Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

katja78
7. nov 2014

@jujka inzulínu máš dosť, neboj, inak by Ti 1 IU nevyrobila hypoglykémiu 😉 Pankreas bol zrejme len podráždený, lebo akútna pankreatitída (nekrotizujúca s tvorbou pseudocýst až s vývojom šoku) je život-ohrozujúci stav.
Skús sa zamerať v strave, hlavne na raňajky, na čo najnižší glykemický index, určite vygúgliš nejakú tabuľku.

mirka2003
7. nov 2014

@jujka no ved ano. bohuzial cukrovka je taka. ja som v 2. tehu na zaciatku mala fajn glykemie, potom ku koncu som to mala prisnejsie. napr. na ranajky 55g chleba, ked bolo 60g odrezala som z coho moj muz salel 🙂 pohybu som mala dost, v lete som po uhrisku behala za 14m synom 🙂)) inzulinu som sa strasne bala, to uz potom ani prenasat nenechaju tusim a moje deti potrebovali viac casu v mojom brusku 🙂) ale zas moja diabeticka nikdy inzulin ani nespomenula, nemyslim, ze by z toho robila tagediu. citala som tu na fore, ze niektori diabetologovia davaju inzulin velmi radi. no ale ked to nejde tak to zas nejde...

jujka
7. nov 2014

@katja78 v prvom tehu som prekonala pankreatitidu 5 týždnov som stym ležala v nemocnici na infuzkach a antibiotikách nemohla som ani jest ani piť iba mi infuzky tiekli ...
@mirka2003 aj sa si všetko meriam na g priklad k tomu chlebu tak ja možem max 30g naraz.
už som sa stým zmierila pre bábo v brušku urobím všetko . . .

jujka
7. nov 2014

na str 794 som rozpísala denne čo jem, ak máte nejakú radu ako to ešte vylepšiť tak mi poradte
@katja78
@mirka2003

katja78
7. nov 2014

@jujka prečítala som si Tvoje príspevky...hm, keď si mala ťažkosti s pankreasom v 1.tehotenstve, a v druhom bolo všetko ok, nemyslím, že by si teraz mala nedostatočnú tvorbu inzulínu, to by sa ukázalo už pri druhom tehotenstve. Ak by si mi vedela napísať - akú si mala teraz hodnotu toho 3-mesačného glykovaného hemoglobínu?
Chápem, že pre bežného všežravca, zvlášť ešte pri 2 malých deťoch je náročné úpenlivo si sledovať každý gram sacharidu...mne napríklad chutí, keď jedávam zeleninové jedlá s minimom sacharidov, skôr na oklamanie chuti. Skúsila by som aj iné zdroje okrem klasickej pšenice - pohánku, kuskus (ten milujem s akoukoľvek zeleninou a pripravuje sa úplne jednoducho) a pšeno na sladko-teda skôr na obedy, kedy glykémie až tak nestúpajú, a namiesto cukru dávať stéviu, pravú stéviu a trochu ovocia + tvaroh.
Cez deň popíjať čaje sladené stéviou...oklameš tým trochu chuť a nestúpne Ti cukor..i keď to ide do peňazí.
Inzulín, ak by bol ozaj nevyhnutný, napriek všetkému snaženiu v diéte, napríklad len na ráno, si pichaj radšej do stehenného podkožného tuku. ale teda nie na prednej strane stehna, ale zboku, kde je uložené najväčšie množstvo tuku v podkoží...tak, že si urobíš na koži riasu a tam to kolmo pichneš. Odtiaľto sa inzulín vstrebáva najpomalšie, teda najmenšie riziko, že vznikne hypoglykémia. Najrýchlejšie sa vstrebáva z ruky, stredne z brucha, ale tam sa v tehotenstve väčšinou nepichá.

gianni
7. nov 2014

@jujka tak ja si pichám 4x denne a na tabletkách nemôžem byt , lebo mne po pôrode diagnostikovali DM1 čo je len na inzulíne
ale vieš ked más mať velmi vysoké hodnoty aj napriek tomu že sa stravuješ ako más tak je lepší inzulín ako sa trápit drastickými dietami a nič z toho,potom by to bolo horšie pre bábo, nečítala som to celé tak neviem ako si na tom,ale hádam dr. vie či ti ho má alebo nemá nasadiť,ja som mala hned od zaciatku vysoké hodnoty tak preto mi ho hned aj nasadili,nechodím tu už tak často lebo už do tejto skupiny nepatrím,len sem tam sa zastavím a trochu prečítam...
prajem vám vlastne všetkým babám aby vám tehotenstvo prebehlo bez nejakých komplikácií, zdravé detičky a veľa pozitívneho myslenia...
keby si sa chcela ešte niečo spýtať tak kludne...

mirka2003
7. nov 2014

@jujka tvoj jedalnicek vyzera podla mna fajn, ja som jedavala aj viac sacharidov...

babatko77
7. nov 2014

@jujka a kolko jednotiek si si pichla?? no ked mas 2,9 to tiez neni moz dobre
no ja si zatial pichan na noc 3 jendotky rano mam 5,2 a cez den tiez 3 jendotky 15 min pred jedlom

jujka
7. nov 2014

@katja78 vdruhom pri záťažovom mi tiež vybehol cukor na 9, ale opakovali za dva dni zasa som vypila glukozu vtedy to bolo na hranici a potom ma nesledovali.Teraz som šla k inej dia dr a zaťažový mi nerobila znava, ale hned dala glukomer 3 týždne som merala a držala ozaj orísnu dietu.
klasicku muku už nepoužívam a ako píšeš všetko sladím steviou, po každom jedle už automaticky si spravím čaj. ovocie možem iba polovicu jablka naraz.
@gianni máš pravdu už sa nebudem trápiť nič nejesť a ani tak to neni dobre.
@babatko77 ráno 4, na obed 3 a večer zasa 3 aj ja 15min pred jedlom.
dnešné merania zatial po ranajkách 4,8, po obede 5,8 jedla som dusene kuracie stehno, s dusenou zeleninou a po prví krát som skusila kocku horkej cokolády

babatko77
7. nov 2014

@jujka tak to mas super hodnoty ja si to tiez snazim napasovat volako uvidim ci teraz rano mi neklesne konecne pod 5 bola by som rada ak nie dam si aj ja 4
inak som si dnes dala aj krowku a poobede som mala 6,2 tak podla mna len treba prist na to co mozemeco nemozeme jest neviem mne minule tehu ani po kremesi nezvysilo cukor ale po polke rozku mega vyskocilo takze treba merat skusat merat skusat 🙂
no som zvedava co ja budem robit na vianoce to si asi pichnem rovno 10 nech sa teda aspon raz za rok mozem poriadne najest heheh 😀

katja78
7. nov 2014

@jujka a nepamätáš si hodnotu Tvojho glykovaného hemoglobínu?
Ak sa smiem spýtať, aké pôrodné hmotnosti mali Tvoje detičky?
Ja som mala pri každom tehotenstve hodnotu ogtt medzi 4,5 a 5,0, prvá mala niečo pod 3 kilá, druhá niečo nad 4 kilá a najmladší v strede medzi nimi, všetci boli donosení🙂

jujka
7. nov 2014

@katja78 ta hodnota bola 8,9. 1 sa narodil v 34tt 2400g, a druhy v 38 spontálne a mal 3900g

katja78
7. nov 2014

@jujka no..si si istá? Pri takej hodnote by si mala oooooveľa vyššie glykémie už dávno...asi máš na mysli výsledok testu, čiže glykémia po vypití skadkej vody. Ale niekde si spomínala, že diabetóogička Ti robila aj dlhodobý, trojmesačný parameter, vyjadrený percentuálnym podielom glykozylovaného hemoglobínu (HbA1C). Normy sú buď od 4,5-6,0 (podľa štandardu DCCT) alebo od 0-4,2 (podľa štandardu IFCC).

babatko77
8. nov 2014

no baby tak ja tomu uz nerozumiem pred spanim som mala 5,4 dalasom si 3 jednotky inzulinu a rano vstanem a 5,9 ????

jujka
8. nov 2014

@katja78 teraz som to presne pozrela a je to hodnota 8,53 v zošiťe je tam skratka HbA1c zapísané to je ten trojmesačný priemer. ked mi to robili tak aj dr hovorila, že je to velmi vysoké aj pri netehotnej už by nasadila inzulín 😒

jujka
8. nov 2014

@babatko77 ja sa dotoho ešte velmi nerozumiem, ale mne hovorila dr, že ak je ráno hodnota vysoká tak ešte pred spaním si treba dať niečo biele, ja zvyknem 2dc kefíru vypiť.

katja78
8. nov 2014

@jujka a nalačno si doteraz, bez inzulínu, mala skoro normálne hodnoty...teda nikdy nie nad10? Ani po jedle si doteraz nikdy nezachytila viac ako tých spomínaných 9,6 (sa mi marí)? Lebo tá hodnota HbA1C nezodpovedá Tvojim doterajším glykémiám...očakávala by som podľa toho výsledku glykémie niekde od 10-18...

jujka
8. nov 2014

@katja78 nemala som zatial viac ako 9, ale ja som si zacala merat po tej diete, bez nej neviem aké by som mala hodnoty. ja sa do toho nerozumiem 😒

katja78
8. nov 2014

@jujka no ja sa hej🙂

bealondyn
9. nov 2014

Ahojte, my sme dnes mali veceru u svokrovcov, pecene hovadzie maso, opekane zemiaky, kopec dusenej alebo pecenej zeleniny a omacku, proste klasicka anglicka roast dinner. Zjedla som dost velku porciu a kedze to bolo muzovi k narodkam, tak som si dala aj kusok cokoladoveho cheesecaku. A po hodine som mala hodnotu 5.9! 😲 😅 Akoze vobec nechapem...po ranajkach - toast (ten moj sojovy, co je ok) s troskou masla a paradajkou som mala 7.4.. Poradnu mam az buduci pondelok, tak sa spytam, ale nejak neviem co si mam o tom mysliet.

bafika
10. nov 2014

@bealondyn 😀 tak toto musím niekedy skusit aj ja...😀 ale vela bab ma problem práve s pecivom..😉 inak aj rano vraj mame skrz tie tehu hormóny väčší problem s tym cukrom..🙂

9lea
11. nov 2014

ahojte babule, vcera som bola na kontrole u diabetologa, hodnoty su dobre, mam nadalej merat uz len kazdy treti den, styri krat za den, nepribrala som ani gram, odkedy sa takto zdravo stravujem, som schudla dve kila a tuto vahu stale drzim, neviem ci je to o.k. ale asi hej. naposledy mi brali aj krv a robili mi podrobny rozbor, povedala ze tie vysledky su dobre, mam tam aj taku hodnotu ze diabetik Hba1c 5, na to sa vyjadrila ze je to dobra hodnota, robili mi aj rozbor pecene, obliciek a stitnej zlazy a vsetko o.k., len mam malo zeleza, v tehotenstve asi normalne. som rada ze su vysledky o.k. a ze nemusim skoncit az pri inzuline.

bafika
12. nov 2014

Baby,uplne tomu celkom nerozumiem.. Ked si meriate glokomerom,tak po dvoch hodinách.. Ale napríklad,rafinovaný cukor ma tendenciu rychlo vyletiet a potom rychlo klesnúť,ci? Takze po dvoch hodinách uz si nemôžete nemerat vysoké hodnoty,ci? Niežeby som jedla rafinovaný cukor,ale nemá tu istú tendenciu aj jablko napríklad? Ci ked si meriam po dvoch hodinách a hodnoty su ok,možem sa spoľahnúť,ze tu potravinu možem s kludom jesť? Neda mi to pokoj..😀

bealondyn
12. nov 2014

@bafika no ja si musim merat po hodine vzdy, tak mi nakazali. Ved po 2 hodinach od jedla uz si vacsinou musim dat nejaky maly snack lebo som hladna, tak ta hodnota je uz urcite nizka. 😕
@9lea super, ze mas dobre vysledky. Aj mna by potesilo merat menej. Ja mam poradnu v pondelok, som zvedava co mi povedia, nejake mam zrazu nizsie hodnoty, az mi je to cudne. 😕 😅 A malo zeleza zistili aj mne v 28tt, ale zabudam brat tabletky. 🤐 Teraz ho aj tak prijimam v zdravej strav viac, tak snad to bude ok.

9lea
12. nov 2014

@bafika ja si tiez meram po hodine, po dvoch by uz bolo asi neskoro.

katja78
12. nov 2014

@bafika ide o to, že aj hladina inzulínu sa hýbe, má typickú krivku po najedení a po tých 2 hodinách účinok inzulínu, ktorý sa vylúči z pankreasu, odoznieva. A ak sa naješ viac ako je Tvoj inzulín schopný spáliť, je jedno aký druh cukru-jednoduchý alebo zložený(škroby), tak by sa to malo prejaviť práve vtedy.

bafika
12. nov 2014

@bealondyn @9lea @katja78 dakujem baby. Zatiaľ mam glukomer len pár dni, v podstate mi k nemu nic dr nepovedala,len som minuly tyzden merala tak,ze do ampuliek a to bolo pre ranajkami, ďalšia 2 hodiny po raňajkách, 2 hodiny po obede a 2 hodiny po večeri..☹ tak Som si automaticky myslela ze aj merania glukomerom sa robia po 2 hodinách po jedle..☹ takze si mam zmerať hodinu po jedle a hodnota by nemala prekročiť 7mol? Tak?

simona2003
12. nov 2014

Ahojte mamičky. Ja síce nepatrím do vášho spolku, ale nedá mi nenapísať. Moja teraz už 15 ročná dcéra je diabetička 12 rok takže o diatete čo to viem. Glykémia sa meria pred jedlom a potom 2 hodiny po jedle. 2 hodiny po jedle vám nemôže glykémia stúpnuť nad 7 mmol/l. 2 hodiny po jedle je najväčší účinok inzulínu, takže podľa tejto nameranej hodnoty upravujeme inzulín pred jedlom (tie ktoré nepicháte inzulín upravujeme sacharidové jednotky v strave). Glykémia po chlebe (pečive) stúpa veľmi rýchlo, má vysoký glykemický index. Preto je vhodné jesť celozrnný alebo grahamový. Hodnota HbA1C je glykovaný hemoglobín je to priemerná hodnoty cukru v krvy za posledné 3 mesiace - podľa toho sa hodnotí ako je diabetik kompenzovaný. HbA1C 5 je výborná hodnota.
Všetkým prajem aby pôrodom vaše "cukrovskárske" trápenie skončilo.

bealondyn
12. nov 2014

@bafika ja mam nakazane hodinu po jedle a nesmiem mat vyssiu hodnotu ako 7.8..a rano nalacno nema byt vyssia ako 5.9, ale to som nikdy nemala ani len 5, vzdy je to 4 aj nieco.

bafika
13. nov 2014

@bealondyn dakujem. 🙂 Takze rozdiel je asi v tom,ci je to normálna cukrovka,alebo tehu cukrovka. Vobec nerozumiem,prečo si mam merať po 2 hodinách a byt v tom,ze hodnoty su ok,pritom po hodine take ok niesu..☹ diétu teda nedrzim správne,ublizujem tak babu..☹ teraz neviem co robit.. Merať si po hodine aj ked dr povie inak? Lebo jej budem hovoriť ze hodnoty po hodine niesu v norme a ona mi na to povie,ze prečo si meriam po hodine a nie po dvoch ako povedala..☹ navyse aj moč mi kontroluje len 1x do mesiaca..☹

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre