Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

vesi
20. nov 2007

ja som písala, ale mňa vtedy pustili z nemocnice 2 dni pred vianocami, piecť sa mi nechcelo 😝 😀 😀

deina
20. nov 2007

To by sa mi tiez nechcelo. 😅 Ale kebyze napriklad mama chce velmi vypekat aj pre mna...

vesi
20. nov 2007

😀 😀 😀 to u nás nehrozilo, u nás som vždy piekla ja 😝 😀 😀

lienockaa
20. nov 2007

ja mám recept aj na dia košíčky..že jogurtové..
120 g masla, 1-2 žĺtky, 3-4 polievkové lyžice bieleho jogurtu, štipka soli, 250 g hladkej múky, tuk a múka na vymastenie a vysypanie formičiek..

maslo, žĺtky, jogurt, soľ vymiešame do peny, postupne pridáme múku, plníme formičky, pečieme pomaly v stredne teplej rúre dozlatista..

krém: 1/4 l mlieka zohrejeme s 1-2 polievkovými lyžicami kakaa, pridáme 150 g mletých orechov a umelé sladidlo /treba ochutnať, koľko vám vyhovuje a nakoľko sladký krém chcete/..

polejeme dia čokoládou..🙂

liaa
21. nov 2007

Lienockaa-a jak je to tedy s tím umělým sladidlem??Lékařka mi totiž tvrdila,že žádné dia výrobky a umělá sladidla nesmím používat?

deina
21. nov 2007

Mnam, ten recept tiez vyzera dobre. 🙂

Liaa, lienocka mi pisala, ktore sladidla sa v tehu moze, kuknem sa na to, ak by neodpisala.

liaa
21. nov 2007

Aha OKi.-))

lienockaa
21. nov 2007

liaa- no dia výrobky sú väčšinou sladené kombináciou umelých sladidiel, preto v zásade sa nemôžu..pokiaľ viem, sú len dve sladidlá, ktoré môžete s mierou si dať a to je aspartám a acesulfám K..ostatné nie..

predpokladá sa, že nezjete celý koláč s umelým sladidlom naraz.. 😉

lienockaa
21. nov 2007
deina
21. nov 2007

V tejto diete je asi vela veci tak, ze treba s mierou... (okrem samotneho cukru)

mamina
21. nov 2007

Liaa,radši ty dia výrobky vynech.Mě to taky doktorka říkala-tobě sice ublížit nemůžou,ale mimču by mohly!Já,když jsem měla chuť na sladký,dala jsem si syrovou mrkev,jabko a nebo k odpolední svačině místo 50 g pečiva a bílýho jogurtu jsem si dala půl balení ovocných bebe sušenek(asi 25 g)..Ale max.1* do týdne.A měla jsem jen dietu,tak to tolik nevadilo-neměla jsem inzulin...

vesi
21. nov 2007

s tými dia výrobkami to možno závisí od toho aké máte hodnoty cukru. ja som mala pri dodržiavaní diety, aj stými dia sladkosťami cukor v norme, ale je pravda, že som si vždy čítala či neobsahujú normálny cukor...

certica
21. nov 2007

vesi, tu asi skor ide o to, ze tie umele sladidla nie su vhodne pre babo

vesi
21. nov 2007

nám povedala dr. na antolskej, že to môžeme... a malá je O.K. a nemala ani veľkú váhu. ja som pila kávu a bez sladenia si ju neviem predstaviť... 😉

babulka
21. nov 2007

K tym umelym sladidlam - je to chemia, ktora prestupuje placentou do krvneho obehu babatka a ako kazda ina chemia nerobi dobre drobnemu organizmu. Iba acesulfam a aspartam - podla americkych studii - prestupuju iba v minimalnom mnozstve.
Ved ani "normalni" diabetici nemozu jest tolko umelych sladidiel, toez to musia regulovat.

deina
22. nov 2007

Ta dieta asi zabera u mna - aspon co sa tyka vahy, za posledne dva tyzdne som nic nepribrala. 😕 Ja si obcas dam dia vyrobky, ked uz strasne velmi chcem nieco sladke, ale viem, ze sa to casto nemoze, ze na to treba davat pozor. Dufam, ze ak to nejem tazdy den, bude to vporiadku.

liaa
22. nov 2007

A já se dnes cestou z gynekologie stavila v prodejně zdravé výživy.Tak mám nakoupené různé bio cereální sušenky obohacené třeba chutí zázvoru či datlemi či sušenými brusinkami a pod.Pak i nějaké na slano-třeba sezamové.A užasnou čokoládu bez cukru a též bez sladidel.Samozřejmě ani tohoto nesmí člověk sníst kilo.Ale když budu mít hodnoty Ok tak třeba ke svačině 2-3 kousky určitě nic nezvednou.
Nejsou dia a není v tom žádný cukr-jsou jen lehoulince nasládlé těmi surovinami.

liaa
22. nov 2007

Akorát mám teda jednu věc,ráno po probuzení mám naopak velké podhodnoty.Klidně i 2,7 nebo 3,2.Myslíte že bych měla kvůli tomu v noci třeba sníst něco jen trochu malého??

babulka
22. nov 2007

Liaa, a kedy si davas druhu veceru? Ja som mavala velmi nizke hodnoty, do 2,0 a to ma poriadne sprdli, ze mavam jest aj druhu veceru, pred spanim nieco male. Zjedla som tak o 21,00 krajec tmaveho chlebika s platkom sunky a kuskom papriky a hodnoty rano boli v norme.
Viem, ze hodnoty okolo 3 - 3,5 nalacno rano su este celkom dobre, pod 3 je to uz hypoglykemia.

liaa
22. nov 2007

No právě!!Já mám jíst v :7-10-13-16-19... a pak kolem 21 hodiny.Jenže prostě to je na mě už fakt dost pozdě!!A kolikrát i usnu dříve-a ráno pak podhodnoty a i třeba ketony v moči.Tak ted se snažím v noci alespoň když se jdu vyčurat pít vodu-jenže to zase jdu čurat a je to pořád dokola.Budu se muset nějak donutit mít třeba ty sušenky u postele a zobnout si v noci.Už jsem to i zkoušela a je to ráno lepší,ale nechce se mi!!Raději bych spala.A je mi to i nepříjemné kvůli zubům.Ale to už bych se uplně zcvokla jít si je ještě čistit!.-))

liaa
22. nov 2007

Možná-prý v krvi déle vydrží ty ovocné cukry-fruktoza..Tak třeba na noc mandarinku a trochu jogurtu.To by mělo být lehké a udržet tu hladinu déle.
No..teprve se s tou dietou učím pracovat,tak nějak časem tomu přijdu na kloub a najdu si nějaký řád.

lienockaa
22. nov 2007

liaa- rozhodne lepšie dať si to, čo píše babulka..čiže celozrnný chlebík o 21:00..lepšie ako sušienky a lepšie ako mandarínka s jogurtom..najdlhšie vydržia zložité cukry a to máš v tom cereálnom chlebíku, fruktóza určite nie je zložitý cukor..ten jeden krajec celozrnného, s kúskom šunky, či plátkom nízkotučného syra a so zeleninkou je úplne v pohode..ja by som si potom pokojne zuby umyla a v noci by som už nič nezobkala..a uvidíš, čo to spraví..

liaa
22. nov 2007

Ok Lienockaa.-)Díky za rady

deina
22. nov 2007

Lia, aj ja som si nakupila vselijake bio cerealie, su celkom chutne. S vlakninou. 🙂 Nastastie nemam problem s tym, ze by som mala rano nizky cukor. Dnes som bola na merani a vyslo to takto:

rano nalacno 4.2
hodinu a pol po jedle 6.5
hodinu po 5.2
hodinu a pol po jedle 6.0

Kto sa v tom vyzna? Je to vporiadku? Diabetologicka povedala, ze mam takto pokracovat a potom mi postaci dieta. Ale zase ze si mam davat pozor aj na to, aby som nechudla (asi preto, ze som nic nepribrala, ale ani nezhodila).

adetka
autor
22. nov 2007

ahojte 😀 ... dia vyrobky v tehu nieeee... ani umele sladisla... (aj ked ja uz mozem 😀 )

urcite vecer nieco jest... mna v nemocnici s prepacenim "sprdli" uz pri hodnote 3,5... vraj v tehotenstve pod 4 nesmiete 🙂

deina... super hodnoty... len nesmies vyskocit nad 8... a budete obidvaja na tom dobre... ja som pocas tehotenstva schudla pat kil... ale to som pred otehotnenim mala "miernu" nadvahu (13 kg ) 😅

deina
23. nov 2007

Nad osem? Myslela som, ze uz nad 7 je zle, vlastne aj diabetologicka mi tak povedala, ze by to nad 7 byt nemalo.

huncut
23. nov 2007

Deini, aj mne povedali že nad 7 už nie je dobre...tak teraz neviem
ale to ti robili iné testy, ked až toľko odberov..mne brali len 2krát.... uvidíme ako to bude teraz...

deina
23. nov 2007

Ja neviem, co ma tolko sledovali, este mam v utorok zavolat na dalsie vysledky. Ale ze ked budu dobre, tak mam len pokracovat v diete ako doteraz a to nie je nic strasne. 😅 Takze som sa vcera fakt tesila z tych vysledkov.

vesi
23. nov 2007

aj mne povedali, že do 7... 😉

huncut
23. nov 2007

Tak to máš dobré..ja idem za 2 týždne, hádam cukor nevyskočil..predtým som mala 4,4 a po vypítí tej cukrovej vody y čakaní 2 hodín som mala 6,4 čo bolo ešte v norme..tak uvidíme

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre