Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

editah222
21. dec 2010

@leheckova ještě takový příklad, můj otec ma lačné glykemii kolem 9 a občas mu po jídle vyletí až na 15 a glykovaný má 6,5. 🙂

leheckova
21. dec 2010

jj tak nejak mi to vysvetloval u nas v rodine to meli jen deda s babičkou ale až kolem 75-80let

leheckova
21. dec 2010

9? to je dost teda vid? ja si dnes docela ulevila 4,2 lepsi nez minule ja to dodržuju ale dnes jsem si polevila a prez vanoce si polevim vim to ja proste bez uplně sladkyho být nemohu ale nebudu žrát celou cokoladu jako jsem to delavala dám si treba dva tri kousky cukrový nebo salat bramborový chlebíčky a tak to mi stačí

editah222
21. dec 2010

@leheckova já mám silnou cukrovku, hodnoty ráno po 1 krajici chleba (bez inzuliny) i přes 10, ale lačnou mám většinou jen kolem 4,4 max 4,8. Takže to není moc dobrý ukazatel ☹
Já jsem bohužels skoro úplně bez sladkého, jen na odpolední svačinu si občas troufnu dát 1 kousek cukroví, víc mi bohužel glykemie nedovolí a dělám to tak 2x týdně.
Už se těším jak se nacpu po porodu 🙂 🙂

No a chlebíčky jsou pro mě úplně pasé, pečivo mi zvedá glykemii hrozně 😠 ☹

monika0001
21. dec 2010

no ja nerozumiem ako to je, ale ja mám na lačno ráno medzi 4,3 až 5,8 a po jedle mám tak do 9,5...
ale čo si doma meriam som mala zatiaľ najviac 8,8 po jedle. inak keď pijem tú sladkú vodu tak mám na lačno 4,3 a po dvoch hodinách tých 9,5...
ono čo sa hovorí vraj, že treba pohyb... aj som zistila že ked sa nejaem a potom idem na nákup tak mám menší cukor ako ked sa najem a sedím alebo ležím.. lenže mám probél a to ten, že moc behať nemôžem, lebo som riziková a mám nariadený klud.. 😔

editah222
21. dec 2010

@monika0001 po tom sladkém cukr vyletí každému 🙂 Po jídle by mělo být max 7,2 a lačná glykemie max 5,3. Pokud je víc a není to způsobeno dietní chybou tak je většinou nutné nasadit inzulin. Já ho mám jen na ráno, protože po obědě a večeři mám hodnoty v normě, ale mám trošku přísnější dietu.

Jj, když lítám kolem malé tak mám taky super glykemiie 😀 😀 Je fakt, že po snidani mi nepomohlo ani cvičení ☹

monika0001
21. dec 2010

@editah222 - no na lačno mám max zatial 5,5.. a čo sa týka po obede a večeri tak ešte neviem moc čo môžem a čo nie.. dnes som po obede mala až 8,8 čo je doteraz najviac čo si doma sama meriam.. a to som skoro nič nezjedla. ale zjedla som zlé jedlo ako som sa dozvedela.. 😔

editah222
21. dec 2010

@monika0001 můžu se zeptat co jsi obědvala?

monika0001
21. dec 2010

@editah222 - noo 😅
kuracie mäso na prídorno a k tomu hranolky ale tak že asi iba z jedného zemiaku a jeden kopček ryže. sme si objednávali jedlo kedže sme robili... 😅

editah222
21. dec 2010

@monika0001 na hranolkách (nejlíp ale z trouby) není nic špatného a na rýži už vůbec ne, ale záleží na množství. 😀 Já si taky chodím pro jídlo do jídelny,ale poctivě odvažuju přílohy. Vůbec nemůžu těstoviny, ty mi taky moc zvedají glykemie, ale třeba couscous je boží, můžu ho sníst až 200g a je to v pohodě.

monika0001
21. dec 2010

@editah222 - no tieto hranolky boli asi skôr v oleji. a ryžu nesmiem? to neviem. vidíš. ja vobec nič neviem.. ako to mám potom udržať ☹

monika0001
21. dec 2010

@editah222 - jaaj nie.. už chápem. zle som pochopila.. 😅 😝

monika0001
21. dec 2010

tak potom som prečo mala tak veľa dnes?
včera som zjedla dokonca vyprážaný syr s hranolkami v reštike čo som nevydržala, lebo som nevedela čo iné si dať a bola som pekelne hladná a to som mala iba 6,4 😕

editah222
21. dec 2010

@monika0001 i hranolky v oleji se můžou, olej neobsahuje sacharidy, ale je to zbytečně moc tučné a někomu může cukrovku zhoršovat i tuk.

fakt si pročti www.tehotenskacukrovka.cz je tam napsáno skoro všechno. Já jsem tam v minulém těhu zjištila většinu podstatného a ted už to jen dolaďuju 🙂

editah222
21. dec 2010

@monika0001 každý den může tělo reagovat jinak. Třeba budeš patřit k těm co mají problém zrovna s rýží 😉 Zatím jsi v začátku, takže to ještě nebude tak strašné. Na těhu cukrovcce je nejhorší to, že se postupně zhoršuje 😠 😠

monika0001
21. dec 2010

@editah222 - Ďakujem za stránku...
a to fakt sa to zhoršuje??? jaaaj.. pomoc....

editah222
21. dec 2010

@monika0001 bohužel se opravdu většinou zhoršuje, ale třeba budeš mít štěstí a budeš patřit k těm co ji mají stále stejnou.

monika0001
21. dec 2010

@editah222 - no uvidíme.. ja osm mala takéto isté problémy už pred otehu,..
Ďakujem veľmi pekne za pomoc...
teraz sa lúčim.. zajtra sa tu objavím 😉

suzi8
22. dec 2010

Caute kocky ake by mali byt normalne hodnoty ? Vsade je to inak nemyslim po teste na glukozu, ale uz vtedy ked si sama doma meriam .... Lebo co pozeram vsade nieco ine......po jedle som mala 6,6 hadam to je dobre a nemusim sa obavat ??? Mam si merat po hodine alebo radsej po dvoch je to vtedy objektivnejsie ciiii ??? 😝 Dakujem

leheckova
22. dec 2010

@suzi8 ahojky co ja vim tak me rikal do 5,5 na lačno a 7,7 po jidle jak je vic je to špatný rikala mi sestra že si mam dát dve mandarinky a pak to po hodine zmerit když to hodne vylítne mam si dát jen jednu mam zkusit i rohlik s norm.maslem a ramou oboje zmerit co se mnou udela ten rozdil....a takhle to proste zkouset

suzi8
22. dec 2010

@leheckova dakujem 🙂 ja som skusila kavu s medom jeden kolacik malinky aktiviu bielu a mandarinku a vysledok bol 5,0 bol to taky mensi test....a po obede som mala 6,6 hadam to nejako zvladneme do tych spravnych hodnot...dufajme, ze nam to nestupne....drzim aj tebe palceky 🙂

editah222
22. dec 2010

@suzi8 tak to mi nezbývá než závidět 😀 Já sníst to co ty a ještě si osladit kafe nebo čaj tak se pod 10 nedostanu. Já mám mít hdnoty podle přísnějších kriterii - na lačno jen do 5,3 a hodinu po jídle do 7,3.

Měř se po hodině, protože to je cukr nejkritičtější.

editah222
22. dec 2010

Mě se ted daří hodnoty glykemii držet a jsem moc spokojená. Dokonce jsem si dala ke sváče větší kousek ovoceného chlebíčku a po hodince jsem měla 6,8 takže žádná hrůza,ale po sváči jsem si dala rychlou procházku 😀 😀

Ještě 5 týdnů snad vydržím 🙂

suzi8
22. dec 2010

@editah222 ahojko to som len tak skusala, ze co a ako. Ale snazim sa obmedzovat a zmestit sa do tych kriterii, hadam sa mi to podari...nechcem zbytocne ani ja nic riskovat. Mas dobre hodnoty som rada a tesim sa s tebou 🙂 Veru 5 tyzdnov uz ubehne a my budeme tisko zavidiet 😀

simir1
22. dec 2010

ahoj, taky se přidávám do diskuze
bohužel mám taky těhu cukrovku, zjištěno včas(oba rodiče diabetici, tak mě poslali hned na začátku)
řeším trochu jiný problém: cukr na lačno mám do 5,5(obvykle 3,3až4,5).2 hodiny po jídle do 6, norma je prý do 8 podle mojí diabetoložky. glykovaný hemoglobin 3,5%, norma je do 4%.jsem na dietě, jím 6x denně zhruba jak tady popisujete.takdže doktorka nadšená, že jsem skvěle kompenzovaná, výsledky výborné.ketolátky v moči ani jednou.
jenomže u tak 4.týden skoro obden ráno cukr v moči, měřím se Diaphanem.někdy první zelená kostička, někdy nestačí stupnice zelené. když si to ověřím v krvi hned ráno na lačno, tak mám svých obvyklých cca4,5.musím dodat, že je to obvykle,když večer zhřeším a sním 3 minonky nebo mandarinku na noc ap.diabetoložka mi řekla, že to je blbost, jestli je cukr v krvi v normě, nemůžu mít tolik cukru v moči.takže to jefalešná reakce způsobená močovou infekcí.praktik mne poslal na urologii, žádné bakterie v moči nemám, akorát jsem zbytečně utratila za brusinky.včera opět zeleno, v krvi v normě.šla jsem na gyndu na poradnu i s tou močí, doktorka mi vzala krev a dneska výsledek 4,3 na lačno tak jaj jsem naměřila na svém glukometru.takže jsme vyloučily, že by blbě měřil glukometr.netuším, co je špatně a doktoři to moc neřeší.jsem ve 25tt apřibrala jsem 2kg, spíš hubnu.
omlouvám se za tak dlouhý příspěvek, ale máte někdo podobné zkušenosti?dost mne to stresuje
díky moc

katarinasifrova
22. dec 2010

@editah222 ja mam napriklad cukor horsi po 2 hodinach. hodnote je vyssia ako po 1 hodine. takze nie pre kazdeho plati ta jedna hodina :(

editah222
22. dec 2010

@katarinasifrova ty máš 2 hodiny po jídle horší hodnotu než po první hodině? 😕 😕 Ty jo, to jsem ještě neslyšela. Ale je fakt, že u cukrovky je možný snad všechno. Já mám hodnoty po 2 hodinách naprosto suprové, ale po té první hodině je to horší.

katarinasifrova
22. dec 2010

@simir1 mojim problemom su ketony v moci. mam ich kazde rano a nikto nevie preco ☹
bola som aj na vysetreni obliciek a nic nezistili. dalej to nikto neriesi.

ja mam glykovany hemoglobin 5,3%. pytala som sa svojej doktorky a ta mi povedala, ze norma je do 6. Ze s tehotnou, ktora by mala pod styri sa este nestretla.vraj je moja hodnota ok.

katarinasifrova
22. dec 2010

@editah222 taky isty problem som mala aj pri tom zatazovom teste. po jednej hodine 5, 3 a po dvoch hodinach cez 8. tiez tomu velmi nerozumiem , ale preto meriam radsej po dvoch hodinach 🙂

editah222
22. dec 2010

@katarinasifrova já mám taky pořád ketony v moči (ráno), taky to nemá řešení. Ale už je mám jen slabé.
Ty jo, mě bylo řečeno, že pokud budu mít glykovaný nad 4% tak jdu na inzulín. Zatim ho furt držím pod 3%.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre