Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

bealondyn
28. okt 2014

@nelca83 ja si musim merat vzdy hodinu po jedle a vtedy mam tie hodnoty tak medzi 5.5 a 7.5, 2x som mala 8.0 a to uz je moc. Max mozem mat 7.8 po hodine.

9lea
28. okt 2014

@babatko77 ja si meriam aj v moci cukor a tie ketolatky, zatial su negativne, raz bol ten pruzok slabunko ruzovy a to znamenalo, prvy stupen zvysenia.

9lea
28. okt 2014

@bealondyn ja si meram tiez hodinu po jedle, ale hodinu od toho ako dojem, tzn. ze zscnem jest napr. ranajky o 8 a dojem ich o 8:15 tak presne hodinu na to o 9:15 sa uz odmeram.

9lea
28. okt 2014

@babatko77 ja som zistila ze ked vstanem tak sa musim hned odmerat lebo ak pobehujem alebo nieco robim a potom sa az na lacno odmeram tak je ta hodnota vyssia akoze sa vzdy zmestim do normy, ale je ta hodnota vyssia ako ked sa odmeram hned.

9lea
28. okt 2014

@jujka pruzkou mam dost, ked nemam tak mi predpisu, ihly som si minule dokupila, lebo som tie jedny co som mala nejak zablokovala a nechcelo sa mi kvoli tomu letiet k dr.

nelca83
28. okt 2014

@bealondyn a prve vysledky u dia si mala ake? nvm, mozno od tych sa odvija "liecba" a postup...

bealondyn
28. okt 2014

@9lea ano ja tiez presne tak, hodinu odkedy dojem.
@nelca83 2 hodiny po vypiti glukozy som mala cukor 8.0 a max je 7.8. 😒

jujka
29. okt 2014

kočky ako je to zo žuvačkou, môžeme?mám zapálené dasno a strašnú chuť cely deň v ústach.

babatko77
29. okt 2014

@jujka no ja som zistila ze ked jem posledne jedlo o 6 vecer tak potom rano cukor 4.8 co je super a da sa to vydrzat len ci to je aj lre babo dobre to neviem ;( zatial je o 5 dni mensie podla uzv ako by malo
a mne moja dr povedala ze ak budem mat nad 5.4 rano da mi na noc 1 dielik inzulinu pichat. akoze 6.5 je velmi vela len aby si nemala velke babo ;( a ked sa rano najes kolko mas po hodine a pol?? ja uz som taka ze si snad kazdu chvilu meram ten cukor dokonca som aj malemu uz 2 dni po sebe namerala 5.4 tak snad to bude ok som mu zmenila cukor na sladidlo stevia a uvidime. ka uz mam fpbou kedze som aj pri prvom tehu mala aby to maly nedostal

babatko77
29. okt 2014

@9lea aj ja som to mala slabo ruzove nevies co to znamena?? to je zle ci co

babatko77
29. okt 2014

@9lea no to je zaujimave skusim aj ja hned ako vstanem ale skor by to malo byt naopak ze sa zacneme hybat telo spracuje cukor ochh ja tlmu nejako nechapem uz nech to zmizne

kikappp
29. okt 2014

ahojte dievcata,chcela by som Vas poprosit,ci mi neviete poradit dobreho diabetologa v Ba,sme na zaciatku tehu ale uz pred tehotenstvom mi bola zistena Inzulinova rezistencia,,viete mi poradit? dakujem

jujka
29. okt 2014

@babatko77 ráno mam okolo 5,5, ale aj ja som si vsimla ako @9lea , že ked si neodmerám hned po zobudení, ale napr ráno odveziem deti do skolky/skoly to je cca 1hod. tak mám aj 6,5hodnotu.

9lea
29. okt 2014

@babatko77 mne dr. Vysvetlila, ze je samozrejme dolezity pohyb aby sa ti spalil cukor, ale ked sa hybes je cele telo v pohybe aj krvny obeh a samozrejme telo potrebuje na pohyb energiu tak preto su tie hodnoty vyssie, skus sa odmerat po jedle tak ako sa vzdy meras ale s tym ze nieco budes robit, budes sa pohybovat a skus a potom merat tak ze si sadnes nachvilu kym sa odmeras a bude ta hodnota o troska nizsia lebo telo pride do pokoja.samozrejme ze ti to az tak neovplyvni vysledky ale trocha hej,ja ked sa meram za pohybu a stresu tak mam hodnoty vyssie, sice v norme ale vyssie.

9lea
29. okt 2014

@babatko77 co som vycitala tak ruzovy je len prvy stupen zvysenia, zlta farba je negativne a potom je este silno ruzova to je uz druhy stupen a bordo farba je uz posledny najvyssi stupen, ja som mala zatial vzdy ten pruzok zlty a len rax ruzovy tak to je dufam o.k.

bealondyn
29. okt 2014

Mne tiez povedali, ze by som mala cvicit/byt aktivna hned po jedle, este predtym ako si zmeram cukor. Minuly tyzden som to urobila raz - 45 min rychlejsej chodze a cukor bol 8.0. No a vcera som hned po obede povysavala cely byt plus utrela prach a zase 8.0..podla toho co pisete, je lepsie byt v klude pred meranim.

bealondyn
29. okt 2014

Aaaach ja som si aku nenormalnu veceru urobila, grilovane kuracie prsia, avokadovy jogurtovy dresing a salat. Mnam mnam, clovek pri tejto zdravej strave objavi novoty..
Inak na obed som mala normalne spagety s meatballs a omackou a cukor super, tesim.

V nemocnici mi dali vzorove menu na 2 tyzdne, na inspiraciu, ak chcete tak vam sem hodim tipy, mozno vas nieco oslovi..je to sice anglicka strava, ale upravim na slovenske pomery/chute. 😀

jujka
30. okt 2014

@bealondyn daj niečo nech si aj mi pochutnáme 🙂

babatko77
30. okt 2014

@9lea ok dakujem za rady no som zvedava ale zatial som skusala a pod 5,5 sa dostanem iba ked nejem uz po 6 tak budem este dalej skusat velmi sa bojim ze mi da dr uz inzulin tak dozviem sa v stredu

babatko77
30. okt 2014

@9lea no opytam sa este doktorky snad bude ok

babatko77
30. okt 2014

ahojte baby tak ja som zistila ze je to vsetko o pecive mne z neho strasne rastie cukor ked som si aj dnes rano dala 2 parky s horcicou a iba kusok celozrnneho chlebika k tomu cukor bol 6,2 co je parada akonahle si dam rozok mam aj 8 tak snad niekomu pomoze

jujka
30. okt 2014

@babatko77 ja to mám tak isto. normálny tmavy chlieb pól krajec môžem a dnes ráno. polovica grahamového rožka s maslom a káva so stéviou a cukor 9,1 takuto hodnotu som ešte nemala 😒

totatimeka
30. okt 2014

@babatko77 ja som zase zistila že celozrnné pečivo mi viac dvíha cukor ako biele...

bealondyn
30. okt 2014

Aaaach ja som dnes nemala cas prichystat si obed do prace, tak som si tam kupila celozrnnu bagetu s vajickom a vela zeleninou, ale bol tam nejaky drbnuty dresing, tak som mala cukor 10,3. ☹ Zatial najhorsie..tam sa daju kupit len bagety a sendvice uz urobene, som myslela, ze tato bude ok.
No nic, budem musiet rano vstavat o polhodku skor a chystat jedlo, este ze robim len 2 dni v tyzdni.

9lea
30. okt 2014

ahojte ja som citala ze v celozrnom chlebe a v bielom, ze je v tom maly rozdiel, samo ze je celozrny o troska lepsi ale celkovo psenica nie je pre nas ludi dobra. mne sa po chlebe tiez zdviha cukor ale zatial to drzim v norme.

bealondyn
30. okt 2014

Mne sa nedviha ked si dam sojovy s lanovymi semiackami, taky tu predavaju a je fajn. Ostatne maju skoro vsetky pridany karamel, aspon ze to napisu na obal a nemusim testovat.

babatko77
31. okt 2014

@jujka fuha no to je dost to nechapem z coho a rano si mala kolko?? bo ja rano mavam viac aj po ranajkach ale po obede a veceri mam super aj 6 niekedy

babatko77
31. okt 2014

@totatimeka fiha tak ale asi zalezi aj jake nie??? ja kupujem ten drevorubacsky chlieb v lidly lebo zevraj cast tmave pecivo len prifarbuju kakaom a preto dviha vela cukor

jujka
1. nov 2014

@babatko77 na lacno 5,6. robý mi to grahamový rožok a všetko celozrnné čo som skušala, tak si dám okolo 7,00 už len polkrajec cca 20g normálneho chleba natenko ramu, plátok sunky a papriku a čaj. po 1,5hod odmerám a spravím si kávu.
o 10,00h jeden biely jogurt do toho namiesam pol jablka a 2 čajové lyžiky natur ovsené vločky.
13,00 obed čo navarým ztoho bez prílohy, alebo iba minimum
16,00 zasa ten jogurt, alebo cottagech.
19,00 to čo som mala na obed, alebo na ranajky
a pred spaním cca 22,00 2dc acidka

takto to držím medzi 5-6. Vyzerá to na vela jedla, ale na taniery je toho málo. jem už iba na malom tanieriku aby to vypadalo trošku viac....

fajcakymad
2. nov 2014

Ahojte som v 12t.tehotenstva a mám tehotensku cukrovku nič nové pre mňa lebo pri prvom tehotenstve som ju mala tiež pri druhom tehotenstve som nemala a teraz pri tretom ju mám zas.Som z toho na nervy lebo si musím každú nedeľu do štyroch skumaviek odoberať krv prsty mám dopychane a pondelok tam sedím 5hodin pokiaľ dojdem na rad a doktorka povie že som doniesla malo krvi ale že to nevadí lebo som len v 12 týždni takže aj tak si budem musiet neskor pichať inzulin do nohy.Schudla som 2kila a neviem aku diétu mám držať ked ľúbim aj sladké a nepamätám si pri prvom tehotenstve že by som si musela krv brať sama doma a ku diabetologicke chodila častejšie ako ku gynekologicke.Pred šiestimi rokmi som chodila na Antolsku v Petržalke a teraz sme sa odsťahovali tak chodím do Šamorína môžem zmeniť diabetologičku?Je tu niekto kto si picha inzulín?Ďakujem Dana.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre