Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

zelva
17. júl 2008

ada: aha, tak asi že jsi měla i nalačno hodně. Já měla nalačno normální hodnotu - 5,0 a až po těch 2 hod jsem měla 8,5. Ale jak tak koukám, tak už to máš jen měsíc a budeš mít klid, viď? Tak to už doklepeš. 😉

eliotka
17. júl 2008

Ahoj holky, taky jsem dnes byla na interně kvůli cukrovce. Já měla na lačno asi 5, po glukoze 10, po dvou hodinách 9.
Dostala jsem takovou tabulku s hodnotama. Mám 275 sach. / den, což je docela dost, takže dieta v poho. Samozřejmě nesmím žádné sladké, tedy žádné jednoduché cukry. Ovoce mohu víceméně vše včetně banánu, ale ne naráz. Třeba jen půl banánu a pak v další dávce druhou půlku. Prý je důležité, aby mi najednou nevylítly nahoru cukry, takže tu glyk. křivku musím držet pořád v jedné rovině, jinak je to záhul pro mimi.
SVětlé pečivo mi také nedoporučili, ale já celozrnné nemohu, tak nevím, jestli mám teda jíst tmavé? Nezeptala jsem se. ☹ A občas si snad světlé mohu dát, ne?

lalitagopi
17. júl 2008

eliotka, preco nemozes celozrnne?

zelva
17. júl 2008

eliotka: když z nějakého důvodu nemůžeš celozrnné, tak určitě tmavé. ty žitné chleby, max. pšenično - žitné, ale s vyšším podílem žitné mouky. A glukometr ti dali nebo nemusíš měřit?

eliotka
18. júl 2008

Celozrnné nemohu kvůli žlučníku. Mám nějak pootočený žlučník či co a tak mě některá dráždí jídla. Právě i všechna semínka.
Včera jsem si koupila pšenično žitný chléb ve zdravé výživě. Je to takový obdélník, tak jsem zvědavá. Ale je fakt, že někde jsem četla, že ta tmavá pečiva mají v sobě taky dost cukru, tak nevím. Asi si dám občas i bílé.

Glukometr mi nedali, tobě jo? To je ten přístroj, jak se sním pícháš do prstu? 😕

Já jdu za týden na glykémii, tak se uvidí. Dr. říkala, že cukrovka často vrcholí ve 32 tt.!!! Doufám, že ne a že vše zvládnu pouze s dietou.

zelva
18. júl 2008

No tmavé je když je vyrobené z žitné mouky, některá pečiva ovšem výrobci označují za tmavá, ale ve skutečnosti je to jen bílé pečivo obarvené karamelem či něčím jiným. Ale pokud je to balený chléb a je tam napsána jen žitná mouka a nebo žitná a pšeničná, tak by to pro diabetiky mělo být v pořádku.
Jo, glukometr je ten přístroj jak se s ním pícháš do prstu. zatím mi ho také nedali. Já jdu právě v pondělí na tu krev a moč a v úterý si zavolám pro výsledky a řeknou mi jestli mi ho dají nebo ho není potřeba. 😖
Tak teď o víkendu budu fakt jíst tak jak mám. Teda ne že bych nejedla, už skoro dva týdny co mi to řekli, že mám cukr, tak jím tak jak mi řekli. 😒

xsuzzi
18. júl 2008

holky já glukometr měla a třikrát týdně pětkrát denně dělala profil,tak nebojte toho píchy pívhy do prstíčku 😀

zelva
18. júl 2008

Já se toho píchy píchy nebojim, ale je to otravné furt takhle měřit a zapisovat. 😖

eliotka
18. júl 2008

Já jdu za týden na glykémii, tak jsem zvědavá.

zelva
19. júl 2008

Ahoj holky,
byla jsem v krámě a chtěla si koupit to celozrnné pečivo, ale zjistila jsem, že oni to nikde nepíšou co je to zač. Je celozrnné to, že je prostě posypané celými zrníčky (slunečnice, dýně atd?) nebo jak? A když píšou vícezrnný, tak je to jako celozrnný? Jsem z toho nějaká zmatená. 😕

tetadolly
19. júl 2008

Ahoj holky, mám takový dotaz: moje mimi v 8tt+1 měřilo 6,8cm, není moc velké? a není to příznak těhotenské cukrovky? Moje babička měla cukrovku I. typu. Máma ne, ale prý se to dědí ob generaci, nevíte některá o tom něco? Díky

sylvka
20. júl 2008

Ahojky,tak si to rady pročítám,dietu dlelékaře držim asi 4 dny a jsem vyřízená ☹ 250g sacharidu denně mi prostě nestačí,mám pořád hlad ☹ neumim si těch 8 týdnů představit,modlim se,abych rodila za měsíc,co s tim,co můžu jíst sladkého aspoň minimálně????

zelva
20. júl 2008

já zatím dostala jen pokyny od sestry na diabetologii a teď ve středu jdu ještě k doktorce, tak nevím jestli budu muset takhle počítat, ale ta sestra mi řekla, že nemám jíst tohle a tohle, ale že v žádném případě nemám hladovět když jsem těhotná......Tak to teda fakt nechápu, jak tě můžou nechat hladovět. Tak si tam zavolej a zeptej se na to....je to fakt hrůza 😖

eliotka
21. júl 2008

sylvko, já mám 275 g sacharidů / den, ale jako ztěží sním 250. Mně se to zdá jako hodně jídla.
Jím asi tak:
snídaně: 1-1 a 1/2 chleba či rohlíku s něčím (ne mléčné výrobky)
oběd: vše, na co mám chuť, jen si odvážím přílohu a vypočítám, kolik je sacharidů, obvykle jím tak 65 g
sváča: tvaroh a ovoce, nebo jogurt a ovoce, nebo ovesnou kaši s ovocem a tak podobně
večeře: různě, pečivo s čímkoli
2. večeře: ovoce a když mám hlad, ještě si něco vezmu

Dodržuju 3 hodiny rozestup, a když mám hlad, najím se dřív třeba o půl hoďky.

Hladovět rozhodně nesmíš! Když máš hlad mezi jídly, dej si třeba sýr či šunku, nebo zeleninu, ty nemají skoro žádné sacharidy.
Sladké bys fakt jíst neměla vůbec, trpí tím mimčo. Ale kdybys fakt nevydržela, vezmi si třeba tři čtyři lžičky dia marmelády, ale slazené fruktozou. Nebo hodl, kdyby to i tak enstačilo, kousek hořké čokolády. Ale spíš se snaž na sladké zapomenout. Kočky, vždyť to děláme pro miminko, ono ci s cukry neporadí a moc s emu namáhá slinivka.
Myslím, že na těch pár měsíců si sladké prostě můžeme odpustit. 😉

Celkově mi to dá max těch 250 g, spíš míň. Ale já jsem drobná a měla bych těch 250 g sacharidů fakt sníst, abych nehubla.

tetadolly, takhle brzo se cukrovka nedá poznat, tak brzo se většinou neprojevuje, mimi může mít kldině o týden navíc, to je běžné. Cukrovku ti budou dělat po 24 tt. Do té doby nemá smysl to dělat. Pokud ěmla babi cukrovku, moc to neznamená.

eliotka
21. júl 2008

zelvičko, to nevím s těma celozrnýma věcma... A není to jako že jsou ta zrníčka i uvnitř pečiva, ne jen zvenku? Ale fakt nevím.
A jak ti je, dobrý?

honzulka
21. júl 2008

Ahoj holky-mně tehdy řekli,že celozrné pečivo můžeme,ale ne to přibarvené karamelem.. 😒

eliotka
21. júl 2008

A jak se to pozná? To přibarvené myslíš takové to hodně moc tmavé? 😕

sylvka
21. júl 2008

eliotko díky.já jsem před tím byla zvyklá dost jíst,tak doufám,že si tělo poradí a za týden to bude lepší.jinak mě nejde ani tak o tosladký jako o ten hlad.chci se ještě zeptat,to jíš normální chleba nebo toustovej?(toustovej je prej lepší)ale uvítala bych radši normállní 😝

zelva
21. júl 2008

eliotka: je mi fajn. Zítra se dozvím výsledky glykémie. Dám vědět jak mi to dopadlo. 😕

eliotka
22. júl 2008

sylvko, jím jak bílé pečivo, rohlíky, tak i normální chleba. Pozor na toastový, zvlášť na tmavý, tam je hodně cukru. Míň je ve vece. Já právě celozrnné nemohu, tmavé mi moc nechutná, tak holt jím světlé. Zas o tolik víc sacharidů v něm není. Spíš jde u ně o to, že rychleji vyskočí glykemická křivka, oproti tmavýmu, kde jde křivka nahoru pozvolna.
Já jako na jednotlivé porce mám dost jídla. A když mám hlad dříve než po 3 hodinách, tak si holt dám něco už po 2. Ale neboj, tělo si zvykne, a už pak nebudeš mít hlad. Já měla první týden, teď je to lepší, tělo si říká o jídlo tak po 2,5 hod., po větším, třeba po o (65-70 g) po 3 hod.

Jo, zelvi, dej vědět, a držím pěsti!!! 😉

zelva
22. júl 2008

Ahojky,
tak hlásím jak jsem dopadla s tou glykémií. Představte si, že hodnoty mám prý úplně v pořádku, ale sestra mi řekla, že se paní doktorka rozhodla, že mi přesto dají glukometr a budu si měřit. 😒 Takže zítra tam jdu a vysvětlí mi jak s tím pracovat, ještě nevím jak často to budu muset měřit. Manžel mě chlácholí, že je to jenom dobře, že si budu moct sama kontrolovat jak ten cukr reaguje na to co s ním. Když ale to mám úplně v pořádku... 🙄 Asi mají hodně glukometrů a neví co s nima... 😀 😀 či co

mikulka
22. júl 2008

AHoj holky, zelvo, to teda nechápu, proč ti dávají glukometr, když máš hodnoty ok. A to musíš dál držet dietu?
A jaké jsi měla hodnoty? Teď se dělají jen dva odběry, že?

ingulka
22. júl 2008

zelva, aj ja si myslim, ze je lepsie to kontrolovat, ako to nechat nekontrolovane tak... ak maju nejake mini podozrenie, je lepsie, ze budes pod "dozorom" ... ber to ako vyhodu 😉

mikulka
22. júl 2008

A jak často se musíš píchat do prstu?

ada80
22. júl 2008

Ahoj holky já si píchám inzulín a 3x za týden si dělám profil tzn.píchám se do prstu a sleduju si ty hodnoty na glukometru.

zelva
22. júl 2008

mikulka: mně vyšel ten test na cukrovku po 2 hodinách hodnota 8,5 (max. se toleruje 7,8), takže mě hned můj gyn. řekl, že nemám jíst to sladké atd. no a teď po 14 dnech mě poslali z diabetologie na odběry na glykémii a mám to v pořádku. tak buď ta zvýšená hodnota byla tím, že jsem hodně moc jedla sladké ovoce (hlavně nektarinky) nebo mi to holt už upravila ta dieta. Zatím nevím jak často se mám píchat, zítra se dozvím.

ingulka: je to fakt, když mi řekla, že mi přesto dají glukometr, tak jsem byla v krizi, ale už jsem se s tím pofackovala a beru to jako výhodu 🙂

e.k.t
22. júl 2008

ahoj ado, koukám jak pěkně bojuješ. já doma taky bojuju. pořád hubnu. loni v červnu jsem měla 106, 21.5. v den porodu jsem měla 103, a teď mám 85, pěkný hnus jak to letí. bojím bojím abych zase neskončila v nemocnici 😝

eliotka
23. júl 2008

zelvo, nektarinky jím taky i teď 😕 Ale tak jednu denně, to snad nevadí. No, jsem na to zvědavá.

katchula
23. júl 2008

Ahoj holky, tak se k Vám bohužel taky přidávám 😒 Minulé úterý jsem byla na oGTT a včera jsem si ráno volala pro výsledky a měla jsem hodnoty nalačno 4,2 a za 2 hodiny 7,9. Takže mi doktor dal číslo na diabetologii a tam jsem se hned objednala, jdu tam zítra dopoledne. Jen mě zarazilo, že to bude pro víc maminek najednou, takže nejspíš nějaká přednáška o tom co můžeme jíst. Já bych teda raději kdyby se mi diabetoložka věnovala osobně a ne takhle hromadně, vždyť přece každý má ty výsledky jiné, ne? A od toho se pak odvíjí ta dieta případně inzulín, aspoň jsem to tak pochopila. No uvidím zítra. Jinak se Vám přiznám, že jsem z toho teda dost špatná. Byla jsem zvyklá snídat sladké každý den a taky sladit kávu 1 kostkou cukru, ale vynechat sladké si celkem i dovedu představit. Víc mě děsí takový to rozpočítávání kolik je v čem sacharidů a kolik toho přesně můžu jíst. Ani si nedovedu představit co budu pořád vařit ☹

eliotka
23. júl 2008

Katchulo, neměj strach. Jednak ta tvoje hodnota je velice nízká. Divím se, že to vůbec řeší. Tolerance hodnoty po 2 hod. je snad 7.7, takže to je fakt malinko zvýšené. O inzulínu neuvažuj, proboha 😉

Při těho cukrovce je dieta dobrá. Zásadní je nejíst sladké, a nic, kde je normální cukr, tedy vyloženě sladkosti, marmelády, med. A udržovat mezi jídly rozestup cca 3 hodin (když máš hlad aspoň 2 hodin). To se dá v klidu.

Jinak můžeš vše včetně sladkého ovoce (banán, hrozny) či dia marmelády slazené fruktozou.
Nesmíš v těho umělá sladidla, na to si dávej pozor, bývá to u dia výrobků!!!

Musíš si hlídat, abys za den nepřesáhla sacharidy, které ti udají. Všeobecně se dává 250 g sacharidů na den (já mám 275). To je moc moc jídla. Hladovět nebudeš. Asi dostaneš takovou tabulku a tam budeš mít napsáno, kolik g sacharidů je v čem. Jde o to, abys v jednou jídle nepřesáhla 70 g sacharidů. Ale fakt je to hodně moc jídla.

Ničeho se neboj, já měla taky strach a dá se to zvládnout. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre