Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

evca82
20. nov 2009

Seb: ty prouzky co nam dali ty muzem vypouzivat vsechny vid?ja se totit merim i mimo povinny merene 😀 me to nemeli davat vubec takovou vec do ruky nebo pojistovna zkrachuje 😀

janni.ka
20. nov 2009

Ahojky holčiny,tak se taky hlásím mezi vás,včera mi můj gynekolog řekl výsledky testu na cukr-jsou hraniční měla jsem ty 2hodky po vypití 7,9 ach jo ☹ celý večer sem seděla na netu a hledala o co vlastně jde,no šla jsem spát s hlavou jak pátrací balon a ráno sem měla náladu pod psa bo fakt teda nevím co budu dělat,čučela sem do těch tabulek a moc sem to nechápala.Dneska je mi to jasnější,ale i tak.......pá pá sladký.Zase na druhou stranu si říkám do ted sem nabrala už 13kg 😕 a jak tady píšete že vám váha stojí nebo bukca že jí stoupá pomale,nebo že hubnete tak je to tím že tělo nic neukládá ale hezky spaluje,bo má pravidelný přísun potravin 😉

Takže všechno zlý je pro něco dobrý a říkám si že aspon tolik nepřiberu,jak sem vyčetla na mimi to vliv nemá když nepřibíráme že to si veme z našeho tělíčka vše co potřebuje 🙂 a pak se líp vrátím na původní váhu.

Jen by mě zajímalo jak budeme řešit vánoce 😕 všude tolik lákadel,si snad koupím náhubek bo co 😀 😀 a taky budete dělat třeba nějaký cukroví pro sebe jako dia nebo tak,holky ještě jedna otázka,sladíte něčím?Třeba fruktozou nebo tak?Sem vyčetla že náhradní sladidla teda zásadně ne.

seb
20. nov 2009

olgas: já tím , že jsem hubená , tak se zas vážím nejradši večer, ráno mám vždycky o kilo míň, spaluju i v noci
ten banán má hodně sacharidů, myslela jsem , že se při cukrovce nemá, tak si dám spíš jablko a chleba, já mám prostě na to jablko větší chut, že je takový štavnatý a já dost málo piju, kort ted když nemůžu sladký džusy :(
teď jsem před obědem naměřila, hodinu po snědení jablka 3,5 (na druhý pokus-zas bylo málo krve), tak asi budu muset víc jíst, když pod 3 už je ta hypoklykémie

janni.ka
20. nov 2009

Holky jak tady píšete že si musíte kontrolovat moč ráno proužkama tak když jdu do poradny tak moč nesu sebou a sestřička z ní měří taky ten cukr??sem se jí nikdy nezeptala napadlo mě to až ted.Tak jak je mžný že mi zvýšený cukr v moč nenašla už dřív?Vždycky sem to měla vpořádku a včera sem byla v poradně a taky vpořádku 😕 😕 Nějak mi to nejde do hlavy.

K diabetoložce jdu poprvé 1.12 zatím nemám jen baštit sladký a pít slazené nápoje-což nepiju 😀

janni.ka
20. nov 2009

Olgas měla by jsi pít zkus si dát trošku džusu do vody,je to taky cukr ale pokud ti samotná voda nebo čaj nejede tak tohle je lepší než nic 😉

janni.ka
20. nov 2009

pardon to je pro seb 😀 😀

seb
20. nov 2009

evca: myslím, že je můžem vypoužívat všechny ;), já nechám o víkendu jeden den měřit přítele velký měření 🙂, sestra nám říkala, že kdyby se chtě otestovat někdo z rodiny, tak může s novou jehličkou 🙂, já kdyby se netestovala z krve , ale z moči, tak taky vypotřebuju všechny proužky, bych se testovala taky pořád, ale to bodání mě brzdí v rozletu 😎 , ale neboj pojištovna určitě nezkrachuje ;)

seb
20. nov 2009

evco: na jaký glykogen chodíš ? mě pozvali do tý diaporadny na kontrolu až za měsíc, tebe už po 14 dnech ?

evca82
20. nov 2009

janni.ka ja jsem treba prouzky na moc nedostala....tak nevim jestli mi ji budou kontrolovat jinak, me by zajimaly ty ketolatky jestli v moci treba nemam....jinak ja kazdou poradnu nosim s sebou moc a pak ji davam na ten test papirek a taky me tam nikdy nic nenasli.ale ono temahle papirkama se ten cukr ukaze az kdyz je ho fakt hodne v krvi.

evca82
20. nov 2009

seb: ja na zadny nechodim, ale prave by me zajimalo jestli na to pujdem...to je hodnota z krve, ktera vypovida o tom jak je na tom ta cukrovka. a je to glykovany hemoglobin (jsem to predtim pomotala).
Ja jdu asi po 17 dnech,ale ja jdu v po na ten velky utz a KO, tak ze pujdu rovnou do dia.abych tam zase za tyden nemusela znovu.....ona i sestricka rikala, ze me budou objednavat s poradnou....bych se tam pak nalitala.

seb
20. nov 2009

janni.ka: taky mě to už napadlo, že si dám do tý vody trošičku džusu, jinak fakt vypiju zoufale málo za den ani litr :(

janni.ka
20. nov 2009

Evi aha a kolik si měla cukr,máš ho vyšší nebo taky hraniční?Tak to jsem teda zvědavá co mi všechno dají až půjdu k té diabetoložce,teda už aby to bylo,tohle je horší než vědět co a jak s tím bojovat.

Seb tak to určitě zkus 😉 piješ hrozně málo a proto taky máš hlad,vodou nebo čajíkem si žaludek zaplníš a uvidíš že to bude hned lepší 😉

evca82
20. nov 2009

janni, ja to mela o dost vyssi - po hodine 9,6 a po dvou 8,8.

janni.ka
20. nov 2009

já vůbec nevím kolik sem měla po té hodině 😕

v průkajdě mám napsané toto

4,2...7,9...7,9 tak se v tom vyznej 😕

janni.ka
20. nov 2009

na to čučím a to první je asi před vypitím,to druhé po hodině a další po 2 teda asi,se zeptam diabetoložky at mi to vysvětlí 😉

miska84
20. nov 2009

Me bylo vcera receno, ze v te moci se to projevi az kdyz je hodnota cukru pres 8, pokud se nepletu, mam si moc kontorlovat kazdy den jednou nalacno a jednou po jidle, dneska merim na snidani jsem mela dve vajicka se slaninou a jeden malinkej krajicek chleba, na svacinu banan pak jsem sla na prochazku a ted k obedu jsem trosku hresila dva parky a bram.kasi a dva platky sunky a k tomu dia Kofolu, tak jsem zvedava co to udela 😅 nicmene me natom papire napsala, ze mam merit 1,5hod. od zahajeni jidla tak to drzim...jinak jsem cetla, ze nahradni sladidla by se nemeli pouzivat a Mudr. mi vcera rekla at si treba dam na svacinu dia jogurt tak nevim??
Jinak si tu nechci stezovat, ale desne jsem se letos tesila na cukrovi normalne ho nejim, ale letos na nej mam uz asi mesic desnou chut a ted mam smulu tak se taky bojim, ze to budou muka ☹ Ale 15.12. jdu na utz ve 30tt tak jsem si rikala, ze pokud bude dite "normalne" veliky tak si asi pres Vanoce zhresim...

miska84
20. nov 2009

Jani: je to divny, protoze ja mam to rozmezi napsany takhle 3,3 az 5,5 nalacno, 3,3 az 8,8 po 1.hodine a po 2.hodinach 3,3 az 7,7
Ja mela nalacno 4,4 pak 9,5 a potom 7,7

spagatice
20. nov 2009

Miško já myslím, že si trochu cukroví můžeš klidně dát. Já jsem byla na testu koncem září. Výsledky jsem se dozvěděla až 19.10. Mezitím jsem jedla co jsem chtěla, protože jsem netušila, že výsledky jsou špatné. Toho 19. mi zakázali skoro všechno, týden jsem se z toho nervovala. Pak mi došlo, že víc ubližuju malému, když jsem od rána do večera zničená z toho, že nevím co si mám dát k jídlu a že si nesmím dát ani kousek sladkého. 29.10. jsem byla zase u doktorky, ukázala jsem jí dva profily, ona byla spokojená, že mi ty hodnoty vůbec nelítaj a povolila mi i věci, které mi poprvé zakázala (klidně větší porce, bebe sušenky, jogurty apod.). Tak jsem se docela uklidnila. Pak jsem šla na kontrolu 12.11., profily zase v pohodě, doktorka spokojená a řekla mi, že si myslí, že mi bude stačit jen dieta a že můžu přijít až za tři týdny. Takže na další kontrolu jdu až 3.12. A jím co chci, dokonce jsem jí to i do profilu napsala (knedlo,zelo,vepřo nebo kus perníku), hodnoty cukru mi to nezvedlo nijak extrémně, tak mi to vůbec nevyčetla. Nepiju tedy sladké nápoje (a ani mi moc nechybí), nejraději mám stejně obyč. vodu. Čaj jsem si nikdy nesladila, kafe jsem se odnaučila sladit. Nejím čokoládu a ani na ni nemám moc chuť. Ale kousek buchty, nebo sušenku si klidně k svačině dám. A po pondělku jsem úplně v klidu. Byla jsem na kontrole u gynekologa, moje váha je stále -0,5 kg od začátku těhu a malej zcela odpovídá tt, má odhadem 1603 g 😉 . Takže já si myslím, že jediné, co ta blbá cukrovka může způsobit, bude to, že ti naši drobkové budou vystresovaný stejně jako jejich maminky 😒

miska84
20. nov 2009

je tak to jsi me potesila diky 😵 ale ja od zacatku tehu pribrala uz 16kg to jsem mela na svatbe v cervnu , kde jsem uz byla zkraje tehu a od prvni poradny cca 11kg 😅 😕 🙄 ale mamka rikalas, ze teda taky hond enabrala vzdycky se mnou jsem treti pry snad 25kg a po 14dnech prenaseni jsem mela 3,66kg

janni.ka
20. nov 2009

Misko tak to je na hlavu,se v tom vyznej co píšou,mě ani nenapadlo se mýho gyndaře včera zeptat 🙄 akorát mi řekl,jo jo je to dobrý a najednou i když tenhle tu poslední hodnotu dal do kroužku že tu mám hraniční,prý to nic hroznýho není ale pošle mě k dietoložce a bude mě hlídat 😉 Ty máš vyšší ten po hodině,bych teda řekla,někde sem četla že po hodině je hranice 8,8snad teda nekecám 😀 ale dneska sem to někde vyčetla.

Spagi tak tos mě teda taky uklidnila 😀 ale i tak se normálně bojím na to sladký jen sáhnout ☹ A ty sis píchala inzulín že píšeš že bude stačit jen ta dietka 😕 😕

Misko jééé já jdu na velký UTZ 16.12 😉 na kdy máš termínek porodu?

seb
20. nov 2009

evca: no já před tou další diaporadnou jdu taky na ten velký UZ ve 30tt do Podolí a i mi vezmou krev a moč, prý kvůli tomu, že sme před těhu měla vysoký tlak, ale co vše z tý krve budou zjištovat to nevím

holky mě se prcek, co sem začla držet dietu míň hýbe :(, ale teď sem si dala jablíčko, tři kousky mandarinek z kompotu a jednu sušenku (takový ty esíčka, takže malinkou) a mimi hned ožilo 😅 , asi mu to chudáčkovi taky chybí to sladký

miska: teď při tý dietě už asi moc přibírat nebudeš, jak ti jde píchání do prstu glukometrem ? 😒

spagatice: to ti malej krásně váží ;), myslím, že mám hodně pravdu, že nás to dost stresuje ta přísná dieta, měli by jí nasazovat až když zjistí, že mimi neodpovídá velikostí těm týdnům a dokud by odpovídalo, tak bych omezila třeba jen slazený pití 😒 a žádný bodání glukometrem, to mě třeba stresuje víc než ta dieta,
mě stejně připadá divný, jak se dělá ten test na cukrovku, třeba když někdo váží 100 kg dají mu vypít stejný množství cukru jako když někdo váží 50 kg :( , mi připadá, že by na tu váhu taky měli brát ohled a dle toho dávkovat ten sladkej hnus u testování, se na to chci zeptat doktorky v diaporadně příště 😎

seb
20. nov 2009

janni: tys asi měla tu hodnotu 7,9 i po hodině i po dvou hodinách , proto to máš takhle , ta první hodnota je na lačno

janni.ka
20. nov 2009

seb:tak co bumbáš??Taky malej se už tolik pohybovat nebude,má mnohem mín místa 😉

Misko ted koukám znova na ty hodnoty cos napsala a to jsou určitě minimální hranice až maximální hranice nalačno,po hodině a pak po dvou a ty máš vyšší po hodině a pak po dvou hraniční.

Holky a miminka máte normální velikost odpovídající týdnu těhulení?Malou nám dr měřil ve 20tt a byla o týden menší.Tak snad to dohnala a nebude ani větší mě to teda akorát stresuje cukr blbej 😠 😠 Všude se dočtete co by se vše mohlo miminkám stát a pak mám v hlavě hrůzu 🙄 🙄

janni.ka
20. nov 2009

ted mě napadlo,třeba se dr upsal s tou poslední hodnotou 😀 😀 😀 😀 že je stejná 😀 ale to asi těžko.

miska84
20. nov 2009

jani: ja mela pote hodine zvysenou a tu posledni hranicni, v dia poradne se Mudr. smala a rekla mi, ze o tehu cukrovce se mluvi az , kdyz jsou pry zvysene dve ty hodnoty, ale jelikoz mam tu posledni hranicni, takze dietku urcite...ty to mas zvysene , ale o malinko 😉 termin porodu mam 17.2. 😉 jo to vim jak jsou ty hranice, ja myslela ze ty jsi to nevedela, proto jsem to sem dala 😉 😀 ¨
seb: no to pichani mi ani tak nevadi , jakoze jsem ted ve stresu z toho jestli to delam spravne tu dietku a kolik mi to zase nameri ☹
Jinak holky, ktere obcas hresi, kdyz si date neco co se nesmi jako treba susenku nebo kousek cokolady, za jak dlouho si to pak merite?zatu hodinu normalne?

miska84
20. nov 2009

a taky mam stres , protoze bych porad neco zrala a nemuzu- pardon za ten vyraz

miska84
20. nov 2009

jo a jeste jsem dneska cetla nekde na konikovi, ze jedna slecna jde na test na cukr a nebude nic pit, jen se ma pry rano nasnidat nacpat sladkym a prijit, nekomu tenhle test nedelaji vubec tak nevim co to je za spravedlnost 😉 a taky vim, ze cukr se zveda z nervu a ja byla predtim testem dost nervozni, bala jsem se abych se tam nepozvracela z toho roztoku a taky jak to dopadne

pani_haf
20. nov 2009

Miska - třeba na Vsetíně to dělají tak, že mamce vezmou krev a pošlou ji na větrník a pak zase odběr krve. To já byla v nem ve Frýdku-Místku a trávila jsem tam 4 hodiny, než mi vzali krev, moč, vypití glukózy a domů jsem přijela vyřízená ☹. Všude je to jinak.

spagatice
20. nov 2009

Jani inzulín jsem vůbec nedostala, on se mi ten cukr stále drží pod 7,4 po jídle, takže ho zatím nepotřebuju 😉

Miska84 ten test dělají někteří doktoři jen holkám, kterým je víc jak 25 let nebo mají cukrovku v rodině. Já když si měřím, tak vždycky po hodině. Takže i když hřeším. I když teď hřeším a neměřím, to ze začátku tátovým glukometrem jsem zkoušela co na mě jak působí. Teď mám jen ten svůj a tím si smím měřit jen jeden den v týdnu. No a protože tam píšu i jídelníček, tak to víš, že hřeším jen málo. Minule jsem si dala perník k svačině a měřila jsem až před večeří, takže nevím, kolik jsem měla hodnotu hodinu po té svačině. V neděli budu dělat další profil, tak tam zkusím dát třeba rohlík s marmeládou k snídani, ať vím, kolik mi to naměří 😉

seb
20. nov 2009

miska: já taky byla vystresovaná jako prase, za prvé jsem tam byla sama a první co jsem viděla byla fronta cca 60 lidí, pak mě sjela taková stará bréca, že volala at jdou těhule dopředu, tak jsem jí řekla, že sem stála ve frontě až venku, takže sem to neslyšelo, ale už mě vystresla, pak mi neřekla, že si mám měřit čas- tu hodinu, a to mě sjela pak před všema těma lidma podruhý a navíc chtěla slyšet nějaký čas, kdy jsem to vypila a já ho jen typla, protože jsem myslela, že to měří oni , takže stres jako blázen, taky sem měla pak hodnotu 9,7 😠
to s tím nacpáním se sladkým mi připadá mnohem logičtější na ten test, každej se nacpe prostě tak jak je zvyklej, tak to změří reálný číslo pak, když prostě si člověk dá sladký, tomu bych věřila víc

já si tu sešenku dám třeba k tý svačině, takže se po ní neměřím až pak před dalším jídlem
misko ty se měříš každej den ? my se máme měřit jen jednou týdně 7x za den a dvakrát týdně 2x za den (tzn. jednou před jídlem a podruhý po jídle)

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre