Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

gianni
31. máj 2011

anelisa:hej vajíčka si zvyknem robiť ,hemendex a tak ale to len ked som doma cez víkend,no k tomu zase velmi málo chleba,ale cez týžden som v práci a to fakt neviem čo,dnes som si dala len 3/4 gr.rožka pre istotu s maslom a šunkou+ zelenina tak uvidím
ináč ja nechudnem ale zase nejako nepriberám možno od začiatku asi 2 kilá

dai
31. máj 2011

gianni,
no, ty si ale este malicko tehotna, preto nechudnes - ono sa najviac pribera v tom 23-tom az 28-om tyzdni... kedy zial aj cukor najviac skace ☹ takze ty este musis nieco pribrat...ja inak zvyknem aj chlebik tmavy obalovany vo vajicku spravit - stacia mi 2 male kusky... a moja dcera ho miluje 🙂 inak tiez vela prazenica len s celozrnnym toastom chrumkavym - to staci aj jeden malicky... maslo a paprika na chlebik je vyborne ( pripadne rajcinky k tomu este... dnes som si dala ludia nutelu s fruktozou na ranajky, mam aj dzem sladeny fruktozou - je vyborny... len to ide trosku do koruniek 😒 )

anelisa,
ten kolacik je velmi jednoduchy - kup si balicek celozrnych dia piskot, 500g odtucneneho tvarohu, horku 74%tnu cokoladku a 1 smotanu na slahanie - to bol povodny recept... ja som k tomu pridala este zavarane kyselkave ribezle ( ale myslim ze mozes aj cerstvy banan, jahody a tak...). Vlastne len vyslahas smotanu a tu zmiesas s tvarohom do ktoreho si nastruhala asi 7-8 dielikov tej horkej cokolady... do tortovej formy das piskotky, nato ovocie, ja som dala este stavu z tych ribezli, nato vrstvu tvarohu, zase piskotky, tvaroh a navrh nastruhat dalsich asi 7 dielikov cokolady - dala som to do normalnej tortovej formy - vznikol taky nizsi kolacik, ale mnamkovy - treba to dat aspon na 5 hodin do chladnicky a aj papat z chladnicky - nahradi to kolacik aj zmrzlinu 🙂 ja uz mam z toho malinko, kedze to malinkej velmi chuti - nie je to moc sladke, ale fajn osviezujuce a dobre 😉

hrusti a cottoncandy - no, s tou porodnicou este moze byt problem - tam nam daju este dia dietu - aspon ja som to tak mala kedze som bola evidovana na diabetologii - ine maminky sa napchavali mnamkami a ja som tlacila suche maso bez chuti☹ on ten cukor by sa mal znormalizovat hned ako sa porodi placenta ( lebo ta vlastne blokuje produkciu inzulinu ) - ale oni rataju s tym, ze na normalne hodnoty organizmus az postupne nabehne, takze preto este tie 3-4 dni nariaduju v porodnici dodrziavat dietu ☹
ale mozno tajne by sa prepasovat dala 🙂 na druhej strane zacneme kojit a to bude zas bordel, co jest a co nejest 😀

cottoncandy
31. máj 2011

@dai hej, aj mne vraaveli, že v pôrodnici bude ešte dia diéta, ale ja si napriek tomu trúfam tú čokoládu vziať...aj keď možno potom na ňu ani nepomyslím, budem mať iné starosti...už sa teším na nemocničnú stravu, zatiaľ som o nej iba počula, nikdy som v nemocnici neležala, netuším, ako to na Kramároch vyzerá so stravou, ale veľa si nesľubujem

dai
31. máj 2011

cottoncandy,
ako pises - myslim ze nam to bude ukradnute - hlavne ze daju najest 🙂 budeme tam behat po vysetreniach, malinky budu mrncat, bude treba rozbehnut kojenie... a uprimne ti poviem, ze ja som sa tak fajn dotrhala pri porode, ze o nejakom pohodlnom stolovani som mohla len snivat 😀 muz mi musel priniest koleso aby som si vobec nejak sadla k stolu...a to pri tych bolestiach mi bolo dost jedno co jem...

cottoncandy
31. máj 2011

@dai asi tak to bude, uvidíme, ako dopadnem ja, mne muž už teraz sľubuje, že mi bude do pôrodnice tajne nosiť domácu stravu, aby som sa tam mala dobre, tak sa len smejem, že som zvedavá, ako to dopadne

anelisa
31. máj 2011

@dai diky za recept, ukladam si 🙂 a vidis, chlebik vo vajicku som si davno nerobila, aj to si spravim, len sa budem musiet krotit, lebo ja som dokazala zjest aj 4 krajce naraz 😀
Ty si mala dnes aku hostinu na ranajky......ze nutelu 😵 tieto vyrobky s fruktozou kupujes v specialnom bio obchode? 😕
S tou stravou v porodnici ste ma teda nepotesili, aj ja si necham asi nieco prepasovat ako @cottoncandy 😀

hrusti
31. máj 2011

@dai Hmn, mě doktor zatím nic o dietě v porodnici nic neříkal. Ale i tak si tam nechám něco propašovat, protože se synem jsem měla v porodnici občas hladík. Ono stejně až přijdu domů a budu hotová z toho nočního vstávání k mimču a starání se o starší dítko přes den, tak budu ráda, že se vůbec najím a po dietě ani nevzdychnu 😉

lemurko
31. máj 2011

Baby a kolkokrat za den jedavate? Lebo ja teda 5 - 6x - ale dost pochybujem, ze mi to aj v tej porodnici daju. Ja sice toho zjem teraz malo, ale uz po 2 hodinach citim, ze som hladna.
A @dai teda si ma pekne namlsala, vsak to je hotova sladka bomba. Nechapem ako to mozes zjest a cukor ti to nedvihne. Iba ticho zavidim.... Vcera som prave mala taku strasnu krizu, som mala neuveritelnu chut na sladke. Vyriesila som to tym, ze som si spravila vyprazany karfiol a trojobal som trosku obabrala aspon celozrnnou mukou a struhankou z grahamovych rozkov. Ale aj tak bol cukor vyskoko. Aj dnes na obed. A to som to presne odvazila 100 g varenych zemiakov a 200 g toho karfiolu a pol teglika jogurtu bieleho. A uz som zase hladna. Dneska mam ale cukor vysoky uz od rana, tak neviem co sa robi. Baby ja si fakt poctivo odriekam sladke, ani nic kde by nejaky ten volny cukor mohol byt, aj take tie veci ako kecup, horcica, sojova omacka a tak. V podstate v potravinach kupujeme dokola snad 5 potravin, ale uz mi dochadza fantazia aj na varenie. Nemate nejake mnamkove recepty? Len nie prosim Vas take, kam si date dia piskoty a fruktozu, lebo to je pre mna cista utopia.

cottoncandy
31. máj 2011

@lemurko úplne ťa chápem, ja mám tiež problém s tým, čo variť, čo jesť, stále len dookola... jedávam aj sedemkrát denne, jedlo si rozdeľujem na menšie porcie a jem cca každé dve-tri hodiny, deň končím väčšinou pohárom mlieka alebo kakaa, to mi v pôrodnici neprejde, určite budem hladná a budem si musieť urobiť nejaké zásoby...
...dnes som robila na obed iba grilovanú zeleninu na olivovom oleji - cukinu, papriku a rajčinu s cesnakom a oreganom, mne to veľmi chutilo, no manžel zjedol len časť, vraj by bodlo mäso, takže asi tak...

jezulicka
31. máj 2011

Ahojte holky, chci se zeptat jak máte taky tu dietu tak přibíráte na váze a vaše mimi přibírá jak má?
co vám říkají doktoři,?díky za odpovědi...

cottoncandy
31. máj 2011

@jezulicka moja malá priberá vraj presne podľa normy, v 36 tt mala okolo 2800 g

hrusti
31. máj 2011

@jezulicka Já od té doby, co jsem na dietě, nepřibírám. Ale miminko přibírá, ve 36tt jsem měla odhad 2530 g.

@lemurko
@cottoncandy Já taky pořád řeším co vařit, abych to mohla já a jedl mi to i malý, který poslední dobou docela dost zlobí s jídlem. Je to fakt opruz 😒

anelisa
3. jún 2011

a je tu aj niekto, kto pribera napriek diete? ja som pribrala za cca 3 tyzdne skoro kilo 😅
Dnes som uz nevedela, co na ranajky, tak som si dala pre zmenu trochu cerstveho hrachu a jednu broskynu 🙂

lenulak
3. jún 2011

Prosím o radu, je normální aby doktor dělal test na cukrovku až kolem 30. týdne? Mě dr. řekla, že je to normální ale všude čtu tak kolem 25. týdně a upřímně mi přijde, že pokud by test byl pozitivní tak už je celkem pozdě na léčbu.

anelisa
3. jún 2011

trochu som listovala v diskusii a nasla som tento prehlad hodnot potravin
http://www.e-kulturistika.cz/view.php?cisloclan...

anelisa
3. jún 2011

@lenulak vacsinou sa pise, ze sa ma ten test robit od 24 do 28 tt, myslim, ze 30 tt je dost neskoro, skus sa ozvat, ze chces ist skor 🙂

lenulak
3. jún 2011

já už jsem se ozvala ale bylo mi řečeno, že to paní doktorka dělá až s dalšími náběry, přitom je to mé 2. těhotenství, mám stejnou doktorku a u prvního mi to dělala dřív, holt asi musím počkat a doufám, že vše bude ok

anelisa
3. jún 2011

@lenulak asi si teda nepomozes, ale treba verit, ze to bude ok 🙂 Ak Ti to pomoze k lepsiemu pocitu, tak sa do kontroly zriekni cukru a sladkosti 😉

dai
4. jún 2011

lenulak,
mne pride 30-ty tyzden uz velmi neskoro... ja som sa docitala ze najviac tych hormonov blokujucich normalnu produkciu inzulinu sa vylucuje okolo 25-teho az 28-meho tyzdna - preto sa prave aj ta cukrova voda robi v tomto obdobi...
nechapem preco ta neposle skor, ved staci len vypisat odporucenku na diabetologiu...

andula30
5. jún 2011

@anelisa ja priberam napriek diete a dokonca vracaniu nadalej ale vsetko ostatne je ok dokonca cukor mavam rano velmi nizky u mna to lieta hore dole ale mne sa uz blizi porod takze verim ze cukrovku mam uz za sebou

anelisa
6. jún 2011

Nejak je tu ticho 😕
@silviadaisy30 @cottoncandy baby, nebodaj uz rodite? 😕 😕 😕
@andula30 som rada, ze v tom nie som sama, uz som si myslela, ze nepoctivo drzim dietu, preto priberam.
Vcera som si spravila nesladenu krupicnu kasu s jahodami na desiatu, to bola mnamka 😵
A vobec som si neuvedomila, ze aj vanilkove jogurty obsahuju cukor, tak ich spokojne jem 😖 este ich mam par v chladnicke, tak tie musim dorazit a potom koniec. Mne tie biele nechutia, ale budem sa musiet asi oklamat a zmiesat ich s nejakym ovocim 😀

cottoncandy
6. jún 2011

@anelisa kdežeby, ešte som stále 2v1, ani sa neotváram, lekár mi minulý týždeň vravel, že zrejme to bude na termín...

akurát som sa vrátila z diabetológie, dnes som bola posledný raz 😀 , chvalabohu, lebo už mám z toho večného čakania medzi dôchodcami nervy 😖
Ja som teraz bola na kontrole až po troch týždňoch, lebo minulý sa mi tam dopraviť nedalo, aj som medzitým kadejako hrešila (nanukmi Míša, kúskom karamelového koláča či čokoládky a pod.), včera na večeru som však nemala chuť na sacharidy a dala som si iba brokolicu so syrom, ale vééééľa a bola som z toho taká naprataná, že som už nepotrebovala ani môj tradičný pohár kakaa či mlieka na dobrú noc...no a dnes cukor na lačno v pohode 4,2, ale v moči ketóny na tri čiarky 😝 ... dnes sa sestričky na dia strašne šuchtali, bolo tam veľa ľudí, nestíhali krv odoberať, po prvom odbere som sa naraňajkovala - dva knäckebroty, maslo, šunka, syr a hlávkový šalát, a išla som sa prejsť, potom mal byť druhý odber po hodine a pol ale nestíhali, tak mi druhýkrát brali krv až po vyše dvoch hodinách, no a výsledok 3,8...tak ma sprdli, že vôbec nejem a hladujem, a že som neraňajkovala a tak...pritom približne toto raňajkujem vždy, aj pred každým dia odberom a až teraz som mala z toho taký nízky cukor, možno aj preto, že mi krv brali s takým odstupom 😝 , na obed som sa od rozčúlenia natlačila haluškami s bryndzou a slaninou 😀

anelisa
7. jún 2011

@cottoncandy u nas nastastie nenechavaju tehotne cakat, len treba prist 1,5-2 hodiny po jedle a hned ako sa da, sestricka zoberie tehotnu dnu, ved to je len par sekund, by ma piclo, keby musim kvoli tomu sediet pol dna v cakarni. A keby ma este sprdnu, kvoli tomu, ze ma nestihli zobrat nacas, tak to by ma pekne vytocilo. Ale poslednykrat Ti predsa este museli zneprijemnit zivot, no nie? Ty to mas uz super, uz len par dni a mozes si dat nieco zakazane s kludnym svedomim 🙂 Bryndzove halusky by som si dala aj ja, ale manzel nema rad, takze u nas sa bryndzaky nepodavaju. Ale zajtra budem robit halusky s kyslou kapustou, tak na to sa strasne tesim 🙂
Chcela by som robit okrem toho kremovu polievku z cerstveho hrachu, len neviem, ci je to dobry napad, ked ma hrach vela sacharidov. Nemas skusenost nahodou, ci je to az take drasticke na cukor? Alebo aj niekto iny, ak to tu niekto cita 🙂

gianni
7. jún 2011

ani ja nečekám v dia poradni hned ma zoberú,dnes som práve bola a zvýšili mi dávku ráno a za obedom tak mám 6,4,4,ale radšej ako si nedať ani celý rožok na ranajky,

cottoncandy
8. jún 2011

@anelisa netuším, ako je to s hrachom, ale ja byť tebou, tak predsa len vyskúšam, prípadne zjem menej, ale polievku by som určite uvarila...máš glukomer?

anelisa
8. jún 2011

@cottoncandy glukomer nemam a hrachova dnes nebude, idem uvarit hribovu na zelanie mojho draheho, hriby sice nemam rada, ale vzdy varime len to, co chuti mne, tak som mu chcela spravit radost 🙂
@gianni 6,4,4 je vela, ci to je este celkom dobre? ja idem na kontrolu v pondelok a chcela som si dat hrdinsky na ranajky vianocku s kakaom, aby som vedela, co to spravi, ale bojim sa, ze budem mat z toho zle vysledky a daju ma na inzulin, tak to asi radsej nebudem riskovat, lebo bezne to nejedavam 😒

gianni
8. jún 2011

@anelisa počkaj dúfam že sme sa dobre pochopili že 6,4,4 nemám cukor ale jednotky inzulínu ,možno som to zle napísala(nepochopitelne)neviem či je to vela ,ale predpokladám že ešte sa mi to bude zvyšovať kým dôjdem do finále,včera mi po večeri zase skočilo na 9,4 😒

anelisa
8. jún 2011

@gianni pochopila som, ze to suvisi s inzulinom, len som nevedela, kolko tych jednotiek si zvyknu pichat horsie a lepsie pripady 😅 a co si vcera vecerala?

gianni
8. jún 2011

@anelisa jedla som zeleninovú polievku a jeden malý vypr.syr(polotovar),trochu kaše a zelenina,teraz ráno po ranajkách som mala 7,1 a mala som ovocie s polkou bieleho jogurtu a trošku tvarohu

asma
8. jún 2011

ahojte ja som mala tehotenskú cukrovku, zistili mi ju v 24 tt v diabetologickej mi povedali ze nie je cas skusat diety a hned mi nasadili inzulín, bol to šok a ked mi povedali ze sa mam sama pichat este vadsi... ale tak doma stale niekto bol kto ma zaockova 😀 😀 ako som sa toho bala nebolo to take strasneee a dokonca som si ku koncu ked som na sone videla ze malicka nema obrovsku hlavu ani 5 kg ako ma ta ježibaba strasila tak som si aj sladke dopriala... Dva dni po porode za mnou prisla moja lekarka cez den ma kontrolovala a vecer mi povedali ze cukrovka je prec a ked budem zas tehotna mam sa nahlasit uz na zaciatku aby to odsledovali xi 😀 😀 😀
inak pôrod a šitei u mna trvali 45 minut xi
Takze baby nebojte sa inzulin nie je strasiak...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre