Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

ducky
17. máj 2010

Werunko tak to mě nestraš. Já ale myslím, že zatím mi to berou jako dietní chyby. No, uvidím jak zítra. Já ale injekce fakt nesnáším, netestuju se mimo stanové dny a pak nemám představu 😅 Jenže pro mě bodnout se do toho prstu vyžaduje velké sebezapření. 😝 😅

Syraell máslo dr. Moravcová povolila, navíc to je tuk, ne? 😅 A hlavně se mi nezdá, že měsíc mi to prochází s dobrou glykémkou a najednou ne. Zítra zkusím posnídat knackebroty a uvidím 😉

Jsem ráda, že krupicovka se ujala 😀

syraell
17. máj 2010

ducky
To je právě ten problém, že co prochází, časem procházet přestává, protože se zvyšujou hladiny těh. hormonů. Taky nám Dr.M. řikala, že je máslo v poho, ale v pozdějších fázích může vadit i to...je to halt alchymie 😉

ducky
18. máj 2010

Tak 3 sezamové knackebroty s máslem a rajčetem prošly se 7, tak dobrý, mám co snídat a kde ubírat 😉

ellysa
18. máj 2010

baby a neviete či sa môže taký javorový sirup? našla som, že cukrovkárom sa odporúča, nakoľko znižuje hladinu cukru, ale o tehu cukrovke ani zmienka, jasné, že nemýslím stále s ním sladiť ale napríklad možno do bieleho jogurtu trošku, alebo aj do tej kaše, ale neviem... 😕

ducky
18. máj 2010

Ellysa to netuším. Zeptala bych se asi v poradně. 😉

mollyweasley
18. máj 2010

Tak pak doktor byl mnou nadšený, měla jsem sice v hodnotách jednu osmičku, ale řekla jsem mu, že přesně vím, z čeho to mám a že sice z toho, že jsem si jeden den vzala na snídani 35 sacharidů. Ani mě nenechal domluvit, začal se tetelit, že je na mě TAK pyšný, z každého prý musí tahat, co snědl a pak to přepočítat na sacharidy a já jsem přesně věděla 🙂 No cítila jsem se úžasně 🙂
Na lačné a posnídaňové hodnoty těsně pod hranicí mi řekl, že to nemám řešit, dokud jsou v normálu, pokud bych do budoucna měla snídaně vyšší než 8, mám se stavit a pravděpodobně mě pošlou do nemocnice naučit se s inzulínem. Ale prý se zatím nemám starat, že mi to jde hezky.
Jinak my máme jako hraniční hodnotu po jídle 7,8...!

emers
18. máj 2010

ducky: mně to lítalo hned od začátku co jsem se začala měřit, někdy i nad 9, jednou snad i 10, dieta nestačila, dr. mi říkala, že i kdybych nejedla nic (nadsazeně) tak to mám prostě blbý, že to tak je u někoho, prostě nebylo co řešit, dali mi napřed dávky 3,4,5 a pak to po týdnu zvyšovali, protože se to zhoršovalo, typický průběh prý... a taky u mě proto že jsem chcíplotina 😀 tak abych jim moc nezhubla to chtěli hned vyvážit tím inzulinem
jinak to píchání ani do prstu ani pak perem inzulínovým fakt nebolí 😉

mollyweasley: my máme 7,2 po jídle...

mollyweasley
18. máj 2010

To se mi na tom strašně líbí, že každý doktor má za horní hranici jiné číslo a těhotná si pravděpodobně může vybrat, které jí vyhovuje a které bude dodržovat :-/

kici96
18. máj 2010

Ahoj holky!
Ja len ze tiez som mala tehotensku cukrovku, po vypiti tej sladkej vody mi vyskocila hodnota na 9.
Takze som nabehla na dietu, ale nic som nevazila neratala som ziadne sacharidy. Len som obmedzila sladkosti a nejedla som velke porcie. Obcas som zhresila a nieco male sladke som zjedla. jedla som aj ovocie viac ako jedno denne. Rad horkej cokolady som zjdela denne. Jedine co som sa fakt dnazila dodrzat bolo papat pravidelne kazde tri hodiny.
Mala sa mi narodila 12.4.10 vazila 2650g a merala 50cm a nakoniec jej museli davat glukozu lebo mala po narodeni nizky cukor, takze sme si pobudli tyzden v nemocnici kym sa hodnoty nevysplhali nahor.....Tak mi teraz povedzte je to dobre takto obmedzovat a nakoniec je to aj tak zle alebo, ...proste som bola nastvana ze mala nebola ok ked mi lekar nakazal dietu.
Nastastie teraz uz je vsetko v poriadku, ale aj tak mi to nejde do hlavy.

syraell
18. máj 2010

kici96
no tak nevim, ale podle toho co pises, ses teda moc neomezovala 😉 Takze bych rekla, ze jsi jenom dalsi priklad toho, že omezovat se opravdu stoji za to 😝
Boze ja mam chut na neco hodne, ale opravdu hodne nedietniho - jeste 4 tydny a uz vidim ten medovnik v barvach auuuuuuu 😀

syraell
18. máj 2010

ted travim dny tim, ze studuju recepty na dortove kremy a potahovani, protoze jsem prckovi slibila k narozeninam v sobotu dort s marcipanovejma autickama. Muzu vam teda rict, ze je to dobrej masochismus 😀

mollyweasley
18. máj 2010

Syraell, mě si objednala kamarádka za měsíc na pomoc při výrobu dortu pro její dceru - taky marcipán, figurky, barvičky, těstíčko, krémíček...🙂 Vždycky jsem záviděla lidem, co si místo kousku čokolády radši dají flákotu masa a jsou spokojení.

luckaa
18. máj 2010

Tak jsem tu z kontroly a doktor koukal na ty staré testy a říkal,že je to ještě v normě,takže to asi každý posuzuje jinak,asi my tady na severu musíme vydržet víc 😀 každopádně říkal,že mě na cukr stejně bude posílat,tak pak uvidíme.

ellysa
18. máj 2010

tak baby, po dvoch hoďkách po kaši 5,4 😉 tak myslím, že fajn a prcla som si tam asi pol malej lyžičky toho javorového sirupu 😅

kici96
18. máj 2010

Syraell

No ved prave ze som to neratala a obcas som zhresila a nakoniec mala malicka nizky cukor. to znamena ze jej chybal!!! museli mi ju dokrmovat glukozou....to nechcem vediet co by mala keby som to dodrziavala na 100%. a este strasili s vysokou vahou amalá nemala ani 3kg.
Inaj to som si aj ja hovorila ze po porode zozerem vsetko sladke co zbadam a prave ze vobec som si uplne odvykla 🙂)

mollyweasley
18. máj 2010

Kici - ano, po porodu jí chyběl, protože v břiše si zvykla na jeho pravidelný zvýšený přísun.

didulka85
18. máj 2010

Kici presne ako pise Molly... Mne povedal doktor, ze ked nebudem prisne dodrziavat dietu, tak malej budu po narodeni davat glukozu.

Dnes som bola u diabetologicky. Hodnotu nalacno mam 4, 11 a po grahamovom rohliku 7,5. Prvy test som mala nalacno cez 5 a po glukoze 10,2.
Dostala som glukomer a pasiky na zistovanie ketonov v moci. Zajtra a pozajtra si mam merat hodnoty, v piatok jej ich zavolam a rozhodne sa co dalej.

syraell
18. máj 2010

kici96

jak pisou holky - hypog. sok po porodu znamená, že byla cukrovka nekompenzované, což znamená, že jsi špatně, nebo vůbec nedržela dietu. Takže to asi chápeš üplně opačně...
Poto se dětem matek s cukrovkou ten cukr okamžitě testuje. Takže hypka tvého prcka opravdu jenom potvrzuje, žes dietu měla držet...

syraell
18. máj 2010

mollyweasley
tak to jsi koukam taky peknej masochista 😀 Holka, ja se toho patku obavam, jak cert krize 😉 Aspon pokud bude ten dort hnusnej, budu moct tchyni rict, ze se neda nic delat, pac jsem nemohla prece ochutnavat 😀

emers
18. máj 2010

kici:
kopíruju sem odborný text, já jsem taky kdysi nevěděla proč to tak je, že dítěti naopak glukozu pak dávají...

Miminko je v prvních dnech po porodu navíc ohroženo hypoglykémií – tj. sníženým obsahem cukru v krvi. Bylo totiž zvyklé na zvýšený přísun cukru od maminky, ale přestřižením pupeční šňůry tento přísun náhle končí. Hladina inzulínu v jeho těle je však ještě nějakou dobu zvýšená a způsobí náhlý pokles hladiny cukru v krvi. Závažná hypoglykémie se projeví křečemi a poruchou vědomí, léčbou je infúze glukózy.

emers
18. máj 2010

kici: a váhu měla teda fakt spíš menší, moje taky vypadá na to, že bude spíš menší, zatím teda dle odhadů...

mollyweasley
18. máj 2010

Syraell, tak já vím, že hnusný nebude (sebevědomě se přiznávám, že jsem dělala už celé dva dorty podle stejného receptu, poprvé jsem musela po rodině poslat fotky, že jsem ho dělala fakt já...všem moc chutnal, vypadal úžasně, no prostě něco na moje ego 🙂 ), ale tím, že není pro nás ani pro naši oslavu, tak nebudu moct ochutnat. Dloubnout si jenom tak do korpusu nejde, zbytek krému ať si sní maminka oslavenkyně a marcipán mi nedá, ten vím, že jí chutná 🙂
Ty si ale pořádný kus dortu zabal do fólií a alobalu a dej do mražáku. My jsme takhle po roce jedli dort svatební a byl skvělý. Akorát teda musíš zmrazit fakt velký kus, jinak to pak po rozmražení z toho talíře zmizne a ty jenom mlaskneš 🙂

Didul, gratuluju ke glukometru a páskům, já už jsem včera nafasovala druhé balení, protože mě strašně bavilo se měřit a zjišťovat, co se mnou jaké jídlo dělá. Ptala jsem se doktora, jestli se za ty pásky něco platí, tak že prý rozhodně ne, jsem přece těhotná a navíc jsem ho tak potěšila, že by ho hanba fackovala, kdyby si o něco řekl. Já ho žeru 🙂

A právě do sebe cpu jabko a mám pocit, že je strašně sladké. Kdo by to byl do mě řekl? Mi snad ani čokoláda nikdy nebyla dost sladká 🙂

emers
18. máj 2010

molly: mně už přijde sladká i kysaná smetana napřiklad anebo jsem si jednou cucla 2 loky pivka od manžela k obědu a říkám, ježiš to je sladký a on vždyť ti pivo vždycky přišlo strašně hořký... no jo no. A dřív jsem se ládovala sladkým a nikdy jsem se "nepřesladila".

Já se moc těším na sladký, protože jsem to vždy milovala a hodně jedla, ale asi mi zůstane to, že si to budu možná víc hlídat, protože jsem to fakt přeháněla každý den sníst tolik sladkého a zapíjet to jen sladkýma vodama. Třeba zkusím dál nepít jen ty sladký vody typu cola a džusy (aspoň si to zředím) a tak moc sladit čaj a kafe... Trošku se bojím abych pak neskončila jako diabetik 2. st.

mollyweasley
18. máj 2010

Tak sladké pití nepiju (colu jednou za čas nebo třeba Kofolu když si zajdu někam na oběd/večeři), čaje nesladím, kafe nepiju, takže v tomhle mám výhodu. O to víc jsem vždycky mohla sežrat čokolády 🙂
Doktor říkal, že když budu držet takovou pěknou dietu i po porodu, že ze mě bude kočka (sprosťák, jako by nebyla už teď!). Mamce se pomocí diabetické 175 podařilo shodit snad 20, 30 kilo (takže se dostala s váhou kolem stovky), má ale slabou vůli, takže se na to pak vykašlala a teď je zase zpátky. Před dvěma týdny jsem jí změřila cukr, měla po obědě 13,5, ale k doktorovi pro doporučenku si ještě nešla...prostě kravka. Naposled byla u diabetologa před deseti lety.

emers
18. máj 2010

Já jsem nesladký neuměla vůbec pít, se mi navalovalo normálně, i nesladká minerálka mi přišla hnusná a hlavně jsem nechápala jak někdo může vypít i obyčejnou vodu. Hm, teď piju i tu, ovšem kápnu si do ní aspoň cukr a jde to ne že ne, ještě jsem se nepo... 😀

emers
18. máj 2010

teda cukr, já jsem debil 😀 jsem myslela CITRON!!! no už mi z toho cukru hrabe! 😀

mollyweasley
18. máj 2010

Tak já piju jenom čistou vodu, citron doma obvykle nemám, ale prý je super na pocit kysla v žaludku dát si do vody lžičku medu a vymačkat citron. A věřím, že je to i dobré...asi si koupím citronovou šťávu 🙂

didulka85
18. máj 2010

Molly tak to mate v Cechach super... Mna doktorka upozornila, ze mam narok na 50 pruzkov, tak ich mam setrit. lebo viac mi poistovna nepreplati. Som sa v lekarni pytala, kolko stoji balenie a povedali, ze 16 eur.
Citron do vody tiez davam. Niekedy si tam nasekam aj cerstvu matu.

ellysa
18. máj 2010

len bacha na ten citrón vo vode, nadmerné pitie rozožiera zubnú sklovinu, to minule bukovský hovoril 😝

syraell
18. máj 2010

mollyweasley
to je nápad! Já jsem tak tupá, že mě to ani nenapadlo - no jo, těhotenská demence je těžkej kalibr 😀 Zmrazim a budu se těšit 😉
Já se chystám na své číslo 1, takže se těsím, že se mi to pod potahovkou K celý rozteče - ale to je fakt hnusný, bavit se o tomhle druhu činnosti v tomhle tématu, takže už kušuju 😀
Jinak dneska jsem měla na nákupu s Kubou parádní hypku - cukr mi musel nějak rychle sletět, protože jsem šla do parádní vývrtky...ještě že manžel dělá za rohem a s Kubou jsme zrovna byli v oddělení hraček, takže nikam neprchal 😝
Blbý je, že si člověk v první chvíli ani neuvědomí, že by to mohla být zrovna hypka...Doma jsem se přemě¨řila a bylo jasno 😖

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre