Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

vegal
2. apr 2011

@forji tak to je bezva! Už to chci mít taky za sebou.Já mam teda jen dietu,takže jen nemám přenášet,ale i tak se bojím vyvolávání a budu se pak modlit,aby se malému chtělo na svět dřív 🙂
Držím palce,abys to měla rychle za sebou!!! 🙂

silviadaisy30
2. apr 2011

@vegal tak to ma tesi ze nejsom sama co si takto pomaskrtim 🙂 sak to by bolo uplne na nervy ostat celkom bez sladkeho...ale uz som zvedava kolko malicka vazi,a termin mam az 14.4.,,pred 3 tyzdnami mala okolo 840gramov,by ma zaujimalo kolko uz pribrala 😉

silviadaisy30
2. apr 2011

@forji tak to ti drzim palce,nech ti to dobre dopadne,a hlavne nech to mas rychlo za sebou 🙂

vegal
2. apr 2011

@silviadaisy30 co jsem byla po třech týdnech na ultrazvuku,tak malej přibral za 3 týdny půl kila...taky už jsem jako sud 😒
Jasný,bez sladkého to nejde 😉

forji
2. apr 2011

@silviadaisy30 no nejsem prý vůbec ani trošku nachystaná, tak to asi tak jednouduchý nebude podle doktora.

marrei
3. apr 2011

@forji - řekli ti důvod vyvolání?? Miminko je veliký?? Já fakt nechápu, pokud má mimčo normální velikost a nejsou jiný potíže, proč nepočkají do termínu? 😠

silviadaisy30
3. apr 2011

@forji uz sa ti to krati a ako sa citis,urcite sa uz tesis,ze?Naozaj podla coho sa doktor rozhodol ze teraz je ten spravny cas,,mala si viac terminov na porod?

silviadaisy30
3. apr 2011

inak dnes som ostala prekvapena,po ranajkach som mala nizsi cukor ako na lacno, 🙂 ale aj tak ma to metie lebo tomu pomaly prestavam rozumiet 😒

simonka99
3. apr 2011

@silviadaisy30 ja tomu tiez prestavam rozumiet,pretoze vcera vecer som ''neodolala'' a dala som si malu pizzu,potom som si lahla na gauc a zdriemla si hodinku....a cukor po tej hodinke 4.2 😕 ...ale pred tyzdnom mi vyskocil cez 8,ked som zjedla maso s trochou ryze(dokonca odskusane predtym a cukor bol OK)

forji
3. apr 2011

@marrei
@silviadaisy30 Všeobecně se u cukrovkářů nenechává do termínu, ale vyvolává se to cca dva týdny před termínem. Vyvolat nebo císař, ale to nevím, dle čeho se rozhodují. Termíny jsem měla dva, ale jen o den jiné, 18 a 19 duben.
Cítím se hnusně a k tomu chřipka a dost ii strach z takovýho porodu. Už bych to měla nejraději za sebou. Ještě tak nebýt sama na vše ☹

marrei
3. apr 2011

@forji - no já právě vím, že se vyvolává u cukrovkářek dřív... ale bojím se, že pokud mi Dr. neřekne rozumnej důvod, proč vyvolat porod před termínem, a pokud bude jinak všechno OK, tak to vyvolání odmítnu 😔 A nebo bude Erda chytrej jako Anetka a poleze na svět spontánně o 13 dní dřív 😅
A jinak se, @forji , drž 😔 Určitě to dopadne OK... A nevím jestli to správně chápu, ale mám taky kámošku, co čekala 3. dítě a manžel ji opustil, když byla ve 4. měsíci - teď je nejmladšímu 15 měsíců a my všichni zíráme, jak všechno skvěle zvládá, kluci zlatí, ona se chodí bavit víc než "za mlada" 😅 😀

forji
3. apr 2011

@marrei no malá měla v pátek 3.40 kg, což už je i na mou postavu dost. mě přítel umřel, ani nevěděl, že bude mimi. ☹

marrei
3. apr 2011

@forji - tak to jo, s tou váhou, když si vezmeš, že miminka teď přibírají 200g \ týden a to se ještě může UTZ +- 500 g splést 😕

Ad přítel - to mě strašně mrzí 😔 Chápu, že zvlášť teď to musí být pěkně náročný... Tak věřím, že aspoň ty starší děti pomůžou 😉 Drž se!!!

forji
3. apr 2011

@marrei šílená představa rodit pětikilový dítko, to néééé, kluk měl 2.4, holka 3 kg a to šla koncem pánevním. Ale na větší připravená nejsem teda 😅 A děcka jsou zlatý, drží mě nad vodou jak se dá, ikdyž to mají se mnou někdy hodně těžký.

silviadaisy30
4. apr 2011

@forji tak to mas naozaj tazke,ale ak si to takto daleko dotiahla tak si silna zena 🙂 zelam ti z celeho srdca aby si mala este vela sil,,a uvidis ty to zvladnes 🙂

silviadaisy30
4. apr 2011

@simonka99 no tak to aj ja mavam taketo vykyvy,ale povedala som si ze sa nebudem nejako zatazovat ved sa stravujem zdravo,akurat ku mäsu si nedavam prilohu ziadnu len salat 😒 aj ked mi to pomaly lezie krkom...

cottoncandy
11. apr 2011

Ahojte,
tak ja som sa dnes vrátila z diabetológie a tie výsledky ma teda nepotešili, dva týždne som držala diétu a sú horšie ako predtým, keď som jedla, čo sa mi zachcelo ...dnes mi namerali nalačno 4,8 a hodinu a pol po jedle 9,23 (grahamový rožok, maslo, kuracia šunka, trochu zelenej papriky)...po dohode s lekárkou sa mám zastaviť v ambulancii po nejaké malé nádobky, neviem presne, ako sa volajú, a v nedeľu si budem viackrát pichať do prsta a odoberať krv do tých nádobiek, aby to vedeli v pondelok vyhodnotiť, zároveň mi vtedy odoberú aj krv zo žily, aby mali presnejšie výsledky, potom sa rozhodnú, ako ďalej... asi mi hrozí ten inzulín, čo?

Inak nechápem, prečo mi ten cukor tak blbne, poctivo som držala diétu aj odstupy medzi jednotlivými jedlami a nič. Tu je môj jedálniček, ak máte k nemu komenty alebo nejaké pripomienky, či tipy, všetko uvítam 🙂

raňajky 6.00 - grahamový rožok, maslo, šunka, nejaká zelenina - najčastejšie rajčina, uhorka, redkvička, paprika, čaj nesladený (ráno sa vyhýbam mliečnym výrobkom, doprajem si fakt iba trochu masla)
desiata 8.30 - 9.00 - biely jogurt nesladený, malé zelené jablko (cca 70 g maximálne) alebo odtučnené acidko (iné ovocie ako jablká takmer nejem)
obed 11.00 - kurací alebo hovädzí vývar, najčastejšie kuracie mäso alebo hovädzie a zelenina, prípadne k tomu jeden kopček ryže, alebo cca tri-štyri kúsky zemiaku, alebo si dám zeleninový šalát s balkánskym syrom (cestovinám sa vyhýbam, mala som ich iba raz aj to asi iba päť lyžíc)
olovrant 13.30-14.00 - acidko alebo mozarella plus rajčina alebo pol graham. rožka s parenicou a zeleninou alebo len biely jogurt alebo len čistá zelenina
1. večera 17.00 - graham. rožok s tuniakom alebo praženicou z dvoch vajíčok alebo so šunkou alebo len tak s maslom a syrom, prípadne mozarellou, k tomu vždy zelenina
2. večera 19.30 - napr. zapekaný baklažán s cesnakom, zeleninový šalát so syrom (eidam, max. 30 percent tuku) alebo tuniak (bez chleba len so zeleninou), alebo kefír, kyslé mlieko alebo kaleráb ...
o 21.30 , pred spaním si ešte dávam pohár polotučného mlieka alebo si urobím kakao (nesladené, horké) alebo Caro (pol hrnčeka vody, pol mlieka)

matkaasebko
11. apr 2011

@cottoncandy ja byt tebou tak dam prec tie grahamove rozky, pretoze mne ich doktorka zakazala jeste aj grahamove aj celozrnne skus tmavy chlieb....rajčiny by som vela nejedla ma vela cukrov, na desiatu bud jogurt alebo jablko nie obe dve...ostatne by malo byt ok...ale je to iba moj laicky pohlad a nazor mne to na cukor pomohlo...
a inzulinu sa neboj, sice nie je to prijemne sa pichat ale neohrozi to ani teba ani babo co by sme uz pre ne nespravili...ja som sa tiez toho hrozne bala ze do seba nikdy nic nepichnem ale musela som...a bolo...

cottoncandy
11. apr 2011

@matkaasebko ďakujem za tipy, ešte ma zaujíma, aký tmavý chlieb myslíš...lebo ja sa bojím, že natrafím akurát na ten prifarbovaný karamelom ... a ak sa nemá jesť ovocie a mliečne výrobky dokopy, tak potom sa musím ovocia vzdať nadobro, lebo iba jablko na desiatu by ma do obeda fakt nezasýtilo, bola by som hladná ako vlk🙂

matkaasebko
11. apr 2011

@cottoncandy normalne tmavy chlieb co pecu...tam by nemal byt karamel...vies ono treba hlavne skusat sama uvidis co ti sadne z coho bude dobry cukor a tak...dostanes aj glukomer??ja som ho mala tak som si podla toho skusala...ale najlepsia rada je vzdy ked sa najes tak sa potom hyb...normalne prechadzky po kazdom jedle a tak v ramci moznosti...to mne naviac pomohlo...aj ked som sa chcela viac najest tak som si dala pak prechadzku hodku a pol abo som sla kosit a tak...to je fakt najlepsie na cukor...nikdy nie po jedle lahnut a nic nerobit...

cottoncandy
11. apr 2011

@matkaasebko ešte nemám glukomer, ani neviem, či nejaký dostanem, ale veľmi by mi asi pomohol, aby som vedela, na čom som... stým pohybom po jedle je u mňa problém, lebo ešte pracujem, sedím celý deň v kancelárii a nemám možnosť veľmi sa hýbať, neviem, ako to poriešim

matkaasebko
11. apr 2011

@cottoncandy mozno by sa dalo dat kvôli cukrovke na rizikove....myslim ze by sa to dalo vybavit, lebo fakticky rizikova si...môzes pri zvyseni cukru odpadnut atd atd...ako podla mna ak budes mat inzulin tak by ti mali dat pretoze budes musiet vediet ci ti zabera ...normalne si ho ziadaj na zapozicanie....

cottoncandy
11. apr 2011

@matkaasebko uvidím, ako dopadnem v pondeloku diabetologičky, v stredu mám poradňu, tak sa spýtam mojej lekárky, aké sú možnosti, možno aj sama mi navrhne nejaké riešenie...len by som nerada putovala do nemocnice, tak dúfam, že sa už nič neobjaví a nebude sa to zhoršovať

matkaasebko
11. apr 2011

@cottoncandy nemas ist preco do nemocnice kvôli tomu....nemas az taky vysoky cukor...znama bola v nemocnici az ked mala cukor 20, takze od toho si este daleko...aj ja som mala cukor okolo tych 9 pak pri diete to islo dole na tych 6.3, a nizsie...skus sa porozpravat ale ja si myslim ze by ti to mohla navrhnut aj sama...pokial ovsem by si chcela byt doma...

marrei
11. apr 2011

@cottoncandy - taky bych zkusila vyrušit ty grahamy. Mě zas nejvíc zlobil chleba 😒 , ale pak mi tady v diskusi poradili vyměnit veškerý pečivo za knäckebrot - a od té doby ani jednou zvýšená hodnota 🙂 Dokonce i když jsem zhřešila a dala jsem si 2 čokoládový muffiny, nebo jsem dojedla po dceři krupicovou kaši s Grankem, neměla jsem hodnoty nad limit, vždycky to bylo jenom po chlebu 😀

Jinak já jsem dnes byla na diabetologii naposled, mám ještě do porodu držet dietu, ale vzhlede k nízkým hodnotám po jídle (max. jsem měla 6,1 🙂 ) si můžu klidně pár porcí jídla přes den přidat. A po šestinedělí opět test na cukrovku a šlus.

cottoncandy
11. apr 2011

@marrei to je skvelé, že máš také dobré hodnoty🙂 ...skúsim teda nahradiť graham. rožky tmavým pečivom a knäckebrotom a uberiem aj z množstva...škoda len, že nemám glukomer a neviem, čo to so mnou spraví, či sa tým ten cukor upraví...občas mi chýba fantázia, mám pocit, že jem stále to isté

simonka99
12. apr 2011

@cottoncandy mne odporucili jest zrnieckove chleby-teda slnecnicove.... A z tych ranajok,co si opisovala,ze si mala cukor cez 9 by som aj ja mala zvyseny 🙂 Uz mam odsledovane,ze ak si dam chleba s maslom a sunkou a zeleninou,tak vzdy vyskoci....tak radsej si davam bud len nejaky nizkotucny syr alebo len sunku.Inak skus nejake jedlo z kyslej kapusty-teda ,ak mas rada-ja si robievam zapekane kuracie prsia na kyslej kapuste-a mne kysla kapusta velmi stahuje cukor.Tiez uz som 7tyzdnov na diete a zrovna vcera ma diabetologicka pochvalila-a to som si minuly tyzden dala dokonca normalne sladku zemlovku s bielym pecivom... 🙂 a ked som ju zjedla,tak som si lahla a ziaden pohyb...a cukor bol OK 🙂
Aj zemiaky-mne odporucili tie ''baby zemiacky'' tie malinke a tie mi nedvihaju cukor,ako bezne zemiaky.Skoda,ze nemas ten glukomer,aby si si to sledovala..ale drzim palce,nech to dobre dopadne.

lintea
12. apr 2011

@cottoncandy já myslím, že bez toho glukometru nezjistíš co ti zlobí, já zase můžu k snídani chleba, jím jen obyčejný bílý, celozrný mi nedělá dobře. Jím ho buď s máslem a šunkou, nebo k němu sním celou kedlubnu, ta nemá cukry a nikdy mi to nevyskočilo, ale kdybych si dala rohlík tak mi to na vyskočí přes osm. Je to hodně různý a každý tělo je jiný, já už si vůbec nehlídám ani přílohy k obědu, protože i když si dám jen těstoviny nebo víc brambor mám max.6,3 takže jen nejím sladký, rohlíky a marmeládu 😀 taky jsem četla, že trochu falešně může hodnoty glykovaného hemoglobinu zvyšovat nedostatek železa, divila jsem se že dodržuju dietu a ten GH mi po troškách stoupal, pak mi gynekolog předepsal železo, že ho mám hodně málo a hned na příští kontrole na diabetologii už to bylo mnohem nižší, takže to asi souvisí.

cottoncandy
12. apr 2011

@simonka99 ďakujem za tipy, vyskúšam aj kapustu, mám ju celkom rada, tých zemiačikov sa trocha bojím

@lintea aj ja beriem železo cca dva týždne, ale neviem posúdiť, či mi ovplyvňuje cukor alebo nie

gianni
12. apr 2011

ahojte,môžem sa pridať? je to síce dosť skoro ,ale už mám zvýšený cukor,mala som ho zvýšený aj pri prvom tehu,ale pozdejšie až pri glukoteste,no neriešilo sa to ,asi mi to nejak prešlo,pred 5 dnami som mala na lačno 8,6 a dnes 6,8,zajtra mám volať doktorovi a asi ma už pošle do tej poradne,povedal mi zatial len že dietovať tak som vyradila sladké 😢 , ale stravu som nemenila,niečo som čítala že jesť pravidelne,vymeniť biele pečivo....,ale neviem či ostatné suroviny môžem,s medom je to ako? tem glukomer ste si zakúpili či vám to dal doktor?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre