Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

mimys
13. júl 2011

@laura09 drzim ti palce, aby se ti to taky vsecko usadilo. U me to uz vypada lepe srovnane. Uz jsem se s tim nejakl naucila. Dr me uklidnil, mimi je v poradku, ma asi 900 g, tak žádný obřík vykrmenej.

lucy56
13. júl 2011

@laura09 mne veru aj ten syr dvihal,tiez uz ranajkujem len knakebrot s maslom a zeleninou, na desiatu jogurt je uz v pohode, ja idem zajtra na poradnu uvidim co ako maly rastie

laura09
13. júl 2011

@lucy56 @mimys díky, jen mi ještě nějak hlava nebere podle mně 2 různé info z dietní poradny. Mám dietu kde je 275 g, to máte asi taky, ale tam je přece ke svačině 150 g ovoce a pak ještě ke 2. večeři taky 150 g ovoce, tak jak to mám udělat když v jiném papíře mám jíst jen 2 ks ovoce denně, což jaksi není reálný vzledem k celem 300 g ovoce za den. Jablko má třeba 150, ale nektarinka, nebo meruňka ne. Ani kiwi co mi doporučuje babi s DM 2. typu a na citrusy fakt chuť nemám, když je teď tolik možností čerstvého ovoce :/ musím se na to zítra optat. Jak často vás zvou na kontrolu růstu miminka? Já měla zatím poslední ultrazvuk 24.6. a jdu až 21.7. docela mi to štve, když ví že může být růst všelijaký takhle na to dlabat.

gianni
13. júl 2011

@laura09 tak ja čísla a gramy neriešim,lebo mi o tom na diabetologii nič nepovedali a som aj rada,bo by som sa asi zbláznila všetko vážiť a počítať,pomaly som prišla na to čo a kolko,proste ked som riadne najedená aj po 2 hodinách tak viem že som to prehnala a hodnoty budú vyššie,teraz večer som si dala aj melón,pol pomaranču a pol grepu,ked mám na obed pol.vývar môžem spokojne aj druhé jedlo ale len pol porcie prílohy,už ked je polievka zatrepaná tak to druhé jedlo len velmi málo

lucy56
14. júl 2011

@laura09 mne nedali ziadny rozpis, vsetko som musela nastudovat sama z netu a diabetologicka mi len v rychlosti vymenovala hlavne zasady, takze o ovoci na ranajky neviem, ja mam povolene ovocie len medzi hl. jedlami a max dva kusky denne, co je momentalne riadne utrpenie, a na kontroly chodim tak vseliak ku gynekologovi ako sa mu zachce tak ma objednava, idem dnes uvidim co mi povie

lucy56
14. júl 2011

@lucy56 tak dnes gynekolog maleho nemeral takze neviem ako rastie ale 4.8. mam ten velky utz v 30tt tak tam ho pomera hadam poriadne

dai
14. júl 2011

ahojte,
takze ja mam poslednu diaporadnu za sebou - vysledok ako vzdy srandovny 😒 na lacno nieco cez 4, po zjedeni ranajok - domaca bublanina s ribezlami a jahodami spravena s normalnym cukrom -poriadne 2 kusky - 5.7... takze tak.
U mna to vyzera zajtra uz na porod, tak drzte palce ak si spomeniete 😔 trosku ma zacina chytat nervozita... bola som na utz. a malinky ma len necele 3kg - zial nie je v brusku dobre zasobeny, vyzera to na omotanu pupocnikovu snuru, tak treba aby isiel co najskor von - no dufam ze to dobre dopadne 😔
inak mi uz pride smiesne ako sa vzdy pri tej diagnoze tehotenska cukrovka bojim ze porodim 5kg maca a rodim nakoniec taketo malicke deticky 🙂 ( adelka mala v normalnom termine 3kg, malinky vyzera na podobnu hodnotu necele 2 tyzdne pred oficialnym terminom...)

gianni
14. júl 2011

@lucy56 ja som bola u gynekológa pred týždňom a robil mi sono len od spodu,mám prísť o 3 týždne ,tak hádam ho zmeria,tiež som už zvedavá
@dai po takých raňajkách si mala dobré hodnoty 😉 ,tak na koniec to bude malý drobec,ale ked musí von tak neva,2 týždne pred termínom je už v pohode,prajem šťastný pôrod a daj vedieť čo a ako

lucy56
14. júl 2011

@dai tak to mas zaujimavu cukrovku, ja nic taketo nejem a skacu mi uz aj hodnoty z jedal co mi predtym robili ok, dnes na obed ryba na masle a zemiaky na masle 160g a ze 7.1, nechapem preco ked jeden den mam z toho isteho jedla 6.3 a potom viac,

gianni
14. júl 2011

@lucy56 nemala si raz viac a raz menej pohybu?mne to vela spraví ked to vychodím,tiež som zjedla to isté ale raz doma a raz v robote a hodnoty odlišné,dnes sme mali na obed gulášovú polievku(štiplavá jak fras) a druhé br.mäso,ryža a uhork.šalát,ale zjedla som len polku pre istotu,som zvedavá kolko bude bo včera som sa držala dobre , nad 7 nebolo

kaciatko81
14. júl 2011

ahojte, ja nemam potvrdenu tehu cukrovku, ale mam pco a s tym spojenu poruchu glukozovej tolerancie, cize ogtt by mi nevysiel negativny ani nahodou. mna nastavili na dietu este pred tehu a myslim, ze sa drzim velmi dobre 😀 (fuj to sebavedomie 😀 ).
@lucy56 mne povedal diabetolog, ze hodinu a pol po jedle by som sa mala drzat do 6... tiez sa bojim pomaly cokolvek jest. zo zaciatku som este vracala, momentalne som stale asi na minus 5kg a zatial nepriberam. ale dr povedala, ze nevadi. minuly tyzden merala babatko a krasne zodpovedalo svojmu veku. ja si zvyknem dat na ranajky bud 2.5lyzice vlociek zalate vodou, s orechami, troskou medu, citronovou stavou a nastruhanym jablckom (kupujeme take speci zelene, vraj ich mozu aj diabetici) alebo knekebrot/graham rozok s maslom, pripadne kusok hydinovej sunky a zeleninu a v pohode sa mi to drzi. obcas cez weekend sa utrhnem a dam si kusok vianocky alebo bublaniny a zatial v pohode. na obed vacsinou nieco zeleninove, ryba, ak sa moc prekonam tak maso, zemiaky mi ten cukor zvysuju, tak s tymi opatrne, rizoto-tak, ze viac zeleniny a menej ryze a ku vsetkemu zeleninu-to mi diabetolog vravel, ze zelenina stahuje cukor. poobede zjem jogurt pripadne ovocie a vecer bud kusok grahamoveho rozku s niecim alebo zasa nieco zeleninove s vajickom, syrom... a tiez sa mi stava, ze mi telo na rovnake jedlo reaguje rozne.

laura09
14. júl 2011

@lucy56 mně povídala sestra dneska v dia poradně, že je taky na inzulínu a že to ted nemůže srovnat vzhledem k tropickému počasí, tak na tom možná něco bude.

@dai budeme vám držet palce! Když musí jít ven, tak hold bude menší, moje kamarádka měla obě děti malé, bez cukrovky, asi genetika a 1. měla 1890 g a 2. 2240 g. A ted jsou pěkné. Malé to rychle dožene, lepší dřív, než aby se něco stalo. U nás porod s cukrovkou stejně vyvolávají mezi 38. a 39. tt. Dokonce i kamarádce co měla jen tabletky a nepíchala inzulín.

gianni
14. júl 2011

@laura09 trochu od veci: už dávnejšie som pozerala na tvoj profil či je to rr?

laura09
14. júl 2011

@gianni těd Ti nerozumím na co se ptáš? 🙂

gianni
14. júl 2011

@laura09 no na tej fotke v profile ten pes či je to rhodesian ridgeback,nevidím bo je malá

lucy56
14. júl 2011

@laura09 zeby aj pocasie na to malo vplyv, tak to je nova infoska, ale skor si myslim ze ten pohyb to ovplyvnuje, je pravda ze minule som potom cely den prebehala po tom istom jedle a dnes nie, akurat som sa zapisala na tehu cvicenie, musim pohyb zintenzivnit inak to nevidim na dobre vysledky,
@kaciatko81 ja mam do 6,3 hranicu povolenu a stve ma ked si myslim ze to jedlo mam overene a je v pohode a potom to vyleti, diabetologicka si bude mysliet ze sa prejedam alebo mi svihne inzulin, inak jedavam velmi podobne ako ty, zelenina to isti, ta sa moze pokial nie je sladka ku vsetkemu

laura09
14. júl 2011

@gianni ano, tak sem si myslela správně na co se ptáš🙂 Je to RR, mrkni na fotku.
@lucy56 no pohyb to ovlivnuje určitě, ale já sem ted ráda, že jdu se psem na procházku a nějak víc nedám. Plavat chodit nebudu, kvůli možné infekci.

gianni
14. júl 2011

dnes som sa zase držala pod 7,tak o.k.

@laura09 pekný rr,určite je to pes však? nášho mám aj v albume tak môžeš mrknúť
aj tu nedávno fotená

laura09
14. júl 2011

@gianni jo jo je to pejsek, v neděli mu bude 5 let, ten váš je taky pořádný macek hrudníkatý, drsný pohled a ty bílé tlapky:D S dětmi ok? Náš zatím jo - zkoušíme na známých.

gianni
15. júl 2011

@laura09 napísala som do IP

gianni
15. júl 2011

no po ranajkách žiadna sláva 8,2 a to som mala to isté: ovocie s jogurtom, akurát dnes som si pridala hrozienka,včera bez nich do 7 a pred včerim tiež

laura09
15. júl 2011

já dneska měla 6,7, což je relativně ok, knackenbroty a chleba se šunkou. Jogurt by se ke snídani a ještě s ovocem neměl. Až ke svačině. 😉

gianni
15. júl 2011

@laura09 hej viem že väčšina ste tu tak písali že mliečne ráno nie ,ale mám z toho nižšie hodnoty ako z chleba s niečím,alebo rožok,z celého rožka mi velmi vyskočilo a z polky sa nenajem,po 3 dni čo som jedla jogurt s ovocím som mala raz 6,2 6,8 5,8 len dnes tolko asi naozaj z tých hrozienok,od knackenbrotov mi tiež skáče ako od chleba
ináč ked som si zmerala 20 min. po tej hodnote 8,2 tak som mala len 6,1 ,je to možné že za 20 min. mi to tak klesne?aj to ma štve že niekomu nakážu si merať 1,5 po jedle a niekomu ako mne ale je ich asi menej čo čítam tak 2 hodiny,ved je to poriadny rozdiel v hodnotách,je pravda že teraz som si zmerala asi o 10 min.skôr ako som mala aby som bola niekde medzi 1,5 a 2 hodinami ale ostanem asi pri tých 2 hodinách presne aby som to potom nemala rozhádzané,nech je to v rovnakých intervaloch,to musím mať bohové hodnoty keby som si stále merala po 1,5 hodine

laura09
15. júl 2011

@gianni mně říkali, že se můžu měřit i po 1 hodině, ale já od začátku měřím po 2 hod. Za hodinu po jídle si na to totiž nevzpomenu, je to na mě moc brzo. Tak je možné, že Ti to udělali ty rozinky, je tam hodně hroznového cukru si myslím.

zuzanamv
15. júl 2011

Ahojte, mam za sebou glukozovy test a chcem sa opytat, ci mala niektora z vas podobne vysledky. Nalacno 4,39, po 1 hodine 6,46 a po 2 hodinach 8,27... V minulom tehotenstve som mala vysledok po 2 hodinach podobny, ale po hodine bol urcite vyssi. Logicky sa mi zda, ze by po hodine mal byt vysledok vyssi ako po 2. K dr. sa chystam az o tyzden a potom ma posle k diabetologicke, tak som sa zatial chcela poradit tu, ci nema niekto podobnu skusenost, a ako to doktori vysvetlili. Vdaka!

lucy56
15. júl 2011

ja tiez rano to iste co vcera na ranajky a vcera 6,2 a dnes 6,4, fakt to bude bed pocasim alebo mozno aj tym ze sa tyzdne tehotenske zvysuju, pomaly uz nebudem jest nic, inak hrozienka mozu zvysovat dost,lebo v susenom ovoci je viac cukru ako v obycajnom ,som zvedava na obed,nemala som nic sacharidove, akurat ze ja vlastne uz ziadne sacharidy ani nejem pocas dna,ked neratam ten jeden knacebrot rano,ale zas unavena sa necitim prave naopak konecne som plna energie ako pred tehu

laura09
15. júl 2011

mně řekli, at si nic neubírám z jídla, můžu si přidat zeleninu, maso atd kde sacharidy nejsou a pokud mi nebude stačit inzulín, mám si ho navyšovat vždy po 2 j. Že s přibývajícím těhotenstvím a stárnutím placenty je třeba inzulínu více, tak abych nehladověla a nestresovala se, že si mám radši přidat inzulín.

lucy56
15. júl 2011

@laura09 a to picahnie boli,alebo sa pouziva len to pero a je tenucke, zacinam sa asi nan pripravovat psychicky, lebo asi ma neminie, tie ranajky sa jej zas nebudu pacit a to som uz aj kavu s mliekom vylucila, obed dnes ok,5,6 ale mala som zapekany baklazan so syrom a sunkou

laura09
15. júl 2011

@lucy56 jsou to opravdu tenoučké jehličky, dali mi k dispozici 2 pera, jedno na rychlý - denní inzulín a druhé (jiná barva) na noční - dlouhý inzulín. Píchat můžeš do břicha (ne kolem pupíku), do stehen, do zadnice, nebo do zadní části rukou. Chytneš kožní řasu a pak píchneš, pomalu vytlačíš potřebný počet jednotek a pak se má chvíli počkat. Píchat se má 20-30 min před jídlem. Myšleno před snídaní-obědem-večeří a ten dlouhý mám píchat ve 22 hod. Ty nemáš ani pilulky, jen dietu?

lucy56
15. júl 2011

@laura09 hej zatial som na diete, na sr tusim tabletky nedavaju tehotnym, ja som sa snazila to ukorigovat dietou ale asi to uz nepojde a musim sa s tym zmierit, som bojko tak sa bojim si pichat

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre