Tehotenská cukrovka

adetka
15. aug 2006

Dnes - v 24. tt - mi zistili gestacny diabetes, tehotensku cukrovku - hladina glukozy po dvoch hodinach od vypitia glukozy - 9,27 mmol/l. (maximalna pripustna hodnota je 7,8). 😒

Moc som mala cistu. Ketolatky negativne.

Musim zacat s dietou (znizit musim dokonca aj prijam ovocia, jedla som aj kilo nektariniek denne), a hlavne si sedem krat za den merat glukozu v krvi. Kazdych 14 dni budem chodit na kontrolu ku diabetologicke. ☹

Musim sa snazit znizit hodnoty glukozy na cca. 3,4 mmol/l. 😒 Inak hrozi: velke dieta (zatial ma normalnu velkost) rizikovy (predcasny) porod, pripadne hypoglykemia u mojho dietatka: znizene svalove napatie, drazdive alebo apaticke spravanie, novorodenecka zltacka az po nepravidelne dychanie a krce. ☹

Chcela by som sa opytat zien, ktore mali tehotensku cukrovku (pripadne ak poznate niekoho, kto mal tehotensku curovku)... ake mali problemy pocas tehotenstv, pri porode a ako su na tom ich deti. Dakujem

erzulik
3. aug 2011

@lucy56 jaj moja to mi je luto aj ja som teraz prisla od doktorky, brala mi krv zo zili na fruktozamin, chce vediet ake hodnoty som mala za posledne 2 tyzdne. Vysledky budu za 2 dni ak to bude zle tak mi zavola.... tebe tam meria aj tlak? Mala si ho vysoky aj na poradni? Lebo mne meria tlak iba gynekolog na poradni. Z vysledkov ktore mi prisli pred mesiacom som mala 92 umol/l do 285. To znamena ze nemozem mat viac ako 285.Tak mi to dnes vysvetlila. Co ti odporucila na tlak? Z coho to moze byt tymi hormonmi?

erzulik
3. aug 2011

@lucy56 ako porodis to je jedno, len nech su nase deticky zdrave to je hlavne. Nebud z toho smutna tes sa z maleho krpca...... niektore zeny su na tom este horsie ako my...to si ja stale hovorim 🙂

erzulik
3. aug 2011

@lucy56 jaj moja to mi je luto aj ja som teraz prisla od doktorky, brala mi krv zo zili na fruktozamin, chce vediet ake hodnoty som mala za posledne 2 tyzdne. Vysledky budu za 2 dni ak to bude zle tak mi zavola.... tebe tam meria aj tlak? Mala si ho vysoky aj na poradni? Lebo mne meria tlak iba gynekolog na poradni. Z vysledkov ktore mi prisli pred mesiacom som mala 92 umol/l do 285. To znamena ze nemozem mat viac ako 285.Tak mi to dnes vysvetlila. Co ti odporucila na tlak? Z coho to moze byt tymi hormonmi?
@lifinka pekna vaha

lucy56
3. aug 2011

@erzulik no mne meria aj na dia poradni, maju to tam zauzivane, vsak hadam tie tabletky to zrazia na normalnu hodnotu, dala mi nejaky Dopegyl, neziaduce ucinky su vseliake, ale vraj na babo nie, malatnost, ospalost a priberanie,mam sa na co tesit, najhorsie je na tom to ze oni sa nejako nezaoberaju tym ze to mam taky tlak mozno len v ordinacii, ked som si meravala u svokrovcov doma v klude mam 120/80,len proste ked mi u doktora z toho ze z nich mam panicky strach vyleti im je to sumafuk, ja viem ze su na tom zeny aj horsie,len proste chcem nech uz tie komplikacie pominu, snad ked porodim vrati sa to do normalu
a ten fruktozamin to ani neviem co je? mne to nerobili este? cudne ake rozne su postupy na sr

erzulik
3. aug 2011

@lucy56 myslim si ze ti to robili pokial ti brali zo zili krv. To je vlastne priemer hodnot za dane obdobie. Mne to prvykrat robila priemer za 3 mes., potom za 2 tyzdne, a dnes za posledne 2 tyzdne. Ty jej ukazes len papier kde si tie hodnoty zapisujes a to jej staci?

lucy56
3. aug 2011

@erzulik robili mi ten odber na zaciatku, vysledky mi nikto nepovedal,ani netusim ci ich maju v karte u seba, od vtedy mi to nerobila, a ano diktujem jej vsetky hodnoty co nameriam a to jej staci, v niecom je prisna a nieco zanedbava,mozno caka ked tam budem dlhsie a ku koncu mi urobi este aj tie z krvi testy, a mam pocit ze to skor zavisi od toho co maju povolene od poistovni ake vykony robit

petapete
3. aug 2011

@lucy56 - dopegytu se vůbec neboj, já ho měla kolem prvního porodu taky (jenže spíš "omylem", trpím syndromem bílýho pláště, takže v poradnách tlak celý těhu ca 140/90, v porodnici pak dokonce i víc), teď se to opakuje, u doktorů tlaky opět podobný a doma v klidu na tonometru cca 110/70 a klidně i nižší...takže jsem pak v šestinedělí díky dopegytu málem omdlívala z nízkýho tlaku, tak jsem ho poměrně rychle vysazovala😀. Ale jinak vedlejší účinky jsem teda nepozorovala vůbec, ono je nejlepší ty letáky nečíst, člověka to akorát vystraší a pak si spíš nějaký ty "potíže", co tam jsou uvedený vsugeruje😀

Já teď zkusila na svačinu "hřešit", změřila před jídlem, to bylo 5,0, tak jsem si zkusila dát takový ten čoko-závitek, je to croissantové těsto a v tom dva takový pidi-tunýlky čokolády, k tomu kávu se šlehačkou, tak jsem zvědavá, jestli to projde nebo ne...jsem si říkala, že by to byla zas aspoň změna a počítám, že by to mohlo být +-odpovídající tomu štrudlu z listovýho těsta....tak uvidíme za 45minut při měření😀.

A ještě k těm hodnotám na konci těhu, jak jsem psala včera z té poradny...tak tam pak v dalších dotazech píší, že je normální, že se většinou ta cukrovka zhoršuje/kolísá až do toho ca 36.tt, i když ty hladiny hormonů už jsou víceméně stabilní pak, ale že to tělu trvá, než "si zvykne" a pak že teda může být i přirozeně mírný zlepšení té kompenzace, že už zas projde pár hříšků, co by dřív třeba nepřešly...a až kdyby to bylo nějak výrazně líp se jevící (asi tak jako bez cukrovky úplně), tak že je potřeba prostě hodně hlídat tu funkci placenty (což si ale myslím, že u GDM dělají stejně, hodnoty, nehodnoty...)

petapete
3. aug 2011

Tak svačina "prošla" - sice těsně (7,0), ale vlezla bych se😀. A to jsem celou dobu po svačině proseděla u počítače, kdybych se hejbala, bylo by to lepší😀

erzulik
3. aug 2011

@lucy56 je to zaujimave pretoze by mala vediet tvoje hodnoty priebezne z krvi? To je asi presnejsie nez ten glukomer. Mne ak by teraz tie hodnoty sa zvysili nad 285 ihned mi musi nasadit inzulin. Preto to sleduje aby som tie hodnoty mala do porodu v norme.

petapete
3. aug 2011

@erzulik mě třeba na diabetologii odběr ještě nedělali vůbec...byla jsem teda teprv poprvé minulý týden, ale bez odběru (jen glukoměrem z prstu), nafasovala jsem glukoměr domů, na příští kontrolu teď v pátek mám mít jeden velký a aspoň jeden malý glykemický profil měřený doma a odběry zas určitě dělat nebudou, protože odběry dělají mezi 6:30 - 8hod. a mě sestra řekla, ať dorazím mezi 9-12hod...tak nevím, asi mě objednají teprve teď na někdy na odběry...počítám, že by měli udělat minimálně glykovaný hemoglobin...

lucy56
4. aug 2011

@erzulik no mne sa tiez zda divne ze ju ten glykolovany hemoglobin ci ako sa to vola nezaujima aj tabletky na tlak mi svihla len tak na zaklade troch udajov pri ktorych jej hovorim ze som nervozna z ordinacie a bieleho plasta,hlavne ze hodnoty treba mat do 6,3

petapete
4. aug 2011

Tak já dnes ráno po snídani hlásím 7,4 😖. asi začnu snídat zas ty polystyreny (měla jsem 55g chleba, máslo, tři plátky šunky). Je teda fakt, že jsem byla nevyspaná, naštvaná na psi, kteří celou noc děsně prudili a štěkali, takže i to to mohlo zvednout (měla jsem už i lačnou glykémii 5,2😖), ale teda naštvalo mě to slušně😀

yvett2009
4. aug 2011

ahoj holky, taky se k vám připojím. Jsem na dietě a jelikož se porod blíží, začínám teď řešit to vyvolávání. Moc ráda bych se tomu vyhnula, takže zkouším co se dá 🙂
@petapete já jsem zase přišla neustálým měřením na to, že snídani už mám fakt zmáklou (zkrátka víc než dva suchary s máslem a šunkou/sýrem + čaj si nemůžu dovolit) a hodnoty mám vždycky v normě, ale myslím, že mě víc zlobí ta večeře - včera jsem měla po krupičné kaši s broskvemi a trochou nastrouhané čokolády 7.5 😖 Přitom to samé, když jsem si měřila dřív bylo v pohodě. Tak nevím, čím to bylo včera ovlivněné... 😒

yvett2009
4. aug 2011

jinak já měřím vždycky hodinu po jídle (tedy po posledním soustu) 😉

lucy56
4. aug 2011

@petapete tiez si skusala zmenu nejaku,ja som to tiez niekolko dni skusala obmenit ale bohuzial dobre hodnoty mam len po knakebrote s maslom a vajickach,tak som doexperimentovala,a zufalo mi to nechuti,ale vydrzim vsak uz len 67 dni tak budem jest zhruba, ja vcera po veceri tiez 7, a to som mala overenu mozzarelu s rajcinami,ale zas nervy cely den s vysokeho tlaku,ktory mi vyliezol z nicoho nic

yvett2009
4. aug 2011

@lucy56 já už z těch knackerbrotů na snídani taky nemůžu 😝 Už mi to fakt lezem krkem..., no ale už to snad nějak vydržím. Hodnoty jsou po tom fakt vždycky v normě, takže to zkrátka musím nějak přežít. Já jsem ze začátku snídala normální chleba s nějakou přílohou a bylo vše OK, ale někdy v tom 31 - 32 tt se mi to zničeho nic zvedlo, tak jsem přešla na knackerbroty.

yvett2009
4. aug 2011

@lucy56 a ty si měříš hodinu po jídle? Jelikož 7 je ještě pořád v normě (7.2 případně 7.3)

lucy56
4. aug 2011

@yvett2009 hodinu a pol mam kazane a do 6,3 sa mam drzat podla mojej diabetologicky

yvett2009
4. aug 2011

@lucy56 aha, tak to ano. To je vážně zvláštní, jak skoro v každé diabetologii na to mají svoje vlastní pravidla 😒 Myslím, že by se to mělo fakt ujednotit - takto je v tom pěkný čurbes 😖

lucy56
4. aug 2011

@yvett2009 ja tiez tak najskor som mohla aj normalny chlieb a teraz som v tych kritickych tt tak nemozem nic naviac,ty uz ale budes za chvilu rodit takze dieta ti skonci a cukor pojde do normalu, bude to vykupenie,mna je cudne ze ja mam rovnaku vahu stale a maly si pekne pribera, dnes mal odhadom 1700g

yvett2009
4. aug 2011

no nic, čas oběda se blíží - dnes mám zase lasagne, který jsem vařila v úterý. Jinak já mám oběd vůbec nejlepší z celého dne - to si můžu dovolit i nějakou sladkou tečku (tvarohovýho míšu, pribiňáček s piškotama, nebo medové wafle ze zdravé výživy atd.) Tak si to jdu vychutnat 😉

yvett2009
4. aug 2011

@lucy56 tak to máme s tou váhou stejné - od začátku diety jsem měla stále stejnou a malej i přesto pěkně přibíral 🙂 Jenom teď asi poslední týden jsem nabrala další kilo, to znamená, že celkově od začátku těhu jsem přibrala 7 kg. Tak aspoň nějaký klad má ta cukrovka - z porodnice pojedeme lehčí než před otěhotněním 😀

lucy56
4. aug 2011

@yvett2009 tiez v tom vidim jedine pozitivum,mam tak isto plus7kg a zatial to stoji a mne bude teda vyhovovat ze pojdem s porodnice lahsia,lebo mna bolo veru aj pred otehu dost, dufam ze ked budem este chvilu kojit a drzat tuto dietku miernejsie aj po porode pojdem na svoju vytuzenu vahu , a tiez obed jednoznacne najlepsi

lifinka
4. aug 2011

holky chtěla jsem se optat, každé 3týdny si odebírám krev z prstů od 6,30h-23h po 3h a další den vemu ještě ranní moč a jedu odevzdat vzorky na diab.a pak se dovím v poledne výsledky, vždy jsou prý suprové, a když den předtím třeba i hřeším, tak to se ve výsledkách již ten cukr navíc neukáže nevíte některá?

petapete
4. aug 2011

@yvett2009
@lucy56 - já právě snídala ty "polystyreny", to bylo v klidu, pak jsem zkusila chleba s žervé, šunkou a paprikou - to jsem měla po hodině 5,6, takže nádhera - to bylo 1.8. a dnes po vlastně tom stejným - stejný množství chleba, máslo, šunka a vylítlo to přes těch sedm...takže si myslím, že je to dost tím vynervením a špatným rozpoložením (tomu by odpovídala i ta vyšší lačná, kdy jsem měla těch pět...). Ale jako teď před obědem jsem se schválně měřila (zkoušela jsem těstoviny, tak abych věděla i hodnotu před...) a bylo 3,6, takže skoro do hypoglykémie😖. Tak nevím, asi nějak nevychytaný😖 (a měla jsem teda už i hlad, i přes standardní svačinu...). Jinak mě včera třeba prošla ta odpolední svačina i ta čoko-rolka s kávou s mlékem...to odpoledne mám docela dobrý, tam se můžu víc "rozšoupnout", ačkoli ta čokorolka byl první hříšek a asi i poslední, protože mě normálně zklamalo, že mi to nijak extra nechutnalo😖. Dnes si dám na večeři krupici s broskví + sypanou klasickým kakaem, to se těším...Teď teda musím počkat do chvíli po druhé na měření kvůli těm špagetám a pak jdu spát, protože v noci to byla fakt bída☹. A jinak s váhou - já se skoro až obávám, že zítra v poradně naměří zas o něco málo míň, než minule (to jsem měla -1,2 od předchozí poradny po 10dnech diety a předchozích třech týdnech normálního jídla i se sladkostmi ještě...). Jsem si totiž dnes ráno zahrála na wii-čku a tam se dá i vážit, naposledy jsem se vážila těsně před minulou poradnou a teď mi to navážilo a 0,7kg míň než před těma dvouma týdnama...tak uvidíme zítra, třeba to projde bez připomínek...ono je problém to nějak zkoordinovat, když člověk všechno může "na míru a váhu", tak jak to asi udělat, aby se tloustlo, že😀. A už se těším na konec týdne, to si sklidím první stévii, tak si zkusím pak udělat buď žemlovku nebo krupici už i trochu oslazenou🙂, příp. hrníček kakaa sladkýho na druhou večeři 😵

petapete
4. aug 2011

@lifinka - v tom "okamžitým" cukru takhle se ti zobrazí jen hodnota ovlivněná bezprostředně před tím jídlem (do pár hodin ten cukr z krve "zmizí"). Navíc úskalí tohoto sběru je i to, že tím, že ti ta krev vlastně několik hodin "stojí" před tím měřením, tak i v ní přirozeně cukr zas o trochu poklesne (vyčteno v poradně MUDr. Moravcové), proto preferují půjčování glukometrů a měření ve správných dobách přímo...). Jediný ukazatel, který ukáže dlouhodobější stabilizaci té cukrovky (tzn. i ty hodnoty předchozích tý/dnů) je glykovaný hemoglobin, ten by ti v tomhle případě měli dělat zcela určitě taky...

yvett2009
4. aug 2011

@lifinka pokud hřešíš den před odběry a ten den odběrů dodržuješ dietu, tak se to určitě nepozná. Od toho je pak ten odběr krve a zjištění toho glykovaného hemoglobinu, kde ten cukr v krvi zjišťují zpětně. Měla by ses vlézt do 4%. Pokud je to nad 4% a tvoje průběžná měření jsou vždycky v pořáku, tak to znamená, žes to asi trošku šidila 😉 Proto je nejepší fakt ten glukoměr - to můžeš i trochu experimentovat s jídlem a ihned si to změřit a zjistíš, jestli ti to dělá dobře nebo ne. Oni u vás nepůjčují glukoměr?

lifinka
4. aug 2011

@yvett2009 aha díky, na glukometr jsem se neptala. Já si právě myslela, že si občas zahřeším a nic se nestane a právě jsem to zkusila den před odběrama výsledky ok.No asi bych měla být přísná, jenže mě to tak nejde moc, v určitou dobu jíst a tak, tento týden je to horší, dříve jsem to snášela lépe, ale poslední týden šílím, bože co provádím bobinkovi v bříšku???

yvett2009
4. aug 2011

taky si myslím, že je to fakt hodně o těch nervech - já když mám testovací den, tak jsem taková docela hodně nervózní 🙂 Když to zkusím někdy jen tak - třeba po svačině, tak je to většinou v pořádku. No, každopádně si vsugerovávám, že pokud mi někdy ta hodnota vyskočí nad limit (7.2 nebo 7.3, někde prý tolerují i 7.4!) tak to zase není taková tragédie. Jinak bych se z toho nervovala a stresovala a bylo by to ještě horší. Nejvíc mi za celé měření vyskočila hodnota na 8.5 a to jsem si myslím dala sladkou dětskou výživu s piškotama.

lifinka
4. aug 2011

@petapete jdu 15.8. prý už naposledy do diabet. si pak budu vyčítat, že jsem někdy hřešila, když mimču něco bude 😔 , mě upozornili jen na vyšší váhu.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre