Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

laura09
22. júl 2011

@petapete no jo, ale jak už jinak to dělat fakt nevím, tak hold půjde ven dřív, asi to pro něj bude lepší, než být v nevyhovujícím prostředí kvůli cukrovce.

petapete
22. júl 2011

@laura09 nj, je to blbý...jako ono s tím asi někdy zkrátka už nic víc dělat nejde☹. Zas je dobrý, že se to ví a řeší, asi bude fakt mimču líp venku o něco dřív, v tom 37.tt už je docela "dopečený", tak to pro něj nebude zas tak moc těžký...a proč jsi šla vlastně na ten zátěžák ještě v 31.tt, když ten "standardní" byl v pořádku? Byly nějaký náznaky, že něco není ok, nebo proč?

laura09
22. júl 2011

@petapete kvůli tomu, že se mi sešlo více rizikových faktorů, tak mi tam doktor poslal znova. Myslela sem, že zbytečně přehání a že je to buzerace, ale ukázalo se, že na tom něco bylo. Ale kolik žen to má tak jako já první negativní a druhý kbyby se jim udělal by byl pozitivní..... to už se neví

petapete
22. júl 2011

@laura09 - jj, věřím, že by to bylo u dost ženských...já kdybych šla hned na začátku toho intervalu, kdy se dělá ten standardní zátěžák, tak bych taky nejspíš "prolezla", oni říkají, že se to právě během těhotenství vzhledem k rostoucím hodnotám těch hormonů, které působí proti inzulínu, dost zhoršuje...takže myslím, že je skoro lepší, když je ten zátěžák pozitivní, že se ta ženská hlídá a kontroluje a ví se to, protože negativní zátěžák neznamená evidentně negativní nález cukrovky na celý těhu...

laura09
22. júl 2011

@petapete no to asi ne, ale oni by to vysledovali možná z jiných věcí, u nás teda si ne, protože je menší, a jinak sme byli ok. Ale říkají, že po ivf je většinou i cukrovka, náš případ.

mimys
23. júl 2011

@laura09 ahoj neboj se toho porodu ve 37 tydnu.... mela jsem kluka ve 37 týdnu prirozene, bez vyvolání... proste chtel na svet dřív a bylo to bez problemu, absolutne v poradku, jen s mensi vahou. 2,78.... a dva dny novoroz. žloutenky. Váhu dohnal v pohodě.
jeste jsem ti chtela rict, s tou druhou veceri... me doporucuje dr nejist ke druhe veceri jen ovoce... musi tam byt pry nejake pecivo.... jinak jsou rano ty zatrolený ketony. Resim to tak, ze si kolem desátý dám dva polistyrenovy chleby s maslem.... rano je to pak v pohode do 5,5

mimys
23. júl 2011

@laura09 kolik jednotek si pícháš?
Vcera jsem byla na glykovanym hemoglobinu, tak jsem zvedava, jak dopadnu.
Měřím si sice každý den pred a po jidle, ale precijen ten glykovanej pry ukaze vic a presneji. když ti řekli, ze ti budou porod asi vyvolavat, bude to prirozene? nebo chteji cisaře? toho se desim... nekdo tu psal, ze u diabeticek voli casteji cisare... tomu bych se chtela vyhnout.....

laura09
23. júl 2011

@mimys píchám si 16-18-18-16 a ted je to ok s hodnotama. Naposled sem měla glykovaní 3,3, tak uvidíme ted, to bude asi vyšší.O pečivu k druhé večeři nevím, mně to tam nenapsali, upřímně mě pečivo/chleba/polystyreny/knackenbroty už lezou krkem. Ke druhé sv. mi píšou mléko, já si dávám jogurt a někdy tam hodím kousek ovoce, protože doktorka řikala, že to je myšlený jogurt už s ovocem z výroby, a já jí řikala, že dlabu bílý, tak to prý neva. No porod, uvidíme na který týden to vyjde, jesli 37. nebo 38. tt. Ale nejdřív mně prý přijmou, budou chvíli pozorovat, pak se asi udělá ten oxitocinový test a začne se vyvolávat. Tady dělají 3 pokusy o vaginální porod a když se neotvíráš, atd, tak se jde na císaře. Sem zvědavá jak budou přesné ty jejich odhady váhy. Je to +- autobus. Někde říkají +- 200 g, jinde +- 500 g, což už mi přijde hodně, rozsah 1 kg.V pátek jdu do poradny ke své, tak už mi udělají ozvy a pak toho 1.8. mi taky budou dělat ozvy+ultrazvuk a poradnu a sem zvědavá na kdy mi pak řeknou, že mám nastoupit.

mimys
23. júl 2011

@laura09 ahoj mě teda primo upozornovali, ze na tu 2 veceri primo musim nejake pecivo.. už jsme si tady s holkama psaly, jak se nazory jednotlivych doktoru lisi, až to clovek nechápe. Ve kterem mestě jsi? Mě tohle řekli v Praze u Apolinare. Taky ty limity hodnot mas jine, nez ja...u nas se meri za 1 hodinu po jidle, nekde az za dve...
limit na lacno je 5,5, hodinu po jidle 7,4
Já zacala na 10 jednotkach rano, poledne, vecer a na noc 8 pomalyho.... pak se to ale zacalo snizovat, coz nikdo moc nechapal, protoze se to pry spis vzdycky zvysuje..... no ted mam rano 8, v poledne 3, vecer 4 a na noc 12.
No ty odhady vahy me taky zajimaji. Kdyz jsem byla ve 29 tydnu, tak doktror meril ze vazi nejakych 850g .. coz me prekvapilo, protoze holky tady mely vahu v tomhle tydnu i 1,20. Jestli je to teda vaha +- 500g, tak to potěš, no 🙂
to je dost rozdil 😀 jestli ten muj drobek měl 350, nebo 1350 🙂 Ted v utery jdu do poradny, tak jsem zvedava, jak se mrnous po 14 dnech zakulatil.
Koukám, ze jsi už 36, tak to ti na těhulkování už moc času nezbývá. Držím palce, ať to všeko dobře dopadne... jako ostatně doufáme každá...a taky, ať se po porodu cukr vrátí do normálu a s inulínem se rozloučíš!

werumka
23. júl 2011

@mimys Ahoj! Z těch dávek inzulínu si nic nedělej - oni napoprvé doktoři dělají tabulkové dávky, ale ty se nemusí někdy přesně trefit a pak se kvůli hypoglykemiím ještě musí trochu snížit. To ale nesouvisí s těhotenstvím 🙂 Mně doktorka k porodu napsala infúze, kde taky dala nějakou koncentraci glukózy a inzulínu, ale taky to bylo hodně a nakonec se tam té glukózy muselo dát víc. Když mě napojovali na inzulínovou pumpu a stejně tak u diabetiků, kterým cukrovku objeví jako dětem - prvních pár dní se prostě dávky upravují podle potřeb - každý je má přes den jiný a každý je originál 🙂 A císaře se neboj - u toho se častěji končívá u diabetiček 1.typu, ale i ty prioritně rodí normálně. A zvlášť, pokud to není Tvůj první porod🙂

mimys
23. júl 2011

@werumka ahoj , no prvni mimco to není, to ne... tohle je náš třetí kluk 🙂 tak snad to teda půjde normálně. 🙂

gianni
23. júl 2011

ahojte,ja idem k ženskému v utorok a tiež som zvedavá ako je na tom maličké,dúfam že neni velké,
ja si na druhú večeru dávam už len ovocie,chlieb sa bojím a ráno na lačno mávam od 5,3 do 5,8,raz som mala 6 a 6,4
mne už začína od pondelka dovolenka 3 týždne tak super 🙂
ja sa zase bojím normálneho pôrodu,mám aj problémy so zlatou žilou a prvý pôrod som mala cisársky,ale vytrpela som si pred tým aj kontrakcie,no neotvárala som sa tak to skončilo sekciou,no uvidíme ako to dopadne
ja som mala ten glykovaný hemogl. 4,6,ale ešte som od vtedy nebola na dia ,idem až až o 2 týždne

danka9999
23. júl 2011

@laura09 ahoj....a aké mávaš ráno nalačno glykémie....díky

gianni
24. júl 2011

no som to zariekla,dnes ráno na lačno 6,8 večer som si dala asi viac ovocia

laura09
24. júl 2011

@mimys jsem z Plzně, ráno mám ted 4,5-4,7 atd. Na noc píchám 16 j dlouhého. U nás Tě také nechají měřit po 1 hod, ale já od začátku měřila po dvou hodinách, tak v tom pokračuju, aby byly hodnoty srovnatelné, po dvou hodinách chtějí do 6,6. No jo, dneska sem 35+1 tt, takže začínám už 36. týden, ve čtvrtek 34+5 tt měl mimís 2300 g a prý to odpovídá 34+0 tt, nevím kolik tam mají toleranci té váhy, určitě víš, že to vyplivne počítač podle hodnoty, které miminku měří, obvod a průměr hlavy, délka stehenní kosti, obvod a průměr bříška a tak. Docela mi poslední týden až 10 dní píchá jako zespoda vevnitř a v podbříšku, tak se to možná už začíná připravovat, ale v poslední normální poradně sem měla CS 0. Tak sem zvědavá co mi poví moje mudr v pátek a potom v nemocnici toho 1.8.

petapete
24. júl 2011

@laura09 - já teda taky na druhou večeři dávám něco z pečiva - standardně teda mi vyhovuje na tu druhou večeři necelý rohlík + hrnek mlíka, na tom si vyloženě pochutnám 😵. Taky jsem vyčetla, že to chce něco, co ten cukr udrží dýl v krvi, než ovoce, který je "rychlý" a hned je pryč, že pak hrozí právě noční hladovění a ketony...

@mimys - já teda po prvním "úžasným" vyvolávaným porodu bych 100% raději císaře než znovu vyvolávání, to bylo fakt děsný, příště opravdu raději rovnou říznout, než to, co jsme s Lukášem absolvovali (mmj. ani ne kvůli mě a tomu, že to fakt hodně a dlouho bolelo - lítala kolem mě PA i dva doktoři s očima na vrch hlavy a moc nevěděli, co s tím...), ale hlavně kvůli tomu, co díky tomu všemu hrozilo mimču a jak dostal tím porodem zabrat...to už fakt raději nikdy víc...

lifinka
24. júl 2011

ahojky holky, tak dnes mě mm zase píchá do prstíkůůů, zítra mě čeká utz, rizikovka a diabet., jsem opět zvědavá na váhu miminka a taky na výsledky, minule i přes měnší ujíždění, byly hodnoty super. Tak uvidím zítra.

petapete
24. júl 2011

a odhad váhy prcka jsem měla naposledy v poradně (teď v pátek) 1100g, já teda od poslední poradny (po necelých dvou týdnech diety) - 1,2kg, ale ono je to těžko říct, u MUDry ta váha váží dost divně, nicméně říkala, že to není neobvyklý, že při nástupu na tu dietu - pokud se drží správně, je to dost častý, že se i něco zhubne...pak právě měřila mimčo (poprvé dělala ty váhový odhady a měření těch obvodů hlavičky, bříška, stehenní kosti,...) a zhodnotila, že evidentně mimísovi nic nechybí, protože odpovídal naprosto přesně termínu, v kterým by měl být...

lifinka
24. júl 2011

@laura09 ahojky, tak to zvládáte, to je fajn.Náš malý měl v 31tt 1600g.Tak se těším, že na mě snad zítra nevyhrkne nějaký velký odchyly🙂

lifinka
24. júl 2011

@lifinka to já měla podle výsledků minulých zapamatovala jsem si jen ranní hodnotu, jelikož dr., neměla výsledky a pak mi volala a diktovala tak rychle, že mi bylo blbý se ptát znovu, ale ranní jsem měla 3,9.

laura09
24. júl 2011

@lifinka no prý máme asi 2300 g, ale na utz byl nějaký parametr prosáknutí tkáně miminka, že je do 1 mm a na tom je vidět, že není cukrovka dobře zvládnuta:( Prý kdybych už neměla inzulín, tak že by mi ho dali hned. No na kontrolu (ozvičky, utz, poradna) jdu 1.8. a prý se domluvíme kdy nastoupím k hospitalizaci a vyvolání porodu. 😒 V pátek jdu do poradny ke své mudr, tak tam mi taky už budou dělat ozvičky. Pak mám 4.8. dia a 11.8. hema, ale tam asi už nestihnu jít, možná už budu ležet v nemocnici a kdo ví, jestli nebubu už po porodu.

laura09
24. júl 2011

@petapete jo rozumím tomu, ale mně se ty ketony neobjevují, když si dám jen ovoce ke druhé večeři. Tak na to prdím a dám si jen ovoce, jím spíše déle, třeba v 11 večer. Přes den mám toho pečiva už plné zuby. Ted zkouším i ty rýžové chlebíčky a tak.

petapete
24. júl 2011

@laura09 - aha, tak to je v poho, když tam nejsou😉. Já teda pečivo moc nejím - ráno teda buď knackebrot nebo takový ty kukuřičný "chleby" křupavý, na dopo sváču si k ovoci s jogurtem dám kousek toho "polystyrenu", oběd klasika, odpolední sváču spíš jen ovoce+jogurt, bez pečiva, to nemívám pocit hladu, tak je to do večera v pohodě, na večeři spíš jídlo jako na oběd (dnes jsem dělala opečený brambory s trochou domácího uzenýho, vajíčkem a sýrem - mňam 😵) a tu druhou večeři vlastně teprve ten kousek čerstvýho rohlíku (ca 3/4) a k tomu to mlíko...takže mi to pečivo ("měkký") přijde docela vzácný, tak mi tam nevadí, hlavně je to rychle po ruce a rychle snězený a jdu spát😀

icub
24. júl 2011

@laura09 mne sestricka na dia povedala, ze by som nemala ani ovocie ani chlieb, tak ovocie nedavam ale z grahamoveho rozka ano, tak neviem, kto ma pravdu....
ale celkom dobra je ta tabulka, co poslala petapete na ceskej stranke o tehotenskej cukrovke

icub
24. júl 2011

@laura09 opravujem na veceru vraj nie chlieb a ovocie...

petapete
24. júl 2011

@icub - no já zatím čerpám jen z těch stránek, na dia jdu až teď ve čtvrtek - děsný, ale čekám tři týdny od získání pozitivních výsledků zátěžáku, kdybych se sama nezajímala, tak nemám absolutně žádné info, co můžu nebo ne...a od kamarádky odsud z koníka, co chodí na stejnou dia, jak půjdu, už mám info, že tam obdržím nesmyslný informace k dietě typu - žádné ovoce (jako vůbec) a prý dietu takovou, že kdyby ji měl člověk držet, tak je mrtvý hlady...takže hodlám dál (pokud teda glukometr bude ukazovat uspokojivé hodnoty) držet tu z těch stránek, protože mi to fakt pocitově vyhovuje, nemám hlad, netrpím děsnýma chutěma na nic...a i přes to, že jím fakt docela dost, tak mám za deset dnů "diety" minimálně 1,2kg dole (mám váhové údaje jen z těhu-poradny a to jsem měla 22.6. o 1,2kg víc, než teď v pátek, kdy jsem tam byla po těch deseti dnech diety). Takže jíst nějak míň nebo ještě "přísněji", tak už bych se bála, že to nebude ok ani pro mimi ani pro mě...jen mě štve, že fakt nevím, jak je to s tou glykémií, že nevím, jak a jestli mi to skáče....

laura09
25. júl 2011

@icub já mám ovoce na 2. večeři. Je to zajímavé, jak každý řiká něco jiného.

laura09
25. júl 2011

můj první dietolog - spádový měl taky takový hloupý nápady, jako že nesmím skoro vůbec ovoce a spíš mi tím rozhodil, já z toho hladověla, měla ketony. Pak mi naštěstí předali kvůl jejich dovolené, na vyšší pracoviště do FN, kde je poradna speciálně pro těhotné s cukrovkou. A tam mi doktorky vždy uklidňovaly, ať se nenervuju, že je to horší než lepší pro prcka, at si dám podle diety co můžu (tam je ovoce na 2 jídla denně) a když budu mít dobré hodnoty, že můžu i kousek hořké čokolády s min. 70% kakaa. A takhle je to fakt snesitelnější. Ale já mám inzulín, vy asi jen dietu. Mě řekli, po 3 dnech plného měření kdy sem za týden měřila glykémie, že to prostě jen dieta nespraví, a že inzulín. Ani tablety nedoporučili. Pak sem se deptala, že sme začínali na 2-2-2-2 j a teď sme na 16-18-18-16 j. Doktorka řikala, že každý to má jinak a stačí mu jiné množství jednotek inzulínu a že se to navyšuje s postupujícím těhu, takže ať neřeším počet jednotek, ale aby byly glykémie ok, ať nehladovím, ale radši si přidám jednotky inzulínu. A musím říct, že fakt je to tak lepší, jak pro mně psychiku, žaludek, tak pro prcka.

lemurko
25. júl 2011

@laura09 ahoj ja som o tyzden popredu ako ty a tiez mi na minulej poradni doktorka povedala, ze ked spontanne neporodim do 39 tyzdna, tak budeme vyvolavat. Mam tiez inzulin. Vzdy bol na kontrolach maly velkostou uplne akurat - max tyzden dopredu. Za posledne 2 tyzdne ale vaha +1100 g - aj ja som pribrala zhruba tolko. Cize v 36+1 mal odhad vahy 3300 kg - co uz je teda dost.
Tiez sa bojim toho vyvolavania a tiez teda strasne chcem, aby sme v najblizsich 2 tyzdnoch porodili spontanne, ale zatial to teda na porod nevyzera.

lifinka
25. júl 2011

@laura09 tak se ti to už krátí! Já dnes byla na tom koloběhu ve fakultce, takže utz 1895g +-276g jsme 31+5, a na diabet, výsledky ze včera jsou:6,30h 4,6-9,30h6,2-12,00h 6,1-14,30h 6,7-17,30h 5,5-20,00h 5,5-23,00h 4,8.Tak jsem byla pochválena a já mám +8kg stále.Jen jsem si myslela, že mě nadá dr, že mám vysokou gvlykemii, jelikož se mi nedaří každý den dodržet a přesto se to drží...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre