Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

suzi8
18. dec 2010

@imzadi veru hej, co narobime musime si siahnut trosku do vrecka....vsade to inak riesia este aj tie hodnoty su vsade ine....kto sa ma v tom vyznat 😝

maahuliena
19. dec 2010

@garnelia ahojček, ano, tak mi bolo povedané... 😉 dakujem.. ved aj vy sa držte 🙂

garnelia
19. dec 2010

@suzi8 citala som,ze vysledky glykoveneho hemoglobínu maju byt 6,5-7 %,tak dufam že bude vsetko v poriadku,ja sa vysledky dozviem vo stvrtok.Dnes si robím celodenny profil 😝
@maahuliena Maahu super! 🙂

suzi8
19. dec 2010

@garnelia ahojko 🙂 dufam aj ja,ze to bude v poriadku uz teraz som v strachu.... drzim aj tebe paleceky 🙂

delf14
19. dec 2010

ahojky holky,byla jsem taky na cukrovce nevíte jak to vypadá s hodnotami prosím měla jsem na lačno 5,3 po hodině 9,7 a za další hodinu 7,3 je to vážné?předem děkuji za odpovědi a jáké jse tak měli vy hodnoty?

suzi8
19. dec 2010

@delf14 ahoj tu druhu hodnotu mas trosku zvysenu myslim, ale nie je to az take zle. Za 1 hod. by mala byt hodnota asi tak do 8,8. Nie je to az tak zle hadam, postaci aj dieta. Ja som mala po 2 hod. 8,5 a spravne by malo byt 7,6. Som na diete nepapam sladke...bola som na kontrole cez tyzden a hdonoty mam dobre....Drzim palceky

suzi8
19. dec 2010

Kocky ako si meriate hodnoty ako casto pred a po kazdom jedle alebo ako???

delf14
19. dec 2010

@suzi8 děkuji za odpověd,já že ještě než jsem věděla hodnoty ak doktorka mě tak vyplašila že musím co nejdřív do diabet.poradny právě a až když jsem zjistila ty hodnoty tak nevím proč mě tak vyděsila,jsem se lekla,že to bude strašně vysoké,když musím honem honem a ono né no nechápu to fakt né. 😒
takže jesli to dobře chápu tak po dvouch hodinách by mělo být max.7,6,což znamená,že jsem se vešla. 😅 a nebo už mám držet dietu?jako necpu se sladkým to né,ale sem tam si něco uzobnu teda.

editah222
19. dec 2010

@garnelia glykovaný hemoglobin musí být do 4%, pokud je vyšší tak se nasazuje okamžitě inzuli, protože v těhotenství musí být hodnoty jako pro zdravého člověka. Hodnoty do 7% jsou akceptovatelné u diabetu 2 typu pokud je diabetik na inzulinu nebo práškách. U nás je to mnohem přísnější.

@suzi8 Já si dělám 1x týdně velký profil (měření nalačno, před každým hlavním jídlem, hodinu po hlavním jídle a večer kolem 22hod. než jdu spát) a 2x týdně malej profil (jen lačno a hodinu po hlavních jídlech). Pak občas ráno po snídani, ale to jen kvůli tomu inzulinu, abych věděla jestli mi dávka stačí. No a pak když si dávám nějáké "nové" jídlo abych věděla jak na ně tělo reaguje. Častěji to rozhodně nemá smysl, jen by jsi se stresovala 🙂

@delf14 ty jo, nebyla jsi na testech nějak pozdě? Myslím si, že pokud máš takové hodnoty v 33tt tak už se ti cukrovka moc zhoršovat nebudu a určitě vydržíš na dietě.

delf14
19. dec 2010

@editah222 byla jsem pozdě protože když jsem měla jít tak jsem odmítla no a na utz co jsem ted byla bylo miminko věttší ohodně a tak se mě doktorka zepala zda bych radši na ten cukr nechtěla jít tak jsem šla teda.

editah222
19. dec 2010

@delf14 aha, no tak to můžu jen říct, že máš štěstí, že ta tvoje cukrovka je "slabá", kdyby jsi měla třeba neodhalenou tu moji tak je to velké ohrožení miminka. Držím palce, aby vše bylo v pořádku.

Já patřím k těm co jsou proto, aby byl OGTT povinný, mám hodně opravdu hubených, zdravě se stravujicich, mladších kamarádek bez genetické zátěže a GDM je taky potkalo. ☹
Já jsem klasická riziková skupina 😀

delf14
19. dec 2010

@editah222 ty jsi měla neodhalenou?to je co?děkuji za držení pěstiček i já tobě držím aby vše dopadlo dobře.a ty víš kolik ti ted miminko váží?nebo jak jsi na tom?

editah222
19. dec 2010

@delf14 ne ne, to jsem to jen blbě napsala , já jsem na OGTT šla v minulém těhu poctivě v termínu a tentokrát jsem byla dokonce i v prvním trimestru, protože jsem těhu cukrovku měla už minule.

Kolik moje miminko váží a měří nevim, protože mi stačilo jen ujištění, že je velký a váží akorát, možná spíš o týden méně. Ale já držím tvrdou dietu už několik týdnů a asi měsic jsem ráno na inzulinu.
Těhu cukrovku nepodcenuju, možná to spíš zbytečně hrotím, ale četla jsem o rizikách a tak se bojim 🙂

delf14
19. dec 2010

@editah222 ahá tak to jo potomjá právě podle utz jsem 35+3tt no a jinak bych měla být 33tta už váží prý 2475kg takže docela macek a nevím z čeho teda ☹

suzi8
19. dec 2010

@delf14 ved uvidis co ti povedia na diabetologii.....sem tam dzob sladkeho hadam mozeme 😝 potajomky ale malicko 🙂 ja som mala druhu hodnotu vyssiu 8,5 som mala.... drzim palceky daj vediet potom co a ako...pa 🙂

suzi8
19. dec 2010

@editah222 dakujem ti za info...urcite ze to tak staci ako sa stale pichat 🙂 no cakam na vysledky krvi zo zily tak sa modlim, aby to bolo dobre....bojiiiiim sa 😢

editah222
19. dec 2010

@delf14 pravděpodobně ti dítko tak roste právě díky občasným vysokým glykemiím ☹ ☹ Takže já bych ti radila opravdu dietu dodržovat. Já hřeším maličko, v tomhle období obžerství je opravu složité odolat 😀 😀 Ale já to řešim tak, že u pečení mám v puse žvejku, abych odolala pokušení olíznout prsty a tak. No a kousek cukrovíčka si občas dám ke svačině. Nepřeháním to, říkám si, že těch pár tydnů mi za omezení rizika stoj.

editah222
19. dec 2010

@suzi8 no jo, já mám prsty skoro modré a to se kontroluju tak nějak normálně 😀 😀
Já jsem měla glykovaný suprový, jen 2,8% jsem zvědavá kolik bude na konci těhu. Doufám, že díky inzulinu držím v normě i ty ranní hodnoty a moc by to stoupnout nemuselo.
V minulém těhu jsem začinala na 3% a končila na 4,1%, takže kdybych nešla rodit (v 38tt) tak bych ještě inzulin odstala.

suzi8
19. dec 2010

@editah222 no mne glykovany brali po tyzdi diety tak neviem ako to bude objektivne za to som v strahu...ale zvyknu hovorit, ze vysledky so zily zvyknu byt lepsie ako hodnoty..neviem co je na tom pravdy ? 😒

editah222
19. dec 2010

@suzi8 glykovaný hemoglobin je (laicky řečeno) hodnota cukru za delší období cca 3 měsíce, takže když je do těch 4% což je norma pro zdravého člověka je vše OK.
Tobě byl dělanej glyk.hem. a pak za týden znovu? Většinou se kontroluje jen 1x měsíčně, protože to je minimální doba kdy se můženějak výrazně pohnout.

Jestli budu těhotná ještě jednou tak toho budu o těhu cukrovce vědět víc než 90% diabetologů 😀 😀 😀

suzi8
20. dec 2010

@editah222 no to teda budes vzdelana o tehptenskej cukrovke 🙂 No ked to je za 3 mesiace pana fera tak som zvedava na sovj vysledok asi ma aj natiahne 😝 Pekny dnik 🙂

leheckova
20. dec 2010

ahoj holky nevite co to znamená glikosurie 23,2

editah222
20. dec 2010

@leheckova to znamená, že máš hodně cukru v moči. Aspon tak si to myslím já 🙂

editah222
20. dec 2010

@leheckova a ta hodnota je celkem dost vysoká, jestli je to stejné jako na Diaphanu tak je to až 3 poličko. Těhu diabetička by neměla mít nikdy cukr v moči, protože to ukazuje na špatně léčenou cukrovku (až při glykemii nad 10 se ukazuje cukr v moči).

leheckova
20. dec 2010

@editah222 jj něco takoveho rikal i gyndar ze je to hrozne moc

leheckova
20. dec 2010

@editah222 jinak na lačno mam 4,5 a po vypití té sladké srajdy 9,6 ale ja se ted hodne cpala sladkym fakt jsem to přehanela tak uvidim co mi rekne zitra

delf14
20. dec 2010

@leheckova a to těch 9,6 bylo po dvouch hodinách jestli se smím zeptat?!

leheckova
20. dec 2010

@delf14 ano a bylo mi pěkně zle jestli mi zitra řeknou že to musim pít znovu řeknu že ne málem jsem se poblila fuj už to nechci je to sladky že člověku je z toho zle co ta první hodnota je dobrá???moje znama měla těhu cukrovku a měla první hodnotu 5,7 tak ji to ani nedali pít 4,5 je dobré ne??

leheckova
20. dec 2010

@delf14 všude jsem četla že by test měli dělat do 28tt mě ho ale dělali dýl protože ted už jsem konec 31tt ale podle poslední ms to sedi ale jinak moje těhu je o 14 dní posunuto dopředu protože jsem to měla a přitom byla těhu...tak podle čeho se to bere teda????

delf14
20. dec 2010

@leheckova jo to nevím podle čeho to berou,ta první hodnota co vím tak je dobrá já měla 5,3 a je to ok horší je ta poslední no

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre