky v ordinacii je veeeelmi dlheeeee ☹

simcas
18. aug 2006

Andy - dakujem velmi pekne, uz som mudrejsia, nejako to prezijem 🙂

maryja
18. aug 2006

Ja som bola tiez pred 2 tyzdnami na zatazovom glukozovom teste. Mala som na lacno 4,5, hodinu po jedle 7,9 a 2 hodiny po jedle az 8,2. Norma pri tom zatazovom teste je 5,5 - 8,8 - 7,7. Tu poslednu hodnotu som mala o trocha vyssiu, dostala som glukomer, a raz denne si hodinu po jedle meriam cukor v krvi - napisali mi, ze takto by mi to nemalo presiahnut 7,8. Nuz zaujimave, ze mi to pri ziadnom sladkom a uplne obmedzenych davkach i chleba, ryze, cestovin stale stupa nahor - rano to je este dobre, ale ked si meriam po obede, ci veceri, tak uz som mala i hodnutu 9,1. Na kontrolu mam ist az 5.9. - dovtedy mam drzat prisnu dietu - 275 sacharidov denne a 9000 kalorii. No horsie je, ze mne maso nechuti (to nema ziadne sacharidy), sladke nemozem, a prilohy len obmedzene - a zo zeleniny sa jednoducho nenajem. Tak som stale hladna a tie hodnoty mi stupaju. Neviem, co mam robit.

ervotoc
18. aug 2006

okolo 6 do 6 je normal,potom uz maju prst hore že nono-no..

adetka
autor
18. aug 2006

caute dievcata... este raz dakujem za pomoc i povzbudive slova

andy... mne nepichali iba do prsteka... mne zobrali krv priamo zo zily (tie namerane 9,27)... ale teraz si sama picham iba do prsteka...

a potom co som vynechala sladke ovocie... teda ovocie ako take... sledke vody....sladkosti... sa mi hdnoty drzia v rozpati od 4,2 na lacno az po 8,2 pol druha hodiny po jedle... musim sa drzat...

maryja... je to tazke... ja nastatstie maso mozem... a podla mojej diety si mozem dat aj prilohu... napriklad 60 g ryze... alebo 150 g zemiakov... aj celozrnne pecivo... dokonca som si posledne dni trufla aj na nizkotucny jogurt... ale musim si to este zmerat...

maryja... ako casto si musis merat... mne diabetologicka povedala, ze staci jeden den v tyzdni... sedem krat: vzdy na lacno, hodinu a pol po ranajkach, obede a veceri a o 2.00 hod v noci... co sa tyka tvojho problemu... radsej by som zavolala diabetologovi... aj ja mam kontrolu az 5. septembra... ale mozem k doktorke dobehnut kedykolvek, ked mi vyskocia namerane hodnoty

evickaleh
18. aug 2006

Ahoj adetka, je mi luto, ze mas taky problem. Ja idem na cukor 24.8. a normalne mam strach ako to dopadne. Rano mam vypit tu glukozu a o dve hodiny prist, ze mi zoberu krv.Dam vediet ako som dopadla.

adetka
autor
19. aug 2006

adinapk... 5,5 je myslene NALACNO... 7,8 po dvoch hodinach po vypiti glukozy.

adinapk
21. aug 2006

ja som mala na lačko 3,6 a po vypití glukozy 6,14 a povedali mi že max. je po vypití glukozy 5,5 tak fakt už neviem, zajtra idem k diabetologičke, snád budem múdrejšia,neviem už ktorému lekárovi veriť, jeden povie to druhí ono,

mucilienka
21. aug 2006

baby, a su nejake priznaky tohto diabetesu?

nattereri
21. aug 2006

ahojte babule, som rada, ze som objavila toto forum....po glukozovom teste mi namerali hodnoty 7,9 a dnes sa mam objednat k diabetologicke....hmmm, zbohom cokoladka, a ako ju potrebujem, som cisty zavislak na sladkostiach 😅 , snad to bude len nieco docasne, v predchadzajucich tehotenstvach to bolo v pohode 😅 ....
mucilienka, priznakom moze byt udajne aj velka unava, pocit smadu a caste mocenie...

butterfly
21. aug 2006

Ahoj děvčata, vyskytují se tady určité nejasnosti ohledně diagnostiky gestačního DM, takže sem vkládám link na vyšetřovací algoritmus:

http://www.cskb.cz/Doporuceni/Priloha 3_screeni...

pro doplnění ke schématu:
rizikové faktory u těhotných:
1. pozitivní rodinná anamnéza diabetu
2. předchozí porod plodu s hmotností nad 4000 g
3. nadváha a obezita (BMI nad 25 kg/m2)
4. těhotné nad 30 let
5. glykosurie (cukr v moči) ma počátku těhotenství
6. předchozí porod mrtvého plodu
7. hypertenze či preeklampsie v předchozích těhotenstvích
8. opakované potrácení
9. diabetes v předchozím těhotenství

kritéria nízkého rizika (musí být splněna současně):
1. věk pod 25 let
2. BMI pod 25 kg/m2
3. nepřítomnost diabetu v osobní a rodinné anamnéze
4.žádné komplikace v porodnické anamnéze

rajcalu
21. aug 2006

Adetka,

mne tiez zistili tehu cukrovku, hodnotu po 2 hodinach som mala 8,2. Je to sice len trochu zvysene, ale lekari ta potom beru ako normalnu cukrovkarku. Minuly tyzden som bola uz aj u diabetologicky. Posielam ti presne info do IP, snad ti to pomoze.

adetka
autor
21. aug 2006

mucilienka... vsak to!... ja som ziadne priznaky nemala... ak vobec nejke su... dokonca som menej sladkosti jedla, ako pred otehtnenim... akurat som bola schopa zjest kilo nektariniek, alebo velky melon... za den, sa rozumie 😀

a fakt, som zistila, ze ked nejem ziadne ovocie, cokolady a nepijem sladke napoje... ☹ ... mam nizku glukozu... maximalne do 7,2 (nalacno do 5,2)...

ako to vsak takto vydrzim celych 3,5 mesiacaaaaaaa 😒

adetka
autor
21. aug 2006

rajcalu... dakujem... a ved prave... mama mi nedavno povedala, ze mj bratranec z druheho kolena, ktory ma diabetes... mava hdnoty az okolo 16 az 20... tak co strasiaaaaa 😉 mojadiabetologicka ma zacala strasit dokona inzulinom... vraj, ked to neklesne... alebo zrazu prudko stupne... vrrrrr

funny
21. aug 2006

adetka, ja vlastne skusenosti nemam, este nie sme tak daleko, ale hlavne sa nedaj vynervovat. mam kamaratku, ked cakala svoje druhe, zistili jej tiez tehu cukrovku. ona je strasne chuda - taka jemna, malicka, neje sladke vobec, tucne, ani nic, nechapem, ako je to mozne. chodila na kontroly kazdy tyzden, vzdy ju lekarka hrozne deptala za zle hodnoty, dietu mala ako hrom, ze len jedno ovocie denne a pod., tak im miesto priberania este viac vychudla, az to bolo povazlive..., ze babo je privelmi male a pod...
ale ona si povedala, ze maly je ok, ze to prejde a narodil sa v termine krasny, zdravy, pokojny chlapcek, ca. 2800 g, 49 cm, ale dobehol to hned. dnes ma tristvrte roka a tak nadherne dieta (ja viem, vsetky su) treba hladat.... 😉 takze prosim, hlavne pohodu a klud, povedz si, ze vsetko bude dobre! vela stastia!

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre